Izbrani forum: Glavni forum
Izbrana tema: članek Slovenija se počasi odpira. Kdo že lahko dela, kaj se odpira v prihodnjih dneh in česa še ne vemo – na enem mestu
Strani: 1 2
[Pokinimisi]fak, znanstveniki ki ne znajo pisat :)
Johan gisecke - vodilni svedski epidemiolog
John P. A. Ioannidis - znanstvenih in profesor epidemiologije na Stanfordu
Poslusala idolge intervjuje z obema. Oba to povesta in razlozita. Ne vem pa, ce je to v pisni obliki, kajti za pisno obliko bi morali to napisati novinarji in objaviti
[kren]Požrešnost ko se jemlje in je "zastonj" in skrtost ko je treba plačat sploh če se da drugače zmutit.
> [1357]
> To nas ločuje od Avstrije ali Švice, zaplankanost in požrešnost tam kjer je najmanj potrebno.
Bolj škrtost kot požrešnost. Slovenec si raje zvrta luknjo v koleno, kot da bi kdo kaj zaslužil na njegov račun.
[alek14]Če turizma ne bo, pa bo marsikje ekonomsko-socialni izbruh....
Razvoj dogodkov gre v drugo smer. Sicer pa je vse odvisno od turizma. Če turizem bo, bo takoj tudi izbruh.
[kapibara]Kt sem jaz razumel zgoraj navedena mojstra epidemij, otroci nekje do 8-10 let nimajo razvitih receptorjev, na katere bi se virus prijel, zato niso prenašalci v smislu okuženih. Če se potem upoštevajo higienski normativi, umivanje in razkuževanje rok, mogoče menjava oblačil preden gredo k starim staršem, je tveganbje okube minimalno.
Čaki mal- resno: Otrok pobere virus, ga ima v sebi, to je dejtsvo! Kaj pol-1. virus v otroku umre in ga otrok raztopi.. ali virus ne povzroča posledic bolezni pri otroku - 2. torej, otrok nekje stakane virus, po tvoje ga ne prenaša, kihne, plune, se dere, v dedka babico, in jima NE prenese virusa.. Jest samo to dvoje vidim,- Hvala
[alek14]
Zaenkrat imamo 2 skupini z visoko umrljivostjo.
1. Skupina z izraženim ACE2 v ožilju. Srčno žilni bolniki in diabetiki, nekateri rakavi bolniki. Mehanizem delovanja: virus napade ožilje - telo v obrambi naredi strdke, sledi septični šok...
2. Skupina s specifičnim jetrnim encimom (genetska variacija). In še nekaterimi drugimi redkejšimi primeri, ki se pojavijo pri mlajših brez pridruženih stanj.
Lahko, da je še kaj.
Večina imunksih stanj ne vpliva bistveno na izid, razen, če gre za huda stanja.
Recimo alergiki (imunsko stanje) nimajo negativne prognoze.
Tweet
Oglejte si nove tvite
Pogovor
UKC Ljubljana
@ukclj
(STROKOVNI ČLANEK) Covid-19: ubijalec s »tiho hipoksemijo« "Pomembno je prepoznati tiho hipoksemijo, ki je tiha ubijalka številčnih bolnikov, ki umrejo v medicinsko nenadzorovanem domačem okolju." Povezava PDF: https: //
index.php
www.kclj.si/index.ph...la&id=5384
[alek14]So rekli dohtarji, da se je to pojavilo, pa vendar ni nobene številke o pogostosti prej in pogostosti po COVID-19. Tako da kaj dosti na to ne dam, očevidno je to ena redka stvar, če pa kdo pokaže relevantne številke višje od 10/M bom pa spremenil mennje.
> [alek14]
> Zaenkrat imamo 2 skupini z visoko umrljivostjo.
>
> 1. Skupina z izraženim ACE2 v ožilju. Srčno žilni bolniki in diabetiki, nekateri rakavi bolniki. Mehanizem delovanja: virus napade ožilje - telo v obrambi naredi strdke, sledi septični šok...
>
> 2. Skupina s specifičnim jetrnim encimom (genetska variacija). In še nekaterimi drugimi redkejšimi primeri, ki se pojavijo pri mlajših brez pridruženih stanj.
>
> Lahko, da je še kaj.
> Večina imunksih stanj ne vpliva bistveno na izid, razen, če gre za huda stanja.
> Recimo alergiki (imunsko stanje) nimajo negativne prognoze.
Sem našel še. Kawasakijeva bolezen. Vnetje ožilja pri otrocih. Okužba s korono je smrtna.
