Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Univerzalna temeljna pokojnina

Strani: 1 2 3

RokNovak sporočil: 15
[#2594783] 05.05.16 11:55 · odgovor na: anon-333107 (#2594774)
Odgovori   +    5
Tisti, ki se bodo upokojevali 15 let po vpeljavi takšnega sistema bodo 15 let že vključeni v varčevalni sistem. Vprašanje torej ni kakšno bo število vseh upokojencev takrat, ampak koliko upokojencev bo prejemalo pokojnino dlje kot 15 let. V kolikor pa bi UTP ohranili tudi za varčevalce, pa bodo jasno tudi oni nekaj prispevali v takšno shemo. Kombinacij je tukaj veliko in za mnoge bi bilo smiselno narediti simulacije. To bi morala biti Bela knjiga, pa žal ni. Je samo isti stari fičo, namesto serija primerjav različnih scenarijev sprememb.

Vsekakor pa drži, privatizacija predstavlja zgolj dopolnilni vir financiranja in olajša prehodno obdobje. Sam ocenjujem, da lahko pokrije nekje petino stroška, ki ga bo predstavljala pomoč oškodovancem. Ostalo bi morali pokriti iz davčnih prihodkov - kar se mene tiče iz že obstoječih, zato tudi omenjam potrebo po hkrati izvedbi paketa ostalih reform.
anon-221428 sporočil: 130
[#2594787] 05.05.16 12:13 · odgovor na: anon-334097 (#2594720)
Odgovori   +    17
Mlade nas moti, da bomo za vaše pokojnine delali dlje kot ste vi, prejemali pa cca pol manjšo pokojnino. In ne, ne bo se naša pričakovan doba podaljšala za toliko kolikor bomo delali dlje. Ne moreš reči, da je to fer.
In ne reči pa imejte več otrok, ker je vaša generacija porušila to demografsko shemo, od 70-ih naprej ste imeli po dva otroka, vaši starši (naši stari starši) so jih pa imeli po 3,4,5. Ni izgovora, je samo potrebno vaše spoznanje (starejše generacije), da ste soodgovorni (verjetno bolj odgovorni kot, mi, vaši otroci) za nevzdržen sistem in da pomagate narodu, da to prebrode, tudi tako, da se odpoveste delu pokojnine...Lahko pa tega ne storite in državo še bolj zapufate...
Kanzon sporočil: 2.392
[#2594788] 05.05.16 12:14 · odgovor na: Darjapo (#2594742)
Odgovori   +    11
Glede vplačil v blagajne bi samo dodal kar se vsi spretno izognete.
Eno je zaslužiti denar na trgu in vplačati prispevke z suhim kešem, drugo je pa imeti državno službo in ti država kao odtegne.
Tu je keč.

