7 min
Kaj ovira slovenska proizvodna podjetja pri uvedbi umetne inteligence
17 min
Pred SMK: "Tiktokfikacija sveta naj bo lekcija vsakemu, ki bo zdaj postavljal digitalno strategijo"
17 min
Kako razbohoteni državni gozdar žaga lesno industrijo
17 min
(intervju) Tomaž Gornik, Better: Uspehe nizamo od Grčije do Walesa
17 min
Kako se sladoledni prvak ščiti pred kibernetskimi napadi? (PRO)
6 ur
Siemens Energy čisti izgubarsko vetrno podružnico Gamesa in izboljšuje napovedi dobička
7 ur
Najbolj brani članki danes
10 ur
NLB z rekordnim rednim četrtletnim dobičkom, je pa na ravni zadnjega lanskega četrtletja 5
11 ur
Nove omejitve za Airbnb na Dunaju: kakšne so v primerjavi z načrtovanimi prepovedmi pri nas
13 ur
V ZDA preklicali izvozna dovoljenja za dobavo čipov kitajskemu Huaweiju 2
13 ur
BMW M4 CS prihaja z motorjem, ki izvira iz serije DTM 2
14 ur
Sistemska in interesna ksenofobija do tujih lastnikov ubija vrednost Slovenije 6
15 ur
Protiinflacijski boj: Korejci so dali fokus na skrčflacijo, Nemci na kebabflacijo 4
15 ur
Takšno naj bi bilo vprašanje na novembrskem referendumu o JEK 2 6
15 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
15 ur
Arbitraža: Republika Srbska mora slovenski družbi plačati 45 milijonov evrov 1
16 ur
Švedska centralna banka je znižala ključno obrestno mero 1
16 ur
Katere inovacije na področju energije navdušujejo v EU 3
16 ur
Tudi poštarji bodo stavkali 1
16 ur
Dvomesečno rast proizvodnje v nemški predelovalni industriji je marca prekinil nov upad

Strani: 1 2 3 4 5 6 7

dani14 sporočil: 6.657
[#2821060] 06.03.20 12:36 · odgovor na: (#2821022)
Odgovori   +    5
[kren]
> [bc123a]
> A pa je tako težko od države zapovedati da mora 200x na dan vrteti kratek spot "kaj narediti če sumite na koronavirus"

Ja, to bi ful pomirilo prestrašen folk.
Še en, ki pravi, nič panike, vse bo okej. Šarcizem je jasen v tem primeru, če se bo Slovenija izognila virusu, bo zdrava, če pa se ne bo, pa ne bo. Samo ne se menit in zganjat panike o virusu, ker to baje bolj škoduje kot priprave na obvladovanje virusa. Glava v pesku res najbolj pomaga
dronyx sporočil: 4.602
[#2821063] 06.03.20 12:42 · odgovor na: anon-333107 (#2821045)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: dronyx 06.03.2020 12:50
Šarca in Janš ne bi mešal v te zadeve ... Lahko je biti po bitki General!
Bitka se tu ni niti še zares začela! Če bi samo jaz trdil, da je pri nas nekaj hudo narobe z obrambo, ni nobenih skrbi. Problem je, da so na to opozarjali tudi tisti, ki so v prvih bojnih vrstah (zdravniki in ostalo medicinsko osebje). Ni škornjev, ni orožja, ni logistike...samo par šotorov in po ena telefonska linija na šotor. Če karikiram. Časa sicer resda ni bilo zelo veliko (za naše razmere so to leta). Ampak morali bi se bolje pripraviti. Ne delam v zdravstvu in ne poznam situacije tam, razen iz medijev. Ampak tudi drugje izgleda, kot da je epidemija še vedno v Wuhanu.