[MarijanMacek]WSJ takole piše:
> [alek14]
> > [alek14]
> > Zaenkrat imamo 2 skupini z visoko umrljivostjo.
> >
> > 1. Skupina z izraženim ACE2 v ožilju. Srčno žilni bolniki in diabetiki, nekateri rakavi bolniki. Mehanizem delovanja: virus napade ožilje - telo v obrambi naredi strdke, sledi septični šok...
> >
> > 2. Skupina s specifičnim jetrnim encimom (genetska variacija). In še nekaterimi drugimi redkejšimi primeri, ki se pojavijo pri mlajših brez pridruženih stanj.
> >
> > Lahko, da je še kaj.
> > Večina imunksih stanj ne vpliva bistveno na izid, razen, če gre za huda stanja.
> > Recimo alergiki (imunsko stanje) nimajo negativne prognoze.
>
> Sem našel še. Kawasakijeva bolezen. Vnetje ožilja pri otrocih. Okužba s korono je smrtna.
So rekli dohtarji, da se je to pojavilo, pa vendar ni nobene številke o pogostosti prej in pogostosti po COVID-19. Tako da kaj dosti na to ne dam, očevidno je to ena redka stvar, če pa kdo pokaže relevantne številke višje od 10/M bom pa spremenil mennje.
Link Between Covid-19, Rare Children’s Disease Probed
The Wall Street Journal30 Apr 2020By Margherita Stancati in Rome and Jason Douglas in London
In Italy and the U.K., doctors have seen a rise in cases of Kawasaki disease, an inflammatory condition that typically affects young children.
Doctors in Italy and the U.K. have raised the alarm over a small but growing number of children displaying symptoms of a rare blood-vessel disease that may be linked to Covid-19.
In both countries, doctors have alerted their colleagues to look out for symptoms associated with Kawasaki disease, an inflammatory condition that typically affects young children. Symptoms include stomach pain, skin rashes and a high fever. The disease is rarely life-threatening, but can cause lasting heart problems if untreated.
Many children affected have shown unusually severe symptoms, prompting doctors in both countries to wonder whether they are dealing with a new inflammatory condition.
Of the several dozen known cases that have emerged in Italy and the U.K. so far, some children required intensive-care treatment but most made a quick recovery. All are alive. While many tested positive for the new coronavirus or had antibodies showing a past infection, others hadn’t.
Doctors are trying to establish if there is a link between the virus and the unusually high number of children with Kawasaki-like symptoms.
In northern Italy, an area that suffered one of the world’s worst coronavirus outbreaks, doctors say the virus is the most likely explanation for the abnormal number of cases.
“This disease, Kawasaki, is appearing more frequently than ever before,” said Lucio Verdoni, a pediatrician at Bergamo’s
Papa Giovanni XXIII hospital who has treated 15 children with Kawasaki symptoms in recent weeks. “And the strongest link is epidemiological: At a time when we are seeing a spike in coronavirus infections, we are also seeing a spike in Kawasaki.”
Dr. Verdoni says his hospital normally treats at most five cases of Kawasaki over an entire year. Of the 15 cases he has seen since the end of February—when
the coronavirus outbreak emerged—the majority tested positive to the virus or to its antibodies, he said. But many children that recently developed Kawasaki-like symptoms tested negative.
The jump in Kawasaki-like cases highlights how doctors are still piecing together how Covid-19 works five months after the virus that causes it was first detected. The disease ravages the lungs. But clinicians are discovering it can also hurt the heart and affect the brain in little-understood ways.
Kawasaki disease isn’t well understood. Its cause is unknown though it has been associated with viral infections such as influenza and, tantalizingly, other coronaviruses, a family of viruses that includes those responsible for the common cold. Most children who are treated don’t experience lasting effects.
Another puzzle: Kawasaki disease is more common in Asian populations than European, leaving doctors wondering why it hasn’t shown up in reported Covid-19 cases before.
Doctors in Italy and the U.K. have said the cases were unusual in that children were often sicker than is normally expected for Kawasaki cases.
In Italy, where dozens of cases have emerged so far, many of the children were also older than usually seen with Kawasaki cases, with many patients over 5 years old.
Kawasaki disease has been associated with viral infections and coronaviruses.
[matjazfinance]
> [alek14]
> Razvoj dogodkov gre v drugo smer. Sicer pa je vse odvisno od turizma. Če turizem bo, bo takoj tudi izbruh.
Če turizma ne bo, pa bo marsikje ekonomsko-socialni izbruh....... ja, ampak turizma se ne da kar tako odpret, kot se da odpret tovarne, ker ti lahko odpreš hotel, potem pa v njega noben noče, ker se še vedno boji za svoje zdravje ...