Lep dan.
anon-221428 sporočil: 130
[#2594791] 05.05.16 12:25 · odgovor na: anon-365003 (#2594721)
Odgovori   +    4
Vencelj, sej si v bistvu prav ugotovil, da tak zaposleni prispeva (je prispeval) v pokojninsko blagajno samo za cca 11 let, pa recimo da 15, kar je še vedno premalo glede na zdajšnjo pričakovano življensko dobo, skratka črpa več, kar pomeni da obremeni druge (mlajše) s tem, ko se država zadolži, obresti naraščajo in še manj ostane za prihodnje rodove, razvoj itn... zato je ta sistem že sedaj tako nesolidaren z mlajšimi generacijami, ker cela generacija črpa več kot je vanj vplačevala (ne samo posameznik, kar se lahko izravna znotraj generacije), to pa je možno samo tako da DODATNO obremeni druge generacije. Lahko pa bi sistem uravnotežili z znižanjem pokojnin (višjih, minimalna mora po mojem obstajat, recimo 400 EUR.)
anon-365003 sporočil: 6
[#2594795] 05.05.16 12:39 · odgovor na: anon-365003 (#2594745)
Odgovori   +    2
čas vnosa: 05.05.16 10:00
Kdo pa lahko zagotavlja, da bo večno le rastlo? Kaj pa če se zaradi slabega vodenja obrne v negativno smer? Navsezadnje to ne bi bilo nič novega...
Darjapo sporočil: 22
[#2594796] 05.05.16 12:47 · odgovor na: Kanzon (#2594788)
Odgovori   +    0
Kanzon večino svoje delovne dobe sem oddelala v tistem delu gospodarstva, ki se bori za preživetje, ne v državni službi. Se pa strinjam, da je težko preživeti. V obeh primerih ni primerno posploševanje. Je takšnih, ko komaj preživijo in so takšni, ki državo in delavce izkoriščajo pa bi glede na dohodek lahko naredili tudi drugače. Je pa res, da bi jim v tem primeru ostalo manj denarja za užitek, naložbe ali razne davčne oaze. So tudi "privatniki, ki delavcem izplačajo minimalno plačo kot uradno plačo, razliko pa na črno in s tem ogoljufajo in delavce in državo
anon-247964 sporočil: 6.948
[#2594797] 05.05.16 12:48
Odgovori   +    7
"To pomeni redefinicijo pokojnine v socialno pomoč. Socialno pomoč, ki v starosti vsem oškodovancem zagotovi neki osnovni minimum. Nič več kot to. Ni razloga, da bi kdorkoli dobival dva tisočaka pokojnine. Razumem, da je nekoč na veliko vplačeval, a tistega ni danes nikjer več. Danes je prav, da dobi pomoč, da lahko shaja, ne da mu nič kriva generacija nadomesti, kar so mu nekoč drugi vzeli."
Kaj res? Jaz ne potrebujem socialne pomoč, hočem pokojnino, za ketero sem jo vplačeval v pokojninsko blagajno, palčujem in bom, žal, še plačeval. Torej sredstav še vedno vplačujem, mesec za mresecem, in zato je debilno, oprostite izrazu, ampak se ne morem izraziti drugače, da teh sredstev ni. So tu in zdaj in bodo jutri! Res pa je, da jih je premalo, za krmljenje vseh, ki se napajajo pri koritu.
Torej, dargi Rok, ne ponujaj mi miloščine za tisto kar pošteno plačujem, jaz in moj delodajalec. Zdaj pa se mirno vsedi in premisli še enkrat, preden začneš pisati. Ne maram tvoje miloščine, oziroma miloščine tvoje generacije.
Strinjam pa se, da mora biti vplačevanje v pokojninski sistem pregledno, osebno in naložbeno. Nič ne govoriš o tem, kar sem pisal že zadnjič, o očiščenju sedanjega sistema, da sploh vidimo kje smo in koliko nam manjka. Saj pravim, sedi in razmišljaj.
anon-221428 sporočil: 130
[#2594798] 05.05.16 12:54
Odgovori   +    7
Rok, članek je korak v pravo smer, ampak še vedno se čudim vsem, ki vidijo podaljšanje delovne dobe kot (edino) smiselno/pravilno...

1. že sedaj je doba 65 let, kljub temu pa se sedaj še vedno zaradi vseh mogočih izjem ljudje v povprečju upokojijo pri 61 letih (zpiz ima točne podatke). Torej zakaj naj pa za nas bo 67 let, ker ne bomo upravičeni do nobenih izjem več, ali ne bi bilo bolj fer takoj dvignit na 65, za vse?
2. Zakaj nova pokojninska reforma ne uvede novih odmernih koeficientov za vse, tudi obstoječe upokojence torej da recimo s 1.1.2017 vsi prejemniki pokojnin dobijo 60% koeficient, potreben bi bil preračun obstoječih ampak zakaj ne? Saj ne znižuje pokojnin za nazaj, po mojem je z vidika enakopravnosti (ustava?) ne samo upravičen ampak edini možen.
3. Enako velja za število let, ki se vštevajo v osnovo za izračun, takoj vsa leta v izračun, za bodoče in obstoječe upokojence.

toliko, za v razmislek za 11. maj...
Kanzon sporočil: 2.392
[#2594802] 05.05.16 13:15 · odgovor na: Darjapo (#2594796)
Odgovori   +    2
Pravijo,če ne razumeš zakaj se gre potem se gre za denar,tako kot vedno in povsod.Tudi sam sem že v pokoju in nimam potrebe karkoli posploševat,razmišljam pač kdo koga nateguje in vedno me ustavi skupna skleda iz katere meni žalibog ni nič kanilo.
XJULO sporočil: 1
[#2594803] 05.05.16 13:38
Odgovori   +    2
Predlagam da se anglisti držijo anglistike. Vsak lahko ima mnenje, ampak ni vedno relevantno.
anon-2924 sporočil: 27
[#2594804] 05.05.16 13:42 · odgovor na: RokNovak (#2594770)
Odgovori   +    4
Prosim za odgovor. Kako bi se vi počutili na mojem mestu: 40 let sem plačeval po 1.500 eur na mesec prispevka za spiz. Sedaj se pojavljajo neki predlogi po enotni pokojnini 500 ali 800 Eur. Kako bi pa meni pomagali izračuni KD? Kako bi pa reševali takšne, ki smo plačevali več v pokojninsko blagajno? Pa recim, da sem vaš oče, ki vas preživlja?
Endimion sporočil: 10.436
[#2594805] 05.05.16 13:50 · odgovor na: Kanzon (#2594788)
Odgovori   +    3
[Kanzon]
Glede vplačil v blagajne bi samo dodal kar se vsi spretno izognete.
Eno je zaslužiti denar na trgu in vplačati prispevke z suhim kešem, drugo je pa imeti državno službo in ti država kao odtegne.
Tu je keč.

