Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Beppe Grillo, rešitelj Slovenije

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

crt sporočil: 27.256
[Glavni forum] Tema: Beppe Grillo, rešitelj Slovenije
[#2031815] 01.03.13 21:51 · odgovor na: anon-292616 (#2031807)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 01.03.2013 21:55
[spassvogel]
Visoko odobravam tvoje poskuse out of the box razmišljanja, vključno tega glede dezintegracije evra.
zelo me veseli, da to se koga drugega veseli :)
Meni se zdi, kot sem v drugem komentarju pod temo napisal, naboljši scenarij v šibitvi evra do paritete z dolarjem, s čemer se jugu in franciji kupi čas, da se vseeno malo prestrukturira, spusti plače napram severu, se deregulira.
to je tudi po moje lepa ideja. zaenkrat sicer kaze, kot da nemciji ni do tega - vsaj taksen je bil nazadnje slisani javni signal (da je eur med 1,3 in 1,4 povsem kul).
In če vzameva potem ostale scenarije, ki upoštevajo dezintegracijo, me zanima, če si "kvantitativno" ocenjeval, kakšne bi bile kratkoročne negativne posledice (devalvirani prihranki, currency missmatch v bilancah finančnih institucij, zunanji dolg gospodarstva, padec maloprodaje in njegov efekt na trgovino, zaradi podražitve uvoza in zjebanja prihrankov...) v primerjavi s kartkoročnimi pozitivnimi.
prebral sem nekaj studij na to temo, predvsem z voxeu, ki se potem sklicujejo naprej na imf etc. moj splosni vtis je, da je odgovor za vecino parametrov "it depends", kar v smislu iskanja prave in tocne cifre seveda ne nuca kaj dosti. mislim, po moje je to previsok cilj. tu enostavno delamo z neko debelo maso negotovosti v vsakem primeru. govorim pa to kot oseba, ki ima sicer neko ljubezen do stevilk (matematik / racunalnicar).
Bom vesel tvojega odgovora, tudi če bova po njem oba priznala, da nimava pojma (in se nama ne da ali nisva zmožna oziroma to sploh ni možno z neko zaupanja vredno verjetnostjo oceniti), kaj bi varjetno prevagalo v taki situaciji.
glasujem za to varianto.
Ob tem bi lahko še kakšno rekla, kako bi se to lahko speljalo (blitzkrieg, ali s ]politično birokratskim najavljanjem in počasnimi pripravami)
ko je bil v italiji predsednik vlade... amato? a je bil? je parlament na blitzkrieg vikend seji sprejel zakon, ki je od bancnih vlog odskrnil izredni enkratni davek reda velikosti procent. pazi, z ekspresno hitrostjo in brez obseznega izcurljanja vnaprej - in to v italiji. saj znajo, ce je le motivacija :)

kolega obalne usmeritve pravi, da se je potem en cas dogajalo, da so kaksni italijani prisli odpret bancni racun v slovenijo. nisem preverjal, kaksen je bil takrat pri nas rezim glede tega, se pa slisi posreceno. denar so resevali z izvozom v mracni komunizem. carsko.

[edit: ja, bil je amato, vendar moj zajeb glede komunizma, kajti leto je bilo 1992.]
Hudič se pač skriva v podrobnostih.
absolutno, in se zelo dobro se skriva. zlasti so jeba te situacije, ko obstajajo samo razlicno slabe moznosti in katerikoli X izberes, ti potem nekdo v neki meri upraviceno rece "cuj, ampak tole pa sux". ti mu pa potem dopoveduj, da drugace bi se bolj suckalo -- seveda ne mores, ker zivljenje ni laboratorij, ni undo tipke, ni ponovitve eksperimenta pod istimi pogoji in nobeden od vaju ne more tega, ali bi bilo boljse Y, zares vedeti.