Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kako (pri)zadeta je Slovenija?

Strani: 1 2 3 4 5

anon-17378 sporočil: 8.998
[#479665] 17.04.09 08:13 · odgovor na: anon-167697 (#479515)
Odgovori   +    0

kalimba je napisal(a):

 
"Normalni" kapital, ki se želi dolgoročno oplajati, ne išče kratkoročne rešitve z nizkimi davki.
Zaupaj nam avtorja učbenika ekonomije, iz katerega si prepisal to definicijo.

Kolikor se spomnim, je bil še celo Marx bolj priseben v svojih definicijah.
premza sporočil: 4.276
[#479669] 17.04.09 08:14 · odgovor na: bc123a (#479511)
Odgovori   +    0

bc123a je napisal(a):
Zakaj so storitvene dejavnosti manj prizadete? Meni se zdi, da so prevozniki v kasi, financarji so v kasi ... katere storitvene dejavnosti so potemtakem imune?
 
Tudi turizem, oglaševanje,... so v kaši. 

Imuni so pa mešalci megle, posredno ali neposredno financirani iz skupne sklede. Vsaj zaenkrat.
anon-17378 sporočil: 8.998
[#479681] 17.04.09 08:21 · odgovor na: anon-167697 (#479530)
Odgovori   +    2

kalimba je napisal(a):

Glej, Bavčarja jaz celo razumem . Sistem mu je ponudil igro pokra, kjer je bil njegov vložek ničen, na drugi strani pa se mu je nasmihal neverjeten (igralni) dobiček.  Skoraj bi iz te igre izšel kot zmagovalec - do svetovne finančne krize. Vsak , ki bi bil na njegovem mestu , bi enako poskušal.
1. Lepo, da ga razumeš. To kaže na vajino podobnost ali celo enakost pristopa do etike in moralnih norm, ki veljajo v razvitem svetu.

2. Skoraj še ni nikoli zajca ujel (ali pa naredil kaj koristnega). Tudi sam sem npr. skoraj zadel glavno nagrado na rekordni ameriški loteriji (nekaj sto mio USD). Ampak samo skoraj . Ker sem "pozabil" vplačati stavni listek (tu so še potem ostale malenkosti, od sreče naprej).

3. Vsak na njegovem mestu ne bi ravnal enako (spet težave pri določanju splošno veljavnih pozitivnih vrednot). Celo v našem gospodarstvu se najdejo drugačni primeri, da ne omenjam, koliko jih najdeš, če se sprehodiš čez severno ali zahodno mejo.

Je pa res, da resnično sposobni managerji ne potrebujejo politike, da zasedejo taka in podobna mesta.
anon-43611 sporočil: 66
[#479684] 17.04.09 08:23 · odgovor na: anon-190916 (#479603)
Odgovori   +    0

ibisibis je napisal(a):
Kalimba »Glej, Bavčarja jaz celo razumem. Sistem mu je ponudil igro pokra, kjer je bil njegov vložek ničen, na drugi strani pa se mu je nasmihal neverjeten (igralni) dobiček. Skoraj bi iz te igre izšel kot zmagovalec - do svetovne finančne krize. Vsak, ki bi bil na njegovem mestu, bi enako poskušal.« Svetovna finančna kriza je samo izgovor, saj bi slovenski finančni holdingi propadli tudi brez te krize. Vedeti je treba, da so gospodje Bavčar, Šrot, Kordež in drugi prevzeme opravljali z izposojenim denarjem pri zgodovisko najvišjih vrednostih P/E, ki se ponovijo samo enkrat na 60 let, če sploh. Cilj ni bil ustvarjanje dodane vrednosti, ampak noro kopičenje politične in gospodarske moči. Iz tega razloga so enak finančni zlom leta 1998 doživela gospodarstva t.i. azijskih tigrov. Takrat pa ni bilo nobene svetovne finančne krize. Vzroki za trši trši padec slovenskega gospodarstva so torej predvsem notranji. Postkomunistična elita je v tranziciji postavila svoje politično lojalne, a nesposobne ljudi, namesto modernega kapitalizma smo dobili neke vrste fevdalizem (t.i. crony capitalism), rezultate tega pa sedaj gledamo v živo. http://en.wikipedia.org/wiki/Crony_capitalism  Ampak imajo tile naši tajkuni neverjetno srečo, ni sem jim mogel zgoditi boljši tajming. Moramo priznati, da je svetovna kriza fantastičen izgovor. Ene par osebkov resda ve, da je krivda na njihovi strani, ampak pretežni del volilnega telesa, ki se udeležuje volitev, pa se tega ne zaveda, in samo ve, da se je zgodila svetovna kriza, naši tajkunčki so pa resda malce pokvarjeni, ampak niso oni krivi, da jim je vse splavalo po vodi, brez krize bi jim vendar uspelo.
anon-25761 sporočil: 1.456
[#479692] 17.04.09 08:29
Odgovori   +    0
Kako (pri)zadet je Mićo Mrkaićić? Lestvica zanj (še) ne obstaja...
bc123a sporočil: 48.253
[#479702] 17.04.09 08:37 · odgovor na: anon-167067 (#479662)
Odgovori   +    0

