Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Bo globalizacija požrla svoje starše?

Strani: 1 2 3 4 5 6

anon-35163 sporočil: 30.643
[#1990057] 01.02.13 13:46 · odgovor na: anon-126255 (#1989973)
Odgovori   +    6
[Karaya]
Država postavlja okvir in pravila in zato se lahko nanjo pokaže s prstom. Je krvava do komolcev.
Država je samo orodje oziroma orožje in nima komolcev.

Država je nekaj takega kot sekira ali pištola. S sekiro lahko nasekaš drva, lahko se usekaš v koleno, ali pa ti odleti z ročaja in koga poškoduje. S pištolo se lahko ubraniš, koga oropaš, ali prestreliš lastno stopalo. Vse je odvisno od tega, kdo in kako ravna s temi pripomočki.

Še enkrat: Kriviti državo za karkoli je otročje. Država ni živo bitje z lastno pametjo. Kdorkoli ti že prodaja take ideje, bi te rad zreduciral na nivo psa, ki je neomajno zvest lastniku, sovraži samo palico s katero ga pretepa.
anon-287297 sporočil: 1.075
[#1990060] 01.02.13 13:48 · odgovor na: anon-35163 (#1989951)
Odgovori   +    4
Fašizem in komunizem sta oba sistema, ki temeljita na vseprisotni državi, ki upravlja življenje državljanov. Oba sistema sta diktatorska in zatirata svobodo posameznika. V zatiranje svobode spada tudi centralnoplansko gospodarstvo in zatiranje svobodnega trga. Mussolini in Hitler sta izvajala infrastrukturne projekte, ker sta si tko predstavljala gospodarstvo in gospodarsko rast.

Kapitalizem sam po sebi ne vodi v nič, za izroditev v socializem in fašizem so krivi politiki prek višanja javne porabe in vtikanja v svobodni trg. Pot v pekel je tlakovana z dobrimi nameni.

Govoriti o kakršnemkoli javnem profitu je brezveze, ker se sistem nujno izrodi v neproduktivno mineštro. Vsako vtikanje države v trg je škodljivo, čeprav politiki govorijo kako nekateri ne smejo propasti.
najobj sporočil: 32.017
[#1990079] 01.02.13 13:56 · odgovor na: anon-126255 (#1989885)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: najobj 01.02.2013 13:58
[Karaya]
Domorodci niso problem. Pa kapital tudi ne. Vsi ti se med sabo pogajajo za ceno.

Potem pa pride država, in s svojo maso pritisne na eno stran tehtnice. Debat pač ne boš avtomatsko zmagal, če boš notri vpletel besedo fašizem. Mogoče bi ti ploskali v društvu PEN.
... ja, sploh pa se toti www.finance.si/32475...niso-revni domorodci se s totim kapitalom dobro pogajajo za ceno ...

