Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Ciprski precedens

Strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

anon-238577 sporočil: 14.015
[#2051791] 18.03.13 13:34 · odgovor na: anon-35163 (#2051769)
Odgovori   +    0
[mataj]

Po drugi strani pa je depozite preko negativnih obrestnih mer v 1970tih plenila Švica.
To ni nič drugega kot cena za varnost naložbe. Če se bo mednarodna situacija poslabšala, bo Švica mirno spet lahko zaračunavala držanje denarja v njihovih bankah, če bodo s tem zbijali premočan frank, bosta to dve muhi na en mah. O tem se je že govorilo pred par tedni.
Države z najvišjimi bonitetami vsak dan prodajajo nove izdaje državnih obveznic z realno negativnim donosom. Priznane so kot prvovrstna naložba, predpisi mnogim investitorjem nalagajo določen procent takih naložb, in to je pač cena.

Kako pa naj sicer kup potiskanega papirja, narejenega iz nič, za katerim ne stoji nič, potem še dela realni donos?
anon-35163 sporočil: 30.643
[#2051797] 18.03.13 13:36 · odgovor na: (#2051778)
Odgovori   +    3
[republican]
> [mataj]
> Če bi bilo to res, bi bila bivša Juga in Zimbabve najbolj konkurenčni državi na svetu.

Kdo pa pravi, da Juga ni bila konkurenčna kar se tiče cene delovne sile?
Nihče. Juga je bila konkurenčna predvsem kar se tiče devalvacije oziroma inflacije. Kaj so mislili (oziroma hoteli da mi mislimo) da bodo s tem dosegli ne vem in me tudi ne briga. Vem samo to, da so dosegli to, kar se s pomočjo inflacije ponavadi doseže: Propad gospodarstva in v končni fazi razpad države.

Če me misli še kdo prepričevati, da inflacija ni isto kot devalvacija: Lahko da rit teoretično ni čisto isto kot srajca, a v praksi sta vedno skupaj.
anon-293311 sporočil: 177
[#2051805] 18.03.13 13:41 · odgovor na: bigl (#2051118)
Odgovori   +    19
[bigl]
Pri nas država jamči za depozite do 100k evrov.
Kot otrok kmalu po Drugi svetovni vojni sem mamo prepričeval, da je dobro varčevati, saj piše: "Za polog jamči država". Mama me je hitro postavila na zemljo z vprašanjem: "In kdo ti jamči državo?"
anon-226535 sporočil: 2.703
[#2051809] 18.03.13 13:43 · odgovor na: anon-15342 (#2051783)
Odgovori   +    1
jaz sem smatral, da tole zagovarjas po odzivu nekemu komentatorju o prispodobi s puncko on njenim sparovckom, ko si mu odgovarjal, da je bolje 93% kot 0%. potem pa naprej komentarjev nisem bral...

seveda haircute investitorjev ne mores primerjat z zaplembo denarja varcevalcem. preseneca me, da to primerjas, ce ze govorimo o paradigmah.... ivestitor reskira na trgu, varcevalec pac ne....
anon-238577 sporočil: 14.015
[#2051834] 18.03.13 13:57 · odgovor na: anon-15342 (#2051783)
Odgovori   +    1
[TadejK]
imetniki obveznic teh bank bodo nastradali *mogoče*, o imetnikih delnic teh bank pa kolikor razumem sploh še ni govora, da bi kaj nastradali.
če bodo te izgube varčevalcev res kompenzirali z delnicami bank, kot se je včeraj govorilo, in če bodo te delnice v prosti prodaji, bodo zelo hitro nastradali tudi delničarji bank :)
anon-238577 sporočil: 14.015
[#2051841] 18.03.13 14:00 · odgovor na: anon-293311 (#2051805)
Odgovori   +    3
[sárkány]
> [bigl]
> Pri nas država jamči za depozite do 100k evrov.