vuksan je napisal(a):

 To so najbrž podjetja z ameriškimi lastniki in upravo. Hočem reči, da so znotraj notranjega trga izbrala najboljšo jurisdikcijo, po drugi strani pa se ...ne vem BMW, IKEA, PHILIPS,
 Imas prav, IKEO je prenesel njen lastnik v celoti na neko dobrodelno organizacijo, sam pa zivi v svici ;)
anon-104023 sporočil: 771
[#479728] 17.04.09 08:57
Odgovori   +    0
Statistika in špekulacije...preživeli bomo...samo ekonomske in pravne vede bo potrebno zreducirat na eno mikro šolo.
tuma sporočil: 439
[#479737] 17.04.09 09:04
Odgovori   +    0
" Dolgoročno pa bo pomagalo natanko to, o čemer sem pisal že neštetokrat - treba bo narediti vse, da se izboljša globalna konkurenčnost našega gospodarstva, da se naredi vse to, o čemer sem govoril in pisal že pred leti, pa se nikomur ni zdelo vredno, da bi me poslušal ."

To vemo tako ali tako vsi. Razlika med "učnimi urami", ki nam jih nudi MM pa je ta, da za zgled daje tiste države, katerih podatki mu v tistem hipu najbolj ustrezajo. Dolgo časa sta mu bili najbolj ljuba zgleda Slovaška in Irska, ki pa sta sedaj pozabljeni (Irska je zadnje podatke o gibanjih ind.proizv. dala v decembru in po uspešnosti niso kaj dosti odstopali od Slovenije) in kot feniksa sta se sedaj pojavili NL in A.
Ali ni škoda take učene kapacitete in nezmotljivega duha za neskončno in očitno nekoristno pisakanje tez, ki se jih nikomur ne zdi vredno poslušati in potem še zgube časa zaradi obračunavanja s formalno nepismenimi forumaši, ko nam po drugi strani v praksi tovrstnih  "avant-kadrov" tako primanjkuje?
anon-52858 sporočil: 678
[#479740] 17.04.09 09:05
Odgovori   +    2
Res je brez korenitih sprememb v naši državi še stoletja ne bo nič boljšega.

Začeti je treba pri naši vladi (nižji davki - EDS?, manj represije z kaznimi, manj višanja trošarin, cen ipd, ...za začetek). To kar so zdaj začeli delat vodi samo v višjo stopnjo sive ekonomije. Samo vlada lahko za začetek naredi korenite spremembe. Potem se morajo/mo poštimat še ljudje (fovšija, ipd). Pa bomo na poti v normalno državo. Brez nič ne bo nič.
anon-161250 sporočil: 1.473
[#479753] 17.04.09 09:10
Odgovori   +    0
evo Mićo, primerjavi s teboj nimam pojma, a še vedno mi je uspelo napisati tale blog na temo globalnega finančnega sistema, mogoče bi kdaj tako poizkusil razložiti zadevo, bi pa zelo zelo rad slišal tvoje mnenje, pa magari reply na forumu :) globalni finančni sistem

ambasador21.wordpres...ni-sistem/
vrac sporočil: 11.068
[#479761] 17.04.09 09:14 · odgovor na: bc123a (#479511)
Odgovori   +    0

bc123a je napisal(a):
Zakaj so storitvene dejavnosti manj prizadete? Meni se zdi, da so prevozniki v kasi, financarji so v kasi ... katere storitvene dejavnosti so potemtakem imune?
Državna uprava, vojska, policija, šolstvo, osebne storitve, servisi, turizem in gostinstvo......
vrac sporočil: 11.068
[#479772] 17.04.09 09:20 · odgovor na: anon-43611 (#479684)
Odgovori   +    0

0307 je napisal(a):

Ampak imajo tile naši tajkuni neverjetno srečo, ni sem jim mogel zgoditi boljši tajming. Moramo priznati, da je svetovna kriza fantastičen izgovor. Ene par osebkov resda ve, da je krivda na njihovi strani, ampak pretežni del volilnega telesa, ki se udeležuje volitev, pa se tega ne zaveda, in samo ve, da se je zgodila svetovna kriza, naši tajkunčki so pa resda malce pokvarjeni, ampak niso oni krivi, da jim je vse splavalo po vodi, brez krize bi jim vendar uspelo.