Ima pa morda Trump prav ko pravi, da je statistično mrtvih zaradi koronavirusa manj, kot so sedaj podatki (med 2 do 4%). Namreč tistih, ki so "preboleli" virus ali pa niso imeli nikakršnih znakov in niso bili uradno testirani (torej niso potrjeni primeri) mora biti sigurno precej več, kot so pa uradne številke "potrjenih in odkritih primerov". Če pri mrtvih ne gre za neko veliko zavajanje in prikrivanje resnice, potem mora biti odstotek umrlih bistveno nižji.
bc123a sporočil: 48.253
[#2821065] 06.03.20 12:43 · odgovor na: anon-333107 (#2821058)
Odgovori   +    8
[FrRoSt]
> [bc123a]
> Ja. In singapur je odkril da je slednje nemogoče za zdravstvene delavce ker nimajo dovolj pooblastil. Zato so angažirali masovno kriminalistične inšpektorje, ki imajo pooblastila ki omogočajo, da se to učinkovito naredi.

Saj tudi (naša) policija nima (takih) POOBLASTIL!!! :))) za take stvari! :)

Zato pa bi jim ta pooblastila moral nekdo "dati"!? In kdo je kompetenten za izdajo takih pooblastil policiji!??

Civilna zaščita!?? :))))))
Zato pa bi pametni novinarji vprašali na tiskovki ali sta MinZdravje in MNZ to uredila. Ne pa da požirajo neumnosti ki jih oni blebetajo.
0513ANITO sporočil: 10.828
[#2821067] 06.03.20 12:45 · odgovor na: Endimion (#2821053)
Odgovori   +    4
[Endimion]
Pred leti, ko sem v čakanju na operacijo vratu ždel na nevrološki kliniki... sem zarad nespečnosti full cajta preždel v veži, pa z varnostnikom klepetal. in štel reševalna vozila, ki so prihajala s pacienti z možgansko kapjo, anevrizmami, napadi epilepsije, in podobno... med 10 do 15... na noč.

Kaj so to redni pacienti? A majo kar pavšal napotnico, da gredo mal tja počivat al kaj? A boš onemu, ki si je nogo zlomil po novem rekel "dve dilce pa mal povezat... sej bo", onemu ki pride z nožem v hrbtu, pa boš nož zapičil v oko, pa rekel, da majo na očesni mal manj problemov?
Verjetno razumeš, da sem pod to mislil pacinete, ki so naročeni na poseg....Ne pa tiste, ki pridejo notri preko urgence.
bc123a sporočil: 48.253
[#2821072] 06.03.20 12:49 · odgovor na: Endimion (#2821053)
Odgovori   +    3
[Endimion]
Pred leti, ko sem v čakanju na operacijo vratu ždel na nevrološki kliniki... sem zarad nespečnosti full cajta preždel v veži, pa z varnostnikom klepetal. in štel reševalna vozila, ki so prihajala s pacienti z možgansko kapjo, anevrizmami, napadi epilepsije, in podobno... med 10 do 15... na noč.

Kaj so to redni pacienti? A majo kar pavšal napotnico, da gredo mal tja počivat al kaj? A boš onemu, ki si je nogo zlomil po novem rekel "dve dilce pa mal povezat... sej bo", onemu ki pride z nožem v hrbtu, pa boš nož zapičil v oko, pa rekel, da majo na očesni mal manj problemov?
Saj za te je očitno da morajo biti obravnavani.

Večje vprašanje je, ali boš operiral rakavega bolnika ali ne!
aimon sporočil: 1.924
[#2821073] 06.03.20 12:50 · odgovor na: anon-333107 (#2821011)
Odgovori   +    0
[FrRoSt]
"Tudi vlažnost zraka v prostoru je pomembna, ko še marsikje kurijo ko norci! To lahko malce povečaš s kakšno posode vode na radiatorjih, v skrajni sili pa lahko namočiš kakšno brisačo ali rjuho in jo daš sušiti v prostor.... Tako se lahko izognemo reveč suhemu zraku, ki nam tudi izsušuje sluznico...."
Merilec vlage je dobro imeti in če je izmerjene vlage v prostoru premalo, pride prav vlažilec zraka, na primer eden od teh: www.ideo.si/vlazilci_zraka Pri nekaterih so motorčki v teh vlažilcih manj, pri drugih bolj glasni. Pri nizki vlažnosti v prostoru bo poraba destilirane vode kar visoka, lahko celo več kot en liter na dan.
anon-518732 sporočil: 934
[#2821080] 06.03.20 12:56 · odgovor na: anon-333107 (#2821050)
Odgovori   +    4
[FrRoSt]
> [Maticek]

