Strani: 1 2

kzupanc sporočil: 10.519
[#2832058] 01.04.20 09:38
Odgovori   +    0
Ja. Ampak v tem članku ne vidim nekega konkretnega sporočila oz. kaj naj kdo v trenutni situaciji počne, da bo ustregel želji teh mladih.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2832077] 01.04.20 10:23 · odgovor na: smity (#2831910)
Odgovori   +    0
[smity]
> [TsoiBoi]
> Ne bi bilo švoh organizirati referendum, kjer bi volilci lahko izbirali med opcijo Južne Nemške Marke ali Slovanskega Puerto Rica.
>
> Luka Koper se po vzoru Kaliningrada predela v servisne doke za ameriške podmornice, letališče Maribor se razširši v konkretno vojaško letalsko bazo tipa Ramstein, vse ostalo pa živi od visa free turizma tipa minimundus Evrope za USA državljane.

hahahaha Slovenci majo domišljijo pa naj pišejo scenarije za filme, knjige, reklame,... Kakšne mate Ramstein, podmornice, južna nemška provinca, Puerto Rico,... Smo država v središču Evrope z dobrimi povezavami. Izvažamo v Avstrijo, Nemčijo, Italijo, Rusijo in še marsikam. Smo samostojni in suvereni, sosednje države imajo zanemarljiv vpliv na našo politiko. Nekdo je omenil JEK, Avstrijci tukaj nimajo besede. Smo pa del EU, ta zadnja korona kriza je pokazala koliko smo odvisni od svoje industrije, če to crkne smo Kosovo. Vsaj na trgu EU smo, samostojni in suvereni, ne vem kaj jokate.
Se strinjam. V trenutni situaciji je za SLO veliko bolje, da je majhna. Skupaj z ustreznimi ukrepi vlade, ki pa so le delno ustrezni.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2832081] 01.04.20 10:30 · odgovor na: PyotrNovak (#2831919)
Odgovori   +    6
[PyotrNovak]
Glede na dolgoletno statistiko je standardna kriza že zamujala, običajno pridejo na cca 7 let. Če tega nisi pričakoval???
Drugič:
- koliko bogih mladih ima RELEVANTNA znanja? 30-40%? S FDV si kvalificiran za picopeka. Kdo pa se bo matral s STEM, če se pa da dobit službo v pisarni. Ekonomistov, pravnikov je dovolj da se tlakujejo parki.
- koliko jih je zmožno delat 60 - 70 ur na teden, pa ne na riti v pisarni.
- Kot je rekel moj prvi mentor: fantje, da boste imeli hišo, avto, mogoče vikend bo treba delat 20-30 let. Razen če nisi v SLO in povezan s tapravimi, potem pa se otroci odkrito hvalijo koliko so tastari pokradli.
- NAJBOLJŠA je pa izjava sošolca moje hčerke po maturi: JOJ, koliko imam še do penzije!
Ja. Pa tudi za delo kot zaposlen v firmi je treba veliko znat. Mladi sicer mnogi danes veliko znajo. Ampak mnogo prehitro mislijo, da znajo vse, kr je treba. Vedno si zamišljam mlade programerje, ki verjetno mislijo, da je poznavanje programiranja in računalnika vse znanje sveta. Kakšna zmota! Zmota vseh zmot. Lepo, d nekdo uspe kot Loginova z nekim butastim mačkom. Ampak realno gledano je za svet bolje, da tega ne bi bilo. Dejanski BDP tega mačka je nič. Ali pa 1 evro. In potem ti prodajo firmo za milijardo. Super za Slovenijo, slabo za človeštvo. Kot zaposleni v neki resni firmi pa moraš obvladati tisoč stvari, reševati probleme od direktorja do najnižjega podrejenega, vreden si zelo malo. In moraš biti zadovoljen s plačo malo nad povprečjem. Ker veš, da je samostojno služiti na trgu dosti bolj tvegano in še bolj zahtevno.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2832086] 01.04.20 10:40 · odgovor na: anon-514918 (#2831939)
Odgovori   +    2
[UriahHeep]
Ne poslušati nasvetov zdravnikov izven področja medicne, ker še svojega dela, to je zdravljenja, ne obvladajo in ga nikoli ne bodo. Vsa bodoča učinkovita zdravila bodo prišla od računalniških programerjev. Brez njih jih ne bo. Ravno tako ne bo več zdravnikov, ker jih bodo zamenjali računalniki. Svet in človek pa sta pred tako prelomnico, kot še nikoli v zadnjih 70.000 letih po kognitivni revoluciji nista bila. Nič več ne bo tako po virusu, kot je še prejšnji mesec bilo, kaj šele da bi se nadaljevalo to, kar je desetletja bilo.