Kot otrok kmalu po Drugi svetovni vojni sem mamo prepričeval, da je dobro varčevati, saj piše: "Za polog jamči država". Mama me je hitro postavila na zemljo z vprašanjem: "In kdo ti jamči državo?"
xexe, o tem govorimo že nekaj časa, pa se ni nihče zares zamislil, zdaj ko smo tudi mi že na tapeti, pa je naenkrat postalo jasno za kaj gre...
anon-178479 sporočil: 18.832
[#2051846] 18.03.13 14:01 · odgovor na: bc123a (#2051375)
Odgovori   +    2
[bc123a]
> [menim]
> > [bc123a]
> > Nagradno vprasanje: koliko stane enoletni najem sefa v banki, kamor lahko natlacis ene pol miljona svicarskih frankov.
> >
> > Nenagradni odgovor: 40 EUR na leto.
>
> Shranjevanje denarja v bančnem sefu se mi zdi tudi dokaj varno. Je pa modro bankovce prej fotokopirati, preden jih daš v sef. V primeru vloma v banko, je tako večja verjetnost, da bo zavarovalnica poplačala celotno škodo, ker bo imela seznam bankovcev z njihovimi registracijskimi številkami.

good point. sam tezko je zadeve vlaciti v fotokopirnico :)
Halo? Poskeniraš jih in spraviš na ključ.
bc123a sporočil: 48.253
[#2051847] 18.03.13 14:01 · odgovor na: (#2051758)
Odgovori   +    7
[republican]
> [bc123a]
> Devalvacija valute je pac juznjaski nacin reguliranja konkurencnosti

To je očitno edini način reguliranja konkurenčnosti v državah z močnimi sindikati in levim folkom.
Drzi. Nimamo se kaj pretvarjati, smo "malo manj" balkanci od kaksnih Srbov, Bolgarov in Romunov, smo pa se vedno balkanci. Vsekakor pa spadamo po mentaliteti v juzno evropo, skupaj s Spanijo, Italijo in Grcijo.
bc123a sporočil: 48.253
[#2051852] 18.03.13 14:04 · odgovor na: anon-35163 (#2051769)
Odgovori   +    9
[mataj]
> [bc123a]
> Devalvacija valute, o kateri govoris (to ni isto kot inflacija, sploh dokler je ciper v evroconi) ima eno veliko prednost: poveca konkurencnost drzave. Zaplemba depozitov je ne.

Če bi bilo to res, bi bila bivša Juga in Zimbabve najbolj konkurenčni državi na svetu.
Juga je na koncu tudi depozite zaplenila, in to v 100% visini, pa ni nic pomagalo.

Po drugi strani je politicno nestabilna, juznjaska italija vedno, ko jim je zaskripalo, devalvirala liro, in se skopala iz luknje. Lira je bila v sloveniji seveda dojeta kot konvertibilna valuta, ampak sparal pa v njej ravno zaradi tega ni noben. Je pa cisto zgledno opravljala funkcijo "juznjaske valute".
anon-274438 sporočil: 2.890
[#2051871] 18.03.13 14:12 · odgovor na: (#2051804)
Odgovori   +    0
[republican]
Devalvacija poceni izdelke in storitve, ki postanejo konkurenčnejši na trgu. Večina južno evropskih izdelkov in storitvev je postala preprosto predraga.

Južno evropske države bi lahko zvišale konkurenčnost tudi z nižanjem plač ter cenejšo in učinkovitejšo državo, ampak tega filma očitno ne bomo videli.
Četudi je vsebinsko praktično isto...
anon-274438 sporočil: 2.890
[#2051878] 18.03.13 14:14
Odgovori   +    17
Tako mirno pisati o družinskih usodah je noro... Imam kolege na cipru in vem za par zgodb, ki bodo imele za posameznike hude posledice.

