Strani: 1 2

pobalin sporočil: 14.456
[#2638737] 31.01.17 13:53
Odgovori   +    3
Dajmo malo razpihati tole miladojkovanje, kar bi seveda morali narediti novinarji s postavljanjem pravih vprašanj še preden objavijo takšne stokrat prežvečene prazne puhlosti. Saj ne gre za raketno znanost.
"Napačne in zavajajoče trditve Vzajemne sem že nekajkrat zanikala. Nazadnje v polemiki z novinarko Mileno Zupanič v Sobotni prilogi Dela, objavljeno 8. oktobra 2016. Takrat se uprava Vzajemne ni oglasila.
Ja, zanikala preko ministrske PR službe, ne pa tudi dokumentirala. Na to zanikanje, ki je bilo, če se prav spomnim, naslovljeno na Mileno Zupanič, se je seveda odzvala novinarka. Ministrico je pozvala, naj svoje trditve dokumentira. Potem je bilo strani MKC in PR službe ministrva vse tiho.
Nič nepričakovanega zame ni, da se je uprava Vzajemne oglasila sedaj, ko je na mizi Predlog Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki vsebuje tudi predlog preoblikovanja dopolnilnega zavarovanja.
Je pa malo nepričakovano, da je gospa MKC tako averzijo začutila šele po izgubi lukrativne funkcije v Vzajemni, kamor najbrž ni bila imenovana z dekretom diktatorja in pod grožnjo strelskega voda in od koder se očitno ni odtrgala samoiniciativno, ker bi se ne strinjala z njenim obstojem in poslovanjem.
Na osnovi podatkov Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije z dne 23. 5. 2012 o finančnih posledicah sprejema Zujfa v delu, ki se nanaša na prenos dela obveznega zdravstvenega zavarovanja na dopolnilo zavarovanje so aktuarji Vzajemne, v skladu z aktuarskimi metodami, izračunali potreben dvig premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Uprava je na osnovi teh aktuarskih izračunov (aktuar odgovarja s svojo licenco za ustrezno višino premije, ki bo pokrivala škode oz. zdravstvene izdatke) predlagala nadzornemu svetu dvig premije. Ker se Nadzorni svet s prvim aktuarskim izračunom ni strinjal, so aktuarji naredili ponovne izračune. Na te je nadzorni svet Vzajemne, v skladu s statutom Vzajemne na seji 4. junija 2012 podal soglasje "da se premija poviša za 4 evre na mesec".
So bili drugi aktuarski izračuni enaki prvim? Če niso, kje in kako so aktuarji, ki "odgovarjajo s svojo licenco" itn., v drugo našli rezerve za drugačne izračune, ki so bili potem sprejemljivi za NS? Za koliko bi se premija povečala po prvih aktuarskih izračunih? Če je bil drugi aktuarski izračun za zavarovance ugodnejši, kako to, da je NS Vzajemne zmogel več trezne presoje in/ali strokovnega znanja kot najbolj strokovna uprava Vzajemne in je pretiran prvi izračun premije zavrnil? Da je bil očitno pretiran, je dokazalo kasnejše znižanje premije.
Je pa Nadzorni svet sprejel sklep, da bo ob ugotovljenem negativnem poslovnem izidu podprl spremembo premije za izravnano poslovanje.
Kar ni bilo potrebno, ampak so po odhodu MKC premijo celo znižali.
Kot predsednica uprave Vzajemne sem z aktivnostmi za znižanje premije začela že novembra 2012, ko sem ugotovila, da je varčevanje v zdravstvu prineslo Vzajemni dobičke. Z AZN sem iskala možnosti za vračilo preveč vplačanih premij (priznavanje bonusa, znižanje premije, enkratno vračilo, …), ker vzajemne družbe niso ustanovljene za ustvarjanje dobičkov. V zvezi s tem je bil na AZN poslan februarja 2013 tudi dopis s tehničnimi vprašanji za izvedbo vračila / znižanja premij. Ponovni sestanek sem imela s sodelavci na AZN 21. februarja 2013.
Lahko gospa ministrica strokovno elaborira to strašno strokovno dilemo, da je za dvig premije dovolj aktuarski izračun + predlog uprave + soglasje NS Vzajemne, za znižanje premije je pa domnevno bilo treba večkratno romanje na AZN? Naj gospa MKC javno objavi svojo korespondenco o tem silno kunštnem strokovnem vprašanju! Naj skupaj z Vzajemno objavijo mnoga strokovna tolmačenja in sklepe AZN, na podlagi katerih je Vzajemna naposled lahko znižala premijo, verjetno pa tudi njeni konkurenti.
Petra Juvančič je 16. aprila 2013 v dogovoru z mano pripravila sporočilo za javnost, da bo Vzajemna znižala premijo, ki bi ga javnosti posredovala po seji Nadzornega sveta 17. aprila 2013. Do tega ni prišlo, ker me je nadzorni svet 17. aprila razrešil. "
Ampak gospa MKC ni od včeraj in ima gotovo kje spravljeno dokumentacijo za to sejo NS, npr. dnevni red s točko "predlog znižanja premije", dokumentacijo za to točko dnevnega reda (predlogu uprave, izračuni). Saj menda nista MKC in PJ pripravljali sporočilo za javnost o nečem, kar ne bi bilo na dnevnem redu NS ali o čemer člani NS ne bi bili seznanjeni!?

Le na plan z dokumenti, gospa izkušena in ekspeditivna ministrica, da si prepričljivo umijete in operete svoje menda čisto po krivici omadeževano ime. Ne trdim, da nimate prav, ampak samo to, da je argumentacijska moč slaba in vam zato mnogi ne verjamemo na lepo besedo ali na lepe oči!

Strani: 1 2