P.S.: čuj, kaj so toti indijski domorodci za globalizacijo dobri ali slabi ? ... khmm, glede na to, da oni ne morejo nič kupiti, ker nimajo denarja, oni na drugi strani sveta pa tudi ne, ker zdaj nimajo denarja, ker so jim indijski domorodci "ukradli" njihova delovna mesta ...
anon-259195 sporočil: 903
[#1990126] 01.02.13 14:14
Odgovori   +    2
Zarečenega kruha se največ poje, to velja tudi za ekonomiste. Zelo dolgo so (nekater) tulili v isti (neoliberalni) rog, noben argument (tudi zdrava kmečka pamet) ni zalegel, da bi jih odvrnil od slepe vere v neoliberalne doktrine; ko pa v sami zibelki neoliberalizma končno ugotovijo, da si z divjo globalizacijo in neizmernim pohlepom po kratkoročnih dobičkih delajo medvedjo uslugo, so tudi naši ekonomisti pripravljeni iti korak nazaj. Usklajenost pa taka.
anon-244484 sporočil: 3.467
[#1990168] 01.02.13 14:39
Odgovori   +    1
kot da je 10 let staro knjigo "No logo" prebral šele danes......
anon-35163 sporočil: 30.643
[#1990199] 01.02.13 15:03 · odgovor na: (#1990122)
Odgovori   +    1
[NavadniNimda]
Recimo, da želim kupiti v trgovini superge. Biti morajo čimbolj kvalitetne za čimnižjo ceno. In samo to hočem plačati, ne pa še nekih "pravic", plačanih malic, doklad, brezplačnih zdravstev, prerazkošnih šolskih normativov, štadionov, socialnega podjetništva in podobnega hokuspokusa. Samo superge!
Zgoraj naštetega danadnašnji ne plačaš. Namesto tega plačaš še več za kvaziljonske bonuse nekim kordežem na steroidih in propagando okoli logotipa. Ta ustvari vtis kvalitete, ki je dejansko ni. Skoraj vsaka stvar, ki jo kupiš, je overhyped junk (prevedi to v Slovenščino, če ti rata), pri katerem je zanesljivo samo to, da bo razpadel takoj po preteku garancijske dobe.
bc123a sporočil: 48.253
[#1990220] 01.02.13 15:27
Odgovori   +    7
Morda je danes že prepozno za vprašanje, ali je še mogoče preprečiti, da globalizacija požre svoje starše. Vsekakor pa je zdajšnja svetovna kriza predvsem ZDA in njihove korporacije prisilila v razmislek, kako daleč še smejo z globalizacijo - ali še bolje, kako se iz nje izvleči s čim manj ranami. Odgovor je vnovična industrializacija, odpiranje industrijskih delovnih mest doma in vnovično rojstvo srednjega razreda, ki je nekakšen porok za socialno stabilnost. Kot kaže ena izmed nedavnih študij McKinseyja, so ameriške korporacije začele vračati industrijska delovna mesta domov.
Ah, pa ekonomist. Obrat se je zgodil ne zaradi kakrsnegakoli premisleka ali drzavne strategije ZDA, zgodil se je zato, ker je globalizacija lahko "v peti prestavi" divjala samo ob poplavi denarja ki je v prejsnjem desetletju pljuskal sem in tja po svetu. Edina, ki se se oklepa tega - na lastno skodo, saj prepgreva svoje gospodarstvo se naprej, ker ve da ce ga ustavi, bo drzava sla v 3pm - je kitajska.

Delovna mesta so se zacela vracati domov zato, ker je odsotnost pljuskajocega denarja kar naenkrat naredila proizvodnjo doma spet privlacno, izginilo je veliko mehanizmov delanaj profita "iz nic" (npr. mastno investiranje zastonj denarja, po sistemu kaj bo pa bo, itak je zastonj) in tako naprej.

Skratka, divjanje globalizacije v prejsnjem desetletju je bila aberacija, ki je nastala zaradi presezka denarja. Tako kot vsi ostali baloni. Ce bi bila monetarna politika v letih 2000-2007 umirjena, bi ne prisli v situacijo, ko se prakticno nicesar ni splacalo proizvajati v zahodnem svetu. Z normalizacijo se spreminja tudi to.
anon-301728 sporočil: 1.282
[#1990223] 01.02.13 15:29 · odgovor na: anon-287297 (#1989891)
Odgovori   +    2
Kitajska gospodarska eksplozija ne bi mogla nastati brez odprtega ameriškega trga in ZDA si ne bi mogle privoščiti velikega primanjkljaja, če ga ne bi z nakupi ameriških vrednostnih papirjev financirala Kitajska. Hkrati pa brez poplave te velike likvidnosti na ameriških finančnih trgih ne bi bilo nenormalnega razmaha trgovanja z izvedenimi finančnimi instrumenti in pozneje implozije finančnega sistema.
----------------------------------------- ---------------------------------

ta pasus je pomemben in tako je. In ko sem jaz pred tednom to opisal drugače, glej spodaj, in to apliciral na Slovenijo, sem dobil toolikoo minusov!

Komentar na članek lepota opranega uma:
glej spodaj-

can not work!
ne moreš premagati matematike!
Ni casha, ni placa, ni zadosti profita, ni kreditnih linij....
Dragi moji, morate se soočiti z realnostjo.
In izvoz je treba kreditirati- makroekonomsko Slovenija tega ne zdrži, po takimi pogoji kot jih nudi danes. Ker izvoz je izvoz Denarja, ane, cena je denar, dobiček je le del cene..
To je nišna roba.ta roba ne pokrije luknje, ki jo Država drži pred nosom vseh nas.

to je shizofrenija, tak izhod.