Lep dan.
Hja.. res je danes lep dan :)

Ampak..

Se strinjava da so policisti del državne mašinerije, poklicni gasilci, reševalci, itd.. tudi del državne mašinerije in vsled tega plačani iz proračuskih postavk?

Al ti ne počno nič, in jim potom tega pokojnina ne pripada?
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2594806] 05.05.16 13:53 · odgovor na: RokNovak (#2594783)
Odgovori   +    1
[RokNovak]
Tisti, ki se bodo upokojevali 15 let po vpeljavi takšnega sistema bodo 15 let že vključeni v varčevalni sistem. Vprašanje torej ni kakšno bo število vseh upokojencev takrat, ampak koliko upokojencev bo prejemalo pokojnino dlje kot 15 let. V kolikor pa bi UTP ohranili tudi za varčevalce, pa bodo jasno tudi oni nekaj prispevali v takšno shemo. Kombinacij je tukaj veliko in za mnoge bi bilo smiselno narediti simulacije. To bi morala biti Bela knjiga, pa žal ni. Je samo isti stari fičo, namesto serija primerjav različnih scenarijev sprememb.

Vsekakor pa drži, privatizacija predstavlja zgolj dopolnilni vir financiranja in olajša prehodno obdobje. Sam ocenjujem, da lahko pokrije nekje petino stroška, ki ga bo predstavljala pomoč oškodovancem. Ostalo bi morali pokriti iz davčnih prihodkov - kar se mene tiče iz že obstoječih, zato tudi omenjam potrebo po hkrati izvedbi paketa ostalih reform.
Če se bodo čez 15 let spremenili pogoji točenja piva, in bodo nekateri že 15 let vplačevali za drugačno točenje piva, ...., ki bodo morali še 25 let naprej vplačevati za točenje piva...

Tako je. Vprašanje je: koliko upokojencev bo takrat še živih in bo želelo biti (še) deležno točenja piva?? To je zdaj vprašanje.

Vseeno, kako jih imenuješ. Ali so to davčni prihodki, prispevki, taxe, .... prostovoljne, ali prisilne. Stvar osebnega (subjektivnega) pogleda.

In kaj ti garantira, beri: zagotavlja, da se čez 15 let ponovno ne bo našlo nekaj njih, ki bodo razglašali, da je UTP cokla razvoja, vzrok visokih davkov in nekonkurenčnosti v Butalah?

Za 3 STEBRE si že kdaj slišal??

SISTEM mora biti (nekako) pretočen. ZVEZNI, bi temu rekli v matematiki.
anon-163499 sporočil: 950
[#2594808] 05.05.16 14:01 · odgovor na: anon-2924 (#2594804)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: anon-163499 05.05.2016 14:04
Ja kaj pa je če gledaš kako se folk upokojuje pri 60ih in prejema pokojnino 25 let, ti se boš pa pri 70 - ih in bo pokojnine 15 let. Prvi z odmernim odstotkom 70% drugi pa 56%. Tukaj gre za razliko več kot 100%. To je pa kar v redu, čeprav so vsi vplačevali 40 let. Al pa da bojo recimo drugi morali delat 45. To je pa super. Tako dejansko sedaj tudi je. Vsi vplačujemo isto, samo da bodo eni dobili v skupnem 2x več penzije.
Saj razumem. Temu kar jaz govorim se reče medgeneracijska solidarnost in ta je zakon. Znotraj generacijska solidarnost pa ne pride v poštev al kako? Naj nekdo drug a ne.
anon-187668 sporočil: 5.835
[#2594813] 05.05.16 14:18 · odgovor na: anon-2924 (#2594804)
Odgovori   +    1
[XINEX]
Prosim za odgovor. ... 40 let sem plačeval po 1.500 eur na mesec prispevka za spiz. Sedaj se pojavljajo neki predlogi po enotni pokojnini 500 ali 800 Eur.
1.500 eur na mesec verjetno ni samo prispevek za pokojninsko zavarovanje, ampak je v ta znesek vključeno tudi zdravstveno zavarovanje, ki v odstotku predstavlja večino zneska.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2594817] 05.05.16 14:42 · odgovor na: anon-187668 (#2594779)
Odgovori   +    1
[menim]
> [FrRoSt]
> Saj slovenski pokojninski sistem gre v to smer.
Nisem opazil.
Pa še boš.

