Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-275394 sporočil: 94
Kmetje, ki jim je kmetovanje edini prihodek, ne bi smeli biti obdavčeni z nepremičninskim davkom razen za hišo, kjer živijo. Polno bi pa morali biti obdavčeni tisti, ki hodijo v službo in jim je kmetijstvo postranska dejavnost. Takih je veliko, tudi na vodilnih položajih.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2178045

Strani: 1

anon-257936 sporočil: 1.306
To je že tako urejeno.

Kmetje, ki se preživljajo edino s kmetijstvom, so obdavčeni z dohodnino, osnova je višina katastrskega dohodka. Ko uveljavijo še osebne olajšave in tiste za vzdrževane družinske člane (otroci), majhne "čiste" kmetije ponavadi nič ne plačajo. Tiste večje pač, po dohodninski lestvici. Dopolnilne dejavnosti so posebej obdavčene.

Polkmetom se osnova (=katastrski dohodek) prišteje k njihovim dohodkom izven kmetijske dejavnosti (plači, drugim obdavčenim prihodkom). Od skupne osnove se potem odmeri dohodnina.

Povem na svojem primeru: od svoje kmetije na 900 m nadmorske višine sem plačala davek po 2. stopnji dohodninske lestvice - če bi imela samo plačo, bi manj dala državi. In zakaj sem bila polkmet? 1. Ker samo s kmetijo nisem mogla preživeti in 2. Ker sem želela ohraniti tiste strmine, ki so jih rodovi pred menoj skrbno obdelovali, pred zaraščanjem. Zaradi spoštovanja do njihovega dela. Za kar sem namenjala ves svoj prosti čas in tudi precej denarja iz svoje plače. Nisem edina. Zato, dragi meščani, malo pomislite, preden čvekate o traktorjih in subvencijah. Ali bi vam bila všeč pokrajina, zaraščena z grmovjem in trnjem? Že itak je tega preveč. Pri sosedih na SZ je marsikaj bolje urejeno, ampak tam svoje kmete tudi bolj upoštevajo in podpirajo. Brez nepotrebne in neupravičene fovšije, ki izhaja iz rdeče opranih glav.

Še to: Avstrijski kmetje plačujejo zemljiški davek. Ampak od države in lovskih organizacij dobivajo kar spodobno najemnino, da se lahko v njihovih gozdovih upleni divjad, nabira zelišča, izvaja rekreacija. Pri nas je pa "vse naše". Itak.

Strani: 1