Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Univerzalna temeljna pokojnina

Strani: 1 2 3

anon-391350 sporočil: 230
[#2594880] 05.05.16 23:05 · odgovor na: anon-334097 (#2594720)
Odgovori   +    5
[KočaTrikotnaJasa]
če mlade moti,da bodo delali za naše pokojnine,jih pa nič ni motilo,da smo mi delali za njihov študij,subvencije za prehrano,bivanje,štipendije i.t.d.naj si vse to 'plačajo sami,pa bo meni ostalo dovolj,da bom varčeval za dodatno pokojnino.
Nekdo v temelju ne razume ne sporočila članka, ne težav razmerja med zaposlenci in vzdrževanimi člani družbe danes in predvsem jutri, pa je za komentar zvezda uporabnikov financ.

Un-faking-believable.

Edino, v čemer se trikotnikom na jasi strinjam, je dejstvo, da bi morali 70% vpisnih mest na družboslovnih fakultetah zradirati iz proračunskih postavk. Študij ni samodejna pravica vsakega pajaca, ki še ne bi naredil check-out iz hotela Mama in ki bi malo delal preko študenta, preden se zares zaposli. Tu so rezerve še precejšnje.

PS: sem med tistimi, ki brutalno preplačujejo v ZPIZ glede na pričakovane prihodke iz istega čez 20-25 let. Vrtec, šole, štipendijo in subvencije zame so skozi davke prispevali večinoma kar lepo moji starši, jaz pa bom razliko, če sploh obstaja, preplačal 100x. Kar pomeni, da moji otroci ne bodo neto breme družbe, temveč bom jaz sponzoriral druge otroke. Za nagrado bodo moji otroci še bolj obdavčeni, kot jaz, če pa se preselijo v tujino, pa jih FURS ne bo spustil iz krempljev, dokler ne dobijo državljanstva drugje. Hebeš takšen Vaterland.
pcs sporočil: 5.471
[#2594881] 05.05.16 23:43 · odgovor na: crt (#2594854)
Odgovori   +    0
[crt]
> [pcs]
> > [crt]
> > ... pa da ne bom samo "mr. ampak", se predlog:
> >
> > popolna eu prenosljivost storitev tudi na pokojninskem podrocju. torej - oseba iz eu drzave A ima normalen dostop do izvajalcev zasebnega pokojninskega zavarovanja v drzavi B pod enakimi pogoji kot osebe iz drzave B. kajti kolikor mi je znano, taksne odprtosti se ni.
> >
>
> Pa razširimo še na izobraževanje in zdravstvo

deal. OK, midva sva zmenjena, zdaj pa se ostalo... :)
Party pooper :)

M
anon-247964 sporočil: 6.948
[#2594905] 06.05.16 08:16 · odgovor na: anon-333107 (#2594867)
Odgovori   +    7
Ne jaz, ne moj delodajalec, kar koli si že mislim o njem, nisva kardla prihodnjih generacij, ker že ves čas delam v gospodarstvu. O tem kdo je kradel, bolje rečeno krade še danes in nas zadolžuje, bi se lahko pogovarjali.
Strinjam se, da je zadolževanje prihodnjih generacij eno najbolj zavrženih dejanj, toda nihče se ne vpraša ali je to res potrebno. Zakaj? Zato ker nihče noče ničesar zares spremeniti. Imamo nad požrešen javni sektor, pa se ga nihče ne loti, niti naš Rok v svojih kolumnah v resnici ne. Ne le, da je ta hjavni sektor številčno prevelik, tudi zahteve po izobrazbi v njem so absurdne (varuške v vrtcih s fakultetno izobrazbo, enako navadne medicinske sestre, za navadno administrativno delo magisterij itd.). Vse to stane, kljub relativno nizkim, vendar za to delo previsokim plačam. Še bi lahko našteval (normativi v šolstvu, samostojni zdravstveni domovi za vsakim vogalom, preštevilne bolnišnice, vsaka vas svoja občina, subvencije mrtvim državnim in paradržavnim podjetjem, vse svetovalne pogodbe, agencije "za gubljenje vremena i ostale delatnosti", ...). Kaj misliš, da to vse skupaj ne stane vsaj toliko kot država prispeva v pokojoninsko blagajno, ki je sama po sebi veliko sračje gnezdo?
Če se problemov ne bomo lotili celovito, nam tako in tako ne bo rešitve, tudi z univerzalno pokojnino, ki jo imenujem miloščina, ne.
anon-365003 sporočil: 6
[#2594935] 06.05.16 09:48 · odgovor na: RokNovak (#2594770)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 05.05.16 12:53
[RokNovak]
Precej podcenjujete koliko prinese obrestovanje glavnice po začetku izplačevanja rente.

