Strani: 1 2

crt sporočil: 27.208
[#2603173] 23.06.16 09:45 · odgovor na: (#2603166)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: crt 23.06.2016 09:48
[BeliF]
> [crt]
> to se sicer lepo slisi, ampak nisem cisto preprican, cemu reces stati ob strani... ker ce stati ob strani pomeni "stari, dej zdrz, se teh 5 kil, pa bos spet za nagrado dobil se za 10 kil nizji target, stvar ocitno dela" ... pol kurc :)

se ne strinjam. po mojem mnenju je bil glavni target v grčiji izravnava zunaje bilance. ostali sicer govorijo o zmanjševanju dolga, jaz pa pač ne. in ker so zunanjo trgovino izravnali jim dodatnih -10 kil ni potrebno več predpisovati
saj boljse, da ne govoris o zmanjsevanju dolga, ker debt/gdp se je tokom hujsanja povecal :)

ampak... a pa imas vtis, da se narekovalci pogojev strinjajo s tvojim konceptom? jaz nimam tega vtisa.
crt sporočil: 27.208
[#2603174] 23.06.16 09:46 · odgovor na: anon-15342 (#2603169)
Odgovori   +    0
[TadejK]
Tisto, kar so bojda izravnali, je primarni proračunski izid, torej primanjkljaj oziroma presežek proračunskih prihodkov nad odhodki pred obrestmi.
tako... in s tem izpolnili pogoj za www.finance.si/343334 :)
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2603181] 23.06.16 09:57 · odgovor na: (#2603170)
Odgovori   +    1
[BeliF]
hja, bo potrebno pa še malo zategniti ane ... (čeprav so ravno mesec ali dva nazaj sprejemali dodatne ukree)
Ne bova prišla daleč.

Prvič, zunanjetrgovinski primanjkljaj je že štiri leta pretežno v pasu med 1.5 in 2 mrd EUR mesečno - klikni recimo na 5Y.

In drugič, kako naj po tvojem Grčiji, ki ji obseg gospodarskega outputa YoY monotono upada že osmo leto ...
appsso.eurostat.ec.e...dp&lang=en
... in podjetja zaradi novih in novih davkov množično zapirajo vrata ...
www.ekathimerini.com...even-years
... in odhajajo v tujino ...
greece.greekreporter...a-in-2015/
... uspe izravnati zunanjetrgovinsko bilanco?
crt sporočil: 27.208
[#2603182] 23.06.16 10:01 · odgovor na: anon-15342 (#2603181)
Odgovori   +    1
[TadejK]
> [BeliF]
> hja, bo potrebno pa še malo zategniti ane ... (čeprav so ravno mesec ali dva nazaj sprejemali dodatne ukree)

Ne bova prišla daleč.

Prvič, zunanjetrgovinski primanjkljaj je že štiri leta pretežno v pasu med 1.5 in 2 mrd EUR mesečno - klikni recimo na 5Y.

In drugič, kako naj po tvojem Grčiji, ki ji obseg gospodarskega outputa YoY monotono upada že osmo leto ...
appsso.eurostat.ec.e...dp&lang=en
... in podjetja zaradi novih in novih davkov množično zapirajo vrata ...
www.ekathimerini.com...even-years
... in odhajajo v tujino ...
greece.greekreporter...a-in-2015/
... uspe izravnati zunanjetrgovinsko bilanco?
samo tako, da nic vec ne uvazas... in zmanjka robe v trgovinah in folk tvori kilometrske vrste in se med sabo peha in mlati... in potem reces: jebote venezuela, nikad covek od teh grkov, lej kaj so zdaj naredili, ti pa res niso nic evropski, fej in fuj.
crt sporočil: 27.208
[#2603201] 23.06.16 10:36 · odgovor na: (#2603199)
Odgovori   +    0
[BeliF]
> [crt]
> saj boljse, da ne govoris o zmanjsevanju dolga, ker debt/gdp se je tokom hujsanja povecal :)
>
> ampak... a pa imas vtis, da se narekovalci pogojev strinjajo s tvojim konceptom? jaz nimam tega vtisa.

