Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-255637 sporočil: 1.284
Pa to si morate najeti traderja,ki se je kalil v mednarodnih vodah,socializma je konec in svetovalcev z slovenskim izpitom za borznega posrednika.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 1926680

Strani: 1

anon-202357 sporočil: 1.374
[sanator]
Pa to si morate najeti traderja,ki se je kalil v mednarodnih vodah,socializma je konec in svetovalcev z slovenskim izpitom za borznega posrednika.


Kakšnega takega???

Od prvih dobičkov do božjega kompleksa


Vir / Avtor: Jan Bratanič


Podeli z:facebook
twitter
google+

Oznake / Tagi: PoselFinančne prevare


Začetki največjih prevarantov v finančnem svetu so pogosto skriti v skromnih podrobnostih in prvih večjih dobičkih. Občutek moči in zmagoslavja ali prekrivanje izgub pa preraste v zasvojenost, ki prinaša milijardne izgube.





Brezvestni finančni trgovci so s špekulativnimi potezami odigrali pomembno vlogo pri potenciranju ostrine trenutne finančne krize. Kljub temu mnoge med njimi finančni svet še naprej tolerira, saj je doslej izobčil le peščico takšnih, ki so morali zaradi svojega početja sesti na zatožno klop. A bolj kot neodgovorno in škodljivo trgovanje so jih tja posedle izgube, ki so jih utrpeli njihovi delodajalci. Za nepravilnosti v času kovanja dobičkov se nadrejeni namreč niso menili.

Med »padlimi« je tudi mladi Kweku Adoboli, sin ganskega diplomata in nekdanji uslužbenec švicarske banke UBS, ki je s tveganimi posli in prikrivanjem izgub opeharil banko za 2,3 milijarde dolarjev. Nekdaj obetavni trgovec s kotirajočimi investicijskimi skladi (ETF) bo moral zaradi svojih dejanj v zaporu presedeti sedem let. Adobolijeva zgodba sicer v marsičem spominja na profesionalno pot Francoza Jérôma Kerviela, največjega finančnega prevaranta novejše zgodovine. Zloglasni trgovec s terminskimi finančnimi instrumenti je prav tako začel z majhnimi prevarami, ki so se prek sistematičnega laganja, ponarejanja podatkov in prekoračitve pooblastil odrazile v rekordni, 7,2 milijarde dolarjev visoki izgubi za eno največjih evropskih bank Société Générale.

Pritisk prisilil poštenega trgovca v nerealna tveganja?

»Portfelj je bil ogromen in že mala napaka je pomenila velike izgube. Izgubljala sva toliko denarja, da so bili pritiski resnično veliki,« je na sojenju dejal Adoboli, ki je pri 27 letih (leta 2007) z mlajšim sodelavcem obvladoval 50 milijard dolarjev velik portfelj. Adoboli, ki so ga nadrejeni ocenjevali kot iskrenega, sposobnega in zanesljivega, zaradi česar so ga pripravljali za prevzem enega vodilnih položajev v banki UBS, je svojo prvo prevaro zagrešil leta 2008, ko je nadrejenim prikril 400.000 dolarjev visoko izgubo.

Takrat je ustvaril lasten sistem za prikrivanje izgub, ki ga je poimenoval »dežnik«. Z njim je sistematično prikrival dobičke, ki jih je uporabljal za pokrivanje morebitnih izgub iz trgovanja. Zamisel je v letih 2009 in 2010 delovala odlično, saj je banki prinesel 40 milijonov evrov dobička. Vendar je bil to le veter v jadra Adobolijevega ega, ki je izbiral vse večje in bolj drzne posle, ki jih za nameček ni primerno zavaroval. Zanj je bil usoden 1. julij 2011, ko je spremenil pozicijo svojih naložb s kratke (short position), pri kateri stavi vlagatelj na padec cene finančnega instrumenta, v dolgo (long position), ki prinaša dobičke ob rasti borznih tečajev. Če bi Adoboli počakal le en dan, bi bile njegove naložbe zelo donosne, tako pa je padel v poletni vrtinec odprodaje delnic, ki je privedel do 11,8 milijarde dolarjev izgub. V banki so bili takrat prepričani, da je njegova izpostavljenost tveganju »le« v višini 2,3 milijona dolarjev. »Izgubil sem nadzor, nisem imel več občutka, kako veliki so posli,« je v spletni pošti vodstvu le nekaj mesecev kasneje priznal Adoboli, ki se je po treh letih prevar, nočeh brisanja sledi in spanja v pisarni končno strl.

Kultura v finančnih institucijah spodbuja tvegano ravnanje

Adoboli je sicer prepričan, da odgovornosti za izgube ne bi smel nositi sam. Kot pravi, so bili sodelavci in nadrejeni seznanjeni z njegovim trgovanjem in so ga celo podpirali, ko je ustvarjal dobičke. Da ne gre le za obrambno taktiko s sodišča, priča tudi sporočilo šefa Johna DiBaccia, ki je Adoboliju 23. junija 2011 čestital za večmilijonski dobiček in ga hkrati le opomnil, da je ob tem prekoračil svoja pooblastila. Podobne izkušnje z nadrejenimi naj bi imeli številni drugi »trgovci sleparji«, tudi Kerviel.

Zdi se torej, da so nekatere banke za finančne koristi pripravljene zamižati na eno oko ob nepravilnostih. Tako se prekoračitev pooblastil uslužbencev, ki prevzemajo gromozanska tveganja, redno pometa pod preprogo. To početje je kot nezaželeno in zavržno označeno šele takrat, ko začne trpeti ugled delodajalca. Tvegani posli in neodgovorne špekulacije se medtem nadaljujejo, kar dokazuje še en trgovec, ki so ga v medije naplavili posli enormnih razsežnosti, zaradi izgub pa bo v prihodnje verjetno nasedel pred vrati sodišča. Bruno Iksil, sicer bolj znan kot »londonski kit«, je v začetku letošnjega leta sklepal posle takšnih razsežnosti, da je z njimi lastnoročno vplival na tečaje borznih indeksov. V procesu pa je ameriški banki JP Morgan zakockal skoraj devet milijard dolarjev depozitov njenih varčevalcev, zaradi česar so njene delnice izgubile skoraj četrtino vrednosti.
anon-226010 sporočil: 3.863
[sanator]
Pa to si morate najeti traderja,ki se je kalil v mednarodnih vodah,socializma je konec in svetovalcev z slovenskim izpitom za borznega posrednika.
"morate najeti"...ja, to je ravno zarad tega ;)
desno kruleči so tud lačni, a ne veš tega?

triple whammy:
1. Svetovalec pokasira
2. Banka pokasira
3. Narod "pozlati"

loooooooooooooooooooooooool

Strani: 1