Uraih Heep.
Hmmm...računalniško programiranje se preveč potencira. Je zelo pomembno, ampak mora izhjati iz izvrstnega poznavanja matemtike, naravoslovja, tehnike, medicine. Vsega pa nihče ne obvlada dovolj dobro. Lahko pa razume in obvlada osnove vsega in ve, da bi bil sposoben se vseakega področj v podrobnosti naučiti, če bi bilo treba. Take osebe so res najbolj perspektivne in bodo predstavljale prihodnost. Družboslovcev res tu zraven ne najdem, ampak sem najbrž preveč enostranski.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2832092] 01.04.20 10:44 · odgovor na: (#2831995)
Odgovori   +    0
[kren]
> [PyotrNovak]
> Če si preveč v strahu, hitro lahko izgubiš dobro priložnost.
> Te pa zastopim: vozel v želodcu, ne veš kam bi se obrnil, zvečer ne moreš zaspat....

Že nekaj časa se ne ukvarjam več s poslom v Sloveniji, tako da me ne skrbi za svoj posel, ali eksistenco. Skrbi me, kaj bo z vsemi nami, če bo res prišlo do hude gospodarske krize. Vsi vemo do česa je privedla velika depresija iz leta 1929.

Že skoraj mesec dni na tem forumu svarim pred kolapsom gospodarstva, pa me najprej ni skoraj nihče resno jemal. Nekateri so me prepričevali, da pretiravam, drugi so me pa celo zmerjali s sociopatom in psihopatom.

Ampak zdaj je vse več napovedi, da se nam obeta najhujša gospodarska kriza v zadnjih sto letih. Zaradi jebenega koronavirusa. Oziroma zaradi našega odziva nanj.

Podobno kot avtor članka, sem imel tudi sam v zadnjih tednih večkrat občutek, da me tlači mora in sem upal, da se bom končno zbudil in ugotovil, da so bile to samo grde sanje. Pa na žalost niso bile.
Ne zaradi odziva, bog vas nima rad, no :) Zaradi virusa!
kzupanc sporočil: 10.519
[#2832102] 01.04.20 11:11 · odgovor na: (#2832098)
Odgovori   +    1
[kren]
> [kzupanc]
> Ne zaradi odziva, bog vas nima rad, no :) Zaradi virusa!

Korejci in Japonci so tudi fasali virus, pa zaradi njega niso spravili svojega gospodarstva na kolena. Še Kitajci ga niso. Oni bodo fasali kolaps gospodarstva šele zdaj, ko jim bo strmoglavil izvoz v Evropo in ZDA.
Da. A mi pa smo? Zakaj že? A zaradi neukrepanja vlade, ker ni zaprla podjetij in zahtevala pravih ukrepov kot v omenjenih državah? Se strinjam s pripombo glede vlade. Ampak zakaj se pa sesuva gospodarstvo v SLO bolj kot drugod (če se res) pa ne vem.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2832115] 01.04.20 11:27 · odgovor na: (#2832110)
Odgovori   +    1
[kren]
> [kzupanc]
> Ampak zakaj se pa sesuva gospodarstvo v SLO bolj kot drugod (če se res) pa ne vem.

Kdo je to rekel? Gospodarstvo se sesuva po celi Evropi, oziroma povsod tam, kjer imajo lockdowne. Kjer se še ne sesuva (ker pač niso uvedli tako strogih lockdownov), se bo pa še sesulo zaradi posledic našega sesutja.
Aha. Mogoče sem razumel kot da SLO prestrogo izvaja ukrepe zaprtja podjetij. Kar je seveda nasprotje od resnice. Italija, Špnija, Francija zapirajo vse mesec in več prepozno. Če bi naredili tako kot na Kitajskem in kot stalno ponavljma jaz, bi bila sicer gospodarska škoda tudi, a po moje manjša, dosti manjša pa bi bila splošna družbena škod in število mrtvih.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2832132] 01.04.20 11:45 · odgovor na: (#2832121)
Odgovori   +    2
[kren]
A imajo v Južni Koreji in na Japonskem več mrtvih, ker niso ustavili življenja in gospodarstva?
A so podjetja še več tednov delala brez posebnih zaščitnih ukrepov, nekatera pa še zdaj delajo tako? Kot v Sloveniji. Mi nismo ustavili gospodarstva. NISMO.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2832248] 01.04.20 15:06 · odgovor na: (#2832227)
Odgovori   +    3
[kren]
To preberi: siol.net/posel-danes...deo-522230

