Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-19362 sporočil: 937
Zadnja sprememba: anon-19362 24.05.2012 19:08
"Podatki bruseljskega centra za preučevanje evropskih politik (CEPS) kažejo, da so države območja z evrom do Grčije skupaj izpostavljene v višini več kot 300 milijard evrov, 59 milijard evrov pa Grčija dolguje zasebnim upnikom iz evrskih držav." (tako danes pišejo Finance.si).

Na začetku Grške krize, leta 2008, je bil zunanji dolg Grčije ocenjen prav tako okrog 300 milijard EUR, z edino razliko, da tedaj Grki Slovencem skoraj niso dolgovali nič (oz. SLovenija tam ni imela omembe vrednih investicij). Pod črto se je Grški dolg od začetka krize rahlo povečal. Zakaj sedaj taka panika, leta 2008 pa zmerni optimizem, da bodo Grke rešili? Uganili ste, vmes se je zgodil nateg (2.0) in sedaj se pripravlja novega (3.0).

Od leta 2008 do danes se je dolg iz zavoženih investicij (predvsem nekaj velikih angleških, francoskih, nemških in italijanskih) privatnih bank, "preneslo" na EU- davkoplačevalce. v teh letih se je reševalo tuje banke, vsekakor pa ne Grčije. V principu ista zgodba kot pri NLB, z razliko, da bo dolgove NLB očitno poravnal slovenski davoplačevalec (skoraj) sam. Po drugi strani pa so nekateri iz Grške krize lepo profitirali: v 2 letih so npr. Nemci imeli neto priliv tujega EU-denarja za >65 milijard €, za dologočnedržavne obveznice (2 leti) Nemci ne plačujejo obresti, za kratkoročne državne obveznice pa kasirajo celo negativne (!) obresti.

Toliko o sposobnosti slovenske politike (vseeno katere opcije), naših finančnih ekspertov in ekonomistov ter seveda strokovnega tiska. Vstop v monetarno unijo je bil za Slovenijo vsaj 10 let prezgodaj. (Hecno, o tem sem sem l. 2005 že pisal, in seveda pridno kasiral minuse).

lep dan vesem,