Malo se pozanimaj, koliko jim naračunavajo pokojnine. Za ljudi, ki se bodo v bližnji prihodnosti upokojevali.

Kakor je lepo razložil Lozar, ki; roko na srce, nikoli ni dal kaj dosti na leporečje, še več, popolnoma ga je IGNORIRAL:
Si predstavljaš panel s tisoč luknjami? Ti stojiš poleg izbiraš in izbiraš in se na koncu odločiš za eno od lukenj. Vanjo vtakneš prst in glej hudiča, ravno pod to -eno in edino luknjo- je rit. In pod nobeno drugo. Evo tako bi jaz opisal ta tvoja prizadevanja za ZAKLJUČEK in BISTVO Tajnikarjeve pesnitve. Tu tiči poanta.
> To poznajo že v skandinavskih deželah.
Kolikor mi je znano, je minimalna pokojnina v skandinavskih deželah precej višja, kot je minimalna pokojnina, ki jo je določila evropska socialna listina. Slovenska minimalna pokojnina pa je precej nižja, kot je minimalna pokojnina evropske socialne listine.

V skandinavskih deželah so višji življenski stroški? Da, vendar je razlika manjša, kot je med minimalno pokojnino tukaj in tam.
Če je tebi tako znano, potem bo že držalo. :)

*Da ne bom še enkrat skopiral Lozarjevega Izreka. :))
Kanzon sporočil: 2.392
[#2594822] 05.05.16 15:02 · odgovor na: Endimion (#2594805)
Odgovori   +    2
[Endimion]
> [Kanzon]
> Glede vplačil v blagajne bi samo dodal kar se vsi spretno izognete.
> Eno je zaslužiti denar na trgu in vplačati prispevke z suhim kešem, drugo je pa imeti državno službo in ti država kao odtegne.
> Tu je keč.
>
> Lep dan.

Hja.. res je danes lep dan :)

Ampak..

Se strinjava da so policisti del državne mašinerije, poklicni gasilci, reševalci, itd.. tudi del državne mašinerije in vsled tega plačani iz proračuskih postavk?

Al ti ne počno nič, in jim potom tega pokojnina ne pripada?
Hehe, a na medicinke si pa pozabil?
Dobro veš koga mislim.Miljavžnt voluharjev, ki si praskajo-te mednožje v klimatiziranih prostorih, njihovega dela se ne da oceniti, ker intelektualci ne štancajo knofov (Božič).
Tudi socijalo bi bilo potrebno temeljito prevetriti in še kaj bi se našlo preden se država znese nad delom.
Koprivnikar je na očitek nekoga iz gosp. zbornice da nima dneva službe v gospodarstvu ,dejal, mi smo intelektualci,mi vodimo državo.Verjetno ga je konec oddaje prehitel,ker bi sicer lahko razložil,da Slovenci v zadnjih 100 letih živimo že v četrti državi, tri so propadle čeprav so jih vodili intelektualci,za svoj žep.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2594831] 05.05.16 16:11 · odgovor na: anon-247964 (#2594797)
Odgovori   +    5
[kugy]
"To pomeni redefinicijo pokojnine v socialno pomoč. Socialno pomoč, ki v starosti vsem oškodovancem zagotovi neki osnovni minimum. Nič več kot to. Ni razloga, da bi kdorkoli dobival dva tisočaka pokojnine. Razumem, da je nekoč na veliko vplačeval, a tistega ni danes nikjer več. Danes je prav, da dobi pomoč, da lahko shaja, ne da mu nič kriva generacija nadomesti, kar so mu nekoč drugi vzeli."
Kaj res? Jaz ne potrebujem socialne pomoč, hočem pokojnino, za ketero sem jo vplačeval v pokojninsko blagajno, palčujem in bom, žal, še plačeval. Torej sredstav še vedno vplačujem, mesec za mresecem, in zato je debilno, oprostite izrazu, ampak se ne morem izraziti drugače, da teh sredstev ni. So tu in zdaj in bodo jutri! Res pa je, da jih je premalo, za krmljenje vseh, ki se napajajo pri koritu.
Torej, dargi Rok, ne ponujaj mi miloščine za tisto kar pošteno plačujem, jaz in moj delodajalec. Zdaj pa se mirno vsedi in premisli še enkrat, preden začneš pisati. Ne maram tvoje miloščine, oziroma miloščine tvoje generacije.
Strinjam pa se, da mora biti vplačevanje v pokojninski sistem pregledno, osebno in naložbeno. Nič ne govoriš o tem, kar sem pisal že zadnjič, o očiščenju sedanjega sistema, da sploh vidimo kje smo in koliko nam manjka. Saj pravim, sedi in razmišljaj.
Žal ti sporočam , da teh sredstev že zdavnaj ni več. So jih porabile že prejšnje generacije in jih sproti porabljajo današnje generacije upokojencev. Še slabše od tega. Tvoji (naši) prispevki za ZPIZ že zdavnaj več ne zadoščajo, pošteno moramo zalagati še iz davčne blagajne in država se dodatno zadolžuje, da lahko podpira vso to porabo. Minimalka nam ne gine, je samo vpraša nje časa.
P46000 sporočil: 299
[#2594833] 05.05.16 16:16 · odgovor na: anon-187668 (#2594813)
Odgovori   +    1
[menim]
> [XINEX]
> Prosim za odgovor. ... 40 let sem plačeval po 1.500 eur na mesec prispevka za spiz. Sedaj se pojavljajo neki predlogi po enotni pokojnini 500 ali 800 Eur.

