Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kriza ne bo prizadela trga luksuznih dobrin

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-35163 sporočil: 30.643
[Glavni forum] Tema: Kriza ne bo prizadela trga luksuznih dobrin
[#1458505] 27.11.11 15:17 · odgovor na: (#1458359)
Odgovori   +    5
[alek14]
Premoženje v kapitalizmu konvergira k manjši skupini recimo temu bolj spretnih (in ne nujno) pametnejših ljudi.
Recimo temu pametnejših in sposobnejših ljudi. Sposobnejših za grabljenje.

Kapitalizem ima v sebi vgrajeno nestabilnost, saj je končna situacija te konvergence (vse premoženje celega planeta v lasti enega človeka), absurd.
Najboljša je primerjava z monopolijem. Prej ali slej en od igralcev (praviloma tisti, ki si sproti izmišljuje pravila) dobi vse kupončke in zmaga. In potem se igra ustavi.

Ta nestabilnost ima več vzrokov. En je npr. "nedolžen, dokler nisi spoznan za krivega". To je super koncept, vendar ima za slabost, da se določen odstotek krivih izmuzne kazni.
Ta koncept se že lep čas načrtno napačno interpretira. Tu ne gre za krivdo ali nedolžnost, ampak za moč. Gre za to, da je breme dokazovanja vedno na strani močnejšega. Če država, oziroma njen pravosodni aparat, obdolži posameznika, je ona dolžna dokazat karkoli je že za dokazat, v tem primeru krivda. Država ima moč in pooblastila da pridobi dokaze, posameznik jih nima, torej nima kaj dokazovat.

Poleg krivde posameznika mora država mora s pomočjo transparentnega delovanja tudi ves čas dokazovati svojo nedolžnost. Vse mora biti preverljivo, začenši z izidom volitev.

Gledano s tega stališča ima dokazovanje izvora premoženja prebogatih in premočnih posameznikov smisel. Tisti, ki imajo dovolj denarja, dobre politične veze, za nameček pa še vsak po par sodnikov in tožilcev v žepu, si dokazovanje pač lahko privoščijo.

Slednjega bi se sedaj morali precej posluževati, da se finančni TBTF kolosi razdrobijo. Verjetno pa bo potrebno pogruntati še kaj, sicer se bi takšna nestabilnost razbohotila do teženj prebivalstva po nasilni razlastitvi bogatih.
Bojim se, da so TBTF že premočni, da bi jih bilo možno razbiti na miren način.

Takšne revolucije pa (proti pričakovanjem razlaščevalcev) vodijo v vsesplošno bedo (poglejte si Severno Korejo...).
Severna Koreja je najlepši primer TBTF kolosa na oblasti. Na prvi pogled se zdi, da je Severna Koreja nasprotje od TBTF, a ni tako. Koncentracija moči, ki smo ji trenutno priča, temelji na neke vrste religiji, ki mogoče niti ni tako blazno različna od severnokorejske (džuče ali nekaj takega), kot se zdi na prvi pogled. V Severni Koreji božje častijo familijo Kim Il Gnyus, ki pooseblja vse, kar je na tem svetu dobrega. Na podoben način na zahodu častijo Prosti trg, ki je prav po božje vsemogočen, neskončno moder in pravičen. Podobno kot Bog, tudi Prosti Trg nevidno roko reši vse težave in kaznuje lopove in prevarante.

Najboljši dokaz, da gre pri celi stvari za religijo, je Hayekov tekst z naslovom "Intellectuals and Socialism". Če pozorno prebereš boš opazil, da je zadeva v bistvu navodilo za zahrbtno, zakulisno kulturno vojno. Hayek med drugim čisto jasno in glasno priporoča pritiske in vmešavanje lastnikov medijev na novinarje.

"Intellectuals and Socialism" imaš na tem linku, takoj za skrajšano varianto "The Road to Serfdom"

papers.ssrn.com/sol3..._id=878756 (klikni "One Click Download" zgoraj levo)

Tudi "The Road to Serfdom" je dokaj zanimivo branje, pa še slikice so zraven. Hayek tu kritizira centralno planiranje. Na dolgo in široko dokazuje, da imajo centralni planerji v rokah preveč moči, spregleda pa dejstvo, da centralno planiranje že v osnovi ne more funkcionirat. Mimogrede pa še navrže, da zahodna civilizacija temelji na krščanstvu, ki naj bi bilo kakor protiutež kolektivizmu (!?). Nič čudnega, da ga imajo klerikajzli tako radi.