To lahko počnejo Kitajci, s svojo Centralno Tiskarno od zadaj kot back up.
Ali Nemci, s transferjem vse likvidnosti od juga, in nizko ceno denarja- Lokalno.
ker za to je potrebna nizka Lokalna cena, kakorkoli.
can not work.

------------------------------------------- ---------------------------------

kje so sedaj minusi, ane, brezvezniki.

ker Jože Damijan lepo pove kako se izvoz financira, bolj po klasičnem ekonom. žargonu ene od prevladujočih šol.

In predpogoj za to je FED ali kdorkoli, ki stegne "denar"- kreditno linijo.
------------------------------------------ ------------------------------------
Tako kot so veliki trgovinski primanjkljaji v sredozemskih državah EU povezani z velikim trgovinskim presežkom Nemčije na drugi strani ter posledičnim povečanjem nemških finančnih naložb v obrobne države EU (kar je dejansko ozadje zdajšnje velike evrske krize),
------------------------------------------ --------------------------------------
in tukaj je naslednji pasus Jože Damijana, enako pomemben.

In to sem delno nakazal v mojem post od zgoraj in prej, jaz temu neortodoksno pravim Transfer, ki se dogaja na relaciji Sever (nemčija) Jug ( PIGS-SLO).

No, jaz sem brezveznik in uživam v tem , call me Idiot Savant.

Ta pasus od J. Damijana odpira dve vprašanji.

V obeh je seveda predpostavka, da je HARTZ IV tisti moment, ki je Nemčijo Predčasno (pred vsemi in za dolgo) osposobil izvesti ta master plan.

- če jaz prav razumem, je bil poceni evro- kredit za PIGS tisti dogodek ( do leta 2009), ki je dovolil Nemčiji ekonomsko prevlado.ker rezilo- poceni kredit, med dvema igralcema prinese dve različni posledici.

- drugo, bolj zanimivo vprašanje je sedaj.
ker se je prvi moment izčrpal, tj je v krču, in Eu ne dela po modelu FED, je vprašanje, ali Sever to nadomešča tako, da odpira kreditno linijo proti Kitajski, in Rusiji ( in je tukaj iskati razlog pogostih obiskov g. Merkel na te trge in njeno prepričevanje, da kupijo obveznice EU držav- to je dve muhi na en mah- podpreti nemški izvoz in sprostiti krč juga)?
Ali je klasična kreditna linija nemčije- to so njene banke- izčrpana, ali dela s polno paro ( no za nemško avtomobilsko industrijo to zanesljivo dela) in tu ni videti težav?
v obeh primerih se vozimo po robu.

In tukaj v sloveniji, brez kreditne linije ( beri centralna banka in poceni denar), je zadeva dosti bolj komplicirana za ka resen preboj z dodano vrednostjo.
ker, dear fellow Idiots, Export is a cost ( in Kitajski primer je jasen- treba ga je financirati z obveznicami ZDA), če ne, te robe noben ne kupi.

je treba Prvo izpeljati HARTZ IV ( ali Slo.1) in komaj potem se lahko začne ekonomska politika.
vse ostalo je junk.
anon-245582 sporočil: 5.963
[#1990225] 01.02.13 15:30
Odgovori   +    1
Globalizacija? Včasih so imele nekatere, danes najbolj demokratične države, svoje imperije. In takrat se je vedelo katera država ima komando v katerem delu sveta. Danes se tudi ve. Samo, da to ni več posamezna država, ampak denar.
Denar je sveta vladar!
anon-35163 sporočil: 30.643
[#1990231] 01.02.13 15:32 · odgovor na: (#1990203)
Odgovori   +    4
[NavadniNimda]
Zadnič sem dal primerjavo z Onkyo receiverjem enemu od marxistov tule na forumu, pa me je podobno prepričeval, češ da je "zanič", ker je Made in China.
Tega te ne prepričujem, kaj sereš. Made in China ni zanič zato, ker Kitajci ne bi znali narediti, ampak "by design". Planned obsolescence, pač. Kitajci naredijo kar jim kupci naročijo, nič več in nič manj. Đank slučajno prihaja iz Kitajske zato, ker imajo tam trenutno najnižje plače in se tam največ proizvaja. Sicer pa je đank đank ne glede na to, od kod prihaja.