1.500 eur na mesec verjetno ni samo prispevek za pokojninsko zavarovanje, ampak je v ta znesek vključeno tudi zdravstveno zavarovanje, ki v odstotku predstavlja večino zneska.
Ne, zdravstveno zavarovanje predstavlja cca (na in in plače) 15 odstonih točk, pokojninsko pa 22%
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2594834] 05.05.16 16:16 · odgovor na: anon-221428 (#2594791)
Odgovori   +    0
[apachehuey]
Vencelj, sej si v bistvu prav ugotovil, da tak zaposleni prispeva (je prispeval) v pokojninsko blagajno samo za cca 11 let, pa recimo da 15, kar je še vedno premalo glede na zdajšnjo pričakovano življensko dobo, skratka črpa več, kar pomeni da obremeni druge (mlajše) s tem, ko se država zadolži, obresti naraščajo in še manj ostane za prihodnje rodove, razvoj itn... zato je ta sistem že sedaj tako nesolidaren z mlajšimi generacijami, ker cela generacija črpa več kot je vanj vplačevala (ne samo posameznik, kar se lahko izravna znotraj generacije), to pa je možno samo tako da DODATNO obremeni druge generacije. Lahko pa bi sistem uravnotežili z znižanjem pokojnin (višjih, minimalna mora po mojem obstajat, recimo 400 EUR.)
Predlog avtorja članka gre pravzaprav v to smer.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2594835] 05.05.16 16:23 · odgovor na: (#2594809)
Odgovori   +    2
[rename]
> [XINEX]
> Prosim za odgovor. Kako bi se vi počutili na mojem mestu: 40 let sem plačeval po 1.500 eur na mesec prispevka za spiz. Sedaj se pojavljajo neki predlogi po enotni pokojnini 500 ali 800 Eur. Kako bi pa meni pomagali izračuni KD? Kako bi pa reševali takšne, ki smo plačevali več v pokojninsko blagajno? Pa recim, da sem vaš oče, ki vas preživlja?

Takšni bomo kolateralna škoda, saj druge opcije realno ni na vidiku.
Tudi sam sem v najvišjem dohodninskem razredu odkar obstaja in še za časa Yuge sem imel dobro plačo. Po starem zakonu bi petos že upokojil, tako bom vplačeval v ZPIZ še naslednjih vprašanje koliko let... ampak dejstvo je, da je treba čimprej korenito spremeniti, saj vsi doslej samo lakirajo Fičotov pleh, od katerega ni ostalo že praktično nič.


Bistvo Rokovega članka pa je tole:
"Priznajmo, da gre za sistem oškodovanja. Da bi posameznik lahko precej donosneje varčeval zunaj tega sistema in si lahko z enakimi zneski omogočil precej lagodnejšo starost.* Da je država srednji generaciji plenila dobršen del dohodka v zameno za obljubo, da jo bo naslednja generacija živela v starosti in ji tako oteževala, da bi varčevala sama. Danes pa od nas - te naslednje generacije - zahteva, da izpolnimo njene obljube (s katerimi nismo nič imeli!), in s tem oškoduje še nas, tudi nas pa »tolaži« z obljubo, da bo v našem imenu enako oškodovala še naše potomce ... Pri čemer zdaj že iskreno pove, da za financiranje naše starosti takrat ne bo dovolj plena in da naj si zato sproti, ko že tako plačujemo enega večjih davčnih bremen na delo, še sami varčujemo za starost. "