> > [dronyx]
> > >Je pa OČITNO Italija problem, veliko večji, kot se morda zdi...
> >
> > Severna Italija je Evropski Wuhan. Verjetnost okužbe pri tistih, ki so se gibali v tem delu Italije je očitno zelo (zelo!!) velika. To smo pri nas maksimalno podcenili. Šarec kot prvi med odgovornimi v državi si zasluži cvek, brez možnosti delati popravni izpit. Baje pa to ni njegova edina nezadostna ocena, je pa najbolj pomembna.

> pred dvema tednoma sem bil na smučanju v severni italiji. zdaj imam znake prehlada, smrkam in kašljam, brez vročine, vleče se že dober teden.
> osebni zdravnik pravi naj ostanem doma in jem lekadole, krvnega testa noče napraviti.
> včeraj je bilo sicer že malo bolje in sem šel v gledališče, dvorana polna.
> kaj če sem okužen s coronavirusom ?
>
> sistem je popolnoma odpovedal, mi zdravstvenega sistema nimamo.

Verjetno nisi, ker konec koncev je tu sezona prehlada in gripe, verjetno bi moral imeti vsaj vročino za kaj resnejšega, ni pa ravno dobro, da tak hodiš med ljudi! :) Pa tudi če imaš samo prehlad!! :))

In to je tisti MOMENT, ki ga morajo RAZUMETI in UPOŠTEVATI ljudje!! Pa tukaj zdravniki čisto nič ne morejo, kot so že sami povedali, lahko samo OPOZARJAJO!!!

Samo taka je pri nas (zdravstvena) kultura... :))
zaradi prehlada, ki se je že umiril res ne mislim vreči kart, ki sem jih kupil tedne nazaj kar v koš.

bi se pa šel testirat na coronavirus, če bi mi bilo to omogočeno, tudi samoplačniško, vendar pri nas ni mogoče. pač glede na to kje sem se gibal ob pojavitvi izbruha okužb, bi si tega želel, čeprav je verjetnost zelo zelo majhna, pa vendar za več velikostnih razredov večja kot pri tistih, ki niso bili blizu žarišča izbruha.
najobj sporočil: 31.931
[#2821090] 06.03.20 13:03 · odgovor na: 0513ANITO (#2821032)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: najobj 06.03.2020 13:04
[0513ANITO]
> [najobj]
> > [Endimion]
> > Mi ravno pravi sodelavec iz MB, da je ženo, ki je dohtarca v UKC MB skor kap, ko je zvedla za tega smučarskega talenta.
> >
> > Citiram: "Totega bi blo treba pred zid postavit pa direkt f čelo fstrelit, prokleti hepan"
> ... ja, in verjetno ni edina s temi besedami ...
>
> P.S.: pogojno neokuženi z UKC še lahko pobegnejo, kaj pa naj naredijo v teh dneh operirani pacienti, ki ne morejo nikamor in so dobesedno prepuščeni Božji milosti ...
Če mene prašaš...

Takojšnja odpoved/prepoved vseh nenujnih posegov, kjer stanje pacienta ne ogroža njegovbega življenja....

Bolnice je treba spraznit rednih pacientov in jih pripraviti za bolnike z tem virusom.
... ja, vse na operacije čakajoče pospešeno vračajo domov, ampak koronavirus je že en teden v hiši, ker je toti klinično farmakološki kreten po vrnitvi s smučanja na mesec dni znanem okuženem področju v Italiji celi teden veselo hodil na delo na oddelek za intenzivno nego in kirurgijo UKC Maribor ... khmm, dokler ni očitno bolan včeraj zvečer po besedah odgovornih - BTW, koga vi blesavi bleferji tukaj farbate ? - po predvidenem protokolu poklical osebnega zdravnika, ki ga je napotil na vstopno točko, kjer so mu vzeli bris in ga poslali v UKC Maribor, kjer je zdaj v izolaciji ...