Naprimer: tip je vzel kredit za hišo, keš je imel pa še na računu. Oskubili ga bodo za 10%, kredit bo pa ostal isti. In ljudstvo v Sloveniji temu ploska. Butlji, naslednji smo na vrsti mi.
anon-35163 sporočil: 30.643
[#2051881] 18.03.13 14:16 · odgovor na: (#2051804)
Odgovori   +    3
[republican]
Devalvacija poceni izdelke in storitve, ki postanejo konkurenčnejši na trgu.
Samo začasno, če sploh. Edino, kar z devalvacijo zagarantirano dosežeš, je inflacija.
anon-287297 sporočil: 1.075
[#2051883] 18.03.13 14:17 · odgovor na: anon-309880 (#2051445)
Odgovori   +    12
Pa kak sestanek, samo TadejaK so prebrali pa jim je blo vse jasno:
Tako se zadnje tedne govori o zamisli, da bi posojilo za dokapitalizacijo bank znižali, razliko pa bi te pokrile z delno "zaplembo" depozitov tujcev, ki znašajo kar dvakratnik ciprskega BDP. Tak pristop, ki je pravno seveda vprašljiv, odločno zagovarjajo Nemci, še odločneje pa mu seveda nasprotujejo Rusi in verjetno še kak slovanski narod. Če se o Cipru doslej ni prav veliko pisalo in govorilo, pa se bo vsekakor v prihodnjih mesecih.
www.finance.si/83331...ka-Italija

Ravnokar na Valu 202 govorijo, da ukrep ni bil sprejet. Zraven je pa novinarka dodala, da je šlo za drakonski ukrep in "blesarijo". S kakim sranjem nas pita tale RTV, ko se dviguje javna poraba v državi so pa vsi tih kot riti in podpirajo stavke javnega sektorja. Marš u pi...
anon-35163 sporočil: 30.643
[#2051884] 18.03.13 14:17 · odgovor na: anon-274438 (#2051878)
Odgovori   +    2
[zmrda]
Butlji, naslednji smo na vrsti mi.
Torej: Denar iz bank, dokler je še možno!
anon-158991 sporočil: 207
[#2051892] 18.03.13 14:19
Odgovori   +    1
še pred časom ste bili večina proti tej Ciprski varianti, češ da je članica €U območja in da ni prav, da je v okviru ene institucije vzpostavil svoj bančni sistem, finančno oazo v katero so se zlivali prihodki sumljivega porekla. se spomnim Jankovića, ki je rekel, da v tem nič nezakonitega, saj je država članica €U, me zanima kaj bo zdaj rekel..
anon-287297 sporočil: 1.075
[#2051952] 18.03.13 14:40 · odgovor na: bc123a (#2051747)
Odgovori   +    4
Vidim da ste "inflacijska troika" bc123a, republican in Črt že v pripravljenosti. Samo prosim namignite kak teden prej, da dvignem evre iz banke in ne bom dvigoval tolarjev.

Ker me Črt nekako ne prepriča:
Naslednji korak je odpis dolga in vrnitev k lastni valuti. Ja, tiskanje denarja. Temu v deflatornem svetovnem kontekstu nikakor ne sledi kar samoumevno hiperinflacija.
www.finance.si/83348...-Slovenije
mimoidoci sporočil: 6.001
[#2051956] 18.03.13 14:42 · odgovor na: anon-35163 (#2051750)
Odgovori   +    15
[mataj]
> [mimoidoci]
> Vidim, zopet matematika kot na videz kredibilna znanost zlorabljena za katastrofalno vzročno posledičenje, za t.im. "matajizem".
> Spravil si se na ubogo enačbo, ki je bojda kriva finančnih katastrof.

Ne enačba, ampak napačna predpostavka (brownovo gibanje).


> Kdo je kriv? V kontekstu "matajizmov" seveda prostotržniki, neoliberalci, klerikajzli in po novem enačba, ki ne zna predvideti vsega. Enačba, ki tudi teoretično omogoča leverage, hehe (ta je še posebej za lase privlečena).

Tu sem se malo nerodno izrazil, ampak jebiga... neustrašnih borcev proti slamnatim možem tudi precizno izražanje ne ustavi.

