Strani: 1 2

anon-154083 sporočil: 6.570
[#2624983] 07.11.16 15:05 · odgovor na: milos9 (#2624954)
Odgovori   +    1
[milos9]
Sem preveril in živi :)
Legan je tak kot zaslužni profesorji po faksih.
Ko prideš čez 20 let mimo, so še zmeraj tam in so še zmeraj isti.
In še zmeraj predavajo iste buče.
dz1975 sporočil: 2.264
[#2625012] 07.11.16 16:11
Odgovori   +    2
Celoletne gume in 4x4 je zmagovalna kombinacija...
drugmirko sporočil: 1.301
[#2625014] 07.11.16 16:14 · odgovor na: anon-164633 (#2297442)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: drugmirko 07.11.2016 16:24
[k24]
> [k24]
> Razbijate buče. Imam že 20 let avtomobile 4X4. Nikoli nisem imel zimskih gum in nikoli nisem imel niti najmanjših problemov kot jih navajte v članku pa sem doma iz podeželja in se vsak dan vozim v Ljubljano. Da se z pogonom na vse štiri kolesa pride samo kakšen metr dlje kot brez je največja bedarija, ki ste jo napisali, mogoče v travnik kjer je več kot 0,5 m snega, na cesti pa to tudi slučajno ne drži. Dejansko so zimske gume na 4X4 nepotrebne, če se z avtom ne spuščaš za zabavo v kakšne ekstremne vožnje po snegu. Slabši oprijem letnih gum pozimi pa je zanemarljiv.
>
Glejte vsi, ki mislite drugače ali imate v praksi drugačne izkušnje tudi prav. Sam kupujem letno zimski profil Michelinke. Imam Toyoto RAV 4 dizel 177 KM. Gume vozim dve leti (50-60.000 km) potem menjam. Meni to ustreza, napisal sem samo svoje izkušnje na podlagi 20 letne vožnje 4X4. Prej sem imel osebne avtomobile. Ko so zasnežene ceste ali slabo splužene traja 2-3 dni parkrat na zimo in nimam nobenih problemov. Poznam pa veliko ljudi, ki mislijo, če kupijo zimske gume, da za njih ni ovir in bo šlo z lahkoto, pa ni tako. Sicer pa denar je vaš in zakaj ga boste porabili je vaša odločitev. LP
hja... v bistvu si lastno izkušnjo posplošil v "omnipotentno resnico", z boldanim pa si zimske gume kar direktno razglasil za nekaj nepotrebnega... ;)

ali z drugimi besedami oziroma, iz drugega zornega kota, je to nekako tako, kot da jaz -ki roko srce na osebnih vozilih res ne vidim nekega smisla v 4x4 pogonih (delovni stroji, vključno s parvimi terenci so nekaj drugega)- tega razglašam za nepotrebnega samo zato ker se od leta 1986/7, ko sem naredil izpite (B in C kategorije), še nisem znašel v situaciji, ko 2x4 pogon nebi bil dovolj...
pa sem v življenu vozil marsikaj... od 15 tonskih kamionov, do štirikolesno gnanih "gospodarjev prstanov"!
in če sem malo žleht, bi lahko rekel celo to, da imam za "97.5%" procentov populacije tudi prav, ker je veliko večja neumnost vsak dan tovorit naokrog "100-150 kil dodatnega železja", samo zato, ker bi ti "enkrat pozimi" morda lahko prišlo prav ;) :)...
drugmirko sporočil: 1.301
[#2625018] 07.11.16 16:22 · odgovor na: (#2297522)
Odgovori   +    3
[republican]
> Avto s štirikolesnim pogonom bo v snegu sicer pripeljal dlje kot avto s pogonom le na prednja ali zadnja kolesa. Ko pa bodo letne gume izgubile oprijem, se bodo vsa štiri kolesa prav tako zavrtela v prazno. Razlogi so seveda v sestavi letne gume, ki pozimi postane trda, oprijem pa slab.

Razlog da se letna guma v snegu zavrti v prazno je v profilu. Guma se pač zapolni s snegom in postane gladka.
točneje, to je eden od razlogov... drugi je pa v tem, d se zaradi drugačnega profila in zmesi gume ter posledične prožnosti, utori profila med obračanjem lažje praznijo in na novo "grabijo sneg" pod sabo...

kakorkoli obrneš, zmske gume imajo v snegu in pri nizkih temperaturah pač boljši oprijem! zato se avtomobili z njimi lažje premaknejo in so bolj vodljivi! zaradi boljšega oprijema se tudi prej ustavijo... je pa res, da je na snegu težje ustavit težji avto! pri čemer pa je 4x4 pogon popolnoma irelevanten! oziroma je, zaradi dodatne mase, prej škodljiv kot pa koristen.
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2625157] 08.11.16 06:15 · odgovor na: drugmirko (#2625018)
Odgovori   +    1
[drugmirko]
kakorkoli obrneš, zmske gume imajo v snegu in pri nizkih temperaturah pač boljši oprijem! zato se avtomobili z njimi lažje premaknejo in so bolj vodljivi! zaradi boljšega oprijema se tudi prej ustavijo... je pa res, da je na snegu težje ustavit težji avto! pri čemer pa je 4x4 pogon popolnoma irelevanten! oziroma je, zaradi dodatne mase, prej škodljiv kot pa koristen.
Kar se snega in zavorne poti tiče, bi bilo najbolje izklopiti ABS.
grekom1 sporočil: 349
[#2625172] 08.11.16 07:30 · odgovor na: anon-154083 (#2625157)
Odgovori   +    2
[jani1974]
> [drugmirko]
> kakorkoli obrneš, zmske gume imajo v snegu in pri nizkih temperaturah pač boljši oprijem! zato se avtomobili z njimi lažje premaknejo in so bolj vodljivi! zaradi boljšega oprijema se tudi prej ustavijo... je pa res, da je na snegu težje ustavit težji avto! pri čemer pa je 4x4 pogon popolnoma irelevanten! oziroma je, zaradi dodatne mase, prej škodljiv kot pa koristen.