Jaz to razlagam že kakšnih 10, 15 let in se takoj odpovem pokojnini, če mi vrnejo zadnjih 10 let vplačanih prispevkov :-)))
To je v resnici zelo smela trditev. Množica ljudi bi ob dejstvu, da je finančno nepismena, ostala brez vsega. Ob sedanjem trendu gibanja finančnih trgov in varčevalnih produktov, pa bi prav lahko tudi ostalim trda predla.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2594837] 05.05.16 16:28 · odgovor na: crt (#2594708)
Odgovori   +    1
[crt]
> Dodajam, da so v pokojninskih skladih uspešnih držav, kot so Čile, Nova Zelandija in Kanada, dolgoročni donosi nekje od pet do sedem odstotkov nominalno oziroma od tri do pet odstotkov, če prilagodimo za inflacijo.

osebno bi vsakomur, ki se gre kaksne povprecne donose, zelo zelo zelo svetoval poglabljanje v japonski primer. japonci so namrec po mojem vtisu tako strasno prijazni, da nam omogocajo ogled prihodnosti skozi svojo preteklost in (delno ze skupno) sedanjost, kar je res lepa priloznost.

in ko je to opravljeno, potem se poglabljanje v to, koliko pomeni v obdobjih dolzine nekaj desetletij sprememba za eno samo odstotno tocko v modelu.

in ko je opravljeno se to, potem ogled primerov dogajanja na liniji privatni pokojninski skladi - tezka roka drzave iz evropskih drzav, ki niso tako dalec od slovenije in so za nekatere celo vzornice (predvsem govorim o madzarskem manevru in poljskem, ki ga je v bistvu kopiral).

sploh ne pravim, da je zagotovo brez veze imeti individualne racune. ze samo nacelo preglednosti nas vodi do njih, pa kakorkoli in v cigarkoli rokah bi se ze nahajali (ob cemer se spomnim se na en bosanski pregovor :). vendar vse ono zgoraj nasteto skupaj zasluzi vsaj "hm".

mimogrede, tukaj je se (ne tako brutalni, a vendarle tudi ne zabavni) primer irske, ki vsebuje par zanimivih drobtinic:

We must challenge proposed policies that are blatantly unjust, such as last week's 0.6 per cent levy which the Government plans to impose on ordinary savers -- predominantly in the private sector. Especially as it has long been recognised that those in this sector have either no pension, or are in schemes that are severely under-funded compared to their privileged public sector cousins, who (on average) can still expect to be about 3.5 times better off in retirement.
Takšni donosi, kot jih omenja avtor so dolgoročno gledano seveda znanstvena fantastika. Pač pa so možni individualni računi v pokojninski blagajni.
0126Bacis sporočil: 3.067
[#2594841] 05.05.16 17:37
Odgovori   +    5
Najprej preprosta ocena:
Če za penzijo daješ 40 let tretjino plače, bi imel 13 let full penzijo in 26 let 50%.

Težava pa je, kako prešlepat to premoženje čez 40 let???
Komu verjameš, državi, Kranjčevi, delnicam, bankam, zlatu???

Ste že pozabili, kako se je delalo s penzijskim denarjem (npr. gradilo Halo Tivoli).

Moji stari starši so imeli delnice, ki jih je vzela vojna, nepremičnine, ki so jih pobrali komunisti in oče je začel spet iz nule.


Rešitve ne vidim, je pa kup voluharjev, ki bi se omastili z vplačevanjem raznih "stebrov".
pcs sporočil: 5.471
[#2594845] 05.05.16 17:53 · odgovor na: crt (#2594712)
Odgovori   +    3
[crt]
... pa da ne bom samo "mr. ampak", se predlog:

popolna eu prenosljivost storitev tudi na pokojninskem podrocju. torej - oseba iz eu drzave A ima normalen dostop do izvajalcev zasebnega pokojninskega zavarovanja v drzavi B pod enakimi pogoji kot osebe iz drzave B. kajti kolikor mi je znano, taksne odprtosti se ni.
Pa razširimo še na izobraževanje in zdravstvo

M
crt sporočil: 27.381
[#2594854] 05.05.16 18:58 · odgovor na: pcs (#2594845)
Odgovori   +    2
[pcs]
> [crt]
> ... pa da ne bom samo "mr. ampak", se predlog:
>
> popolna eu prenosljivost storitev tudi na pokojninskem podrocju. torej - oseba iz eu drzave A ima normalen dostop do izvajalcev zasebnega pokojninskega zavarovanja v drzavi B pod enakimi pogoji kot osebe iz drzave B. kajti kolikor mi je znano, taksne odprtosti se ni.
>

Pa razširimo še na izobraževanje in zdravstvo
deal. OK, midva sva zmenjena, zdaj pa se ostalo... :)
anon-318613 sporočil: 664
[#2594855] 05.05.16 19:20
Odgovori   +    3
Bela knjiga "princese mraka" in "princev teme" pred njo je navadno brcanje konzerve drugam oz. pometanje smeti pod preprogo.