No pa da poskusim še enkrat: Brez navideznega zmanjšanja tveganja, brez lažnega občutka varnosti, ki ga nudi Black-Scholes, bi bilo leveragea bistveno manj.
Ej, da te potolažim, pri nas bi bilo vse isto. Igor, Boško, Binek in ostali so itak namesto Brownovega gibanja uporabljali predpostavko in izračun "jump diffusion" procesa. Ker so jim to modrost predali že Turnšek, Kosmina in Piskernik, skupaj z močnim bančnim strokovnim zaledjem. Algoritmi so bili pod ključem in v uporabi predvsem v NLB in NKBM, kjer so pregreti procesorji dnevno-nočno izračunavali nove in nove tržne okoliščine in priporočljive pozicije na trgih. Na koncu nas je, kot ti rad večkrat poudariš, uničil ravno prosti trg in neoliberalizem, ki se skriva v še bolj naključnih stvareh, kot sta Brownovo gibanje in nevidna roka. Namreč na petnajsti decimalki parametra beta, ki kaže na večno rast delnic, je bila namesto cifre 4 zapisana 3 in sistem je eksplodiral.
anon-35163 sporočil: 30.643
[#2051968] 18.03.13 14:48 · odgovor na: bc123a (#2051852)
Odgovori   +    6
[bc123a]
Juga je na koncu tudi depozite zaplenila, in to v 100% visini, pa ni nic pomagalo.
Samo depozite v tuji valuti. Dinarjev ji ni bilo treba direkt pleniti, ker jih je namesto tega tiskala.

Po drugi strani je politicno nestabilna, juznjaska italija vedno, ko jim je zaskripalo, devalvirala liro, in se skopala iz luknje. Lira je bila v sloveniji seveda dojeta kot konvertibilna valuta, ampak sparal pa v njej ravno zaradi tega ni noben. Je pa cisto zgledno opravljala funkcijo "juznjaske valute".
Zadeva gre takole: Najprej devalvacija, kmalu potem pride inflacija, folk začne zaradi višjih življenjskih stroškov popizdevat in če mu uspe izposlovati višje plače, je treba spet devalvirat. Potem se štorija ponavlja in vsakič je treba devalvirati malo bolj, da dosežeš isti efekt. V določeni točki folk začne premišljevati v dojčmarkah ali čem podobnem, in takrat je konec samo še vprašanje časa.
anon-35163 sporočil: 30.643
[#2051993] 18.03.13 14:55 · odgovor na: mimoidoci (#2051956)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-35163 18.03.2013 15:04
[mimoidoci]
Ej, da te potolažim, pri nas . . .
Že spet bi mi rad zarinil glavo med domaće planke: "Po svetu se cedita med in mleko, kriza jenjava, green shoots poganjajo povsod naokoli, pri nas pa gre vse narobe ker komunistično opranoglavi butalci ne razumejo prostega trga in liberalizma."

Kar korajžno naprej. Če me bo na stara leta usekala demanca, bom z veseljem padel na to finto.
jezst sporočil: 4.758
[#2052003] 18.03.13 15:01
Odgovori   +    1
Kaj naj rečem... Zlato v fizični obliki se vse bolj sveti...
anon-287297 sporočil: 1.075
[#2052015] 18.03.13 15:07 · odgovor na: anon-287297 (#2051883)
Odgovori   +    0
Glasovanje bo jutri!
anon-35163 sporočil: 30.643
[#2052022] 18.03.13 15:10 · odgovor na: jezst (#2052003)
Odgovori   +    0
[jezst]
Kaj naj rečem... Zlato v fizični obliki se vse bolj sveti...
Pod pogojem, da pri nakupu ne poberejo tvojih osebnih podatkov. Če bodo transakcije s fiziko kje zavedene, bo EU mimogrede zahtevala da sprejmemo zakonodajo, po kateri bo vsak moral zlato hraniti v bančnem sefu. Zaradi svoje varnosti in preprečevanja vlomov in podobnega kriminala, kao.
anon-35163 sporočil: 30.643
[#2052027] 18.03.13 15:11 · odgovor na: (#2052011)
Odgovori   +    1
[republican]
Vsebinsko mogoče, praktično fašeš pa z devalvacijo slabo voljo folka, z nižanjem plač pa revolucijo.
Folka, ki je dal skoz hiperniflacijo ne moreš nategniti z devalvacijo.
mimoidoci sporočil: 6.001
[#2052071] 18.03.13 15:29 · odgovor na: anon-35163 (#2051993)
Odgovori   +    9
[mataj]
> [mimoidoci]
> Ej, da te potolažim, pri nas . . .