Kar se snega in zavorne poti tiče, bi bilo najbolje izklopiti ABS.
Pa še to samo pri mehkem neyaledenelem snegu ko lahko guma pred sabo tiši sneg in si dela "kajlo"
pobalin sporočil: 14.456
[#2625222] 08.11.16 09:59 · odgovor na: anon-164633 (#2297264)
Odgovori   +    1
[k24]
Razbijate buče. Imam že 20 let avtomobile 4X4. Nikoli nisem imel zimskih gum in nikoli nisem imel niti najmanjših problemov kot jih navajte v članku pa sem doma iz podeželja in se vsak dan vozim v Ljubljano. Da se z pogonom na vse štiri kolesa pride samo kakšen metr dlje kot brez je največja bedarija, ki ste jo napisali, mogoče v travnik kjer je več kot 0,5 m snega, na cesti pa to tudi slučajno ne drži. Dejansko so zimske gume na 4X4 nepotrebne, če se z avtom ne spuščaš za zabavo v kakšne ekstremne vožnje po snegu. Slabši oprijem letnih gum pozimi pa je zanemarljiv.
Nekoč davno v socializmu smo šli mulci smučat v starem dobrem hrošču. Zaradi obilnega nočnega sneženja je bila cesta zadnjih nekaj km pred smučiščem še močno zasnežena. Vsake toliko je ob robu stal avto, na katerega so natikali verige, mi pa smo s hroščkom pridno grizli v hrib in se brez problemov pripeljali do žičnice. Empirično sledi menda najbolj logičen sklep: motor in pogon zadaj sta super zadeva za zimo.

Disklejmer 1: Na hrošču so bile zimske gume.

Disklejmer 2: Fant za volanom ni bil nor in je dobro vedel, kaj na zdrsljivi cesti pomeni, da ima avto vse zadaj.

Disklejmer 3: Že nekaj desetletij se sprašujem, kako so množice ljudi v alpskih in nordijskih krajih lahko dolgo živele in se vozile brez 4x4. Potem so v neki nemški firmi, ki so jo hoteli pozicionirati v premijski segment, in v neki japonski, ki je za prodajo v severni Ameriki svojo prepoznavnost zgradila na 4x4, začeli forsirati kvatro kot panacejo za vse cestne probleme. Ko pa so firme pogruntale, da s kvazi terenci lahko ljudem iz žepov izpulijo nekaj več denarja, se je kult 4x4 dokončno utrdil.
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2625258] 08.11.16 11:36 · odgovor na: drugmirko (#2625018)
Odgovori   +    0
[drugmirko]
je pa res, da je na snegu težje ustavit težji avto! pri čemer pa je 4x4 pogon popolnoma irelevanten! oziroma je, zaradi dodatne mase, prej škodljiv kot pa koristen.
Ni nujno. Če znaš pravilno vozit , je recimo po klancu navzdol zaviranje z motorjem bolj učinkovito preko 4 koles kot samo 2...

Sicer pa je tukaj veliko preveč posploševanja. Je veliko različnih avtov z 4x4 pogonov in nimajo vsi 4x4 iz enakega razloga. Recimo VW Golf R (še bolj strupen kot GTI) ima 4x4 - ne zaradi plezanja po offroadu, temveč ker prednji pogon ni kos vsem konjem močnega motorja, morajo občasno (elektronika presodi) pomagati še zadnja kolesa.

Tudi izvedbe 4x4 pogona so različne - eni imajo stalni 4x4, pri enih (zlasti najnovejših) kolesa vklaplja elektronika..
Pogosto pa gre (zlasti pri starejših) v bistvu za vozilo s pogonom na zadnja kolesa, kjer ima voznik možnost vklopa 4x4, če se tako odloči. Dostikrat (ponavadi?) se tedaj vklopi še zapora diferenciala in na asfaltu sploh ne smeš vklopit 4x4 - samo na pesku, blatu, travi, snegu ipd.

Sklep: s takim avtom ni pametno iti v zimo z letnimi gumami. Ni pa nujno zimske, dobre so kvalitetne celoletne.
MF-561169 sporočil: 380
[#2625296] 08.11.16 13:21 · odgovor na: anon-20668 (#2625258)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: MF-561169 08.11.2016 13:24
[matjazfinance]

Sklep: s takim avtom ni pametno iti v zimo z letnimi gumami. Ni pa nujno zimske, dobre so kvalitetne celoletne.
Kolikor sem v zadnjih kupil kompletov gum za svojo kombilimuzino gnano na vsa stiri kolesa, so vsi letni kopleti imeli oznako M+S. To bi verjetno ustrezalo definiciji "celoletnim" gumam.
No, za policiste so itak dobre.

Sicer pa sam vedno menjam na zimske. Ne zivimo vsi v Ljubljani, kjer je do prvega pravega makadama 20km.

Danes je naprimer zapadlo 10cm snega, ki ne bo spluzen, saj se gozdne poti pluzijo sele, ko ga zapade preko 20cm.

Se ze veselim voznje domov. Na ogled vabljeni vsi pisci, ki menite da je 4x4 nepotreben dodatek. S svojimi avti seveda. Lopate in traktor zagotovim jaz....

the joys of living in a "vukojebina" :)

Strani: 1 2