Kot rečeno v kolumni, vabljeni, da sami malo obračate parametre: www.kd-skladi.si/var...alkulator/
Če sploh kaj prinese. Kdo pa lahko garantira kakršenkoli donos? Po drugi strani je tudi možno, da gre vse v maloro.
anon-365003 sporočil: 6
[#2594936] 06.05.16 09:48 · odgovor na: anon-221428 (#2594791)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 05.05.16 12:49
[apachehuey]
Vencelj, sej si v bistvu prav ugotovil, da tak zaposleni prispeva (je prispeval) v pokojninsko blagajno samo za cca 11 let, pa recimo da 15, kar je še vedno premalo glede na zdajšnjo pričakovano življensko dobo, skratka črpa več, kar pomeni da obremeni druge (mlajše) s tem, ko se država zadolži, obresti naraščajo in še manj ostane za prihodnje rodove, razvoj itn... zato je ta sistem že sedaj tako nesolidaren z mlajšimi generacijami, ker cela generacija črpa več kot je vanj vplačevala (ne samo posameznik, kar se lahko izravna znotraj generacije), to pa je možno samo tako da DODATNO obremeni druge generacije. Lahko pa bi sistem uravnotežili z znižanjem pokojnin (višjih, minimalna mora po mojem obstajat, recimo 400 EUR.)
Ne smemo pa pozabiti, da so nizka vplačila posledica mizernih plač, ki pa bi jih nekateri radi še znižali, če ne drugače z ukinitvijo minimalne plače. Vse je povezano.
Tudi jaz bi raje imel višjo plačo, višja vplačila v pokojninsko blagajno in posledično višjo pokojnino.
Pri svoji hitri računici sem upošteval 40 let delovne dobe, pri težjih, a slabše plačanih fizičnih delih je pa to za marsikoga že težko dosegljivo. Žal so pokojnine vedno le "ekonomska računica", človeka kot takega pa ni nikjer.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2594941] 06.05.16 09:56 · odgovor na: (#2594864)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-204390 06.05.2016 09:57
[rename]
> [vickibedi]
> > [rename]
> > > [XINEX]
> > > Prosim za odgovor. Kako bi se vi počutili na mojem mestu: 40 let sem plačeval po 1.500 eur na mesec prispevka za spiz. Sedaj se pojavljajo neki predlogi po enotni pokojnini 500 ali 800 Eur. Kako bi pa meni pomagali izračuni KD? Kako bi pa reševali takšne, ki smo plačevali več v pokojninsko blagajno? Pa recim, da sem vaš oče, ki vas preživlja?
> >
> > Takšni bomo kolateralna škoda, saj druge opcije realno ni na vidiku.
> > Tudi sam sem v najvišjem dohodninskem razredu odkar obstaja in še za časa Yuge sem imel dobro plačo. Po starem zakonu bi petos že upokojil, tako bom vplačeval v ZPIZ še naslednjih vprašanje koliko let... ampak dejstvo je, da je treba čimprej korenito spremeniti, saj vsi doslej samo lakirajo Fičotov pleh, od katerega ni ostalo že praktično nič.
> >
> >
> > Bistvo Rokovega članka pa je tole:
> > "Priznajmo, da gre za sistem oškodovanja. Da bi posameznik lahko precej donosneje varčeval zunaj tega sistema in si lahko z enakimi zneski omogočil precej lagodnejšo starost.* Da je država srednji generaciji plenila dobršen del dohodka v zameno za obljubo, da jo bo naslednja generacija živela v starosti in ji tako oteževala, da bi varčevala sama. Danes pa od nas - te naslednje generacije - zahteva, da izpolnimo njene obljube (s katerimi nismo nič imeli!), in s tem oškoduje še nas, tudi nas pa »tolaži« z obljubo, da bo v našem imenu enako oškodovala še naše potomce ... Pri čemer zdaj že iskreno pove, da za financiranje naše starosti takrat ne bo dovolj plena in da naj si zato sproti, ko že tako plačujemo enega večjih davčnih bremen na delo, še sami varčujemo za starost. "
> >
> > Jaz to razlagam že kakšnih 10, 15 let in se takoj odpovem pokojnini, če mi vrnejo zadnjih 10 let vplačanih prispevkov :-)))
>
> To je v resnici zelo smela trditev. Množica ljudi bi ob dejstvu, da je finančno nepismena, ostala brez vsega. Ob sedanjem trendu gibanja finančnih trgov in varčevalnih produktov, pa bi prav lahko tudi ostalim trda predla.

