Strani: 1 2

bc123a sporočil: 48.253
[#1526635] 09.01.12 22:42 · odgovor na: anon-119197 (#1526613)
Odgovori   +    3
[dalex]
Ok, raje vprasam, koliko eurov prihodkov, po tvojem mnenju, ima povprecna druzina visjega srednjega razredav Sloveniji?
ce sta oba zaposlena, povprecno placo, 2x. to je za mene za slovenijo srednji sloj.
anon-119197 sporočil: 9.214
[#1526647] 09.01.12 22:46 · odgovor na: bc123a (#1526635)
Odgovori   +    0
Mislim, da si vsaj za faktor 3, ce ne 5, prevec radodaren s titulami :)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#1526651] 09.01.12 22:48 · odgovor na: bc123a (#1526635)
Odgovori   +    5
[bc123a]
> [dalex]
> Ok, raje vprasam, koliko eurov prihodkov, po tvojem mnenju, ima povprecna druzina visjega srednjega razredav Sloveniji?

ce sta oba zaposlena, povprecno placo, 2x. to je za mene za slovenijo srednji sloj.
To je res malo hecno parcelirati, tak da lahko kar oba... pa predvsem koliko slojev imata.

IN koliko prebivalstva je v katerem sloju ipd, zakaj je meja ravno tam postavljena.

Ali je par, ki zasluži skupaj 1800 netto srednji, ali višji srednji?

Kaj pa, če imata dva otroka?

Če to zaslužita tako, da ona naredi 200 ur na mesec po 5 eur/h, v kelneriji prek študenta, on pa recimo naredi 800 evrov kot gradbeni delavec, tudi s precej nadurami...

In ne živita pri starših, pač pa imata nepremičnino v najemu za kakih 500 evrov s stroški vred, pa še kak avto nekaj denarja požre...

--------

Skratka, operiranje s temi izrazi je bolj predalčkanje realnosti v neke kategorije, ki smo si jih izmislili zgolj zato, da lahko izrazimo svoje mnenje. Težko bomo tako prišli do nekega kvalitetnega opisa realnosti, ki velja za širšo množico ljudi. Celo v sloveniji, ki je zelo egalitarna in dolgočasna.
anon-97761 sporočil: 5.181
[#1526666] 09.01.12 22:52 · odgovor na: bc123a (#1526589)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: anon-97761 09.01.2012 23:11
[bc123a]
> [posavski]
> a ti živiš v teoriji? zakaj naj bi bil martin krpan bančnik, inženir al pa politik, če lahko položi knauf, sešvasa grušt, položiti ploščice sebi in diplomiranemu pisarniškem bledokožcu, ki dela dolge dneve v kubiklu za kurčevo mezdo in vso zagoni za varuške, pomočnice, vrtnarja, malarja, serviserje, kurirje, menjalce žarnic in ob tem zasluži 2x več?

Pa ti si butast ali se samo delas? Saj tocno to jaz pravim. V sloveniji folk, po tistem ko pride iz svoje bancne/uradne/inzenirske/uciteljske/blue-collar sluzbe zavihti na rame motiko in hajd na njivo. Ali pa bajto zidat. Namesto da bi bajto prepustil zidarju, njivo kmetu, vodovod vodovodarju, lovljenje podgan pa deratizatorju.
ne razumeš. bledokožna specializacija se ne splača, ker so ravno obrtniški in praktični poklici 2x bolje plačani. ob tem martin krpan vzdržuje diverziteto svojih sposobnosti in ostaja vsestranska prilagodljiva vseživka na trgu delovne sile. za nameček je dobro fizično pripravljen in bo starost manj osteoporotična, manj boleča in nasploh cenejša. konec koncev bo lažje preživel v vojni in pomanjkanju, ki zgodovinsko gledano nista tako redek pojav v tej deželi.

naj bo dovolj razlogov. upam, da zdaj malo bolj štekaš point martina krpana.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#1526667] 09.01.12 22:52 · odgovor na: anon-119197 (#1526647)
Odgovori   +    8
Po drugi strani, če ima en partner 1800 evrov kot univerzitetni profesor (ali profesorica), in za to oddela enih 12 ur na teden, drugi partner pa je doma in svoj čas preživlja z ohišnimi deli, vzgojo otrok, pisanjem poezije... no, to je pa res višji sloj. Če jima je uspelo ujagati kako neprofinto stanovanje, živita kot grofa.

