Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kaj v javnem sektorju grdo diši

Strani: 1 2 3

XTAXA sporočil: 2.304
[#2480923] 06.12.14 23:02 · odgovor na: anon-79735 (#2480922)
Odgovori   +    5
Ah, ne bi rekel, da je Blaž! Veš, moti me tudi to naslanjanje na uradne statistične podatke. Iz prve roke ti bom zaupal zgodbo. Konec osemdestih let prejšnjega stoletja, firma iz Batuj. Ko je mlad računovodja hotel poslat verodostajne podatke na statistični urad, so mu poročilo dvakrat zavrnili. Po posredovanju "starega mačka", je podatke prepisal iz prejšnjega poročila in je bilo vse OK. Toliko o statističnih podatkih. V državi, kjer je najbolj cenjeno laganje in nadmudrivanje, je to pač normalen pojav!!!

lp
Robert
anon-79735 sporočil: 16.531
[#2480925] 06.12.14 23:16 · odgovor na: XTAXA (#2480923)
Odgovori   +    0
Saj, statistika pravi, da povprečne plače niso tako slabe, pa še res je;)
jezst sporočil: 4.758
[#2480928] 07.12.14 00:05 · odgovor na: anon-96090 (#2480918)
Odgovori   +    1
[Damjan2006]
> [jezst] ... s točko 16 si vse pokvaril...

>16. V JAVNI lasti ostanejo: podjetja za distribucijo vode, kanalizacije in odvoza smeti ter daljinskega ogrevanja, podjetja za telekomunikacijske storitve, podjetja za proizvodnjo in distribucijo električne energije, cestna in avtocestna podjetja, železnica, letališča in letalski prevozniki ter Luka Koper Vsa ostala podjetja (sedaj) v državni lasti se proda čim prej. Definicija JAVNA LAST je to, da o to podjetja last slovenskih državljanov in NIHČE ne more dobivati bonitet v primeru dobičkov.

To je najpomembnejša točka za ohranitev državnosti. Voda bo zlato 21.stoletja, kdor bo še imel čisto pitno vodo, bo imel tudi državnost. Komunalne storitve morajo biti obvladovane, ne tako kot v Neaplju, kjer so privat in če vlada ne dovoli povišanja, ne odvaža smeti. Isto velja za elektriko, poglej si Nemčijo, EON razpada, omrežje bo pa čez pet let v razsulu. Ceste, železnice, letališča luke NE SMEMO prodati, lahko pa jih damo tujcu v koncesijo, če jih dobro upravlja , pa država pri tem še zasluži več kot zdaj, je super. Ampak podjetja, ki so v javni lasti, morajo delati kot je DEFINIRANO.
Zakaj ogrevanje (namontiraš si toplotno črpalko=klimo, pa si relativno neodvisen) ? Zakaj telekomunikacije (imaš konkurence kot jo hočeš)? Zakaj železnice, letališča (imaš dovolj alternativ)? Zakaj Luka?
anon-237381 sporočil: 924
[#2480933] 07.12.14 02:24 · odgovor na: anon-96090 (#2480893)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: anon-237381 07.12.2014 02:34
[Damjan2006]
Kateri od navedenih poklicev je v javnem sektorju? In jaz ne hodim gledat nobenega od njih, njihova plača me ne zanima, zanima me pa, da so večkrat preplačani delavci v javnem sektorju, ki bi morali skrbeti za to, da se obveze države do državljanov izvajajo skladno z zakoni. Če mene vprašaš, bi za začetek razgonil vse CSD-je.
Jaz se ukvarjam z IT-jem in sem v najboljših mesecih v svojem podjetju, kjer sem zaposloval samo samega sebe in nisem nikoli nič delal z javnim sektorjem in državnimi kolhozi zaslužil včasih tudi 3k na mesec. Da bi šel delat v javni sektor, kjer bi moral na kosilo hodit v menzo z v hrib obrnjenimi kreteni in razlagat, zakaj sem danes prišel v službo šele ob pol enajstih in zakaj sem bil 3 ure na kosilu in zakaj sem včeraj delal do petih zjutraj, bi mi morali dati nad 2k. V kul privat firmo, ki dela zanimive stvari sem šel za manj kot 2k.

Kolega je finančnik, ki ravno tako dela za privat firme, zaposlen je v svojem podjetju, kjer zaposljuje še svojo ženo. Vabili so ga da postane državni sekretar. Vprašal sem ga zakaj ni postal sekretar in mi je razložil, da ima na mesec več kreditov kot je plača državnega sekretarja.