P.S.: strinjam se z zdravnico na UKC Maribor tukaj zgoraj, čeprav bo za razliko od nebogljenih pacientov na intenzivni terapiji toti klinično farmakološki kreten bolezen ziher prebolel brez večjih problemov, ker je močan mladi bik star šele 32 let ...
dronyx sporočil: 4.602
[#2821095] 06.03.20 13:06
Odgovori   +    7
Še malo črnega humorja:
Tisti, ki poskušate s samookužbo z virusom Sars-CoV-2 priti prek vrste do proste postelje na intenzivni negi lahko s poskusi prenehate. Z današnjimi odkritimi primeri so vse razpoložljive postelje že zasedene. Nekaj prostih kapacitet je sedaj samo še v šotorih.

Se oproščam, če komu črni humor ni všeč, ampak na ta način premagujem paniko, ki me grabi.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2821101] 06.03.20 13:17 · odgovor na: najobj (#2821090)
Odgovori   +    4
Tipična Butalska Štorija! :))))

Ampak takle imamo.... :)) tako smo usposobljeni! :))
aimon sporočil: 1.924
[#2821106] 06.03.20 13:18 · odgovor na: dronyx (#2821095)
Odgovori   +    2
[dronyx]
Še malo črnega humorja:
Tisti, ki poskušate s samookužbo z virusom Sars-CoV-2 priti prek vrste do proste postelje na intenzivni negi lahko s poskusi prenehate. Z današnjimi odkritimi primeri so vse razpoložljive postelje že zasedene. Nekaj prostih kapacitet je sedaj samo še v šotorih.

Se oproščam, če komu črni humor ni všeč, ampak na ta način premagujem paniko, ki me grabi.
Paniko lahko premagaš tudi tako, da gledaš podatke, ki so optimistični. Na primer: Total Recovered na gisanddata.maps.arcg...7b48e9ecf6
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2821107] 06.03.20 13:20 · odgovor na: anon-333107 (#2821011)
Odgovori   +    2
.... in stoja na glavi?

Ni sarkazem, samo malo smeha bi rad prinesel, ko imamo vsi stisnjeno rit, ko kamela v puscavskem viharju. ;))))
dronyx sporočil: 4.602
[#2821111] 06.03.20 13:24 · odgovor na: (#2821098)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: dronyx 06.03.2020 13:25
Evo še malo olja za tvojo paniko - Urgenca UKC Maribor naj bi bila zaprta (v karanteni)!
To s paniko se seveda hecam. Ni nikakršne panike. Trump je lepo izračunal, da mora biti smrtnost pri koronavirusu bistveno nižja, kot so uradni podatki, saj je okuženih bistveno več, kot pa potrejnih primerov s testi. Ta izračun sicer temelji na predpostavki, da pri številu mrtvih ne goljufajo.
dronyx sporočil: 4.602
[#2821120] 06.03.20 13:31 · odgovor na: (#2821115)
Odgovori   +    3
Le del te statistike si ne želi(mo) postati.
V vsakem primeru boš del statistike. Najboljša varianta je, da si med tistimi, ki bolezni niso dobili, ne najslabša je tudi možnost, če bolezen dobiš in uspešno preboliš, precej slaba je možnost, če dobiš in preboliš s posledicami, najslabša pa je da si statistično med umrlimi.
anon-518732 sporočil: 934
[#2821130] 06.03.20 13:57 · odgovor na: (#2821062)
Odgovori   +    1
[alek14]
> [Maticek]
> > [dronyx]
> > >Je pa OČITNO Italija problem, veliko večji, kot se morda zdi...
> >
> > Severna Italija je Evropski Wuhan. Verjetnost okužbe pri tistih, ki so se gibali v tem delu Italije je očitno zelo (zelo!!) velika. To smo pri nas maksimalno podcenili. Šarec kot prvi med odgovornimi v državi si zasluži cvek, brez možnosti delati popravni izpit. Baje pa to ni njegova edina nezadostna ocena, je pa najbolj pomembna.
>
> pred dvema tednoma sem bil na smučanju v severni italiji. zdaj imam znake prehlada, smrkam in kašljam, brez vročine, vleče se že dober teden.
> osebni zdravnik pravi naj ostanem doma in jem lekadole, krvnega testa noče napraviti.
> včeraj je bilo sicer že malo bolje in sem šel v gledališče, dvorana polna.
> kaj če sem okužen s coronavirusom ?
>
> sistem je popolnoma odpovedal, mi zdravstvenega sistema nimamo.