Lahko bi jim celo uspelo, recimo če bi lani Bavčar in Šrot  prodala Mercator pri ceni 400 EUR-ov, bi samo Istrabenz in Pivovarna Laško pokasirala par sto milijonov EUR-ov dobička. Pa nista, zakaj ne mi ni jasno...
anon-195447 sporočil: 2.753
[#479786] 17.04.09 09:28
Odgovori   +    0
a to?

Naj sgine svet, gorijo naj pushave,
Vihar valove morja naj dervi,
Na sraku zhernimu naj grom buzhi,
Naj sneshnikov golizhave:

Skus’ sapushene shalostne planave
Naj zhudne vojske silni glas gromi,
Naj lakota nevsmilena mori,
Nabira truplov kupe naj kervave;

Sej moje bitje na temo sveto,
Sej ni na semlji moje Dushe Dom,
Shivlenje sgine kakor kratko leto; –
Tje v’svete, – zhiste angelske deshele,
Kjer pil ozheta velizhastvo bom,
Skus’ grobov nozh, me klizhe zhast, – vesele.
anon-121389 sporočil: 1.062
[#479794] 17.04.09 09:33 · odgovor na: (#479770)
Odgovori   +    0
grki nimajo industrije.
shevchenko sporočil: 21.898
[#479795] 17.04.09 09:36 · odgovor na: (#479770)
Odgovori   +    0

Inside je napisal(a):
Stanje je alarmantno, to je do sedaj jasno menda vsem. Gospodarstvo je dobesedno prisesano na mamo Nemčijo in razen prijateljskega izvoza samostojnega nastopa sploh ne pozna.
Še vedno je bolje biti vsaj delno industrijska družba, kot pa kaka Nizozemska, dežela zapušenih luzerjev, ki jim je višek dne obisk bordela. Storitvena družba je samo superstruktura, položena na trdne temelje kmetijstva in industrije.
Seveda, trenutno se zdi, da je industrija pofl, ko kitajci delajo tako zelo poceni, ampak treba se je vprašati, kakšne so dolgoročne posledice, če se celotna evropa preusmeri v nizozemski model.
Glede samostojnega nastopa pa...nehaj besedičiti in kaj ukreni, če je to tako enostavno. Verjetno bi to kdo naredil, če bi bilo. Samo ne mi sedaj s Boscarolom in Pipistrelom in kako njega pozna cel svet in celo marsovci, ki delajo pri Nasi.
Mićo ga spet biksa in spet je zelo zelo "pameten".
shevchenko sporočil: 21.898
[#479796] 17.04.09 09:36 · odgovor na: anon-121389 (#479794)
Odgovori   +    0

kuskus je napisal(a):
grki nimajo industrije.
 bodo pa zato pušnili letos poleti.
anon-167067 sporočil: 3.637
[#479829] 17.04.09 10:00 · odgovor na: (#479717)
Odgovori   +    0

NavadniNimda je napisal(a):

 
Yebeš Kongo. Poglej raje obratno sliko: delovna sila je precej kvalitetna, so ceste, so železnice, ni hujšega kriminala, ampak tuje firme gredo raje drugam, recimo na Slovaško. Govora je seveda o Sloveniji in njeni davčni zblojenosti.
 
 A veš kdaj me boš prepričal? Ko ne bodo slovaški sužnji garali na naših gradbiščih, ampak slovenski na njihovih. Takrat bom verjel, da je Slovaška better place to live.
anon-167067 sporočil: 3.637
[#479832] 17.04.09 10:01 · odgovor na: shevchenko (#479795)
Odgovori   +    0

shevchenko je napisal(a):