tudi glede tega sem se že opredelil. po mojem mnenju se je gledalo zunanjo trgovino. po mnenju večine pa dolg. jaz vztrajam pri svojem
ce midva vztrajava pri enem, drugem ali petnajstem, je za grke cist vseeno napram temu, pri cem vztrajajo tisti, ki jim v nasprotju z nama diktirajo ravnanje.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2603217] 23.06.16 10:57 · odgovor na: (#2603215)
Odgovori   +    0
[BeliF]
ni res. ti vztrajaš pri "dolgu", jaz pa pri zunanji trgovini. in sem prepričan, da se niso ozirali na dolg, ker ga pri 30% primanjkljaju v zunanji trgovini pač ni mogoče zmanjšati. pri izravnani zunanji trgovini pa je to mogoče. na dolgi rok
Govorimo drug mimo drugega. Grški zunanjetrgovinski primanjkljaj je še vedno ogromen in je že štiri leta podobno ogromen.
crt sporočil: 27.208
[#2603219] 23.06.16 11:02 · odgovor na: (#2603215)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 23.06.2016 11:17
[BeliF]
ni res.
kaj ni res? ni res, da je za grcijo prav vseeno, pri cem vztrajas ti ali pri cem jaz, temvec je relevantno, pri cem vztraja trojka?
ti vztrajaš pri "dolgu"
jaz vztrajam pri tem www.finance.si/343334
jaz pa pri zunanji trgovini. in sem prepričan, da se niso ozirali na dolg, ker ga pri 30% primanjkljaju v zunanji trgovini pač ni mogoče zmanjšati. pri izravnani zunanji trgovini pa je to mogoče. na dolgi rok
no, jaz sem iz spremljanja zgodbe preprican, da ni o trgovinski bilanci kot formalnem kriteriju doslej govoril prakticno nihce od odlocevalcev.

trgovinsko bilanco imas sicer tu: www.tradingeconomics...e-of-trade

... tako da ravno ne vidim, od kod menis, da je izravnana.

(ce ti ni ok tradingeconomics, vzemi eurostat od 15.6. trade.ec.europa.eu/d...151969.htm - ceprav ta je neroden, ker ima samo blago)
sicer pa, če bi bila poanta v kratkoročnem znižanju dolga bi trojka pušnila na celi črti, ker se je dolg močno poslabšal.
trojka seveda je imela kot target ravno prezadolzenost, ves cas od nule je glavna tema debt/gdp. nakar se je potem v praksi izkazalo to, kar pravis - da je diktat ravno to stanje se poslabsal (tegaseparesnidalopredvideti).

se prav posrecena mini epizoda je bila ob tem, ko je research polovica planeta imf sporocila policy polovici, da so malo zajebali multiplikatorje in je se ob politiki zategovanja se naprej za pricakovat samo slabsanje.

tako je zadeva nehala biti politicno oportuna (ni bilo navdusenja nad tem, da bi veliko govorili o totalnem zajebu) in se danes govori predvsem o doseganju primarnega proracunskega presezka, za katerega pa bi kontinentalni del trojke rad imel tako visok cilj, da je to za drzavo v X letih recesije cist fuknjeno, hocem rec, zgodovinski fenomen.
crt sporočil: 27.208
[#2603237] 23.06.16 11:32 · odgovor na: (#2603235)
Odgovori   +    1
ves cas od zacetka zgodbe se govori tocno in predvsem o dolgu... in ko je iz tega nastal debakl, ker se je pod politiko trojke ta kazalec se slabsal, se je fokus kao premaknil na proracunski presezek, kar pa je v bistvu ista zgodba pod drugo marelo.
crt sporočil: 27.208
[#2603254] 23.06.16 12:05 · odgovor na: (#2603242)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 23.06.2016 12:19
[BeliF]
se strinjam s tabo, res smo ves čas poslušali takšen brainwashing. ker je pač neka ekonomska logika, da se zunanje trgovine nikoli nikjer nikdar in pod nobenim pogojem ne omenja. zakaj je temu tako sicer ne vem, predvidevam pa, da je posledica

1. preveč ekonomskih učbenikov je starejših od 100 let ko niti letal še niso poznali in je bila posledično trgovina precej zaprta
2. velike države imajo po difoltu majhen uvoz, in ker večina ekonomistov prihaja iz velikih držav + se večina ekonomskih računov dela na podlagi velikih (pomembnih) držav je zunanja trgovina pač zanemarjena

tekoči račun plačilne bilance 2013
ec.europa.eu/eurosta...3&plugin=1
da bi bila slika cim bolj jasna brez sekundarnih, terciarnih etc virov in problemov s prevodi, sem sel tacas, ko si ti pisal, gledat primarni vir - grsko centralno banko.

tam sem pogledal neto bilanco blaga ter neto bilanco storitev po kvartalih za zadnjih nekaj let in sestel.

na podlagi tega se strinjam s tvojo oceno, da so se skarje pri menjavi s tujino mocno zaprle. ( www.bankofgreece.gr/...fault.aspx )

evo, tako sva absolvirala tisti del, ki je dokumentaren - zdaj pa se lahko naprej matrava z nameni in cilji.

ti v bistvu pravis, da saj v resnici je bil cilj menjava s tujino, samo se pac ni o tem govorilo.

to kar tezko komentiram - ne vem, kaj so playerji "v resnici mislili" in glede na siroko paleto dosedanjih izkusenj s tem, kako se sirijo meje mogocega, niti ne bi upal ugibat.

