Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Povprečna Slovenija

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

dronyx sporočil: 4.602
[Glavni forum] Tema: Povprečna Slovenija
[#2444012] 12.08.14 23:54 · odgovor na: (#2444004)
Odgovori   +    38
Zadnja sprememba: dronyx 12.08.2014 23:55
Resno me zanima, kaj je po tvoje sploh komparativna prednost Slovenije, ki bi privabila posel in investicije?
To je klasičen slovenski pogled, ki je hkrati tudi naša največja komperativna slabost. Vse je zanič, smo leni, neumni, imamo enormne davke, zanič ceste, umazano morje, hribe, poraščene s plevelom, namesto z angleško travico...

Avstrija je približno 4 krat večja od Slovenije po površini in številu prebivalcev. Narava je podobna, le da oni nimajo morja. S turizmom ustvarijo prek 30 MRD evrov, pri nas pa morda 3 MRD evrov. Pa s tem ni nič narobe. Avstrijci dokazujejo, da bi samo s turizmom lahko zaslužili prek 6 MRD evrov. In nekega dne verjetno tudi bomo. Prvi korak pa je sprememba balkanskega načina razmišljanja, da se nič ne da, ker je vse zavoženo.

Če v Avstriji iščeš prosto sobo ali apartma ti lahko pomaga praktično vsako zakotno gostišče, ker so povezani v enotno računalniško bazo kapacitet. Ko sem pred tednom na Hrvaškem v turističnem centru spraševal, kje lahko dobim kakšen prost apartma za en teden me je tam zaposleni samo debelo gledal, kaj bi rad od njega. Potem ga vprašam, ali ne more to pogledati v računalnik pa se mi nasmehne in odvrne "da oni še niso tako daleč"...To je balkanska mentaliteta in tega ne more spremeniti nobena davčna, pokojninska, zdravstvena ali kakšna druga reforma! Spremeniti moramo miselnost v naših glavah. To je prvi korak...