Poleg tega jaz zagovarjam svobodo odločanja pri nakupovanju, izbiro. Ampak, ne, vedno se boste vmešali armchair družboslovci in me prepričevali, kaj naj kupim in kaj naj ne kupim. Hujši ste kot dušebrižniški Cerkvenkoti, ki jih tako zaničujete ravno zaradi tega početja, LOL.
Svobode odločanja pri nakupovanju nimaš. O tem namesto tebe odločajo reklamarski dušebrižniki. Bernays je v uvodu v svojo knjigo Propaganda čisto jasno in glasno napisal, da bi ekonomija zaribala, če bi se ljudje o nakupih odločali na podlagi cene in kvalitete.
anon-301728 sporočil: 1.282
[#1990239] 01.02.13 15:40 · odgovor na: bc123a (#1990220)
Odgovori   +    3
imaš prav.
To je po moje šlo tako ( eh eh v drugih blogih in jezikih).
ZDA so dobro dojele pojem kaj je Zgodovinska nujnost ( to kar marksisti v Sloveniji ne bodo nikoli, zato rabijo kapitalisti)

Ko se je videlo, da je proizvodnja - industrija v ZDA postala ekonomsko nevzdržna reč, so modro izumili novo panogo, jo lepo liberalizirali do nezavesti.
In nastala je Finančna Industrija. ZDA so ohranile preko brain draina še vse znanje in razvoj. To pa lahko le preko Dolarja kot svetovne valute.Ostalo je za pheasants- obrobna reč, ki se jo lahko uvaža.

In ker kapital v iskanju profita kroži kot vrtiljak po Zemeljski Obli, je zdaj napočil čas in pogoji, da se ga nekaj vrne nazaj v ZDA- nova industrializacija. predpogoj je tudi pametni premislek Obama administracije, da Finančna Industrija kaže svoja notranja nasprotja in je v težavah, torej shift a little, lets see, shift more.
Pa tudi socialo je treba malo uštimati, ne more biti prav vsak Idiot Broker!
anon-301728 sporočil: 1.282
[#1990246] 01.02.13 15:48 · odgovor na: anon-259195 (#1990126)
Odgovori   +    1
to kar govoriš o neoliberalizmu, je delno res.
Samo, kot vsi levi Slovenci, misliš, da se te ugotovitve da aplicirati lokalno, na Slovenijo. ker pa izpustiš vse predpogoje tega modela, na koncu ploskaš Javnemu Sektorju kot motorju Razvoja.
In potem to plačaš s takim modelom neolib ( čez leto ali dve)v praksi, ker ne bo druge rešitve, da ti bodo lasje stali pokonci.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#1990255] 01.02.13 15:56
Odgovori   +    6
Odgovor je vnovična industrializacija, odpiranje industrijskih delovnih mest doma in vnovično rojstvo srednjega razreda, ki je nekakšen porok za socialno stabilnost.
Ja, če pogledamo Nemce oni industrije nikoli v resnici niso izpustili iz rok. In to se jim pozitivno obrestuje. Seveda je treba vlagati v HiTech , robotizacijo in vse ostalo da si lahko konkurenčen cenejši delovni sili.
anon-35163 sporočil: 30.643
[#1990265] 01.02.13 16:07 · odgovor na: anon-287297 (#1990060)
Odgovori   +    3
[Kamon]
Fašizem in komunizem sta oba sistema, ki temeljita na vseprisotni državi, ki upravlja življenje državljanov. Oba sistema sta diktatorska in zatirata svobodo posameznika.
Za komunizem to ne bo ravno držalo.

Lenin je državo primerjal s strojnico, najsmrtonosnejšim orožjem njegovega časa. Sama po sebi je samo skupek neživih mehanskih delov. O vsem odloča tisti, ki s strojnico upravlja. Ukiniti je ni mogoče, kriviti za karkoli je nima smisla, človek lahko edino pazi, da je vedno na pravi strani cevi.