vem pa, da smo lahko - spet dokumentarno - spremljali, kako so bili vsi dosedanji ukrepi v interakciji med upniki in trojko usmerjeni izrecno v dolg in proracun; kako so sli vsakic z zobno krtacko in lupo cez proracun, zmanjsajte penzije in ugodnosti, povisajte prihodke z davki in prodajami, vse do cisto konkretnih potez; in tudi ves politicni fallout je bil v celoti glede tega.

posledica evropsko-grske politike milka planinc - branko mikulic je bilo to, da je v drzavi, ki je bila ze tko v recesiji in ji je povrhu zacelo usihat financiranje, prisla v ospredje ideja, da ob tem, ko sta ze itak v riti zasebna potrosniska in gospodarska aktivnost, dajmo zdaj pa znizat se javno porabo in dodatno zavret zasebno dejavnost z mocnejsimi davki. kar je, valjda, samo podaljsalo recesijo in jo gledamo se danes.

v razmerah, ko sta sli gospodarska aktivnost in likvidnost v 3pm - se enkrat, kot posledica ukrepov, ki so izrecno ciljali dolg in proracun - se je valjda zgodilo tudi to, da ni bilo vec s cim placat uvoza, banke pa nocejo vec dajat garancij placila pri uvozu.

v takih razmerah je edini mozni izid - ne pa nek slucajni stranski ucinek - to, da je sel uvoz v maloro. (ce sva malo povrsna in vzameva neto bilanco blaga kot proxy za uvoz, ker pac grcija pretezno izvaza storitve in uvaza blago: zmanjsanje neto primanjkljaja pri blagu, kot priblizka neto uvoza, je *skoraj cetrtina* 2015 vs. 2014)

a je to res vsem super - recimo, da izvoznikom v grcijo mogoce niti ne. (hm, a so kaksni taksni v evropi).

ampak to je sala mala napram temu, kaksen je izplen zategovanja in razpada uvoza za grke. niti ne nujno samo za domorodce. lahko tudi za turista, ki se poskoduje, pa ne pride resevalni helikopter, ker ni rezervnih delov in goriva.

ti verjetno zdaj reces: okej, ampak to je dno, zdaj so skarje menjave kolkor tolko zaprte in ta nivo bi moral bit vzdrzen. ja?

v tem primeru je odgovor: ta nivo je a) ze sam po sebi debatable, a je dno, ker odmiranje v domacem gospodarstvu in demografiji se poteka (realni procesi se tezko zakljucijo ravno on-target); ter b) ze sam po sebi v resnem kurcu, ker lahko da je vzdrzen v matematicnem vakuumu, ni pa vzdrzen za tistega, ki mora prenasat to, da ne funkcionirajo vec bolnice, sole etc. tak uspeh je demonstracija izreka "operacija uspela, pacient umrl".

pa kaj? jah, pa kaj... to pomeni, da imas trajno razsuto drzavo zaradi masovnega odhoda ljudi in podjetij in si zvedel drzavo nekam na linijo kuba-venezuela. ali je to dosezek in za koga?

in pa seveda: trojka (zlasti njen evropski del) v casu, ko se midva pogovarjava, se naprej diha za vrat in zahteva se naprej proracunski cilj - 3,5% presezek (kar celo imf kot del trojke razglasa za povsem bizarno), torej se nadaljno povecevanje prihodkov in zmanjsevanje odhodkov proracuna; se vec tistega, kar je doslej imelo posledice, kot jih je imelo.

v zameno za izpolnitev takih ciljev - z vsemi prakticnimi posledicami - pa je grcija nagrajena tako, da dobi nov kredit, s katerim lahko placa prejsnji kredit, ker sicer tega ne bi zmogla.

grki morajo torej jebat jeza zato, da imajo od tega korist upniki. kaj pa vem, meni to zgleda, kot da bo scasoma nekdo rekel cak kaj?? in potem bos imel v drzavi revolucijo katerekoli ze pasme, v tujini pa tegaseparesnidalopredvideti.
crt sporočil: 27.208
[#2603270] 23.06.16 12:43 · odgovor na: (#2603269)
Odgovori   +    0
[BeliF]
hvala za poglobljeno analizo

bi ti odgovoril...