P.S.: dokler ne bo v daljšem časovnem obdobju preizkušeno učinkovitega cepiva/zdravila, bo turizem najbolj jebena stranka od vseh gospodarskih panog ...
[Pokinimisi]ce kdaj, potem je ravno dandanes "kako nekaj objaviti mimo ustaljenih medijev in novinarjev" in to tocno s takim sporocilom, kot sam zelis, najmanjsi problem ever.
> []
> > [Pokinimisi]
> > Johan gisecke - vodilni svedski epidemiolog
> > John P. A. Ioannidis - znanstvenih in profesor epidemiologije na Stanfordu
> >
> > Poslusala idolge intervjuje z obema. Oba to povesta in razlozita. Ne vem pa, ce je to v pisni obliki, kajti za pisno obliko bi morali to napisati novinarji in objaviti
>
> fak, znanstveniki ki ne znajo pisat :)
Zloba :D
Kam naj pa napišejo? Nekdo mora to objavit, če naj njihove pisarije pridejo v javnost. Blogov glih ne pišejo :)
seveda ce si motiviran to narediti. ce nisi, jebigasad.
glede na to, da si ti, kot pravis, poslusala dolge intervjuje s tema stricema, ocitno znata in zelita nekaj povedati in ocitno tega nihce izrecno ne preprecuje.
zdaj a to opravita samo v govorni obliki ali pa pisno - v vsakem primeru brez skrbi, da se da promovirati. (ta apriori drza "blogov glih ne pisejo" mi pri tem ni ravno jasna, recimo na podrocju ekonomije imas akademskih blogov kolkor ces)
oba strica sta tudi precej dalec od tega, da bi bila nek marginalni joze jozevec, ki iz mamine kleti v spodnjih gatah svica za racunalnikom, kako svetu razodeti svoje misli - eden je na standfordu, drugi sodelavec who.
[Pokinimisi]to tudi jaz pravim.
> glede na to, da si ti, kot pravis, poslusala dolge intervjuje s tema stricema, ocitno znata in zelita nekaj povedati in ocitno tega nihce izrecno ne preprecuje.
Pa saj STA povedala
Ampak, zakaj te sploh moti, da sta posnela intervjuje?a me to moti?
Razen, če imaš ti osebno raje pisno obliko - jaz je recimo ne maram, me dolgočasi, takoj odneham.osebno imam raje pisno obliko, ce se le da. vendar tega ne jemljem kot "ce ni tako, potem me moti in je brez veze".
Saj. Obadva sta res vplivna in spoštovana. Saj zato je pa čisto mim, da se neki forumaši delajo norca iz njiju in ju imajo za šalabajzerja.o tem lahko doticni sami nadaljujejo.
na splosno je po mojem vtisu cela corona zgodba postala se eno podrocje, kjer je ljudstvo z vsemi stirimi zgrabilo priloznost se razdeliti na pikcaste in progaste. se toliko bolj, ko so izbruhnili viski prostega casa.
meni to dvotaktno obnasanje ni ravno pri srcu in se zato o tej tematiki pri tem, da je za moje pojme polje debate ze usmrajeno na opisani nacin, kaj dosti ne oglasam. samo tvoji znanstveniki, ki ne znajo pisati, so me malo spravili v dobro voljo :)
MM: So rekli dohtarji, da se je to pojavilo, pa vendar ni nobene številke o pogostosti prej in pogostosti po COVID-19. Tako da kaj dosti na to ne dam, očevidno je to ena redka stvar, če pa kdo pokaže relevantne številke višje od 10/M bom pa spremenil mennje.Tudi v tvojem dolgem odgovoru ni nobene pametne številke, kajti 15 primerov mi ne pove nič, če ne vem kako pogosta je bolezen v normalnih časih..... vsekakor je pa 15 primerov zanemarljivo v primerjavi s 13.000 mrtvimi v Lombardiji, oziroma predstavlja, če je podatek za Lombardijo 15/M. Ni zanemarljivo, toda ne vemo normalne pogostosti!
Doctors in Italy and the U.K. have raised the alarm over a small but growing number of children displaying symptoms of a rare blood-vessel disease that may be linked to Covid-19.
Papa Giovanni XXIII hospital who has treated 15 children with Kawasaki symptoms in recent weeks. “And the strongest link is epidemiological: At a time when we are seeing a spike in coronavirus infections, we are also seeing a spike in Kawasaki.”
foreignpolicy.com/20...-lockdown/
time.com/5824836/gre...ronavirus/
Strani: 1 2