Država je v komunizmu, natančneje socializmu, samo nujno zlo. Na njej ne temelji nič. Nevarna zadeva, ki jo moraš imeti ne zato ker bi hotel, ampak zato, da te druge države ne povozijo.
V zatiranje svobode spada tudi centralnoplansko gospodarstvo in zatiranje svobodnega trga. Mussolini in Hitler sta izvajala infrastrukturne projekte, ker sta si tko predstavljala gospodarstvo in gospodarsko rast.
Za Mussolinija ne vem, Hitler pa je bil na plačilni listi Wall Streeta. Delal je to, kar so mu njegovi delodajalci naročili. Hitlerjeva Nemčija je bila klasičen primer kolonialnega ekonomskega torpediranja. Isto sranje kot južnoameriške diktature iz prejšnjega stoletja.
Kapitalizem sam po sebi ne vodi v nič, za izroditev v socializem in fašizem so krivi politiki prek višanja javne porabe in vtikanja v svobodni trg. Pot v pekel je tlakovana z dobrimi nameni.
Dejanja politikov določa denar v kufrih, ne dobri nameni.
Govoriti o kakršnemkoli javnem profitu je brezveze, ker se sistem nujno izrodi v neproduktivno mineštro. Vsako vtikanje države v trg je škodljivo, čeprav politiki govorijo kako nekateri ne smejo propasti.
Odvisno od tega, kako dobro oziroma slabo je država vodena.
anon-238577 sporočil: 14.015
[#1990274] 01.02.13 16:20 · odgovor na: anon-301728 (#1990223)
Odgovori   +    2
[beriberi]

In predpogoj za to je FED ali kdorkoli, ki stegne "denar"- kreditno linijo.
In to sem delno nakazal v mojem post od zgoraj in prej, jaz temu neortodoksno pravim Transfer, ki se dogaja na relaciji Sever (nemčija) Jug ( PIGS-SLO).
Mnogi pri nas, ki mislijo da je vse politika, ekonomija pa nič, to težko razumejo. Zato mislijo, da so Nemci Mediteran financirali zaradi sentimentalne ljubezni ali zaradi svoje lahkomislenosti, ne pa zaradi financiranja svojih trgov in da brez tega tudi nemška rast ne bi bila niti približno takšna, kot je bila.

Iz istega razloga ideološki slepci niso razumeli, da je včasih tudi Slovenija s pomočjo nerazvitim samo financirala svoje trge na jugu Yuge, ker je tja bilo pač najlažje prodajat. Kaj je bilo, ko smo tiste trge izgubili pa tudi vemo.

- drugo, bolj zanimivo vprašanje je sedaj.
ker se je prvi moment izčrpal, tj je v krču, in Eu ne dela po modelu FED, je vprašanje, ali Sever to nadomešča tako, da odpira kreditno linijo proti Kitajski, in Rusiji
tukaj se mi zdi glavno vprašanje, koliko časa lahko EU oz ECB še dela po svoje, FED je začel ta model QEternity, Japonci so se dolgo upirali, pa so zdaj morali popustiti zaradi premoćnega jena, in verjetno bo tudi premočan evro prisilil Bubo v isto, čeprav se bodo Nemci upirali do konca, ampak stroški moćnega evra jih bodo pritisnili ob zid;

EU je globalno še vedno pomemben igralec, vendar verjetno ne toliko močna, da bi se lahko še dolgo časa šla čisto svoj model;

ta velika monetarna ekspanzija seveda niti malo ni brez nevarnosti, ampak Američanom bo neprimerno lažje, ko v tem ne bodo edini ampak bodo vsi veliki igralci v istem (dreku?)


No, jaz sem brezveznik in uživam v tem , call me Idiot Savant.
maestro, danes si se dobro potrudil, lahko bi bil profesor :)
anon-238577 sporočil: 14.015
[#1990280] 01.02.13 16:29 · odgovor na: (#1990253)
Odgovori   +    0
[republican]
Še pred par sto leti je bilo kmetijstvo glavna dejavnost in način preživljanja večine ljudi.
Nič par sto, čisto dovolj bo sto!
anon-226010 sporočil: 3.863
[#1990287] 01.02.13 16:37
Odgovori   +    3
Prava eksplozija je sledila po letu 2000, v tretjem valu globalizacije, ko se je vrednost svetovne trgovine povišala s šest tisoč na 18 tisoč milijard dolarjev! Zdaj pa to številko primerjajte s piškavimi 62 milijardami dolarjev svetovne trgovine leta 1950.
JPD, manjka ti razumevanje pojma INFLACIJA

leta 1950 1oz Au = 35 USD...62 miljard = cca 1,8 miljarde unč Au (!!!)
zdaj 18 ooo miljard pri cen Au = cca 1700... 10,5 miljarde (cca)