Lahko, da si z milim potekom. Ugotovil sem, da potek bolezni korelira z bazalno telesno temperaturo. Višja T pomeni boljši odziv nekih levkocitov, ki so specifično za proti takin virusom. www.google.com/searc...SheKn2RvoM

Prognoza moških in žensk gre lepo po tem diagramu.
Če mi poveš koliko s star, ti jaz povem ali imaš morda blagi potek Corone (sicer pa lahko iz diagrama sam razbereš).
Zanimivo, da imajo tisti, ki imajo zaznane pomembne komorbidnsti, tudi znižano telesno T.
Visok krvni tlak (znižana T zaradi zdravil), diabetes, rak, vsi (lahko) znižajo T in znižajo prognozo (tu gre za mojo hipotezo).

Načeloma pa te izcedek iz nosa in odsotnost hude vročine precej diskvalificirata.
temperaturo imam 36,5C, po diagramu pa naj bi imel cca 36,2C. (lekadola oziroma paracetamola, ki mi ga je svetoval zdravnik ne jemljem, ker bi to lahko zakamufliralo bistven simptom)
saj ne da sem paničen ali karkoli, zavedam se, da je možnost da sem inficiran s coronavirusom zelo majhna, pa vendar mislim, da sem v kategoriji, ki bi jo bilo pametno iz preventivnih razlogov testirati.
najobj sporočil: 31.931
[#2821155] 06.03.20 15:08 · odgovor na: Endimion (#2821010)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 06.03.2020 15:09
[Endimion]
Mi ravno pravi sodelavec iz MB, da je ženo, ki je dohtarca v UKC MB skor kap, ko je zvedla za tega smučarskega talenta.

Citiram: "Totega bi blo treba pred zid postavit pa direkt f čelo fstrelit, prokleti hepan"
... eh, tota tvoja zdravnica ga serje brezveze, ker po tiskovni konferenci za zdravje vseh Slovencev odgovornih oseb, s(m)o si v Mariboru vsi oddahnili, ker so zdravniki na UKC Maribor očitno brezveze delali paniko, ko so danes poslali domov in na kasnejše datume prenaročili vse naročene paciente, katerih operacije za njihovo zdravje niso nujne ...

P.S.: če toti lažnivi žabarski kreteni mislijo, da v času interneta lahko kaj skrijejo in da z enostavno preverljivimi lažmi preprečijo strah med ljudmi, ampak si z njimi povečajo zaupanje v svoje prihodnje (lažnive) izjave v zvezi s koronavirusom, potem so še večji kreteni, kot bi si lahko predstavljal v najhujši nočni mori ... pizda, zdaj samo čakam na blokado interneta kot na Kitajskem ...
najobj sporočil: 31.931
[#2821157] 06.03.20 15:15 · odgovor na: (#2821156)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 06.03.2020 15:19
[rename]
> [najobj]
> > [Endimion]
> > Mi ravno pravi sodelavec iz MB, da je ženo, ki je dohtarca v UKC MB skor kap, ko je zvedla za tega smučarskega talenta.
> >
> > Citiram: "Totega bi blo treba pred zid postavit pa direkt f čelo fstrelit, prokleti hepan"
> ... eh, tota tvoja zdravnica ga serje brezveze, ker po tiskovni konferenci za zdravje vseh Slovencev odgovornih oseb, s(m)o si v Mariboru vsi oddahnili, ker so zdravniki na UKC Maribor očitno brezveze delali paniko, ko so danes poslali domov in na kasnejše datume prenaročili vse naročene paciente, katerih operacije za njihovo zdravje niso nujne ...
>
> P.S.: če toti lažnivi žabarski kreteni mislijo, da v času interneta lahko kaj skrijejo in da z enostavno preverljivimi lažmi preprečijo strah med ljudmi, ampak si z njimi povečajo zaupanje v svoje prihodnje izjave v zvezi s koronavirusom, potem so še večji kreteni, kot bi si lahko predstavljal v najhujših nočnih morah ... pizda, zdaj samo čakam na blokado interneta kot na Kitajskem ...
Sicer nisem žabar, a vseeno - na današnji tiskovki sta sodelovala dva tvoja doktora, iz tote vaše mariborske klinike (in samo ena žabarka ;-)).
Zdaj, koliko sta lagala pa nea vem ;-)
... čuj, jaz iz prve roke vem tisto, kar sem tukaj zgoraj napisal, Endimion pa naj svojega sodelavca vpraša, kaj njegova žena pravi, da je res in kaj ne ...