... ampak sem si danes vzel prost dan zaradi bremain in tega časa ne nameravam skuriti na tem forumu. se beremo drugič
good move, velja
pobalin sporočil: 14.456
[#2603298] 23.06.16 13:21 · odgovor na: anon-15342 (#2602994)
Odgovori   +    0
[TadejK]
۞
Naj tale znak razumem kot kakšno subtilno multikulturno sporočilo* ali gre samo za posledico razlik v naboru znakov? :-)
* The rub el hizb (Arabic ربع الحزب) symbol, used to mark the end of each hizb (chapter) of the Qur'an.
en.wiktionary.org/wiki/۞
pobalin sporočil: 14.456
[#2603303] 23.06.16 13:29 · odgovor na: crt (#2603054)
Odgovori   +    1
[crt]
vloga slovenije v jugi je podobna vlogi nemcije v eu. (vloga kosova v jugi pa vlogi slovenije in druge periferije v eu.) (cz 6 let vse prav pride: www.finance.si/296817 )
vendar s to pomembno razliko, da slovenija v jugi ni bila tudi politicno najmocnejsa, nemcija v eu pa je.
Podobnost je tudi v tem, da večina Slovencev med potovanjem po večjem delu severa in zahoda Evrope tudi danes čuti svojo dohodkovno manjvrednost.

Razlika pa v tem, da ko se vrnejo domov in pogledajo proti jugovzhodu, nimajo praktično nobene resne osnove več za občutek večvrednosti.

Zdaj bi moral dodati še ustrezno primerjavo med Albanci s Kosova in iz Albanije, ampak žal premalo poznam tamkajšnje razmere.
crt sporočil: 27.208
[#2603305] 23.06.16 13:33 · odgovor na: pobalin (#2603303)
Odgovori   +    1
[pobalin]
Zdaj bi moral dodati še ustrezno primerjavo med Albanci s Kosova in iz Albanije, ampak žal premalo poznam tamkajšnje razmere.
albanci s kosova ne marajo albancev iz albanije... so jim cefurji :)
pobalin sporočil: 14.456
[#2603313] 23.06.16 14:01 · odgovor na: crt (#2603182)
Odgovori   +    0
[crt]
samo tako, da nic vec ne uvazas... in zmanjka robe v trgovinah in folk tvori kilometrske vrste in se med sabo peha in mlati... in potem reces: jebote venezuela, nikad covek od teh grkov, lej kaj so zdaj naredili, ti pa res niso nic evropski, fej in fuj.
Za začetek bi lahko nehali uvažati fosilna goriva - cca 1/3 uvoza. Po metodi trojke ni važno, kaj bi to pomenilo za gospodarstvo. Važno pa je, da bi ob podražitvi nafte lahko rekli, da so se pravočasno izognili imp-ex-bilančni katastrofi. Če nadaljujem s sarkazmom, bi lahko Grki z Venezuelo sklenili sporazum oil-for-beer&toilet-paper ali kaj podobnega.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2603341] 23.06.16 15:30 · odgovor na: pobalin (#2603298)
Odgovori   +    0
> ۞

[pobalin]
Naj tale znak razumem kot kakšno subtilno multikulturno sporočilo* ali gre samo za posledico razlik v naboru znakov? :-)
Ni bilo mišljeno tako, ampak morda so me pa res zdaj uvrstili na (še) kak watchlist ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2603356] 23.06.16 16:51 · odgovor na: anon-15342 (#2603341)
Odgovori   +    0
[TadejK]
Ni bilo mišljeno tako, ampak morda so me pa res zdaj uvrstili na (še) kak watchlist ...
Anything you deny now, may and will be used against you in court. :-)
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2603381] 23.06.16 20:30 · odgovor na: pobalin (#2603356)
Odgovori   +    0
Sicer je bil storilec medved, uspeli pa smo ujeti zajca. Sedaj je v kleti in do jutra bo priznal da je medvd.
pobalin sporočil: 14.456
[#2603385] 23.06.16 20:52 · odgovor na: PyotrNovak (#2603381)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: pobalin 23.06.2016 20:53
Storilec pri Mojci Pokrajculji je bila lisica. :-)
shevchenko sporočil: 21.898
[#2603415] 24.06.16 05:54 · odgovor na: (#2603414)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 24.06.16 05:50
ze vidim razlage Camerona: odlocilo je slabo vreme. referendum moramo zato ponoviti.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2603417] 24.06.16 05:57 · odgovor na: (#2603414)
Odgovori   +    0
Lol! Shocker.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2603423] 24.06.16 07:03 · odgovor na: tilenrexi (#2603417)
Odgovori   +    0
[tilenrexi]
Lol! Shocker.
Očitno le nisem čisto zabluzil, ko sem si v uvodnem odstavku kolumne dovolil dvomiti v samoumevnost Bremaina, ki naj bi bila jasna vsem poučenim in preudarnim ...
Včerajšnji odločitvi deželnega sodišča v Frankfurtu in ustavnega sodišča Nemčije sta bruseljske odločevalce vsekakor razveselili. Jih bo tudi jutrišnja odločitev britanskih volivcev?
In zdaj si dovolim dvomiti še, ali bo Brexit res poslal VB nazaj v kameno dobo ...

Strani: 1 2