Realno se je trgovina povečala za cca 6x. Realno. ;)
notomi sporočil: 768
[#1990320] 01.02.13 17:12
Odgovori   +    0
Dolgo so vrabili za to ugotovitev. Na žalost. Še vedno so ekonomisti, npr Lahovnik, ki trdi da je za prebivalstvo pomembna le konkurenčna storitev ali blagi in njena dostopnost. Na dolgi rok to ne drži, tudi globalizavija kaže na to. Ni delovnih mest, se je pa denar prelil v žepe posameznikov in obtičal v luksuzu, neumnostih, prestižnih jahtah, avtomobilih, stanovanjih in drugih užitkih. Kupna moča pa pada, problem je sociala. Nekoč bodo naši ekonomisti ugotovili, da smo ostali kot država brez lastnine, kot ljudje brez lastnih podjetij, sociala bo šla za kapitalom, nam pa bo preostala samo zemlja (vodne vire bodo pokupili šejki)... in izselitev...KAM?
anon-117675 sporočil: 1.191
[#1990329] 01.02.13 17:21 · odgovor na: notomi (#1990320)
Odgovori   +    2
To je pač tako, kakor v uni pravljici, ko berač trka na vrata za vbogajme in je povsod vržen ven, samo ena uboga vdova ga pogosti.

Potem se izkaže, da je berač našemljen kralj, princ, whatever.

Ravnaj z vsakim, ali vsaj z nekaterimi, kakor da so v ordinarnost našemljeni (bodoči?) cesar na pohajkovanju po naši deželi.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#1990331] 01.02.13 17:23 · odgovor na: (#1990264)
Odgovori   +    0
[republican]
Nemci so predvsem ustvarili dober image svojih izdelkov, ki jih je trg pač pripravljen plačevati dražje od ostalih, zato jim ni treba konkurirati z najnižjo ceno... Mi pa večinoma moramo, ker v svetu pač nimamo takšnega imagea, kot Nemci.
Odvisno od izdelka, Pri avtih naprimer, kjer so Nemci najboljši, so pri najboljših modelih tudi statistike v prid kvaliteti. V nižjem in srednjem razredu jim že lahko konkurirajo tudi Francozi, Japonci, Korejci ipd...
anon-215620 sporočil: 2.185
[#1990364] 01.02.13 17:49
Odgovori   +    0
Odgovor je vnovična industrializacija, odpiranje industrijskih delovnih mest doma in vnovično rojstvo srednjega razreda, ki je nekakšen porok za socialno stabilnost.
to je res, vendar se ne bo zgodilo, kapitalistu je važen dobiček, ne pa socijala.
anon-287297 sporočil: 1.075
[#1990367] 01.02.13 17:51 · odgovor na: (#1990347)
Odgovori   +    2
Damjan je dolgo časa keynesijanec ali pa nikoli ni bil niti kaj drugega. V enem izmed prejšnjih člankov je pisal hvalnico Krugmanu, navijal je za vlaganja države v beton v Sloveniji.
anon-19718 sporočil: 3.853
[#1990393] 01.02.13 18:21
Odgovori   +    10
Še en dokaz kako dobro deluje nevidna roka oz. kako učinkovit in pošten sistem je kapitalizem. Zaradi težnje po dobičku so se delavna mesta selila v nerazvite države. Če smo pošteni do sebe moramo priznati, da to uravnotežuje svetovni standard; za nas sicer ni najbolje saj stagniramo zato pa se standard dviguje nerazvitim in to je prav.
Počasi bodo postali t.i. nerazviti dovolj dragi, da se bo proizvodnja ponovno vrnila domov.
Z Damjanom pa se ne strinjam saj je na koncu preveč pohvalil Obamo. Mislim, da je prav, da se minimalni socialni standardi v ZDA dvignejo, vendar to Obama počne na napačen izredno birokratski način. Medicer bo popolna polomija saj daje ljudem takšne pravice, ki jih proračun ne bo mogel pokriti.

In če zato ZDA postanejo manj konkurenčne je to dobro za Evropo saj bo lahko še naprej nekaj časa relativno konkurenčna s svojim 3x prevelikim birokratskim aparatom.