Sposobni ljudje znajo zaslužit nad 2 jurja na mesec, tudi 10 jurjev ni nemogoče. Poleg tega si sposobni večinoma ne želijo delat v javnem sektorju, ker ljubijo svobodo in jim moraš v javnem sektorju dati več. Da dobiš sposobnega direktorja moraš dati več kot 5k.

Strinjam se, da je masa plač za javni sektor prevelika, samo po moje niso tak problem plače. Problem je, ker je v nekaterih ministrstvih, agencijah, šolah preveč zaposlenih, ki nimajo dovolj dela.

Bil sem v podjetju, kjer so zmanjšali plače. Po nekaj mesecih so najboljši iz posameznih oddelkov podjetje zapustili, do samega konca pa so ostali najmanj sposobni.


Če ti dam primer iz IT-ja. Najameš sposodbnega admina/programerja, mu daš 1,5-2k ali več in stvari delajo. Najameš začetnika za 800, ki ne zna in ne naredi nič. Na koncu vidiš, da je pri komercialnih projektih ceneje, če najemaš dobre kadre in kupuješ kvaliteten in ne najcenejši hardware.
anon-96090 sporočil: 1.218
[#2480954] 07.12.14 10:52 · odgovor na: anon-237381 (#2480933)
Odgovori   +    0
[leoncc] Jaz se ukvarjam z IT-jem .........Strinjam se, da je masa plač za javni sektor prevelika, samo po moje niso tak problem plače. Problem je, ker je v nekaterih ministrstvih, agencijah, šolah preveč zaposlenih, ki nimajo dovolj dela.
No kolega, tudi jaz sem se ukvarjal z IT-jem, ampak jaz menim, da če je preveč zaposlenih v javni upravi in jih je treba plačat, potem so največji problem bruto stroški zaposlenega, kjer plače predstavljajo največji strošek.
Če ti dam primer iz IT-ja. Najameš sposodbnega admina/programerja, mu daš 1,5-2k ali več in stvari delajo. Najameš začetnika za 800, ki ne zna in ne naredi nič.
Prej sva govorila o nogometu, hokeju in košarki, zdaj pa prehajava na sposobne kadre. Tudi meni je jasno, da je treba sposobne plačati, ampak morajo za to nekaj narediti, kar gre delno tudi v prid skupnosti. Zgornji trije "poklici" pa so samo namesto cirkusa. In njihovi managerji so mojstri izvijanja iz davčnih spon, tako da kljub velikanskim zaslužkom ni kaj bistvenega ostanka za skupnost.
anon-96090 sporočil: 1.218
[#2480956] 07.12.14 11:03 · odgovor na: jezst (#2480928)
Odgovori   +    1
[jezst] Zakaj ogrevanje (namontiraš si toplotno črpalko=klimo, pa si relativno neodvisen) ? Zakaj telekomunikacije (imaš konkurence kot jo hočeš)? Zakaj železnice, letališča (imaš dovolj alternativ)? Zakaj Luka?
No, kdaj prideš in mi narediš projekt za toplotno črpalko v bloku 7. nad. kjer sosed 3,14zdi že, ko sliši nov pralni stroj, ki centrifugira 8 minut na 1600 obratih. Mestnega plin je, a dimnikov ni, še tri nadstropja so nad menoj, sistem ogrevanja je dvocevni, torej vsi se vežejo v prehodu skozi nadstropja, ne enocevni, kjer bi se lahko "izključil. Meritve so nerealne, ker je merilec na radiatorju in ne na dovodnih ceveh. Telekomunikacijski prenosni del je bil narejen v času, ko je "država" plačala izdelavo, drage storitve, kot so bile takrat, pa so delavcem PTT prinesle visoke plače in veliko so dali za šport, kulturo itd. po osamosvojitvi so si to kar pripisali, zdaj pa bi prodali to, kar nikoli ni bilo njihovo. Naj (pro)dajo firmo Telekom za 1,00€ tujcu, ta pa mora za prenosno omrežje plačevati najemnino. Konkurenca Telekomu (Telemach, T-2, ...) je za 1qrc, saj ni konkurenca, ampak so soplenilci. Tudi firme za avtoceste, luko in železnice lahko prodajo za drobiž, samo hardware (ceste, tiri, luka, pista) ostanejo v lasti RS, in oni plačujejo najemnino.
anon-237178 sporočil: 2.624
[#2480983] 07.12.14 12:17
Odgovori   +    3
TOČNO TAKO! Dušijo nas s svojim zaprtjem v svojo glavo! Dušijo nas, ker njim kar pripada! Pa to ne policistom, vojakom, medicinskim sestram, učiteljem!Dušijo nas predvsem elitni sloj, ki je prepričan, da jim pripada povišanje, s tem takoj višje plače..kako je mogoče, da elitni sloj managerjev,redno zaposlenih profesorjev, zdravnikov na vodstvenih položajih.... v JAVNIH ustanovah ima višjo plačo kot predsednik vlade ali marsikateri manager v privatnem sektorju? ZAKAJ o tem ne pišete in govorite več!?? Zakaj Štruklja & Co. NE VPRAŠATE JASNO in GLASNO, kako je mogoče, da so najbolje plačani ljudje v Sloveniji ravno tisti, ki zasedajo vodstvene položaje v javnih institucijah, ki imajo MONOPOL, ki sploh ne vedo, kaj je konkurenca, ko se moraš boriti,da zaslužiš vsak evro... zakaj....zakaj...zakaj....
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2481033] 07.12.14 17:20
Odgovori   +    1
Blesarije, da Peter.