Če bi poncijeva shema delovala, bi že egipčani gradili piramide obrnjene naokoli :)

Vse kar nam "strokovnjaki" ponujajo je seveda nateg nekoga drugega; "socializirat trenutno lastnino - novi in višji prispevki, takse, davki" in "nategnit nemočnega bodočneža - obveznice z odplačilom 20 in več let", ali pa delat do smrti (seveda obdavčeno - nedavni primer "manjša pokojnina in davki če delaš, ko si že izpolnil pogoje za penzijo, ...).

Seveda se ni enostavno dogovorit kako naprej, vidi se tudi iz različnih stališč (kaj je prav in kaj narobe) tudi avtorjev na forumu, ki pa so vključno z avtorjem članka ponudili kar nekaj rešitev. Pay-as-you-go je seveda "dead meat", pa ga naši socialisti kot najzveličavnejšega gonijo (seveda, skleda jih mika), na II. III. steber se požvižgajo, se lepo vidi ob spremembah zakonov in (ne)naklonjenosti, ki se kaže tudi s koraki (miladojka stile), vse zdravstveno zavarovanje strpat v fakinovo malho, ...

Drugače pa vsem z različnimi mnenji:
Kdo bo plačeval v pokojninsko blagajno? Kdo bo delal, kaj bo delal,...? Ali verjamete, da bo ob nenehni rasti produktivnosti na enoto dela več dela in relativno več zaposlenih v bodočnosti? Yes my ass! Informacijska podpora avtomatizaciji storitev, roboti po 12.000$, samovozeči avti, droni in v naslednjem koraku vsa logistična operativa, ... Še enkrat, da vam namignem: "Yes my ass!" Kdo bo zbral novce za pokojnine, socialno podporo, UTD in od kod?

Poglejte si še enkrat "The matrix". Iz katerega kokona v katerem je na cevkah sanjal življenje in proizvajal energijo so odklopili Nea? Aja, pa da ne odjebemo SF prenahitro, tudi Asimov je bil "no go" v svojem času, Vern pa podvodni čolni in železni ptiči, Ha, HA, HAAA!

Namesto, da bi princi in princese teme opravili svojo nalogo in sistem res približali obstoječim in bodočim željam od sitema odvisnih državljanov, sistem izkoriščajo predvsem za svoje lastno trenutno in predvideno bodoče zadovoljstvo!
anon-182066 sporočil: 11.068
[#2594856] 05.05.16 19:40 · odgovor na: P46000 (#2594833)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-182066 05.05.2016 19:41
[P46000]
> [menim]
> > [XINEX]
> > Prosim za odgovor. ... 40 let sem plačeval po 1.500 eur na mesec prispevka za spiz. Sedaj se pojavljajo neki predlogi po enotni pokojnini 500 ali 800 Eur.
>
> 1.500 eur na mesec verjetno ni samo prispevek za pokojninsko zavarovanje, ampak je v ta znesek vključeno tudi zdravstveno zavarovanje, ki v odstotku predstavlja večino zneska.

Ne, zdravstveno zavarovanje predstavlja cca (na in in plače) 15 odstonih točk, pokojninsko pa 22%
Prispevna stopnja iz BOD za pokojninsko in invalidsko zavarovanje znaša 15,50%, delodajalec pa plača še 8,55%. Za obvezno zdravstveno zavarovanje pa se odtegne od bruto plače 6,36%, delodajalec pa prispeva še 6,56%.
www.fu.gov.si/filead...zmerja.pdf
anon-187668 sporočil: 5.835
[#2594857] 05.05.16 19:46 · odgovor na: anon-182066 (#2594856)
Odgovori   +    0
[vrac]
Prispevna stopnja iz BOD za pokojninsko in invalidsko zavarovanje znaša 15,50%, delodajalec pa plača še 8,55%. Za obvezno zdravstveno zavarovanje pa se odtegne od bruto plače 6,36%, delodajalec pa prispeva še 6,56%.
www.fu.gov.si/filead...zmerja.pdf
Tnx za informacijo.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2594867] 05.05.16 21:52 · odgovor na: anon-247964 (#2594797)
Odgovori   +    2
[kugy]
"To pomeni redefinicijo pokojnine v socialno pomoč. Socialno pomoč, ki v starosti vsem oškodovancem zagotovi neki osnovni minimum. Nič več kot to. Ni razloga, da bi kdorkoli dobival dva tisočaka pokojnine. Razumem, da je nekoč na veliko vplačeval, a tistega ni danes nikjer več. Danes je prav, da dobi pomoč, da lahko shaja, ne da mu nič kriva generacija nadomesti, kar so mu nekoč drugi vzeli."
Kaj res? Jaz ne potrebujem socialne pomoč, hočem pokojnino, za ketero sem jo vplačeval v pokojninsko blagajno, palčujem in bom, žal, še plačeval. Torej sredstav še vedno vplačujem, mesec za mresecem, in zato je debilno, oprostite izrazu, ampak se ne morem izraziti drugače, da teh sredstev ni. So tu in zdaj in bodo jutri! Res pa je, da jih je premalo, za krmljenje vseh, ki se napajajo pri koritu.
Torej, dargi Rok, ne ponujaj mi miloščine za tisto kar pošteno plačujem, jaz in moj delodajalec. Zdaj pa se mirno vsedi in premisli še enkrat, preden začneš pisati. Ne maram tvoje miloščine, oziroma miloščine tvoje generacije.
Strinjam pa se, da mora biti vplačevanje v pokojninski sistem pregledno, osebno in naložbeno. Nič ne govoriš o tem, kar sem pisal že zadnjič, o očiščenju sedanjega sistema, da sploh vidimo kje smo in koliko nam manjka. Saj pravim, sedi in razmišljaj.
Kakšna miloščina, prjatu!?

