Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Cene živil na rekordne vrednosti?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-46228 sporočil: 139
[Glavni forum] Tema: Cene živil v rekordne vrednosti?
[#1066292] 18.01.11 14:19 · odgovor na: anon-113221 (#1066103)
Odgovori   +    1
[ARGONAVT]
Teoretično in pozitivno naravnano gledano točno tako kot si omenil Futures-si omogočajo uravnavanje nepredvidljivih skokov špekulantskega izrabljanja taistega instrumenta a žal s trendom teoretično zmotne neprestane rasti, ki se kar udejanja!
By the way, ali misliš, da res rabim, za spodobno živet, kupovat vso mogočo preoglaševano potrošniško ponudbo in to početi v vsakem trenutku ko mi pride na ...pamet recimo?
Miren spanec je predvsem stvar vesti, ki je dober približek večne resnice.
Kaj je gonilo premikov na trgih sploh ni pomembno. Podjetja če želijo biti konkurenčna oz. dolgoročno preživeti se morajo prilagajati trgu in bdeti nad stroški osnovnih surovin(če še vedno delaš za mesečno plačo, si zagotovo želiš da podjetje v katerem delaš preživi). Seveda je prelevitev stroškov končnim uporabnikom vsakič, ko se dvignejo cene surovin ena lažjih (lepi primeri so v članku, vendar je tak način omejen, če kupna moč prebivalstva ne raste sorazmerno). Ne rabiš kupovati vso preoglaševano potrošniško ponudbo (jaz sem zelo slab potrošnik), vendar se vse začne že pri pri hrani.
Meni zelo lep primer so novodobni eko kmeti. Na kratko. Kmet se s stranko dogovori za redno dostavo tedenskega zabojčka sveže zelenjave in sadja. Stranka lahko izrazi dodatne želje, kmet točno ve kaj in koliko saditi, kmet pozna svoje stroške in hkrati ima zagotovljen odkup po ceni, s katero se obe strani strinjata. V tistem letu lahko cena npr.korenčka zraste na 50eur ali pa pade na 0,05 eur za kilogram, ne glede na razmere na trgu sta oba zadovoljna. Je to simple futures pogodba?
Resnica je, trgi so in vedno bodo nestabilni zaradi takšnih ali drugačnih manipulacij. Lahko se jeziš ali pa se prilagodiš in se zavaruješ. Zavarovati pa se nikoli ne moreš za nazaj, ampak le za naprej.