Več kot milijon novih brezposelnih Evropejcev v samo dveh tednih lockdowna. Na tisoče podjetij se po krizi ne bo pobralo. A še vedno misliš, da nismo zjebali gospodarstva?
Ne vem. Mislim, da ga nismo mi, ampak virus. Sem pa konec februarja že videl v črnih mislih, da bo tako. Nekateri očitno niste. Gostinstvo in turizem je bilo nujno zapreti. Ostalega pa nismo zaprli, nismo pa dovolj zgodaj sprejeli ustreznih varnostnih ukrepov v podjetjih. Če bi se Italija, Španija, Francija, Nemčija, VB, ... dovolj zgodaj ustrezno odzvale s karanteno in prilagoditvami delav podjetjih, na mejah itd. bi bilo najbrž kar dosti bolje. Nekaj mio. brezposelnim Evropejcem se pa ob takem virusu ne moreš izogniti. Če je na Kitajskem virus iuzbruhnil res samo v Vuhanu, bi tudi v Evropi lahko samo v Bergamu. Vsakomur pa ke menda že jasno, da bi morlai imeti potem enake ukrepe kot na kitajskem. Tam bo škoda velika zaradi Evrope in ZDA, manj pa zaradi lokalnih težav. Torej: Evrop ni spremljala Kitajske. Imela pa je vse možnosti. Upam, da visi za j... tisti, ki je kriv, da par tednov nazaj ni bilo mask in novih respiratorjev v SLO na zalogi.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2832269] 01.04.20 15:44 · odgovor na: (#2832257)
Odgovori   +    0
[kren]
> [kzupanc]
> Nekaj mio. brezposelnim Evropejcem se pa ob takem virusu ne moreš izogniti.

Lahko bi se. Ampak bi s tem tvegali več smrti zaradi koronavirusa. Smo se pač odločili, da bomo reševali življenja rizičnih oseb za ceno milijonov brezposelnih.

Ker itak že veljam za psihopata, si bom spet drznil vprašat: a bomo od zdaj naprej vedno reševali življenja, ki jih vsako leto pobere gripa (med 300.000 in 650.000) na račun milijonov brezposelnih? Ker s totalnim lockdownom bi vsako leto rešili mnoga izmed njih.
Žal je ta virus trenutno popolnoma neprimerljiv z gripo. In že davno smo se odločili, da bomo reševali življenja. Vseh starosti. Pri 30 ali 40 letnikih je smrtnost še vedno večja kot pri gripi povprečno v vsej populaciji. Čez nekaj let bo zelo verjetno, upajmo, precej drugače.
mar123 sporočil: 1.403
[#2832316] 01.04.20 17:18 · odgovor na: anon-333107 (#2831989)
Odgovori   +    0
[FrRoSt]
Komu pa naj ga obesijo!??????

Menda nisi mislil, da ga bodo lastnikom nepremičnin in vsem ostalim, ki so celo življenje garali, da imate vi to, kar imate!! :))

Saj razumem, marsikaj! Da pa ne razumete nekaterih osnovnih stvari, to je pa že malce zaskrbljujoče. In zakaj nisem presenečen, da vam tega niso povedali in ustrezno razložili!???
Lastniki nepremičnin so garali, da imajo tisti brez nepremičnin to kar imajo ;)
V 70 so skroja vsi prišli do svoje nepremičnine, danes skoraj noben. A res misliš da so bili ljudje takrat toliko pametnejši, ali je bila le država pametnejša in je to spodbujala.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2832319] 01.04.20 17:29 · odgovor na: mar123 (#2832316)
Odgovori   +    0
Ne gre za 70. leta ampak leta po 90. Že v osamosvojeni sloveniji, razprodaja družbene lasnine po jazbinskovem zakonu, ... so pa bili to časi, ko so se marsikateri omastili :)