Težišče konkurence se neprestano premika po obli našega planeta. Kdor je pri vrhu ima najvišji standard. Na žalost pa smo pri nas tako zaplankani s to socialistično ideologija, da živimo 5x slabše kot bi lahko.
anon-35163 sporočil: 30.643
[#1990397] 01.02.13 18:24 · odgovor na: (#1990267)
Odgovori   +    3
[dorki22]
Izjava je nepopolna, in neverjento zavajajoča, saj gospod Bernays predpostavlja, da ekonomija crkne s pojavom kvalitete in tekmovanja s cenami.
Preberi sam

forum.finance.si/?m=...372&single
anon-81447 sporočil: 38
[#1990406] 01.02.13 18:30
Odgovori   +    2
Globalizacija ne bo pojedla svojih staršev, globalizacija bo pojedla svoje botre. Starši globalizacije so velike korporacije, ki v procesu globalizacije še vedno pridobivajo, botri globalizacije pa so države (zahodnoevropske in ZDA), ki so globalizacijo dejansko dopustile.

Krizo delovnih mest v ZDA in EU bi bilo možno odpraviti samo s ponovno uvedbo protekcionistične ekonomske politike oz. odpravo povsem prostega pretoka blaga, za kar pa je danes verjetno res že prepozno. Posledica: V Evropi in še prej v Sloveniji se bo potrebno sprijazniti s padcem življenjskega standarda in doumeti, da slovenska vlada (katerakoli že) nima čarobne paličice za hitro povečanje števila delovnih mest. Prej ko bodo Štrukelj in njegovi to doumeli, prej bomo normalizirali naš vsakdan.
anon-301728 sporočil: 1.282
[#1990432] 01.02.13 18:49 · odgovor na: anon-238577 (#1990274)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-301728 01.02.2013 19:02
Iz istega razloga ideološki slepci niso razumeli, da je včasih tudi Slovenija s pomočjo nerazvitim samo financirala svoje trge na jugu Yuge, ker je tja bilo pač najlažje prodajat. Kaj je bilo, ko smo tiste trge izgubili pa tudi vemo.

------------------------------------------- ---------------------------------------

Fi !

tukaj si me pregazil! namesto, da filozofiramo o FED ali Kitajski banki,evo šolski primer, res v drugem finančnem sistemu, ampak, šola, tukaj, blizu, zraven nas in z nami vred.

točno to!

In predstavljaj si, če bi Slovenski bedaki to razumeli, ko smo se osamosvojili.
namesto tega so naredili balkansko-mafijsko- lopovsko španovijo kraje in odtekanja sredstev po ex YU !
In bi omogočili prodajno - industrijsko verigo- trdno, jo sfinancirali z vsemi razpoložljivimi finančnimi verigami, talali potrošniške kredite preko Naših bank ( v slo privatni lasti)..... direktno iz monetarne mase Centralne Banke podprli izvoz... pa model razširili še na druge ex socialistične tepce in pobirali smetano...
Ali pa, voda na moj mlin, če bi Banka Slovenija bila pod Min za Finance in bi to rast izvoza financirala z denarjem brez dolga- Debt Free Money- brez bojazni za koliko obveznic in njihovo pokritje... ( in ne padla na neolib finto ločene Centralne banke, ZDA že vedo zakaj, zato pa so jezni na Kitajce, pa tudi Švica, ..)
Bi bili, bi bili, tako pa nismo, nas ni.
Ker trg je treba sfinacirati z lastno sposobnostjo. drugo je drobiž.

zato so drugi, ne samo Nemci, tudi Italijani tako delajo.. to verigo, ta vlakec..