Kje je bila tvoja poštena rit, in rit tvojega delodajalca, ko ste (so) prihodnje generacije zadolžili????????
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2594868] 05.05.16 21:57 · odgovor na: (#2594864)
Odgovori   +    1
[rename]
> [vickibedi]
> > [rename]
> > > [XINEX]
> > > Prosim za odgovor. Kako bi se vi počutili na mojem mestu: 40 let sem plačeval po 1.500 eur na mesec prispevka za spiz. Sedaj se pojavljajo neki predlogi po enotni pokojnini 500 ali 800 Eur. Kako bi pa meni pomagali izračuni KD? Kako bi pa reševali takšne, ki smo plačevali več v pokojninsko blagajno? Pa recim, da sem vaš oče, ki vas preživlja?
> >
> > Takšni bomo kolateralna škoda, saj druge opcije realno ni na vidiku.
> > Tudi sam sem v najvišjem dohodninskem razredu odkar obstaja in še za časa Yuge sem imel dobro plačo. Po starem zakonu bi petos že upokojil, tako bom vplačeval v ZPIZ še naslednjih vprašanje koliko let... ampak dejstvo je, da je treba čimprej korenito spremeniti, saj vsi doslej samo lakirajo Fičotov pleh, od katerega ni ostalo že praktično nič.
> >
> >
> > Bistvo Rokovega članka pa je tole:
> > "Priznajmo, da gre za sistem oškodovanja. Da bi posameznik lahko precej donosneje varčeval zunaj tega sistema in si lahko z enakimi zneski omogočil precej lagodnejšo starost.* Da je država srednji generaciji plenila dobršen del dohodka v zameno za obljubo, da jo bo naslednja generacija živela v starosti in ji tako oteževala, da bi varčevala sama. Danes pa od nas - te naslednje generacije - zahteva, da izpolnimo njene obljube (s katerimi nismo nič imeli!), in s tem oškoduje še nas, tudi nas pa »tolaži« z obljubo, da bo v našem imenu enako oškodovala še naše potomce ... Pri čemer zdaj že iskreno pove, da za financiranje naše starosti takrat ne bo dovolj plena in da naj si zato sproti, ko že tako plačujemo enega večjih davčnih bremen na delo, še sami varčujemo za starost. "
> >
> > Jaz to razlagam že kakšnih 10, 15 let in se takoj odpovem pokojnini, če mi vrnejo zadnjih 10 let vplačanih prispevkov :-)))
>
> To je v resnici zelo smela trditev. Množica ljudi bi ob dejstvu, da je finančno nepismena, ostala brez vsega. Ob sedanjem trendu gibanja finančnih trgov in varčevalnih produktov, pa bi prav lahko tudi ostalim trda predla.
Bi lahko.
Ce kdo ne zeli, se vedno lahko vplacuje v ZPIZ.
POINT je torej v resnicni prostovoljni odlocitvi posameznika....namesto v pogruntavscini, ki se ji rece "obvezno prostovoljno".... (In ne, ne mesam zdravstevnega in pokojninskega prispevka)
Kaj pa ti FANTAZIRAŠ?

Kaj ti ni JASNO?

Da prispevkov še za maso sprotnih pokojnin NI!?

Da gre za pokojnine iz državnega proračuna vsako leto miljarcilo in polovičko?

Strani: 1 2 3