P.S.: ko sem na Ljubljančane res besen, vsi postanejo žabari in mariborske prodane duše niso nič boljši ...
anon-518732 sporočil: 934
[#2821182] 06.03.20 15:58 · odgovor na: (#2821169)
Odgovori   +    3
[alek14]
Verjetnost bi ocenil na manj kot 1% (kumulativa prosotnosti izcedka iz nosa in odsotnost vročine).
Seveda pa kot pravijo vsi zdravniki - če pa bi se T spremenila na gor... ;-)
ja potem bi nevarnost nenadoma postala precej velika. meni se zdi sicer že tudi 1% nesprejemljivo visoka verjetnost, da potencialno okužim družino, sodelavce in pol ulice z nevarnim virusom.

(jaz bi ocenil verjetnost z manj kot 0,1% in bi glede na to verjetnost testiral ; če testiraš 1000 ljudi in pravočasno diagnosticiraš pacienta 0, se izplača, ker zmanjša potrebo po drugih ukrepih kot je zapiranje šol in tovarn itd - zdaj ko se okužba že širi pa je vedno manj smiselno)
dani14 sporočil: 6.657
[#2821184] 06.03.20 16:00 · odgovor na: (#2821179)
Odgovori   +    8
[kren]
> [dani14]
> Glava v pesku res najbolj pomaga

Za razliko od panike, ki res pomaga?
Recimo MZZ je modro počakalo z odsvetovanjem potovanja v severno Italjo, da ne širijo panike in izdajo opozorilo šele zdaj, ko zaradi njega nihče več ni paničen, saj smo virus že uspešno uvozili
bc123a sporočil: 48.253
[#2821185] 06.03.20 16:03 · odgovor na: najobj (#2821090)
Odgovori   +    3
[najobj]
P.S.: strinjam se z zdravnico na UKC Maribor tukaj zgoraj, čeprav bo za razliko od nebogljenih pacientov na intenzivni terapiji toti klinično farmakološki kreten bolezen ziher prebolel brez večjih problemov, ker je močan mladi bik star šele 32 let ...
Ni nujno. Kar nekaj odmevnih primerov je bilo, kjer so umrli mladi zdravniki. Recimo tisti oftalmolog na kitajskem.
crt sporočil: 27.230
[#2821186] 06.03.20 16:04 · odgovor na: (#2821180)
Odgovori   +    3
nimam pojma o fuzbalu. vendar tale stric je odlicno povedal.