Že spet bi mi rad zarinil glavo med domaće planke: "Po svetu se cedita med in mleko, kriza jenjava, green shoots poganjajo povsod naokoli, pri nas pa gre vse narobe ker komunistično opranoglavi butalci ne razumejo prostega trga in liberalizma."

Kar korajžno naprej. Če me bo na stara leta usekala demanca, bom z veseljem padel na to finto.
Bravo. V prvem odstavku si (v citatu znotraj narekovajev) tako lepo zaokrožil bistvo, da ti starostne demence iz drugega odstavka sploh ne privoščim. Morda le drobna pripomba: Opranoglavi butalci ne da ne razumejo prostega trga in liberalizma, oni ne štekajo niti izpraznjenih bankomatov.
najobj sporočil: 31.920
[#2052078] 18.03.13 15:33 · odgovor na: mimoidoci (#2052071)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 18.03.2013 15:34
[mimoidoci]
> [mataj]
> > [mimoidoci]
> > Ej, da te potolažim, pri nas . . .
>
> Že spet bi mi rad zarinil glavo med domaće planke: "Po svetu se cedita med in mleko, kriza jenjava, green shoots poganjajo povsod naokoli, pri nas pa gre vse narobe ker komunistično opranoglavi butalci ne razumejo prostega trga in liberalizma."
>
> Kar korajžno naprej. Če me bo na stara leta usekala demanca, bom z veseljem padel na to finto.
Bravo. V prvem odstavku si (v citatu znotraj narekovajev) tako lepo zaokrožil bistvo, da ti starostne demence iz drugega odstavka sploh ne privoščim. Morda le drobna pripomba: Opranoglavi butalci ne da ne razumejo prostega trga in liberalizma, oni ne štekajo niti izpraznjenih bankomatov.
... čuj, kam pa spadajo tisti, ki so očitno forum.finance.si/?m=...403&single zelo ponosni, da si je SDS-ov Zver kupil Tinino naklonjenost z njihovim denarjem ? ...
mimoidoci sporočil: 6.001
[#2052130] 18.03.13 16:08 · odgovor na: najobj (#2052078)
Odgovori   +    3
[najobj]
> [mimoidoci]
> > [mataj]
> > > [mimoidoci]
> > > Ej, da te potolažim, pri nas . . .
> >
> > Že spet bi mi rad zarinil glavo med domaće planke: "Po svetu se cedita med in mleko, kriza jenjava, green shoots poganjajo povsod naokoli, pri nas pa gre vse narobe ker komunistično opranoglavi butalci ne razumejo prostega trga in liberalizma."
> >
> > Kar korajžno naprej. Če me bo na stara leta usekala demanca, bom z veseljem padel na to finto.

> Bravo. V prvem odstavku si (v citatu znotraj narekovajev) tako lepo zaokrožil bistvo, da ti starostne demence iz drugega odstavka sploh ne privoščim. Morda le drobna pripomba: Opranoglavi butalci ne da ne razumejo prostega trga in liberalizma, oni ne štekajo niti izpraznjenih bankomatov.

... čuj, kam pa spadajo tisti, ki so očitno forum.finance.si/?m=...403&single zelo ponosni, da si je SDS-ov Zver kupil Tinino naklonjenost z njihovim denarjem ? ...
Na smetišče zgodovine.

P.S.: Tebi besedica "očitno" dela res velike probleme.
anon-19362 sporočil: 937
[#2052175] 18.03.13 16:42
Odgovori   +    8
[TadejK]
Ta komentar sem napisal v želji orisati bralcem Financ dejstva in številke, ne želim pa se spuščati ne v ugibanja, kakšni bodo stranski učinki te obdavčitve, ne v vrednostne sodbe, ...

