Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

tasilo sporočil: 9.830
Zadnja sprememba: tasilo 15.10.2013 21:44
[rubec]
•proporcionalni sistem, pri katerem so mandati razdeljeni tako, da so sorazmerni s podporo, ki jo kandidatom oz. listam dajo na volitvah volivci

Ali smo državljani kar se volitev tiče volilci ali smo volivci. Ker če smo volivci potem moja teta Minka govori pol po slovensko pol pa po bohinjsko. Vedno me namreč vpraša ali bi voliva tgale ali misliš da bi raje tgale.
Halo tasilo, si doma?

Moja teta gor ven iz Tržiča pravi, bo šu na voliše, sam na ve, kerga'u volu. Na konc pa ne ubkrož tgale, ampak gvišn gunga. Zdej pa zastop ti tole, prjatu Rubec.



* Sicer je pa tako: tile volilci in volivci, bralci in bravci, prebivalci, bahavci... je ena redkih nedorečenih stvari v slovenščini in kakorkoli pogledaš, ni vedno dosledna. Še več: o tem celo nimamo jasnega in nedvoumnega pravila! Zadrega je stara čez 150 let in še vedno ni povsem "razfarbana". Mnenja se še vedno krešejo, kopja lomijo. Ta problematika - in njena izjemno zanimiva zgodovina - je od nekdaj zelo obsežna, tudi zaradi razlike med zapisom in izgovorom - vmes smo imeli že tudi elkanje. :)

Argumetov o k tej temi je ogromno; veliko veliko preveč za obseg tega foruma. Kogar zanima kaj več, mu priporočam knjigo:

Boris Urbančič, O jezikovni kulturi, Cankarjeva založba, Ljubljana 1972.

V njej je 33 strani(!) dolgo poglavje "Bravec" kot pravopisni in pravorečni problem. Veselo branje in obilo zabave! :)

Vidiš, Rubec, z volilci je vedno jeba. Z volivci takisto ...

Tvoj prijatev,
Tasilo

PS: Potem je pa tu še tekavec. :-)

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2246103

Strani: 1

anon-195846 sporočil: 3.006
[tasilo]
> [rubec]
> •proporcionalni sistem, pri katerem so mandati razdeljeni tako, da so sorazmerni s podporo, ki jo kandidatom oz. listam dajo na volitvah volivci
>
> Ali smo državljani kar se volitev tiče volilci ali smo volivci. Ker če smo volivci potem moja teta Minka govori pol po slovensko pol pa po bohinjsko. Vedno me namreč vpraša ali bi voliva tgale ali misliš da bi raje tgale.
> Halo tasilo, si doma?


Moja teta gor ven iz Tržiča pravi, bo šu na voliše, sam na ve, kerga'u volu. Na konc pa ne ubkrož tgale, ampak gvišn gunga. Zdej pa zastop ti tole, prjatu Rubec.



* Sicer je pa tako: tile volilci in volivci, bralci in bravci, prebivalci, bahavci... je ena redkih nedorečenih stvari v slovenščini in kakorkoli pogledaš, ni vedno dosledna. Še več: o tem celo nimamo jasnega in nedvoumnega pravila! Zadrega je stara čez 150 let in še vedno ni povsem "razfarbana". Mnenja se še vedno krešejo, kopja lomijo. Ta problematika - in njena izjemno zanimiva zgodovina - je od nekdaj zelo obsežna, tudi zaradi razlike med zapisom in izgovorom - vmes smo imeli že tudi elkanje. :)

Argumetov o k tej temi je ogromno; veliko veliko preveč za obseg tega foruma. Kogar zanima kaj več, mu priporočam knjigo:

Boris Urbančič, O jezikovni kulturi, Cankarjeva založba, Ljubljana 1972.

V njej je 33 strani(!) dolgo poglavje "Bravec" kot pravopisni in pravorečni problem. Veselo branje in obilo zabave! :)

Vidiš, Rubec, z volilci je vedno jeba. Z volivci takisto ...

Tvoj prijatev,
Tasilo

PS: Potem je pa tu še tekavec. :-)
Še sreča, da je ta jeba ravno v slovenščini. Tukaj je namreč vseeno, ali ima vol za sabo l ali v, ostal bo vol.

Strani: 1