Bi lahko.
Ce kdo ne zeli, se vedno lahko vplacuje v ZPIZ.
POINT je torej v resnicni prostovoljni odlocitvi posameznika....namesto v pogruntavscini, ki se ji rece "obvezno prostovoljno".... (In ne, ne mesam zdravstevnega in pokojninskega prispevka)
Ni šanse. Kaj še nisi pogruntal kako sistem deluje ? Če bi se recimo 50% ljudi sedaj odločilo, da ne bodo več vplačevali v ZPIZ, nam crkne polovica upokojencev...
Pa še en dejavnik je, ki sem ga zgoraj pozabil omeniti.. Vsi vplačevalci, ki vplačujejo minimalko prispevkov (in teh je večina), dobijo iz sistema več kot so vanj vplačevali. Torej je prehod na individualne račune v tej situaciji takorekoč nemogoč.
anon-318440 sporočil: 56
[#2595029] 06.05.16 14:28
Odgovori   +    4
Malce zmede pri matematiki obrestno obrestnega izračuna, prosim naj me kdo popravi:

- 122€ mesečnega vplačevanja (minimalc)
- 40 let varčevanja
- 5% letnega donosa

Še enkrat (že omenjen) vir:

www.kd-skladi.si/var...alkulator/

Izračun pokaže 181.604,88€

Če potem nehamo vplačevati in si 5% letni donos razdelimo na 12 mesecev : cca 9000€ / 12 : 750€ na mesec pokojnine

NE POZABIT DA MI 181000€ OSTANE!?! PRI MINIMALCU :D

Z 2% letnega donosa pa je vsota cca 90.000€ in posledično pokojnina cca 430€, to kar v bistvu že imamo samo da nam vzamejo 90.000€.

Kaj je bolj pošteno pa sami presodite...
P46000 sporočil: 299
[#2595350] 09.05.16 14:03 · odgovor na: anon-182066 (#2594856)
Odgovori   +    0
[vrac]
> [P46000]
> > [menim]
> > > [XINEX]
> > > Prosim za odgovor. ... 40 let sem plačeval po 1.500 eur na mesec prispevka za spiz. Sedaj se pojavljajo neki predlogi po enotni pokojnini 500 ali 800 Eur.
> >
> > 1.500 eur na mesec verjetno ni samo prispevek za pokojninsko zavarovanje, ampak je v ta znesek vključeno tudi zdravstveno zavarovanje, ki v odstotku predstavlja večino zneska.
>
> Ne, zdravstveno zavarovanje predstavlja cca (na in in plače) 15 odstonih točk, pokojninsko pa 22%

Prispevna stopnja iz BOD za pokojninsko in invalidsko zavarovanje znaša 15,50%, delodajalec pa plača še 8,55%. Za obvezno zdravstveno zavarovanje pa se odtegne od bruto plače 6,36%, delodajalec pa prispeva še 6,56%.
www.fu.gov.si/filead...zmerja.pdf
Hvala, sem pisal na pamet, ker se mi ni dalo iskati... Tvoji podatki pa v resnici še bolj potrjujejo tem, da zdravstvo v prispevkih še zdaleč ne predstavlja večine...

Strani: 1 2 3