Če ostanemo pri številkah, bi po zadnjih ocenah analitikov varčevalci, ki imajo v ciprskih bankah depozite nad sto tisoč evrov, ob stečaju teh bank v povprečju dobili izplačanih manj kot 40 odstotkov njihove vrednosti, po najbolj črnih scenarijih pa nič.
Nekaj kvasi dejstev poda avtor članka ad hoc na osnovi predvsem angleških spletnih virov, (še kako se pozna, da ne obvlada vsaj še kakšen svetovni jezik več), brez da bi se usedel, premislil in bralce opozoril na hude kršitve zakonskih norm monetarne unije in implikacije. Tudi to ni res, da vrednostnih sodb ne daje, sicer nebi ugotavljal, da so s to (nezakonito konfiskacijo) varčevalce ciprskih bank rešili pred morebitno popolno izgubo premoženja in vlekel paralele s Švico. Vzrok in posledica ne igrata nobene vloge, katere vloge odigrajo v primeru težave banke po zakonu v prvi vrsti lastni kapital banke, nato (kot drugorazredni) lastniki banke in lastniki bančnih obveznice, ga ne zanima (domnevam, ker tuji finančni analitiki tega ne omenjajo - razumljivo da ne), kaj so minula leta delali superregionalni (Bruessel/Frankfurt) nadzorniki in regulatorji finančnih trgov se ne vpraša in zakaj so kar na enkrat varčevalni računi in tekoči računi prevzeli vlogo bančnega investitorja, slednji pa vlogo zaščitenega medveda, je zanemarljivo dejstvo?

Katera kvasi dejstva nam avtor ponuja:
1. Višina državnega jamstva za bančne vloge (pravno vloge na vpogled) temelji na EU-smernici 2009/14/EG (CELEX Nr: 32009L0014) in velja za vse članice monetarne unije od 31. decembra 2010. Gre za mednarodno zavezo znotraj EU in ne za zavezo zgolj Cipra (oz. zgolj ciprskega državnega proračuna), kot namiguje avtor. Evroskupina torej eklatantno krši pravila EU - kako da tega avtor ne opazi?

2. Sprejet naj bi bil dogovor "o davku na depozite", piše avtor. Tudi to ne more biti res, kajti, davek se napove, napiše zakon, sprejme v parlamentu in nato objavi v Uradnem listu, brez da se ga že predhodno odvede. V tem kontekstu je bil tudi izraz depozit napačno (uporabljeno). Kako da avtor tudi spregleda, da je bil soboto zjutraj dogovorjeni ukrep že isti dan na bančnih avtomatih (številnih različnih bank !) implementiran (ustrezne vsote že odvedene)? Torej softwaresko zahtevna medbančno usklajena akcija, ki je ni možno čez noč sprogramirati.

3. In to (točka 2) implementira, da dogovor ni bil sprejet, ampak predhodno pripravljen in od tujih finančnih ministrov EU-članic implementiran, Ciprčani so morda uspeli se spogajati kakšno kozmetično korekcijo ...

Avtor v naslovu sicer (ugibam zadovoljno?) ugotavlja, da se je "znesek, ki ga bodo morali za reševanje ciprskega proračuna in ciprskih bank prispevati druge članice EU ter ECB in MDS, zmanjšal s 16 na 10 milijard evrov", pri tem pa povsem spregleda hudo nelegalnost celotnega početja.

Tudi sicer zgleda Avtor ne živi v realnem ekonomskem svetu (prav gotovo ni podjetnik), sicer bi razumel, kaj pomeni tak ukrep za ciprskega malega podjetnika, ki je nedavno tega vzel kredit za kakšen nov stroj, dobil odobreni kredit na svoj račun par dni nazaj nakazan in ima danes kar naenkrat 10% manj, glavnico pa bo moral plačevati 100% z obrestmi - novi posel pa ne bo mogel realizirati, zaradi tega morda še plačal penale ....

Ali res potrebujemo take članke?

lp,
a
anon-48757 sporočil: 1.135
[#2052239] 18.03.13 17:26 · odgovor na: anon-19362 (#2052175)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-48757 18.03.2013 17:27
[maningi]
> [TadejK]
> Ta komentar sem napisal v želji orisati bralcem Financ dejstva in številke, ne želim pa se spuščati ne v ugibanja, kakšni bodo stranski učinki te obdavčitve, ne v vrednostne sodbe, ...
>
> Če ostanemo pri številkah, bi po zadnjih ocenah analitikov varčevalci, ki imajo v ciprskih bankah depozite nad sto tisoč evrov, ob stečaju teh bank v povprečju dobili izplačanih manj kot 40 odstotkov njihove vrednosti, po najbolj črnih scenarijih pa nič.

