Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.926
[NavadniNimda]
> [najobj]
> > [NavadniNimda]
> > Em, tole je pohvalno tudi za Slovenijo, da nawmo samo šimfali. Tudi padec uvoza ima zelo pozitivne forward looking in trailing implikacije.
> ... ja, in na slovenskih obveznicah www.investing.com/ra...bond-yield se to takoj pozna ...
>
> P.S.: me zanima, kaj bo oni Kovač napisal, ker on je znani stručko za korelacije ...
Tole pa ni tako direktno korelirano. Ampak ti izdam skrivnost: če bo slovenska rast takole prijetno ohrabrujoča naslednjih nekaj let, potem se bo NEDVOMNO poznalo tudi na nižjih obrestih. Seveda pa brez šparanja s strani države in MOL-ave, klestenja javnega sektorja, prodaje državnih podjetij v lasti države in nižanja nekaterih plač, take rasti izvoza ne bo.
... čuj, če to ni korelacija, potem jaz res ne vem, kaj korelacija sploh je ... jebiga, se je pač nekdo na finančnih trgih malo zajebal v predznaku, ampak ne bodimo tako malenkostni ...

P.S.: ti si zadnjič povedal, da si stručko za finančne naložbe, pa bi lahko meni razložil, kdo na totih finančnih trgih kupuje slovenske obveznice po 6.84, da jih potem ne bo mogel nikomur prodati, ker je 7.00 menda meja, kjer zadolževanje ni več "vzdržno" ... čuj, tudi če je skupni promet z slovenskimi obveznicami za pet burekov, je to preveč, če mene kaj vprašaš ... jebiga, pet burekov je pet burekov in s petimi bureki si vsaj pet finančnih vlagateljev za nekaj cajta prežene lakoto ...

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2086683

Strani: 1

Endimion sporočil: 10.345
Tista cifra, ki jo vidiš v grafu je required yeid, oz. pričakovana donosnost. IN ni cena, za katero nekaj kupuješ. Gre za izpeljano enoto, ki se izračuna na poodlagi:

- Imenske vrednosti obveznice (Face value),
- Kuponske, oz. nazivne obrestne mere (pod grafom imaš Coupon Yield: 4,62%
- Časa od tega momenta do zapadlosti obveznice. V našem primeru je to še 9 let.
- Trenutne cene obveznice na borzi.

Preprosto povedano. Če je imenska vrednost obveznice 100, in je kuponska obrestna mera 5%, pomeni da bo investitor v desetih letih dobil povrnjenih svojih 100 plus še za 50 obresti. Se pravi je donosnost te investicije 50%

Če pa je kupil denimo to isto obveznico na trgu, in ne od izdajatelja, po neki NIŽJI ceni, reciva po 90 eno leto po izdaji te obveznice, potem bo v žep pospravil 100 kolikor je imenska vrednost obveznice in za 45 obresti (9*100*0,05). Vse skupaj torej 145. Tukaj pa je donosnost (145-90)/90=0,61=61%, vendar le v 9 letih (eno leto manj kot v prvem primeru. Da bi z 90€ vložka dobil na koncu povrnjenih 100 € + 45 skupnih obresti, bi morala bit letna obrestna mera 6,111%. IN to je ta Required yield, ki ga zgoraj prikazuje graf...

Nihče ne kupi obveznice po 6,8... jo pa kupi po 88 ali pa 85. In pri manj likvidnih obveznicah je problem da ti lahko ta zahtevan donos prileti pod oblajke z zelo malo prometa in z izjemo majhnimi vložki.

Strani: 1