Marsikdo ima težave z razumevanjem Repeta. Večina jih spada čisto v drugo kategorijo, v možgansko/intelektualno poškodbo. In potem se sprevržejo v super Trole.

Ti ne spadaš v to kategorijo. Zagotovo. Zato predvidevam, da boš tole razume.

Če Repe kritizira ukinitev freešopov, potem moraš to razumeti tudi z ekonomskimi argumenti moči.

Ko so tujci, pa tudi naši, lahko nakupovali v brezdavčnih prodajalnih za devize luksuzne predmete, se je to nam izšlo. Dobili smo devize in obisk tujcev. To je seveda motilo tuje države, ker je tam prihodek od teh stvari padel. Promet jim je padel. Imeli so manj delovnih mest,.... denarni tok pa se je stekal v brezcarinske prodajslne.

Seveda so zahtevali s priključitvijo k EU zapiranje teh prodajalen, tako pač deluje sistem, nekje pridobiš, nekje pa izgubiš.

Sedaj ko je famozni Đunkers postal šef EK, in ko prihajajo na dan njegove uspešne poteze v luxemburgu, ki sploh niso bile proti-zakonite, te sprašujem še naslednje:

Ko se je še poleg famoznega Đunkersa, da je EU zakonodaja že dolgo konstantna?, še je Anđelina sprdnila, da naj Puti umakne svoje kremplje iz Balkana. :))

No pa je prišlo do preboja. :)) Južnega toka ne bo!? Prišel bo na Grško - Turško mejo. Od tam pa ga bodo lahko z ladjami prevažali tudi do severnojadranskih terminalov. In glej ga zlomka. Kdo bi si mislil. Že spet bodo najebali tisti najmanjši. Tisti z najmanjšim delom obale. Že tolikokrat videno in slišano.

Naj ti za konec povem še pripoved nekega kolega iz Srbije, ki je bil pred kratkim tu na obisku. Oni pač v turčijo ne letijo. Vozijo se tako, z avtom. In ko se peljejo iz turčije po razsvetljeni moderni avtocesti, kar na enkrat tema, avtocestacesta se spremeni v cesto in v tej temi se zasveti tabla. Dobrodošli v EU. Grčija.

Še zategnem zanko. Ko je pa neka naša oseba protestirala v nemčijo, da je njihov zastopnik za slovenijo predrag, da ima prenapihnjene cene in od same matične firme zahtevala ponudbo, so jih gladko zavrnili. Naj se obrnejo ne zakonitega zastopnika/ponudnika za Slovenijo.

Toliko o tem. Kako in zakaj deluje. Kar se pa telekoma tiče. Da, dobremu ponudniku. Ne za 200, temveč za preko 214. :)))