Skratka, goli dohodek nam pove bistveno premalo za kakršne koli zaključke.
anon-119197 sporočil: 9.214
[#1526686] 09.01.12 22:58 · odgovor na: anon-207617 (#1526667)
Odgovori   +    0
Imamo, k sreci, razlicne poglede na zivljenje, si mislis, kaksen dolgcas bi bil, ce bi bili vsi enotnega mnenja in okusa? :)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#1526805] 09.01.12 23:46 · odgovor na: anon-119197 (#1526686)
Odgovori   +    14
[dalex]
Imamo, k sreci, razlicne poglede na zivljenje, si mislis, kaksen dolgcas bi bil, ce bi bili vsi enotnega mnenja in okusa? :)
To se absolutno strinjam. Mi je pa malo škoda, da pri nas že načeloma ti pojmi niso razčiščeni. V Zda je to vse bolj pregledno.

V us of A majo to dost bolj v kulturo vpeto. Če zaslužiš 250+ si rich bastard. Če maš pa 50K, pa si average joe.

In predvsem ni tega, da je nekdo ful jack, ker svojih 80 jurjev zasluži na faksu, kjer modruje, drugi pa je mali nategun, ker svojih 80k zasluži kot vodovodar. Vsaj jaz nimam takega filinga tam.

A mamo v sloveniji kake standarde o tem, kaj naj bi bil srednji sloj? Mislim, da ne.

Kolikor jaz gledam ljudsko voljo, je delitev taka:

1. delavci: v bistvi nadomestljiv s strojem, a cenejši. Naši.
2. delavci s papirji: tajnice, komerciala, mini šefiči itd. Pogojno "naši".

3. Javni sektor nižji sloj: šolniki, policaji, med. sestre, občinske delavke. Pogojno naši, ampak si ne zaslužijo plače.
4. Javni sektor višji sloj (teh full ne maramo): dohtarji, sodniki, višji uradniki, unverzitetni profesorji, menedžnemt v JS. Same barabe, prosto po dikciji slovenske realnosti. To bi obenem vsak želel biti. Pogoj so baje veze. Z dohtarji si sicer nismo čist na jasnem, kako jih opredeliti...
5. Najvišji javni uradniki, to so tisti, ki jih pozna mali slovenec, v glavnem politiki in njihovi pomembnejši priveski. (še bolj jih sovražimo, in še bolj želimo to biti)

6. tehnični strokovnjaki. kao tisti, ki nas bodo popeljali naprej, in si včasih zaslužijo 1300 evrov plače. Ali boga mi, nikakor 1500. To si ne želimo biti, ker je pogoj pamet. Od višine njihove plače je odvisna naša ljubezen do njih.

7. Srednji in višji menedžment v privat ali kvaziprivat sektorju. Najbolj osovražena vrsta, vir vsega zla. Najbolj zlo pa je to, da utegnejo imeti plačo krepko čez 1500 evrov. Kriminal, svinjarija! Nikoli ne bodo naši. Razen, če so posvečeni, in so direktorji še od takrat, ko so imeli plačo za tri čistilkine. Pa če ti so se spridili.

8. Penzionisti. Naši. Pokojnina jim pripada, ker so delali in vplačevali zanjo. Ampak barbe iz točk 5. in 7. so pokradli vse, kar se je nabralo.

------------

Sedaj pa dve zelo posebni točki. Kakor se pri naši ljubezni do javnosektoraša ali do "tehničnega strokovnjaka" pozna predvsem to, da ne zasluži preveč, tako se pri teh dveh točkah pozna, če primerek osebno poznamo.

1. mali podjetniki. Če ga poznamo, in smo prijatelji, je dober človek. če ga ne, je goljuf, zmikavt, okoriščevalec na delavcih, vreden prezira.

2. penzionisti z visoko pokojnino in drugi državni sponzoriranci (umetniki itd). Isto. če je naš, mu pripada, in je dobro, da se je znašel. če ga ne poznamo, velja zanj isto kot za podjetnika.

----------

obstaja še čisto posebna točka študentov, dokatere se tudi ne moremo opredeliti. V glavnem jim gre prelepo, ko smo mi bli maldi, je blo vse težje, jebem jim mamo razvajeno...