Nekaj kvasi dejstev poda avtor članka ad hoc na osnovi predvsem angleških spletnih virov, (še kako se pozna, da ne obvlada vsaj še kakšen svetovni jezik več), brez da bi se usedel, premislil in bralce opozoril na hude kršitve zakonskih norm monetarne unije in implikacije. Tudi to ni res, da vrednostnih sodb ne daje, sicer nebi ugotavljal, da so s to (nezakonito konfiskacijo) varčevalce ciprskih bank rešili pred morebitno popolno izgubo premoženja in vlekel paralele s Švico. Vzrok in posledica ne igrata nobene vloge, katere vloge odigrajo v primeru težave banke po zakonu v prvi vrsti lastni kapital banke, nato (kot drugorazredni) lastniki banke in lastniki bančnih obveznice, ga ne zanima (domnevam, ker tuji finančni analitiki tega ne omenjajo - razumljivo da ne), kaj so minula leta delali superregionalni (Bruessel/Frankfurt) nadzorniki in regulatorji finančnih trgov se ne vpraša in zakaj so kar na enkrat varčevalni računi in tekoči računi prevzeli vlogo bančnega investitorja, slednji pa vlogo zaščitenega medveda, je zanemarljivo dejstvo?

Katera kvasi dejstva nam avtor ponuja:
1. Višina državnega jamstva za bančne vloge (pravno vloge na vpogled) temelji na EU-smernici 2009/14/EG (CELEX Nr: 32009L0014) in velja za vse članice monetarne unije od 31. decembra 2010. Gre za mednarodno zavezo znotraj EU in ne za zavezo zgolj Cipra (oz. zgolj ciprskega državnega proračuna), kot namiguje avtor. Evroskupina torej eklatantno krši pravila EU - kako da tega avtor ne opazi?

2. Sprejet naj bi bil dogovor "o davku na depozite", piše avtor. Tudi to ne more biti res, kajti, davek se napove, napiše zakon, sprejme v parlamentu in nato objavi v Uradnem listu, brez da se ga že predhodno odvede. V tem kontekstu je bil tudi izraz depozit napačno (uporabljeno). Kako da avtor tudi spregleda, da je bil soboto zjutraj dogovorjeni ukrep že isti dan na bančnih avtomatih (številnih različnih bank !) implementiran (ustrezne vsote že odvedene)? Torej softwaresko zahtevna medbančno usklajena akcija, ki je ni možno čez noč sprogramirati.

3. In to (točka 2) implementira, da dogovor ni bil sprejet, ampak predhodno pripravljen in od tujih finančnih ministrov EU-članic implementiran, Ciprčani so morda uspeli se spogajati kakšno kozmetično korekcijo ...

Avtor v naslovu sicer (ugibam zadovoljno?) ugotavlja, da se je "znesek, ki ga bodo morali za reševanje ciprskega proračuna in ciprskih bank prispevati druge članice EU ter ECB in MDS, zmanjšal s 16 na 10 milijard evrov", pri tem pa povsem spregleda hudo nelegalnost celotnega početja.

Tudi sicer zgleda Avtor ne živi v realnem ekonomskem svetu (prav gotovo ni podjetnik), sicer bi razumel, kaj pomeni tak ukrep za ciprskega malega podjetnika, ki je nedavno tega vzel kredit za kakšen nov stroj, dobil odobreni kredit na svoj račun par dni nazaj nakazan in ima danes kar naenkrat 10% manj, glavnico pa bo moral plačevati 100% z obrestmi - novi posel pa ne bo mogel realizirati, zaradi tega morda še plačal penale ....