twitter.com/FutbolBi...9825853440
dronyx sporočil: 4.602
[#2821203] 06.03.20 16:31
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: dronyx 06.03.2020 16:35
Še malo humorja (Q&A sesssion) na temo Covid-19 s katerim premagujem anksioznost in paniko (to sem si sam izmislil):

dronyx.wordpress.com...9-humor-3/
Endimion sporočil: 10.348
[#2821211] 06.03.20 16:55 · odgovor na: dronyx (#2821203)
Odgovori   +    1
anon-518732 sporočil: 934
[#2821212] 06.03.20 16:57 · odgovor na: (#2821199)
Odgovori   +    1
[alek14]
> [Maticek]
> > [alek14]
> > Verjetnost bi ocenil na manj kot 1% (kumulativa prosotnosti izcedka iz nosa in odsotnost vročine).
>
> > Seveda pa kot pravijo vsi zdravniki - če pa bi se T spremenila na gor... ;-)
>
> ja potem bi nevarnost nenadoma postala precej velika. meni se zdi sicer že tudi 1% nesprejemljivo visoka verjetnost, da potencialno okužim družino, sodelavce in pol ulice z nevarnim virusom.

Kašljaj/kihaj v rokav, nosi kirurško masko. Ni nobene potrebe, da bi koga okoužil tudi če si 1%verjetno kužen. Zato obstaja "dihalna higiena". Tako delamo pri nas doma, čeprav noben ni osumljen - smo vsi osumljeni. ;-)
ja glej, saj tudi mi ne kašljamo eden drugemu v faco (no razen sosedovega pamža, ki sem ga skoraj nagnal iz hiše zaradi tega), ampak za okužene je karantena, ne pa da jejo za isto mizo z zdravimi. in če hočeš vedeti kdo je okužen, je treba pač testirat tiste, ki so nadpovprečno sumljivi. jaz mislim da tisti, ki smo se zadrževali blizu izbruha v Italiji to smo, sicer na srečo z vsakim dnem ki mine manj.
anon-518732 sporočil: 934
[#2821213] 06.03.20 16:59 · odgovor na: (#2821210)
Odgovori   +    1
[kren]
> []
> nimam pojma o fuzbalu. vendar tale stric je odlicno povedal.
>
> twitter.com/FutbolBi...9825853440

Očitno tudi njemu že preseda panika zaradi koronavirusa. Po moje potrebujemo več takih, ki bodo umirili žogo, namesto da bi zganjali paniko. Če sem zato psihopat, pa naj bo.
njegova služba je odvisna od tega, da ni paničen. jasno da mu preseda.
anon-518732 sporočil: 934
[#2821214] 06.03.20 17:01 · odgovor na: (#2821192)
Odgovori   +    2
[alek14]
> [Maticek]
> > [alek14]
> > Verjetnost bi ocenil na manj kot 1% (kumulativa prosotnosti izcedka iz nosa in odsotnost vročine).
>
> > Seveda pa kot pravijo vsi zdravniki - če pa bi se T spremenila na gor... ;-)
>
> ja potem bi nevarnost nenadoma postala precej velika. meni se zdi sicer že tudi 1% nesprejemljivo visoka verjetnost, da potencialno okužim družino, sodelavce in pol ulice z nevarnim virusom.
>
> (jaz bi ocenil verjetnost z manj kot 0,1% in bi glede na to verjetnost testiral ; če testiraš 1000 ljudi in pravočasno diagnosticiraš pacienta 0, se izplača, ker zmanjša potrebo po drugih ukrepih kot je zapiranje šol in tovarn itd - zdaj ko se okužba že širi pa je vedno manj smiselno)

Žal je tako, da morajo najprej testirat tiste, ki imajo verjetnost znatno nad 1% in sedaj imajo teh zadosti. Statistično gledano sva oba na boljšem, če testirajo njih kot pa tebe ali mene. Saj to je razumljivo?
ok s tem se pa strinjam. torej da razjasnim, moje mnenje je, da testirajo veliko premalo, ne da bi morali izmed vseh testirat ravno mene.
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2821219] 06.03.20 17:11 · odgovor na: dronyx (#2821063)
Odgovori   +    3
[dronyx]
>Šarca in Janš ne bi mešal v te zadeve ... Lahko je biti po bitki General!