Pri nas ne obstaja neki srednji sloj, ki bi imel skupno mentaliteto in bi se boril za svoje pravice. Ta skupna mentaliteta bi izhajala iz podobne davčne obravnave, in zato skupnih interesov.

pri nas se interesne skupine oblikujejo povsem drugače - Po velikosti od največje gredo tako: penziči, javnosektoraši, delavci, podjetniki, dobro plačani delavci, privilegiranci. Največ vpliva imajo pri in drugi, tretji pa so dovolj glupi da jim tazadnji uvalijo svoje interese. Oni na sredini so "znajdi se kdor se more".
bc123a sporočil: 48.253
[#1526974] 10.01.12 07:33 · odgovor na: pcs (#1525986)
Odgovori   +    0
[pcs]
> [bc123a]
> Pa tudi sicer, tale Salander-ish look v sloveniji bi bil verjetno precejsnja ovira za resno sluzbo, dobro da vemo, da ni vsepovsod po svetu tako :)

Manjkajo tetovaže in piercingi :)
ne vemo za tetovaze :)) sicer pa bi v sloveniji s taksno frizuro (barvo las) po moje zelo tezko dobila/obdrzala sluzbo za kaj vec kot povprecno placo... tudi v zasebnem sektorju. Ali se motim?
Gustl sporočil: 13.629
[#1526983] 10.01.12 07:37 · odgovor na: bc123a (#1526974)
Odgovori   +    3
[bc123a]
> [pcs]
> > [bc123a]
> > Pa tudi sicer, tale Salander-ish look v sloveniji bi bil verjetno precejsnja ovira za resno sluzbo, dobro da vemo, da ni vsepovsod po svetu tako :)
>
> Manjkajo tetovaže in piercingi :)

ne vemo za tetovaze :)) sicer pa bi v sloveniji s taksno frizuro (barvo las) po moje zelo tezko dobila/obdrzala sluzbo za kaj vec kot povprecno placo... tudi v zasebnem sektorju. Ali se motim?
Zelo odvisno kje. Slovenija je majhna, ne pa spet tako majhna, da bi lahko kar počez usekal. Poznam bolj nenavadne osebe s povsem kul službami.
anon-106499 sporočil: 3.507
[#1527002] 10.01.12 07:52
Odgovori   +    0
Zadnji del lepo nariše vzroke zakaj je Slovenija obsojena na umiranje na obroke.
anon-183059 sporočil: 6
[#1527129] 10.01.12 09:12 · odgovor na: bc123a (#1526974)
Odgovori   +    2
Piercinge sicer imam, o tetovazi pa res se razmisljam. Sicer pa sem bila tudi v Sloveniji precej odbita pa mi je cist dobr slo... pravzaprav lahko o sebi nastejem vec nekonvencionalnih stvari kot konvencionalnih.
pcs sporočil: 5.462
[#1527247] 10.01.12 09:54 · odgovor na: bc123a (#1526974)
Odgovori   +    0
[bc123a]
ne vemo za tetovaze :)) sicer pa bi v sloveniji s taksno frizuro (barvo las) po moje zelo tezko dobila/obdrzala sluzbo za kaj vec kot povprecno placo... tudi v zasebnem sektorju. Ali se motim?
Jaz mislim, da bi šlo tudi v Slo marsikje brez problema, jasno ne povsod. Mene recimo ne moti, kvečjemu malce zabava.

Ampak povsod to itak ne bi šlo nikjer, recimo management etc.

Lp,
M
pcs sporočil: 5.462
[#1527268] 10.01.12 10:00 · odgovor na: anon-183059 (#1527129)
Odgovori   +    1
[kaalen]
Piercinge sicer imam, o tetovazi pa res se razmisljam. Sicer pa sem bila tudi v Sloveniji precej odbita pa mi je cist dobr slo... pravzaprav lahko o sebi nastejem vec nekonvencionalnih stvari kot konvencionalnih.
Ko se že hvališ, zdaj nam pa še povej kje so ti piercingi :)

Šalo na stran, koliko je pa drugače problemov z nestrpnostjo? Vaju kdaj kje postrani gledajo zaradi naglasa?

Sta razmišljala tudi o drugih destinacijah in zakaj je prevagala Avstralija?

Lp,
M
bc123a sporočil: 48.253
[#1527332] 10.01.12 10:25 · odgovor na: anon-183059 (#1527129)
Odgovori   +    2
[kaalen]
Piercinge sicer imam, o tetovazi pa res se razmisljam. Sicer pa sem bila tudi v Sloveniji precej odbita pa mi je cist dobr slo... pravzaprav lahko o sebi nastejem vec nekonvencionalnih stvari kot konvencionalnih.
ni bilo misljeno nic zaljivega, meni se zdi ok, da delodajalci dajajo poudarek znanju in ucinkovitosti, ne pa temu, da prides v sluzbo v kravati in obleki ne pozneje kot 0701 in odides ne prej kot 15.00 (vmes pa, "lako cemo").
anon-183059 sporočil: 6
[#1527506] 10.01.12 11:24 · odgovor na: pcs (#1527268)
Odgovori   +    2
Mah... dej no, bom zleht pa bom rekla da lokacije piercingov prepuscam domisljiji da boste mel bol zabaven dan.

