Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-105191 sporočil: 14
Zadnja sprememba: anon-105191 27.08.2007 11:18
Ja Stojan ke pa ti živiš da si imel pred samo enim letom tako nizke cene bencina? Si morda v Rusiji? Da si bomo na jasnem na ceno nafte v svetovnem merilu nima Slovenija nobenega vpliva, zato če nafta raste, raste za vse ne samo za Sloveniji. Poleg tega pa ima Slovenija ene od najnižjih cen bencina v regiji (Austrija 1,15€, Češka 1,10€; Hrvaška 1,08€; Francija 1,27€; Nemčija 1,33€; Madžarska 1,14€; Poljska 1,12€; Slovaška 1,14€; Rusija 0,58€). Poleg tega pa se bencin ni podražil kar čez noč. Po amreiškem napadu na Irak konec marca 2003 so se svetovne cene nafte vztrajno vzpenjale. Temu je pripomoglo tudi padanje dolarja v primerjavi z evrom. 1. aprila 2003 je liter 95 oktanskega bencina v Sloveniji stal 180 tolarjev, 11. maja 2004 je prekoračil ceno 200 tolarjev. Aprila 2005 je bila cena 95 okt. bencina 220,3 tolarja, maja 2006 je 95 okt. bencin v Sloveniji stal 251,6 tolarjev, sedaj pa cena 95okt. bencina stane 1,037€ oz. 248,5 tolarja. Torej se je glede na maj 2006 cena bencina v Sloveniji znižala za dobre 3 tolarje. Glede na to da se cena bencina v cene drugih proizvodov ne vračunajo takoj, ampak na daljše obdobje je logično da ob skoraj nespremenjeni ceni bencina rastejo cene drugih proizvodov, tudi vrtnin in sadja (saj je za pridelavo vrtnin in sadja potrebna tudi nafta, če ne za drugo vsaj za prevoz), poleg tega morajo pridelovalci jabolk, grozdja, hmelja vsako leto nekoliko dvigniti plače obiralcem, če jim ne bi, bi pridelek zgnil v sadovnjaku (že tako obiranje sadja v Sloveniji ne zanima skoraj nobenega Slovenca), poleg tega je bilo v Sloveniji v zadnjem času kar precej ujm s točo, kar je zmanjšalo količino in kakovost pridelka. Tako da je logično da manjša ponudba, ob razmeroma enakem povpraševanju vodi v višje cene. Nekaj vpliva pa je imel na jabolka tudi euro. Vendar pa je logično da so cene izven sezone visoke in vedno bodo. Stojan priporočam ti da jabolka kupiš v sezoni pa ne boš plačal toliko za njih. Saj je takoj po obiranju največja ponudba in cena najmanjša. Poleg tega pa ne vem kje si videl jabolka po ceni 2€. Po moje je tole tvoje zavajanje, saj je normalna cena v trgovini od 150 sit do okoli 1€, zato ti tvoje trditve o ceni jabolk 1,5 do 2 € preprosto ne verjamem, dokler ne podaš kje si videl jabolka za tako ceno. O ceni banan pa ti lahko povem da se ne spomnim kako dolgo nazaj je bilo za 1kg banan potrebno plačati 115 sit, vsekakro pa to ni bilo pred letom ali dvema. Glede na to da banan Slovenija ne more pridelati, moraš v ceno vštet tudi ladijski prevoz, ki pa se je v zadnjih letih krepko podražil, zaradi premalo ladij ki so bile na voljo, zaradi velikega povpraševanja kitajcev za surovinami, poleg tega pa tudi ladje za svoj poigon kurijo nafto zato na ceno prevoza vpliva tudi to. Poleg tega se moraš vprašati iz kje banane prihajajo in vedeti še kakšno ozadje pri bananah ki izhaja iz wto. Kar pa se mi trenutno ne da razlagati tebi Stojan, saj imaš internet pa si poglej še to. Če bi se cena hrane podražila za 25% kolikor ti praviš je absolutno veliko pretirano, se je in se še bo podražila ampak ne v povprečju 25%. Kar se tiče kruha se še ni podražil, se pa bo, in to je dejstvo, ne gre tukaj za nikakršno podražitev zaradi eura ampak zaradi cene pšenic na svetovnih borzah, poleg tega moraš v to ceno všteti tudi nafto, elektriko, in ostalo kar pripelje do tega. Poleg tega se v inflacijo ne štejeta samo hrana in bencin, ampak še veliko drugih potrošnih stvari, če hočeš vedeti katere si oglej www.stat.si
To je od mene vse, za naslednji tak komentar si prej oglej vsaj potrebna dejstava in seštej 1+1 in boš videl Stojan kaj pripelje do tega, poleg tega bi moral vzeti v roke tudi kakšen mikroekonomski učbenik, preden zavajaš predvsem samega sebe in tudi druge z izjavami o podražitvah za 100%.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 120101

Strani: 1

anon-3916 sporočil: 1.205
Niso vsa živila šla samo gor, recimo v današnjem Delu v prilogi FT, stran7 - Indeks maloprodajnih cen od leta 2000 do 2007 vztrajno pada in znaša pri predelanem mesu 82%, svežem mesu 87% in pri živilskih izdelkih 90% napram nivoju MPC iz leta 2000! Svinjske polovice so padle od leta 2001 napram letu 2007 za dobrih 40%.

Članek JPD pa moram pohvaliti.
anon-105119 sporočil: 3.426

Hvala za natančna pojasnila,
hvala tudi vsem drugim, ki ste mi odgovorili in videli,
da sem v svojem komentarju namenoma pretiraval.

Ampak zakaj sem to storil?

Ker mnogi pravi poznavalci trdijo,
da je inflacija pri nas veliko višja, kot pa jo prikazuje UMAR in zavod za statistiko,
zato sem že pozval in Mrkaiča in Damjana naj nam kot dobra ekonomista glede tega nalijeta čistega vina in to iz tiste statistične košarice,
ki je bolj verodostojna od vladne in bolj primerljiva.

Jabolka od 1,5€ do 2€ pridajajo v Sparu.

lp

Stojan Svet
www.katedrala.si

Strani: 1