In tudi za koncesijo avtocest tujemu ponudniku nimam nič proti. Ta poteza bi sonarodnjake Slovence še najbolj prebudila. :)) Postavila na realna tla. :))

l.p.
anon-316368 sporočil: 957
[#2481252] 08.12.14 15:57 · odgovor na: anon-333107 (#2480846)
Odgovori   +    1
Kot drugo: Tajnikar je izjavil, da če bi se seštele vse omejitve plač v JS, bi njegova plača od Janševe vlade naprej bila nižala za 1/3, če se jim ne bi po robu postavil sindikat. Ni pa rekel, da se s tem strinja... <
Si predstavljate gorozo katastrofe, če bi se Tajnikarju znižala plača na 1/3? Saj ni za zdržat - pa tak genij. (mimogrede, njegova tretjina je ta 5 plač delavke iz Mure)
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2481268] 08.12.14 16:45 · odgovor na: anon-316368 (#2481252)
Odgovori   +    0
[jure1943]
>Kot drugo: Tajnikar je izjavil, da če bi se seštele vse omejitve plač v JS, bi njegova plača od Janševe vlade naprej bila nižala za 1/3, če se jim ne bi po robu postavil sindikat. Ni pa rekel, da se s tem strinja... <
Si predstavljate gorozo katastrofe, če bi se Tajnikarju znižala plača na 1/3? Saj ni za zdržat - pa tak genij. (mimogrede, njegova tretjina je za 5 plač delavke iz Mure)
Zato ravno ne ploskam z ušesi, ko slišim, da je predlog za znižanje plač linearen in to 2,1%. Da ne omenjam drugih bonitet, ki jih lahko dotični izkoriščajo.

Saj ni samo Tajnikar. Tudi veliko drugih. Vključno s kakšnim Kovačem. In ŠTRUKLOM osebno.

Dejstvo je, da vsi nimajo ne časa, ne prostora in ne drugih pogojev, da lahko doma gojijo kure in si vsaj svoja lastna jajca pridelajo.

:))

l.p.
lea1 sporočil: 834
[#2481772] 10.12.14 08:15 · odgovor na: anon-304798 (#2480863)
Odgovori   +    1
Potem je tukaj uniformirani javni sektor: vojaki,policisti,gasilci (carinikov po vstopu hrvaške v EU ne bi rabili, razen Luka Koper in Letališče Jožeta Pučnika). Ti so najmanj za 10% premalo plačani. Spet anomalija cariniki, delajo administracijo, še naprej pa trošijo uniforme in dobivajo dodatke na svoj uniformirani status - dodatek za stalnost, še več prenesli so ga tudi na delavce bivšega DURS-a, poleg tega da delajo kot administratorji so zadržali nenormalno visoke plačne razrede z meje.

Samo pojasnilo:
- cariniki, ki še imajo uniforme jih imajo, ker so jih dobili takrat, ko so bili še v carini. Kako bo z novimi uniformami se dmonevam še neve, saj še zakonodaja na tem področju ni sprejeta. Tudi zastava FURS še ne visi na Šmartinski v LJ, ker je ni in tudi o novih uniformah še nihče ni nič rekel, to, da pa bodo mobilne ekipe hodile okrog z uniformo in pištolo, pa je jasno.
- dodatek za stalnost, ki so ga imeli prej vsi cariniki, so sedaj razdelili in tisti "administratorji" torej vsi mogoči izterjevalci jih nimajo več, zato so jih pa dobili bivši davčni inšpektorji. Saj je razlagal zadnjič njihov predstavnik na TV. Meni je problem bolj to, da je ta dodatek % na plače in bivši cariniki imajo nižje, kot davčni inšpektorji, torej tudi, če bi bilo število ljudi, ki prejemajo ta dodatek enako, znesek ni. Imajo pa davkarji, ki tega ne dobijo problem, ker so fauš.
- in tudi to, da so obdržali plačne razrede z meje, ne drži, odvisno od posameznika do posameznika in njegov novi naziv delovnega mesta. Kar precej jih je, ki so izgubili veliko, delajo tudi za polovico nekdanje plače, pa se zato nihče ne razburja v medijih. Razburjajo se samo tisti davkarji, ki niso dobili dodatka
lea1 sporočil: 834
[#2481785] 10.12.14 08:44 · odgovor na: bc123a (#2480879)
Odgovori   +    0
Točno tako tudi je...
lea1 sporočil: 834
[#2481791] 10.12.14 08:51 · odgovor na: anon-304798 (#2480891)
Odgovori   +    0
PO NOVEM LETU BODO PRIŠLI NA NIŽJE SISTEMATIZIRANA DELOVNA MESTA, PLAČO PA BODO ZADRŽALI, do sedaj že eno leto in pol (vstop hrvaške v EU) prejemajo plačo za neugodne vremenske razmere.