Drugac pa nestrpnost... je mal ane sam je vse bolj osredotoceno okoli nizjih slojev, predvsem azijcev pa kaksen middle eastern folk. Tipicno nekateri ljudje vidijo te imigrante kot odziralce delovnih mest, predvsem pa jim gre na kurac to da se dolocene skupine ljudi ne integrirajo dobro in mas potem mini getote (fuzine anyone?). Ceprav ti getoti ne pomenijo nujno povecanega kriminala al pa kaj takega, folku to pac ni vsec. Mogoce bi vec na to temo znali povedati tisti ki zivijo v Sydneyu. Midva sva v Brisbanu in tu ni takega problema. Midva kaksne nestrpnosti na lastni kozi nisva dozivela, sva pa cisto na zacetku mela izkusnjo kjer sva delala eno pritozbo in so naju kar malo ignorirali ker se pac zaradi takratnega slabega znanja anglescine nisva mogla tako dobro postavit zase kot bi se domacin.
anon-183059 sporočil: 6
[#1527533] 10.01.12 11:31 · odgovor na: pcs (#1527268)
Odgovori   +    3
Ah se o destinacijah... ja ble so:
Evropa - preblizu
Amerika - ne k nam amerikanci pac nis vsec, zgresen stereotip
Kanada - cist premrzlo
Juzna amerika - ne vem tocno kaj so bli +/- za to
Afrika - kriminal
Azija - kulturalni sok, jezikovna ovira
Nova zelandija - ta je bila sicer na vrhu lestvice pa sva se na koncu odlocila za Avstralijo ker se nama je NZ zdela prevec podobna po sloveniji (gore, sneg, vse zeleno, ovce)
tstih sporočil: 5.199
[#1527586] 10.01.12 11:52 · odgovor na: bc123a (#1526635)
Odgovori   +    6
[bc123a]
> [dalex]
> Ok, raje vprasam, koliko eurov prihodkov, po tvojem mnenju, ima povprecna druzina visjega srednjega razredav Sloveniji?
ce sta oba zaposlena, povprecno placo, 2x. to je za mene za slovenijo srednji sloj.
To je dobra definicija. Dodaj še enega otroka in imaš od 0,66 povprečne plače na člana gospodinjstva pa do 1,5. Vendar ima Slovenija za vse komparativne statistike problem z obremenjenostjo plač, tako da bi bilo bolje govoriti o razpoložljivem dohodku, kot o bruto plači.
pcs sporočil: 5.462
[#1527609] 10.01.12 12:03 · odgovor na: anon-183059 (#1527533)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: pcs 10.01.2012 12:03
[kaalen]
Ah se o destinacijah... ja ble so:
Evropa - preblizu
Amerika - ne k nam amerikanci pac nis vsec, zgresen stereotip
Kanada - cist premrzlo
Juzna amerika - ne vem tocno kaj so bli +/- za to
Afrika - kriminal
Azija - kulturalni sok, jezikovna ovira
Nova zelandija - ta je bila sicer na vrhu lestvice pa sva se na koncu odlocila za Avstralijo ker se nama je NZ zdela prevec podobna po sloveniji (gore, sneg, vse zeleno, ovce)
Kanada - se strinjam. Južna je meni zelo simpatična, a veliko birokracije, narko karteli in rezultirajoč kriminal. Azija - Kaj pa Tajska, skoraj vsi govorijo Angleško.
O NZ sem prebral dosti slabega, po mojem sta se kar dobro odločila.

Čestitam vama za pogum, bodita pametna in ne vračajta se nikdar v tole našo pizdarijo.

Lp,
M
anon-183059 sporočil: 6
[#1527722] 10.01.12 12:46 · odgovor na: pcs (#1527609)
Odgovori   +    1
Tajska ma dark side... je dezela nasmejanih obrazov ki pa so dost fake (lookup farang). Bla tam kot turist, zivela pa tam ne bi.
Skippy sporočil: 3.152
[#1527866] 10.01.12 13:42 · odgovor na: bc123a (#1526485)
Odgovori   +    0
[bc123a]

