Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Je Alenka Bratušek magistrirala s kopiranjem?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Neuvrscen sporočil: 1.779
Ker nisem družboslovec, se ne bom obesil na samo vsebino (se mi niti ne da brati vseh teh jajc) temveč na formo.

Na koncu bi obvezno morala biti lastnoročno podpisana izjava (PDF verzija logično samo z besedilom izjave brez podpisa), da "sem diplomsko/magistrsko delo izdelal(a) samostojno s pomočjo mentorja" itd. Meni npr. so ob oddaji 3 izvodov pogledali samo na začetek (če je tam pildek o odobritvi teme) in na konec ter me še opozorili, da sem v enem izvodu pozabil podpisati to izjavo. Če sem zloben, morda je Alenka celo vedela, zakaj ni dodala te izjave.

Ko sem jaz to pisal, so bili headerji in footerji na vsaki strani prepovedani. Z izjemo tekoče številke strani.

Nekje na začetku bi moral biti nekaj stavčni povzetek/abstract s prevodom v tuj jezik (največkrat angleščino). Poleg vsakega še nekaj ključnih besed v ustreznem jeziku. Ob vnosu v Cobiss se te ključne besede pretipkajo ravno z namenom, da te nekdo, ki ga ta tema zanima, lahko najde in po možnosti citira. Mislim da celo Google pri javno dostopnih virij zna poindeksirati po teh ključnih besedah, saj mi je pri strokovnem delu našel že nekaj relevantnih angleških, ameriških, francoskih,... diplom/magisterijev/doktoratov. Mogoče še ta anekdota. Neki moj kolega, ki izvira iz Dalmacije, je hotel abstract napisati kar v hrvaščini in se z mentorjem pregovarjal, da v tem in tem členu navodil piše samo, da naj bo v tujem jeziku, nič pa ni definirano, v katerem. Na koncu ga je mentor prepričal z "Veš kaj, če nisi sposoben napisati teh nekaj stavkov v angleščini, si pa ne zaslužiš diplome in tudi sicer v tem fohu ne boš daleč prilezel."

Pri začetku je ponavadi tudi zahvala, kjer se obvezno zahvališ najprej mentorju, potem sodelavcem, s standardnimi frazami "družini, ki mi je med izdelavo naloge stala ob strani". Če ti še kdo sponzorira študij, je najmanj, kar si zasluži, omemba v tem delu.

Preden sem jaz začel pisati, mi je mentor zabičal, da se vse obvezno piše v prvi osebi množine: "smo naredili to in to", "iz enačbe xy izpeljemo žblj in ga vstavimo v", "iz grafa 2.34 vidimo", "izmerili smo", "ugotovili smo". v Alenkini pa mi namesto tega padajo v oči neprimerni stavki a la "domnevam, da...", "do takrat sem mislila, da..." itd.

Na listu o odobritvi teme, ki se ga zveže na sam začetek dela, je naveden tudi mentor s polnim akademskim naslovom (prof. dr., po potrebi še akad. pred tem). Morda je Alenki prevelik intelektualni napor že v tem, če se tega z lista papirja ne da copy - pastati in je potrebno teh nekaj črk pretipkati. Še večja sramota za mentorja, da ne opazi takšne napake o sebi samem na naslovni strani.

Ne vem, koliko je Veljkov Rusov. Tisti, ki je meni znan, je letnik 1929, torej je ob zagovoru tega magisterija bil star že 77 let. Spet ne vem, koliko časa je trajal študij, skoraj gotovo pa je mentorstvo prevzel po 70. letu, ko bi moral že zdavnaj odpeketati v penzijo. Tudi če je še vztrajal na faksu in mlajšim odžiral predmetnik, bi lahko vsaj mentorstvo prepustil asistentom, konec koncev on ni več potreboval točk in se mu skoraj ne bi smelo več dati prebirati umotvorov "podmladka". Da niti ne omenjamo, da očitno sploh ni dojel, da ga je varovanka napačno akademsko naslovila. Tako mi pa smrdi, da (a) so ti mlajši še toliko vestni, da se niso hoteli podpisati pod mentorstvo za neko skrpucalo, ali (b) da je on kot siva eminenca dovolj vpliven, da je zadeva lahko šla skozi kljub vsem prej omenjenim tehničnim pomanjkljivostim.