Menda je takrat nova država potrebovala kapital in DMarke... :))
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2832434] 01.04.20 22:33 · odgovor na: (#2832110)
Odgovori   +    0
ČE bi bili davki taki kot pred 25 leti, cca 25-30% nižji, davčna politka pa bi kanalizirala profite v naložbe v dejavnost, bi bilo tega precej manj.
JS je požrl prihodnost in oseka kaže kdo je plaval nag.
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2832549] 02.04.20 09:16 · odgovor na: kzupanc (#2832086)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 01.04.20 21:10
Veš, kako se je kriza leta 2008 začela? Manj kot dve leti pred njenim izbruhom je v eno največjih bank na svetu v New Yorku prikorakal poba, niti ne Američan, ki ni imel 30 let, imel pa je dva doktorata, enega iz fizike in drugega iz matematike. Prekaljene in samozavestne dolgoletne bančnike, ki so sedeli v upravnem odboru, je v dveh urah naredil za preplašene ovce, ki o financah niso vedele ničesar več. V dveh urah jim je postalo jasno, da je vse, kar o delanju denarja znajo, primerno samo še za v smeti. Vendar pa je to bil samo začetek njihove paranoje. Prvo vprašanje, ki se je po šoku pojavilo, je bilo, kdo vse to, kar jim je bil poba povedal, da je možno z računalniki napraviti, poleg njega in njih še ve. Si predstavljaš situacijo, pride eden k tebi domov in ti pove, da je pod tvojim posestvom rudnik diamantov. Zato ni čudno, da je prva skrb uprave bila, da v Ameriki rojene stvari ostanejo njim. Prvi korak, ki je sledil, je bil varovanje hrbta, to je, prišlo je do neslutene koncentracije kapitala v ameriških bankah. Tudi BofA, ki nima sedeža v New Yorku in ni bila povsem zlizana z Wall Streetom, bi pustili propasti, tako so se bali širitve informacij. Izgleda, da se je BofA rešila po sreči, se pravi, uspelo ji je v upravo dobiti ljudi, ki so vedeli, kaj se dogaja in so še pravočasno "pridobili" potrebne algoritme. Sama pomoč države banke ne bi rešila. Ker Lehman Brothers in AIG, ki sta bili polni nemškega kapitala, dostopa do teh informacij nista imeli, sta postali glavni žrtvi. Pri kriznem ukrepanju se je tako v finančnem ozadju ponovil vzorec poznan iz WWII, ko Američani v času Hitlerja niso vedeli, do kje so Nemci prišli z razvojem atomske bombe. V začetku leta 2008, ko je Lehman Brothers imel še 80 milijard kapitala in je interni bančni indeks subprime kreditov naenkrat pričel strahovito padati, Američani niso vedeli ali Nemci razpolagajo s potrebnimi algoritmi, ki zagotavljajo tako rekoč 100 procentno profitno gotovost vseh borznih transakcij, ali ne. Zato so Lehman Brothers in AIG preventivno dali v finančno karanteno in jima odtegnili državno pomoč. Se pravi, FED za njih ni kupil papirja in barve in ni pognal tiskalnih strojev.

Tako se je začela kriza leta 2008. Nepremičninska kriza, po kateri je ta kriza znana, je bila samo show za javnost, ki je v tej krizi dejansko plačala ceno matematičnih algoritmov. Sedaj gre za isto stvar, le da okolje dogajanja ni nek algoritem, ampak kar visoka tehnologija na sploh in z njo povezane težke družbene spremembe. Zato je tudi širina in kakovost cene, ki jo bo javnost v tej krizi plačala, temu primerna. Razlika med obema krizama pa je v tem, da je tista iz leta 2008 omogočala rekonvalescenco ekonomije in družbe za vsa okolja, sedanja pa je ne bo.

Kapitalizem, kot smo ga poznali 170 let, torej ni večen. Nisem si pa nikoli mislil, da se mi bodo vsi deli postavili na pravo mesto ob gledanju kake turške kontaktne TV oddaje. Pred dnevi je namreč supersekularna (euro-ameriška) turška televizija Haberturk TV gostila Yuvala Hararija, ki je seveda povedal, da svet po ugonobitvi korone, ne bo nikoli več tak, kot je bil prej in da bo za večino, kljub vsem robotom in algoritmom, prej vsega manj, kot več. Je pa možakar, vajen vsega, izrazito zevnil, ko ga je mlada Turkinja, ki je oddajo vodila, vprašala, kaj misli o mnenju slovenskega filozofa Slavoja Žižka o tem, da je prihodnost sveta samo v globalnem (verjetno, China like) komunizmu. Vse, kar je Harariju uspelo povedati, je bilo to, da on sam ne bi šel tako daleč.