Bitka se tu ni niti še zares začela! Če bi samo jaz trdil, da je pri nas nekaj hudo narobe z obrambo, ni nobenih skrbi. Problem je, da so na to opozarjali tudi tisti, ki so v prvih bojnih vrstah (zdravniki in ostalo medicinsko osebje). Ni škornjev, ni orožja, ni logistike...samo par šotorov in po ena telefonska linija na šotor. Če karikiram. Časa sicer resda ni bilo zelo veliko (za naše razmere so to leta). Ampak morali bi se bolje pripraviti. Ne delam v zdravstvu in ne poznam situacije tam, razen iz medijev. Ampak tudi drugje izgleda, kot da je epidemija še vedno v Wuhanu.

Ima pa morda Trump prav ko pravi, da je statistično mrtvih zaradi koronavirusa manj, kot so sedaj podatki (med 2 do 4%). Namreč tistih, ki so "preboleli" virus ali pa niso imeli nikakršnih znakov in niso bili uradno testirani (torej niso potrjeni primeri) mora biti sigurno precej več, kot so pa uradne številke "potrjenih in odkritih primerov". Če pri mrtvih ne gre za neko veliko zavajanje in prikrivanje resnice, potem mora biti odstotek umrlih bistveno nižji.
Tale Hrvat, www.index.hr/vijesti...62572.aspx daje enkrat celo prav Trumpu. Kako pa se ve, koliko ljudi je bilo bolanih. Trenutno se vse računa le na potrjene primere in ne na vse okužene. Večina jih namreč skorajda nima težav, tudi vsaj eden od te šesterice ima samo simptome lažjega prehlada, kar pa ima trenutno okoli 100.000 Slovencev.
"Naime, POTVRĐENO zaraženi su samo oni oboljeli od koronavirusa koji su na kraju morali doći u bolnicu i tamo su bili testirani. Oni ni po čemu nisu reprezentativni, i njihove stope smrtnosti ne može se preslikati, čak niti na populaciju UKUPNO zaraženih od koronavirusa u Wuhanu, a kamoli na cjelokupnu populaciju Wuhana - tj., zaražene i nezaražene. Zbog toga, potpuno je pogrešno gledati na internetu broj potvrđeno zaraženih i broj umrlih, pa dijeliti broj umrlih s brojem potvrđeno zaraženih i izvlačiti iz toga bilo kakve zaključke", piše Rudan.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2821225] 06.03.20 17:29 · odgovor na: anon-333107 (#2820991)
Odgovori   +    2
[FrRoSt]

Gre za neke vrsto atipično oz. virusno plučnico! Proti virusom antibiotiki na pomagajo!! Delujejo na bakterije in ostale mikroorganizme...

Klorokin je, tako kot artemisinin, nastal kot sinteticna alternativa za kinin predvsem zaradi antiparazitne zascite (malarija).
Ob tem, da ima kinin se celo vrsto drugih lastnosti, ki jih farmacija ceni.
Je pa kinin, kot naravni ekstrakt, sigurno bolj ucinkovit, kot njegova (pol)sinteticna bratranca.

Tonic water (tak, ki se vedno vsebuje kinin in ne zgolj njegove arome) se dobi v trgovini, gin tudi.


"The gin and tonic has saved more Englishmen's lives than all the doctors in the Empire"

Winston Churchill
crt sporočil: 27.230
[#2821228] 06.03.20 17:37 · odgovor na: anon-54454 (#2821225)
Odgovori   +    3
[tmatej]
Klorokin je, tako kot artemisinin, nastal kot sinteticna alternativa za kinin predvsem zaradi antiparazitne zascite (malarija).
artemisinin nastopa naravno v sladkem pelinu (artemisia annua), ima pa tudi sinteticne derivate.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2821235] 06.03.20 17:48 · odgovor na: crt (#2821228)
Odgovori   +    2
Ce bi vedel, da imamo poznavalca (in da je ta del bistven), bi bil bolj natancen. :)
Artemisinin iz sladkega pelina ni enako artemisininu iz zgodbe o malariji. Gre za nmegov DERIVAT, nekaksen tri artemisinin, ki ga je, kot prvo alternativo kininu, sintetizirala gospa To Youyou (ime sem si z lahkoto zapomnil).

Strani: 1 2 3 4 5 6 7