Še vedno je bolje biti vsaj delno industrijska družba, kot pa kaka Nizozemska, dežela zapušenih luzerjev, ki jim je višek dne obisk bordela. Storitvena družba je samo superstruktura, položena na trdne temelje kmetijstva in industrije.
 Imaš prav. Mimogrede, Nizozemska ima eno najbolj produktivnih kmetijstev v Evropi. Sej veš, vsi tisti "okusni" paradižniki iz tople grede.
anon-175923 sporočil: 661
[#479845] 17.04.09 10:06 · odgovor na: anon-195447 (#479786)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-175923 17.04.2009 10:09

Lidbarsky je napisal(a):
a to? Naj sgine svet, gorijo naj pushave, Vihar valove morja naj dervi, Na sraku zhernimu naj grom buzhi, Naj sneshnikov golizhave: Skus’ sapushene shalostne planave Naj zhudne vojske silni glas gromi, Naj lakota nevsmilena mori, Nabira truplov kupe naj kervave; Sej moje bitje na temo sveto, Sej ni na semlji moje Dushe Dom, Shivlenje sgine kakor kratko leto; – Tje v’svete, – zhiste angelske deshele, Kjer pil ozheta velizhastvo bom, Skus’ grobov nozh, me klizhe zhast, – vesele.
Bi morda kaj bolj bojno vznesenega :)? Npr: 

Čujte bor, vojaške roje!
Krogla žvižga, boben poje.
Grad vali se v sip in prah.
Vraga peta se zabliska,
En junak za njim pritiska,
Udri, udri mah na mah!
Kjer zadene, iskra šine,
šest jih pade, kjer porine.
Kdo je mar?
Ta pogumen korenine
Je slovenski oratar.
/Vesel Koseski/
anon-48972 sporočil: 1.443
[#479862] 17.04.09 10:12
Odgovori   +    0
No,dottore,končno malo bolj užiten prispevek!Tudi tebi kriza koristi!
shevchenko sporočil: 21.898
[#479865] 17.04.09 10:15 · odgovor na: anon-167067 (#479832)
Odgovori   +    0

vuksan je napisal(a):

 Imaš prav. Mimogrede, Nizozemska ima eno najbolj produktivnih kmetijstev v Evropi. Sej veš, vsi tisti "okusni" paradižniki iz tople grede.
 Vem, vem. Naj jih kar sami žrejo.
anon-25464 sporočil: 2.725
[#479884] 17.04.09 10:26 · odgovor na: anon-47151 (#479611)
Odgovori   +    2

hokejist je napisal(a):
 O deželi svobede in varnosti pa kdaj drugič, če ne veš, te na Nizozemskem lahko zaprejo za 72 ur brez vzroka in brez privedbe pred sodnika, nasilje v večjih mestih pa je zaradi napol legaliziranih drog preseglo že vse meje.
  Osebno raje izberem nizozemsko policijo in po 72 urah nizozemskega sodnika, kot pa slovensko policijo in takojci pregovorno vrhunskega slovenskega sodnika, ki je tako ali tako pezdetski podaljšek policije naših.

Na Nizozemskem sta nasilje in droge NA ulicah, v Sloveniji pa smo jih civilizirano straplai v osnovne šole.
anon-22303 sporočil: 897
[#479895] 17.04.09 10:33 · odgovor na: anon-47151 (#479611)
Odgovori   +    0

hokejist je napisal(a):
The Netherlands has a prosperous and open economy, which depends heavily on foreign trade. The economy is noted for stable industrial relations, moderate unemployment and inflation, a sizable current account surplus, and an important role as a European transportation hub. Industrial activity is predominantly in food processing, chemicals, petroleum refining, and electrical machinery. A highly mechanized agricultural sector employs no more than 3% of the labor force but provides large surpluses for the food-processing industry and for exports. The Netherlands, along with 11 of its EU partners, began circulating the euro currency on 1 January 2002. The country has been one of the leading European nations for attracting foreign direct investment and is one of the four largest investors in the US. The pace of job growth reached 10-year highs in 2007, but economic growth fell sharply in 2008 as fallout from the world financial crisis constricted demand and raised the specter of a recession in 2009. Labor force - by occupation: agriculture: 2%, industry: 18%, services: 80% (2005 est.) Toliko o industrijski proizvodnji na Nizozemskem. O deželi svobede in varnosti pa kdaj drugič, če ne veš, te na Nizozemskem lahko zaprejo za 72 ur brez vzroka in brez privedbe pred sodnika, nasilje v večjih mestih pa je zaradi napol legaliziranih drog preseglo že vse meje.
Čista izmišljotina.
RTM sporočil: 4.799
[#479903] 17.04.09 10:40 · odgovor na: anon-17378 (#479665)
Odgovori   +    0

kalimba je napisal(a):

 
"Normalni" kapital, ki se želi dolgoročno oplajati, ne išče kratkoročne rešitve z nizkimi davki.
komunike je napisal(a):

Zaupaj nam avtorja učbenika ekonomije , iz katerega si prepisal to definicijo.