Uriah Heep.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2832568] 02.04.20 09:46 · odgovor na: anon-514918 (#2832549)
Odgovori   +    0
Lepo. Se strinjam z napisanim in globino razmišljanja. Bral sem in berem tudi Hararija. Žal pa sem še v službi od doma in nimam časa za poglobljene odgovore. Oziroma: vse me zanima na prvo žogo, za poglobitev mi pa zmanjka časa, volje in energije :)
Gotovo je, da je osnova znanja znanje in veselje do matematike. Meni tega ni treba dvakrat reči :)
kzupanc sporočil: 10.519
[#2832594] 02.04.20 10:18 · odgovor na: (#2832274)
Odgovori   +    1
[kren]
> [kzupanc]
> Žal je ta virus trenutno popolnoma neprimerljiv z gripo.

Ne premikaj tarče. A se strinjaš, da od zdaj naprej vsako leto z lockdownom rešujemo življenja, ki bi jih pobrala gripa? Tudi za ceno milijonov brezposelnih?
Ne.
Ker gripo poznamo in ima po do sedaj znanem mnogo manjšo smrtnost itd. Ta koronavirus je hudič od virusa.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2832614] 02.04.20 10:45 · odgovor na: (#2832597)
Odgovori   +    1
[kren]
Ne izmikaj se in odgovori to kar sem te vprašal. Zaradi gripe jih vsako leto umre med 300.000 in 650.000. Ali bomo od zdaj naprej reševali tudi njih?

Če ja, ali si pripravljen plačat ceno v milijonih brezposelnih?

Če ne, zakaj ne? Ali so življenja umrlih zaradi gripe manj vredna od življenj umrlih zaradi koronavirusa?
Koliko jih umre zaradi prometnih nesreč? Grip je obvladana v okviru naših zmožnosti, covid19 pa (še) ne. Gotovo (močno upm in sem skoraj prepričan) bo njkasneje čez par let tudi covid postal dela nas kot gripa. Števila življenj zaradi gripe ne moremo veliko zmanjšati. Zapleti so redki itd. Pri covidu se dogaja nekaj nevidenega od španske gripe sem. In v ZDa so ocenjevali brez ukrepov prek milijon žrtev letos. Za cel svet je to precej milijonov lahko. OK?
pcs sporočil: 5.462
[#2832667] 02.04.20 11:47 · odgovor na: anon-207617 (#2831863)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]
Skratka, namesto da vsak mlad clovek z IQ nad 85 in minimumom samoiniciative spizdi v "naso" EU, bi bilo bolj smiselno da se formalno prikljucimo civilizirani drzavi, pa bojo lahko ostali tukaj. Sicer slovencef ne bo zatolkla Korona, ampak siptarji - ki bodo sploh se edini dovolj nori da zivijo, ustvarjajo, in delajo otroke v provinci gerontokraticnega plemena z rekordnimi davki.
Mimogrede:

www.youtube.com/watc...CQK6LmhYqc

www.youtube.com/watc...j2U6rhnucI

Angleži poberete taboljšo šiptarsko robo, mamo vam j*...

Lp,
M
smity sporočil: 248
[#2833336] 03.04.20 15:00 · odgovor na: pcs (#2832667)
Odgovori   +    0
[pcs]
> [NemirniTujec]
> Skratka, namesto da vsak mlad clovek z IQ nad 85 in minimumom samoiniciative spizdi v "naso" EU, bi bilo bolj smiselno da se formalno prikljucimo civilizirani drzavi, pa bojo lahko ostali tukaj. Sicer slovencef ne bo zatolkla Korona, ampak siptarji - ki bodo sploh se edini dovolj nori da zivijo, ustvarjajo, in delajo otroke v provinci gerontokraticnega plemena z rekordnimi davki.

Mimogrede:

www.youtube.com/watc...CQK6LmhYqc

www.youtube.com/watc...j2U6rhnucI

Angleži poberete taboljšo šiptarsko robo, mamo vam j*...

Lp,
M
tudi naše največje talente nam odvzamejo, shame on you Angleži

skandal24.si/rumeno/...olnoletne/

Strani: 1 2