Neverjetno je pljuvanje po storitvah, ki v tujini pomenijo normalne sluzbe, ki se ga greste tu nekateri na forumu. Ne gre za "obdavciti domace znanje", gre za to, da v normalnih drzavah folk nima casa, da bi se s taksnimi stvarmi ukvarjal sam doma, ker ima dovolj zahtevne in dovolj placane sluzbe.
V Sloveniji v ljudskih glavah štejejo samo če opravljaš enostavna dela z izdelki. Zato pa imaš neskončno žaljivih komentarjev pod vsakim člankom, ki govori o osebi, ki opravlja kaj drugega. Potem pa bereš, kako oseba ni pametna, ker ni dokončala fakultete, pa da se prodaja, pa da ji manjka ne vem kaj vse v glavi ... a oseba služi milijone. Kdo bi razumel Slovenca?
bc123a sporočil: 48.253
[#1528005] 10.01.12 14:45 · odgovor na: anon-183059 (#1527722)
Odgovori   +    0
[kaalen]
Tajska ma dark side... je dezela nasmejanih obrazov ki pa so dost fake (lookup farang). Bla tam kot turist, zivela pa tam ne bi.
jaz sem tam dobil obcutek, da male Tajcke vsak dan tepejo, dokler se ves cas ne smejejo...
anon-54748 sporočil: 57
[#1530207] 11.01.12 13:57 · odgovor na: bc123a (#1526589)
Odgovori   +    1
Pa saj ko prideš iz sedeče službe, se lahko malo sprostiš in razmigaš. Kaj pa je malo travo pokosit za sprostitev ali pa kakšno drevo posadit, eni gredo mal tečt, eni v fitness ... a premalo s tem prispevaš k BDPju? Precej fajn občutek, ko greš nazaj k naravi in zelo sproščujoče. Pa solata z domačega vrta, ki se jo odreže pol ure pred nedeljskim kosilom, ima še vse vitamine in za razliko od tiste, ki je prepotovala 6000 km do krožnika tako ali drugače konzervirana?

Pa še ena pripomba - veliko ljudi v EU tudi visi v službah, ker šef "nima doma", ker so neorganizirani in leni, apatični od gledanja v monitorje in podobno, hkrati pa so 4x med delovnim časom pri kava avtomatu, uro in pol na malici, potem pa pravijo da delajo cel dan... ja pa res, da nimajo družine, otrok, so osamljeni v najetem stanovanju, daleč od svojih pravih prjatlov, in je pisarna bolj družabno okolje kot pa dom.

Če povprečen evropejec prebije nevemkoliko ur na dan pred TVjem, na FB ali kje drugje, potem je pa že bolje, da kakšne pol ure doma vrt okopava, mogoče bodo res stroški zdravstvene blagajne manjši na dolgi rok.
bc123a sporočil: 48.253
[#1530281] 11.01.12 14:21 · odgovor na: anon-54748 (#1530207)
Odgovori   +    2
[Primozko]
Pa saj ko prideš iz sedeče službe, se lahko malo sprostiš in razmigaš. Kaj pa je malo travo pokosit za sprostitev ali pa kakšno drevo posadit, eni gredo mal tečt, eni v fitness ... a premalo s tem prispevaš k BDPju? Precej fajn občutek, ko greš nazaj k naravi in zelo sproščujoče. Pa solata z domačega vrta, ki se jo odreže pol ure pred nedeljskim kosilom, ima še vse vitamine in za razliko od tiste, ki je prepotovala 6000 km do krožnika tako ali drugače konzervirana?

Pa še ena pripomba - veliko ljudi v EU tudi visi v službah, ker šef "nima doma", ker so neorganizirani in leni, apatični od gledanja v monitorje in podobno, hkrati pa so 4x med delovnim časom pri kava avtomatu, uro in pol na malici, potem pa pravijo da delajo cel dan... ja pa res, da nimajo družine, otrok, so osamljeni v najetem stanovanju, daleč od svojih pravih prjatlov, in je pisarna bolj družabno okolje kot pa dom.

Če povprečen evropejec prebije nevemkoliko ur na dan pred TVjem, na FB ali kje drugje, potem je pa že bolje, da kakšne pol ure doma vrt okopava, mogoče bodo res stroški zdravstvene blagajne manjši na dolgi rok.
Na to lahko odgovorim samo: se vidi, kako roftarska je slovenija, ce je ocitno, da to, kot slovenci, delajo ukrajinci, madzari, in ostali vzhodnoevropejci, zahodna evropa in ZDA pa poznata cel kup poklicev, ki nadomescajo take vrste samozadostnost.

Spet ocitno nekaterim bije na plan kompleks "mi smo boljsi od zahoda", a ne?

Strani: 1 2