Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Alkotesta ni mogoče izisiliti

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-84313 sporočil: 633
[Glavni forum] Tema: Alkotesta ni mogoče izisiliti
[#2043978] 12.03.13 10:10
Odgovori   +    2
Nakladanje, brez dobrega poznavanja prakse in zakonodaje.
Poleg tega pa: oseba, ki opravlja alkotest mora imeti poleg vseh drugih pogojev (veljavna detektivska licenca ali oseba, ki v firmi opravlja varstvo pri delu) še potrdilo, da je opravila ustrezno šolanje za rokovanje z alkotesterjem - prav tistim, ki ga uporablja, alkotester mora biti redno kalibriran skladno z navodili proizvajalca, delavec mora biti opozorjen, da opravlja preizkus alkoholiziranosti prostovoljno, kar mora biti tudi ustrezno protokolirano v zapisniku, firma mora imeti ustrezen pravilnik - v nekaterih delih državne uprave je delo pod vplivom alkohola celo dovoljeno, v drugih podjetjih pa je toleranca 0,0, kar je edino pravilno. Nadalje mora delodajalec poskrbeti za varen prevoz delavca, za katerega se izkaže, da je pod vplivom aalkohola, do doma (taxi ali službeno vozilo s šoferjem). itd. Če je karkoli opravljeno šalabajzersko, potem zadeve na sodiščih padajo, če je narejeno dobro, pa vzdržijo tudi sodno presojo. Judikatov je dovolj.
Če delavec odkloni preizkus z alkotesterjem na delovnem mestu ima možnost za obisk ustrezne ustaanove, v LJ Inštitut za sodno medicijno na Korytkovi 2, kjer se pogovori s strokovnjakom in kjer mu vzamejo telesno tekočino. Prav tako lahko zahteva odvzem telesne tekočine, če se ne strinja z rezultatom preizkusa. Praksa kaže, da v takih primerih potegne krajšo, za kakšno desetinko. Bitvo je seveda alkotester, kajti nekatri šalabajzerji uporabljajo cenene kitajske aparate za nekaj deset evrov in ne kakovostnih, ki stanejo po 700 do tisoč EUR, pa tudi ne obvladajo tehnike in se neetično obnašajo do delodajalca in delavca.
Dokler bodo direktorji in ministri po pisarnah žlampali viski, se tudi delavcem ni treba pretirano sekirati, če spijejo kakšno pivo ali škropec med malico. Smo pač dežela alkoholne omame, ki dopušča pijance na delavnih mestih. Za delodajalca pa zadeve postanejo nerodne:
A. kadar pride do nesreče pri delu in mora plačevati pijančku visoko odškodnino
B. kadar za preizkus alkoholiziranosti najame šalabajzerja, ki dela površno in v korist delodajalca, z neustreznim ali nekalibriranim aparatom, nato pa po dveh letih zadeva zaradi tega na sodišču pade in delodajalec mora poleg tistih 100 ali 200 EUR za preizkus alkoholizirnasti, plačati še nekaj deset tisočakov odškodnine in zaostalih plač delavcu.