Ne vem, kje, primeri, ki jih jaz poznam, so drugačni. DOpuščam sicer možnost, da je tako, kot so se v kakšnem uradu odločili (mislim, direktorji)
grekom1 sporočil: 349
[#2481910] 10.12.14 12:06 · odgovor na: bc123a (#2480346)
Odgovori   +    2
[bc123a]

Sicer pa poglej tudi grcijo, tam so morali celo uvesti nove davke.
A se cudis? Toti bebci so talali premije za tocnost javnim usluzbencem...

diepresse.com/home/w...rschwenden
Staatsbedienstete können durch diverse Boni bis zu 1.300 Euro pro Monat hinzuverdienen. Extrageld gibt es beispielsweise für die Nutzung eines Computers, das Beherrschen einer Fremdsprache oder das pünktliche Erscheinen am Arbeitsplatz. Forstbedienstete erhalten einen Bonus für das Arbeiten im Freien.
Zaposleni v javnem sektorju lahko z razlicnimi bonitetami dodatno zasluzijo do 1300 EUR mesecno. Recimo, dobili so dodatek za delo na racunalniku, za obvladovanje tujega jezika ali ce so bili pravocasno na delovnem mestu. Gozdarji so dobili bonus za delo na prostem.

In pa seveda, zmagovalna...

www.shortnews.de/id/...ndewaschen

Na kratko... strojevodje dobijo za nego rok 420 EUR mesecno premije na 7000 EUR place


Nasi so se revcki v primerjavi z Grki....
anon-128631 sporočil: 2.624
[#2484774] 17.12.14 21:01
Odgovori   +    0
Pisec članka je pokazal veliko anomalij, ki pa povzročijo veliko škode, saj je včasih zaradi takšnih anomalij blokiran razvoj nekega produkta. Recimo kako bomo razvili neki izdelek visoke tehnologije, če pa pri nas nimamo osnovnih delov. Torej je te potrebno uvoziti in ker je novi produkt tudi zakonodaje ni pisane za takšen razvoj in posledično se zgodi, da se zaradi takšin anomalij blokira razvoj. Sam še vedno trdim, da je potrebno v javni upravi ukiniti t.i. planski načrt za delo in določiti kaktera področja in koliko ljudi bo to pokrivalo. Vse ostalo pa ukiniti. NAmreč smešno je, da bomo recimo planirali koliko bo naslednje leto imelo zlomljene kolke ali pa okvaro srca.Itd. Tukaj je potrebno samo spremeniti kaj bo katera bolnica se bolj spcializirala in tako rešimo problem na tem področju. V JAvni upravi pa je potrebno spremeniti zakonodajo na globalnem nivoju v celoti, saj smo zavozili do konca. Sedaj se človek sploh vpraša kaj je prav in kaj narobe. Pišejo se kazni, če recimo mati z fizično silo zavaruje svojega otroka in se jo obsodi za nedostojno obnašanje. Potem imamo uradnike, k inamesto bi bili v službi naroda delajo proti lastnemu narodu tako, da celo ovirajo dokazovanje v nekih priemrih in druge postopke kjer bi stranka uporabila prej navedene dokaze pa pospešujejo in tako delajo škodo ekonomiji nasploh.
Samo poglejmo nepremičninski davek koliko je bilo napak in kdo je bil kriv za vse to.
SAm menim, da z to politiko ni rešitve amapk je potrebno uvesti večinski volilni sistem, kjer bodo izvoljeni samo tisti, k iso poštenjaki i njih velika večina ljudstva podpira. Vse ostalo odprade. Sedaj pa imamo priere, kjer z 400 glasovi pride v parlament in potem dobimo mačka v žaklju. ŽAl se je to pokazalo tudi na teh volitvah.
anon-128631 sporočil: 2.624
[#2484776] 17.12.14 21:04 · odgovor na: anon-317028 (#2480269)
Odgovori   +    2
Povedal si vse in nimam kaj za dodati. Pred volitvami sem temu sam pravil, da gre za tihi državni udar javne uprave in za prevzem oblasti z ciljem, da se jim zaščitijo privilegiji in lumparije spravi pod preprogo, k iso jih storili zaposleni v javni upravi.

Rešitev je samo ena in ta je: zapiranje pipic na vseh koncih.
anon-327192 sporočil: 1.234
[#2485219] 18.12.14 23:39
Odgovori   +    2
čas vnosa: 18.12.14 18:36
mi smo gotovi !
tisti ki tega še ne vidijo so Butalci teh pa je tako in tako 98% v državi !

Strani: 1 2 3