Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

tasilo sporočil: 9.830
Zadnja sprememba: tasilo 31.07.2013 08:54
(X) SPOMNIMO, ključne odločitve, med njimi strategijo, ...

Ta način izražanja s "spomnimo", je pri časnikarjih zelo priljubljen, zelo "moden". Na Finacah ga zasledimo vsaj trikrat na dan. Vendar ga vsaj zapisujmo pravilno.

1.) Kadar piše le "spomnimo", mora za besedo stati dvopičje, saj sledi navedek, kaj bomo "spomnili". --> SPOMNIMO: ključne odločitve, med njimi strategijo, ...
2.) Kadar ni dvopičja in stoji le vejica, obvezno nadaljujemo s podredjem. --> SPOMNIMO, DA JE ključne odločitve, med njimi strategijo, ...
3.) Še najbolj pravilno in knjižno pa je reči NAJ SPOMNIMO ... Naprej sledi, kakor je opisano v gornjih dveh točkah; najraje s podredjem in vejico (kakor v 2. točki)

LP, Hanibal Lector

Zavedam se, da mi zna kdo pomoliti pod nos znamenito "publicistično rabo", a ta "publicistična raba" je pogosto le slab izgovor in slabo pojasnilo za neznanje in jezikovno ter miselno malomarnost. Publicistična raba vedno siromaši jezik - in razmišljanje. Vse preveč ljudi jo jemlje kor merodajno ("referenčno") ter se nanjo zgrešeno in napačno sklicuje. Žalostno.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2183068

Strani: 1

anon-292686 sporočil: 763
[Glavni forum] Tema: Se bosta Stres in Turnšek morala posloviti?
[#2183204] 31.07.13 11:08 · odgovor na: tasilo (#2183068)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: anon-292686 31.07.2013 11:15
[tasilo]
(X) SPOMNIMO, ključne odločitve, med njimi strategijo, ...

Ta način izražanja s "spomnimo", je pri časnikarjih zelo priljubljen, zelo "moden". Na Finacah ga zasledimo vsaj trikrat na dan. Vendar ga vsaj zapisujmo pravilno.

1.) Kadar piše le "spomnimo", mora za besedo stati dvopičje, saj sledi navedek, kaj bomo "spomnili". --> SPOMNIMO: ključne odločitve, med njimi strategijo, ...
2.) Kadar ni dvopičja in stoji le vejica, obvezno nadaljujemo s podredjem. --> SPOMNIMO, DA JE ključne odločitve, med njimi strategijo, ...
3.) Še najbolj pravilno in knjižno pa je reči NAJ SPOMNIMO ... Naprej sledi, kakor je opisano v gornjih dveh točkah; najraje s podredjem in vejico (kakor v 2. točki)

LP, Hanibal Lector

Zavedam se, da mi zna kdo pomoliti pod nos znamenito "publicistično rabo", a ta "publicistična raba" je pogosto le slab izgovor in slabo pojasnilo za neznanje in jezikovno ter miselno malomarnost. Publicistična raba vedno siromaši jezik - in razmišljanje. Vse preveč ljudi jo jemlje kor merodajno ("referenčno") ter se nanjo zgrešeno in napačno sklicuje. Žalostno.
Se v celoti strinjam in podpiram le rabo, kot je opisano pod tretjo točko.

Osebno me v zadnjem času masovno prakticirana raba besede "spomnimo" moti že od samega začetka tovrstne prakse, ki se po mojem spominu ni začela dlje kot dve leti nazaj. Če kdo vpraša mene, za to ni opravičila ali izgovora, ker gre za (zgolj enega izmed!) neposrednih "poskusov" očitnega siromašenja slovenskega jezika. Z veliko gotovostjo lahko povem še to, da se je takšna raba "spomnimo" začela (po svoje je to pričakovano oziroma morda celo namenoma? ...) v že tako (v več pogledih ...) osiromašenih medijih skupine Pro Plus (spletni portal 24ur.com, informativne oddaje POP TV) in nekaterih radijskih postaj (tu lahko omenim Radio Slovenija International, ki je največkrat na mojem meniju), kar se se je kasneje in do danes papagajsko, brez premisleka in brez občutka za jezik razpaslo tudi v ostalih medijih, celo na načeloma "leporečnih" Radijih in Televizijah Slovenija X.

Mimogrede sem se spomnil, koliko časa so potrebovali, da se je v vremenskih napovedih namesto (zračni) pritisk začelo uporabljati besedo tlak ...

(P.S.: In da ne bo pomote - še zdaleč nisem jezikoslovec!)

Strani: 1