Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kdo najbolje upravlja vzajemne sklade

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-1445 sporočil: 3.218
[Glavni forum] Tema: Kdo najbolje upravlja vzajemne sklade
[#1100209] 16.02.11 08:42 · odgovor na: anon-165706 (#1100182)
Odgovori   +    7
[aktiven1]
> [COP]
> Lepo. Ti bom povedal resnično zgodbico.
>
> Imam kolegico, pred letom je dokončala študij in se preko zvez uspela zaposliti v banki na oddelku vrednostnih papirjev. Že po šestih mesecih uvajanja pa je na sestanku kolegija vodja naznanil, da odpirajo nov sklad z začetnim portfeljem 50 mil. Ter da razmišljajo o prepustitvi upravljanja, hm, njej. Priznala mi je, da jo je groza, saj je začetnica in praktični nima pojma, a si ponudbe ne upa zavrniti, saj bi to pomenilo njen konec. Tako ali tako pa jo je vodja potolažil, da 'če bo zaje..., bo pač zaje..., naj se s tem ne obremenuje, bodo že uredili. Vsi se učimo.' Njegove besede.
>
> Vredni zaupanja ste rekli?
>
> p.s.
> Iz prospekta sklada.
>
> >Cilj upraviteljev vzajemnih skladov je doseči čim višjo donosnost ob določeni sprejemljivi ravni tveganja. S premoženjem upravljamo preudarno, in sicer tako, da strank ne izpostavljamo nepotrebnemu tveganju.
> >To storimo tako, da:
> >premoženje razporedimo v večje število vrednostnih papirjev skrbno izbranih izdajateljev, premoženje razporedimo v različne geografske regije, premoženje razporedimo v različne perspektivne gospodarske panoge, premoženje razporedimo le v vrednostne papirje tistih izdajateljev, ki izpolnjujejo stroge interne standarde kakovosti, podrobno spremljamo in proučujemo dogajanja na trgih kapitala in se nanje ustrezno odzivamo. Premoženje vzajemnih skladov skušamo dobro razpršiti na vrednostne papirje raznolikih izdajateljev. Na ta način zmanjšamo pomemben del naložbenega tveganja, ki ga je pri naložbah v vrednostne papirje moč odpraviti, vlagatelji pa so izpostavljeni predvsem tveganjem, ki jih z razpršitvijo premoženja ni moč odpraviti (na primer tveganje svetovnega gospodarskega zastoja, tveganje splošnega padca tečajev delnic na slovenskem trgu ali tveganje neugodne splošne spremembe obrestnih mer).
>
> >Premoženje svojih strank upravljamo na discipliniran način in na strateški podlagi, v precej manjši meri pa na špekulativni. To pomeni, da premoženje oblikujemo predvsem iz naložb, za katere ocenjujemo, da imajo ustrezno dolgoročno perspektivo. Pri upravljanju premoženja upoštevamo tudi stroške, ki so povezani s tem, saj se zavedamo, da stranke zanima izključno donosnost premoženja po stroških.
>
> Aha.


Verjetno ima vodja še manj znanja z upravljanjem skladov. Verjetno je ta vodja malo starejša oseba iz nekega drugega časa (socializma) ki se j ena hitro priučil kapitalizma.... In potem se gredo firme upravljanje skladov in mi neuki prebivalci zaupamo svoj denar. Sej scena med folkom je ista. 3/4 prebivalcev Slovenije izhaja iz socializma in sedaj nekateri pričakujejo, da se bodo znali obnašat v tržnih razmerah kapitalizma čez noč. Malo morgen. Folku ni nič jasno kaj so to delnice, delniške družbe, vzajmeni skladi, obveznice itd... Minit bo moglo par generacij, da se bodo razmere kolikor toliko normalizirale. In seveda tudi par generacij, da bomo dobili PRAVE sposobne upravljalce skladov...
Dajte počasi poskusit priti ven iz tiste vsečasne teorije o napakah zaradi nekih starejših časov. Dejstvo je, da tudi mladi nadobudni uspešni managerji, polni samega sebe, streljajo take kozle, da bomo kmalu brez divjadi. Iz izkušenj. Očitno bodo še čez 100 let obstojali nekateri, ki bodo vzroke za slabe poteze pripisovali prejšnjim generacijam. Move on. Vsi delamo napake, huje je, če nekatere prepričaš, da si nezmotljiv. Takih je pa danes na tisoče. Že v šolah in vrtcih jih učijo samozavesti. Na faksih potem pridobijo 'strokovno znanje', nato se preko vez zaposlijo in rezultati so tu. Ne rečem, da za vse velja ista teorija, trdim pa, da za vse take neumnosti niso vedno krivi pretekli časi.