Izbrani forum: Nepremičnine

Izbrana tema: Država bo kupila VSA neprodana stanovanja na trgu

Strani: 1

schuft sporočil: 436
[#754594] 21.03.10 20:21
Odgovori   +    10
Dragi jože,*

pred kratkim sem v Financah prebral tvojo odlično idejo, da bi morala država odkupiti zgrajena prazna stanovanja! Odlična ideja, le kako, da se tega nisem sam spomnil. Najbolje da se kar lotim dela!

Denarja država seveda nima, ampak ni panike. Bomo izdali še eno obveznico. Recimo 1 milijardo za začetek. A bo ok? Pa najboljš da je kar 30-letna, ker stanovanje je seveda dolgoročna naložba. Slovenija je super država, zato sem prepričan, da obrestna mera na obveznico ne bo presegla 5%. Bankam sem za posojen denar zaračunal še 1% maržo. Torej jo moram dodati tudi tebi, sicer mi bodo spet težili, da rešujem gradbince. Torej bova rekla da je strošek denarja za nakup stanovanj za državo 6%.

Država bo seveda po tvojem genialnem predlogu ta stanovanja oddala v najem iz za njih, po vzoru razvitih zahodnih držav zaračunala primerno nizko najemnino. Če sem čisto iskren, moji uradniki ne zaslužijo ravno veliko zato jim visokih najemnin niti ne morem zaračunati. Pred kratkim sem nabavil par stanovanj v Ljubljani (Pilon itd) in jih dal v najem uradnikom. Za 45 m2 jim bom zaračunal ene 250 evrov. Številka še ni dokončna, decimalke moji svetovalci še izračunavajo.

Po moji oceni smo višino najemnine določili odlično, saj bo tako uradnikom ostalo dovolj denarja za trošenje. Spet po vzoru Nemčije in Avstrije, ki sta ti blizu. Ne pozabi da potrošnja v teh državah predstavlja 60% in več BDP in da obe državi zelo pazita, da z najemninami in cenami stanovanj preveč ne obremenita državljanov.

Pa da se ne bom preveč zagovoril, dajva sedaj izračunat kako bi jaz tebi (in ostalim gradbincem) lahko pomagal. Torej država mora doseči 6% donos iz najemnin. Na leto bom za 45 m2 veliko enosobno pobral 250x12 = 3.000 evrov najemnin. Državi moram zagotoviti 6% donosnost zato da pokrijem obresti na to ta novo milijardno obveznico plus da še država nekej zasluži. Amortizacijo bova rajš preskočila, ker je ne razumem najbolje! Torej če 3.000 EUR delim z zahtevano stopnjo donosa 6% ti lahko za tako stanovanje plačam največ 50.000 EUR. Evo, pa sva.

A ni fajn tale ekonomija? Vse je stvar cene! Čeprav, če šeenkrat pomislim: tista tvoja urbana vila zgleda kar vredu! Mogoče bi pa lahko za stanovanja tam zaračunal kakšnih 10% - 20% višjo najemnino. Tako da bi ti mogoče lahko ponudil celo 60.000 EUR!

Se slišiva in uskladiva za nakup še ta teden. Jaz bom pa pripravil vse za novo milijardno obveznico.

Lep pozdrav
Mare**



*Jože Anderlič: do sedaj si veljal za strokovnjaka, očitno pa ti je kriza malo zameglila oči. Država seveda lahko odkupi vsa tvoja stanovanja, vprašanje je pa po kakšni ceni. Ni mi všeč da pozabljaš, da stane m2 komunalno opremljene zemlje v Avstriji in Nemčiji, ki sta ti očitno tako zelo blizu, mnogo manj, kot v Ljubljani. Le zakaj?
**Križanič, minister za finance
anon-191393 sporočil: 1.021
[#754648] 21.03.10 22:11 · odgovor na: schuft (#754594)
Odgovori   +    0
A ni Franci?

Strani: 1