Ali res potrebujemo take članke?

lp,
a
Pa če vse skupaj še nekako opravičimo z: češ kriza je, nekaj so morali storiti,
pa da grejo odpirat Pandorino skrinjico zaupanja v bančne vloge , to pa je malo to much. Ne vem, če se sploh kdo zaveda kaj so storili. Po črnem scenariju nas to lahko pripelje celo do WW3.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2052277] 18.03.13 17:50 · odgovor na: anon-19362 (#2052175)
Odgovori   +    19
[maningi]
Nekaj kvasi dejstev poda avtor članka ad hoc na osnovi predvsem angleških spletnih virov, (še kako se pozna, da ne obvlada vsaj še kakšen svetovni jezik več)
Povzemal sem res predvsem vire v angleščini in grščini (na enega je v članku celo spletna povezava). Vljudno se ti opravičujem, da sem ruske pretežno preletel (хотя у меня, кстати, ни с русским серьезных проблем нет), nemške pa pretežno preskočil (obwohl, na ja, ...).
[maningi]
Tudi to ni res, da vrednostnih sodb ne daje, sicer nebi ugotavljal, da so s to (nezakonito konfiskacijo) varčevalce ciprskih bank rešili pred morebitno popolno izgubo premoženja
Po mojem mnenju je to dejstvo in ne vrednostna sodba.
[maningi]
Evroskupina torej eklatantno krši pravila EU - kako da tega avtor ne opazi?
Glede protipravnosti tega ukrepa bo vsekakor še veliko povedanega in napisanega. Osebno bom z zadovoljstvom sprejel morebitno presojo instančnega sodišča, da je bila zakonodaja s tem kršena (tudi sam sem ta ukrep v komentarju imenoval "zaplemba"). Nisem pa prepričan, da bo končna presoja takšna, zato se nisem počutil sposobnega izrekati pravnega mnenja o tem. Moje laično mnenje (ki je do tega ukrepa kritično) imaš pa tukaj: forum.finance.si/?m=...783&single
[maningi]
> 2. Sprejet naj bi bil dogovor "o davku na depozite", piše avtor. Tudi to ne more biti res, kajti, davek se napove, napiše zakon, sprejme v parlamentu in nato objavi v Uradnem listu, brez da se ga že predhodno odvede.
Da je bil sprejet tak dogovor, so poročale vse večje medijske agencije. Glede na to, da si si s pravom in nomotehniko domač, verjetno ločiš med pojmi "dogovor", "predlog zakona" in "zakon"?
[maningi]
Avtor v naslovu sicer (ugibam zadovoljno?) ugotavlja, da se je "znesek, ki ga bodo morali za reševanje ciprskega proračuna in ciprskih bank prispevati druge članice EU ter ECB in MDS, zmanjšal s 16 na 10 milijard evrov", pri tem pa povsem spregleda hudo nelegalnost celotnega početja.
Glede nelegalnosti glej dva odgovora višje, glede zadovoljstva (ali kakršne koli druge emocije) pa tukaj: forum.finance.si/?m=...353&single
[maningi]
> Ali res potrebujemo take članke?
Ti jih očitno ne potrebuješ. Upoštevajoč vso nejevoljo, ki ti jo je povzročilo branje tega komentarja, bo mogoče bolje, če se v prihodnje ogneš kar vsem mojim komentarjem, ker se tipično vsi ogibajo interpretaciji dogodkov skozi emocije. Pri vsakem tudi jasno piše, da sem avtor jaz, tako da s tem ogibanjem ne boš imel težav. Škoda časa - tvojega in na koncu tudi mojega.
bc123a sporočil: 48.253
[#2052303] 18.03.13 18:19 · odgovor na: anon-287297 (#2051952)
Odgovori   +    9
[Kamon]
Vidim da ste "inflacijska troika" bc123a, republican in Črt že v pripravljenosti. Samo prosim namignite kak teden prej, da dvignem evre iz banke in ne bom dvigoval tolarjev.
Ti res ne razumes razlike med navijanjem za nekaj in resigniranim prepricanjem, da se bo nekaj zgodilo. Mimogrede, ce si kje v mojih postih zaznal kaksno besedico "najbolje bi bilo" je to izkljucno misljeno relativno glede na alternative. Ja, se vedno imam rajsi povratek k defliranim tolarjem, kot pa vojno na ulicah in javne lince s strani odborov krajevnih skupnosti.

Strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10