Kolikor se spomnim, je bil še celo Marx bolj priseben v svojih definicijah.
Mencingarjev Joža: Še 74 dni do bonkrota ZDA, izdano v Butalah 2008
anon-158636 sporočil: 367
[#479909] 17.04.09 10:46 · odgovor na: shevchenko (#479795)
Odgovori   +    0

shevchenko je napisal(a):

Še vedno je bolje biti vsaj delno industrijska družba, kot pa kaka Nizozemska, dežela zapušenih luzerjev, ki jim je višek dne obisk bordela. Storitvena družba je samo superstruktura, položena na trdne temelje kmetijstva in industrije.
Seveda, trenutno se zdi, da je industrija pofl, ko kitajci delajo tako zelo poceni, ampak treba se je vprašati, kakšne so dolgoročne posledice, če se celotna evropa preusmeri v nizozemski model.
Glede samostojnega nastopa pa...nehaj besedičiti in kaj ukreni, če je to tako enostavno. Verjetno bi to kdo naredil, če bi bilo. Samo ne mi sedaj s Boscarolom in Pipistrelom in kako njega pozna cel svet in celo marsovci, ki delajo pri Nasi.
Mićo ga spet biksa in spet je zelo zelo "pameten".
 
Industija in gradbeništvo prispevata k nemškemu BDP 29%, ostalo so storitve. Si prepričan, da živiš v letu 2009, ne pa v letih po drugi industrijski revoluciji?

Kateri sektor je v tej krizi bolj na udaru? Meni se zdi, da prav industrijska proizvodnja, storitve pa še najmanj.
anon-159528 sporočil: 4.450
[#479910] 17.04.09 10:48 · odgovor na: anon-167697 (#479530)
Odgovori   +    1

kalimba je napisal(a):

Glej, Bavčarja jaz celo razumem. Sistem mu je ponudil igro pokra, kjer je bil njegov vložek ničen, na drugi strani pa se mu je nasmihal neverjeten (igralni) dobiček. Skoraj bi iz te igre izšel kot zmagovalec - do svetovne finančne krize. Vsak, ki bi bil na njegovem mestu, bi enako poskušal.
Ne sodi po sebi.

PS: Hvala, da si nam razkril svoje moralne in etične vrednote (= vse je dovoljeno, če te ne dobijo).
anon-158636 sporočil: 367
[#479911] 17.04.09 10:48 · odgovor na: anon-167067 (#479832)
Odgovori   +    1

vuksan je napisal(a):

 Imaš prav. Mimogrede, Nizozemska ima eno najbolj produktivnih kmetijstev v Evropi. Sej veš, vsi tisti "okusni" paradižniki iz tople grede.
 Services account for more than half of the national income and are primarily in transportation, distribution, and logistics and in financial areas, such as banking and insurance. Industrial activity, including mining, generates about 20% of the national product and is dominated by the metalworking, oil refining, chemical, and food-processing industries. Construction amounts to about 6% of GDP. Agriculture and fishing, although visible and traditional Dutch activities, account for just 2%
anon-59943 sporočil: 1.662
[#479929] 17.04.09 10:56
Odgovori   +    0
ob taki uri ob prejšnjih kolumnah je bilo že okoli 200 odgovorov...

to pomeni da so bralci le spregledali kakšna nakladanja se greš. :D

lep pozdrav.
shevchenko sporočil: 21.898
[#479932] 17.04.09 10:57 · odgovor na: anon-158636 (#479909)
Odgovori   +    0

syos je napisal(a):

Kateri sektor je v tej krizi bolj na udaru? Meni se zdi, da prav industrijska proizvodnja, storitve pa še najmanj.
 Kaj se tebi zdi, mi je popolnoma irrelevantno.
anon-158636 sporočil: 367
[#479935] 17.04.09 10:59 · odgovor na: shevchenko (#479932)
Odgovori   +    0

shevchenko je napisal(a):

 Kaj se tebi zdi, mi je popolnoma irrelevantno.
 
Potem pa poglej statistične podatke, če si jih sploh sposoben razumeti in interpretirati. Po doslej napisanem se zdi, da nisi.  :)

Strani: 1 2 3 4 5