In na koncu, če bi to prineslo neko makro neravnovesje,who cares, plače bi bile itak dvojne,
bi se že kaj zmislili (mi pametni)
anon-275840 sporočil: 31
[#1990448] 01.02.13 19:03
Odgovori   +    0
Dobro jutro,
Kot vedno imajo naši analitiki v izobraževalnem sistemu neverjetno moč oglašanja po nevihti. O tem se je že opozarjalo pred petimi leti. Zanimivo pri vseh člankih v strokovnih medijih je zapoznelo odzivanje in jamranje in obrekovanje po toči. Pa še eno kako ekonomska stroka zna hitro nekaj obsojati kar je še včeraj v istem časopisu hvalila kot primer ali vzorec uspeha. Lahko, da imamo tukaj problem, da smo preveč reaktivni, sesuvamo ekonomijo in konzervativne sisteme prehitro. Prehitro se pustimo nategniti in klonirati. Tukaj bi se morala pa vprašati predvsem unverzitetna infrastruktura , ki bi morala ( sploh v času interneta) namesto kloniranja znanja iz internetnih virov veliko več delati na odgovornosti ter modrosti ( preiti iz stresnega reaktivnega usmerjanja kadrov v modre in umirjene umerjene kadre ). Morda bi se v fakultetah ( saj konec so diplome teh fakultet in kasneje doktorari omogočili stresne akcije v strahu ali lovu za zono udobja - ki pa zgelda je en sam strah zdravljen z lažno drogo ). Morda je res čas, da malo stagniramo in sesujemo svojo nadutost, da se nam vrne umirjenost in skromnost ter predvsem modrost in odgovornost eden za drugega v skupnosti.
anon-238577 sporočil: 14.015
[#1990449] 01.02.13 19:03 · odgovor na: anon-301728 (#1990432)
Odgovori   +    2
[beriberi]

Bi bili, bi bili, tako pa nismo, nas ni.
Ker trg je treba sfinacirati z lastno sposobnostjo. drugo je drobiž.

zato so drugi, ne samo Nemci, tudi Italijani tako delajo.. to verigo, ta vlakec..
xexe, v tolažbo nam je lahko samo to, da podobno kot pri nas tudi mnogi Nemci še vedno ne razumejo, zakaj so tako dolgo financirali PIGS-e, izgleda da je to pretežka lekcija za povprečnega državljana;

danes je pa vprašanje, kje dobiti primerne vire za financiranje izvoza, in če enkrat začnemo debato o tem, kaj je to gospodarska avtarkija, potem je tudi pri tem enako, namreč politika EU za kaj takega ne kaže velikega interesa, financiranje našega prestrukturiranja je čisto nekaj drugega kot to, za kar se vedno najde denar: to pa je odpiranje novih trgovin za evropsko robo, zapiranje tovarn in proizvodnje kot je bila sladkorna, izsekavanje in uničevanje vinogradov, razrez ribiških ladij.... za te stvari nikoli ne zmanjka evropskega denarja...

ampak to ni to!
anon-238577 sporočil: 14.015
[#1990459] 01.02.13 19:11 · odgovor na: anon-35163 (#1990397)
Odgovori   +    2
[mataj]
> [dorki22]
> Izjava je nepopolna, in neverjento zavajajoča, saj gospod Bernays predpostavlja, da ekonomija crkne s pojavom kvalitete in tekmovanja s cenami.

Preberi sam

forum.finance.si/?m=...372&single

Catch ni toliko v izbiri izdelka, pač pa v prepričevanju in dopovedovanju kupcu, kaj vse nujno potrebuje, če hoče biti pravi moški, prava ženska, pravi Slovenec...

ljudem je treba prodati tisto, česar sploh ne potrebujejo, sicer bo šele svetovna ekonomija doživela pravo krizo.
anon-301728 sporočil: 1.282
[#1990473] 01.02.13 19:18 · odgovor na: anon-238577 (#1990449)
Odgovori   +    2
fi.
ja,
naprimer tukaj med najinimi posti sem zasledil enga, ki zaničuje kmetijstvo kot nekaj prazgodovinskega.
Naj se pogleda na čem živi Italija. na lokalnih prehrambenih proizvodih, z Visoko dodamo vrednostjo.Slow food gibanje, ni to kar si tukaj eni mislijo, poglejte samo Farinetti- EatItaly, obrne več kot nevem kdo tukaj..
Da vidim , če mi server pusti zadosti prostora; parmiggiano, mozzarela, pizza mortadella, spaghetti, lardo di colonata, lenticchie di casteluccio, botarga,carciofi,gorgonzola,cioccolata,olio di oliva, arance sicilia,puzzone di moena,formaggio sardo, pecorino romano,salame calabrese, prosciutto di parma,

jutri tipkam naprej..

Strani: 1 2 3 4 5 6