Izbrani forum: Nepremičnine

Izbrana tema: dedovanje nepremičnine

Strani: 1

anon-208146 sporočil: 13
[#657769] 16.12.09 09:02
Odgovori   +    0
Pozdravljeni!

Na hitro orišem situacijo: sem najemnik neprofitnega stanovanja (lastnik JSS MOL) v katerem živim skupaj s svojo zunajzakonsko partnerico in tremi predšolskimi ter enim šoloobveznim otrokom. Moja mati je prav tako najemnik neprofitnega stanovanja. Dva meseca nazaj je umrla njena mati, moja stara mati, po njej je ostalo stanovanje. Narejene ni bilo nobene oporoke. To pomeni, da stanovanje deduje moja mati oz. če se dediščini odpove jaz.
Ker sva oba najemnika neproftinih stanovanj, v katerih bi rada ostala (dedovano stanovanje je namreč trenutno neprimerno za bivanje (vlaga, plesen, smrad, neizolirane zunanje stene in strop...), kaj bi se zgodilo če bi stanovanje prodala? Bi še vedno lahko ostala najemnika neproftinih stanovanj?
Pa še eno vprašanje: na kaj moram biti pozoren v primeru, da stanovanje darujem pravni osebi?

Hvala v naprej za odgovor!

Lp,
Gabrijel Jurančič
anon-197949 sporočil: 1.269
[#658909] 17.12.09 11:41 · odgovor na: anon-208146 (#657769)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-197949 17.12.2009 11:42

FIN-512293 je napisal(a):
Pozdravljeni!

Na hitro orišem situacijo: sem najemnik neprofitnega stanovanja (lastnik JSS MOL) v katerem živim skupaj s svojo zunajzakonsko partnerico in tremi predšolskimi ter enim šoloobveznim otrokom. Moja mati je prav tako najemnik neprofitnega stanovanja. Dva meseca nazaj je umrla njena mati, moja stara mati, po njej je ostalo stanovanje. Narejene ni bilo nobene oporoke. To pomeni, da stanovanje deduje moja mati oz. če se dediščini odpove jaz.
Ker sva oba najemnika neproftinih stanovanj, v katerih bi rada ostala (dedovano stanovanje je namreč trenutno neprimerno za bivanje (vlaga, plesen, smrad, neizolirane zunanje stene in strop...), kaj bi se zgodilo če bi stanovanje prodala? Bi še vedno lahko ostala najemnika neproftinih stanovanj?
Pa še eno vprašanje: na kaj moram biti pozoren v primeru, da stanovanje darujem pravni osebi?

Hvala v naprej za odgovor!

Lp,
Gabrijel Jurančič
 
Dvomim, da si res najemnik neprofitnega stanovanja, ker takšne stvari sprašuješ naokoli. Večina najemnikov neprofitnih stanovanj dobro ve kako ravnati v takšnih situacijah. Sicer pa vprašaj svojega soseda Muja ali pa Mladena ali pa Srboljuba (tisti, ki vozi taxi črni Mercedes novi E). Zagotovi ti bodo razložili več variant.
anon-191393 sporočil: 1.021
[#666176] 27.12.09 14:22 · odgovor na: anon-208146 (#657769)
Odgovori   +    0
To si ti malo po svoje razlagaš. Če se tvoja mati odpove dedovanju in nima drugih dedičev, bo stanovanje dobila občina oz. država. Ti nimaš tukaj nič zraven, dokler je tvoja mati živa.

Kar se pa tiče najmnega stanovanja je tako, da če si lastnik stanovanja ne moreš biti najemnik neprofitnega stanovanja, zato se moraš odločit kaj bi bil. Glede tega tiče so v na Skladu zelo strogi. Poznam primer, kjer so podedovali 1/6 na vrstni hiši, kar bi v naravi pomenilo 11 kvadratov, pa niso bili več upravičeni do stanovanja. Pa so se pritoževali, da 4 osebe ne morejo živeti na taki površini, a so jim rekli, da je pravilnik jasen.

Pri darovanju pa so pomembni davki, zato se ti po moje ne splača tako skrivati, saj so davki na darila kar visoki. Če ga ene petkrat podariš, ga boš že z davki plačal.

Bodi vesel, da bo tvoja mati dobila stanovanje, zrihtajte ga in naj se vanj vseli, socilano stanovanje pa naj prepusti komu drugemu. Prej ko boš to ugotovil, bolje bo.
anon-166829 sporočil: 5.290
[#666196] 27.12.09 15:40 · odgovor na: anon-208146 (#657769)
Odgovori   +    3
[FIN-512293]
Ker sva oba najemnika neproftinih stanovanj, v katerih bi rada ostala (dedovano stanovanje je namreč trenutno neprimerno za bivanje (vlaga, plesen, smrad, neizolirane zunanje stene in strop...), kaj bi se zgodilo če bi stanovanje prodala? Bi še vedno lahko ostala najemnika neproftinih stanovanj?
Kakšni ljudje dovolijo, da njihova stara mama živi v takšnih obupnih razmerah, v katerih sami ne bi nikoli?
anon-118987 sporočil: 916
[#666276] 27.12.09 18:05 · odgovor na: anon-191393 (#666176)
Odgovori   +    2
Ni čisto tako. Pri dedovanju se lahko odpoveš dediščini v korist preostalih dedičev in nihče te ne more prisiliti, da deduješ. So pa zajebali, ker stara mama ni naredila oporoke v kateri bi stanovanje zapustila kakšnemu društvu(ki bi ga ustanovili oni)in tako uradno ne bi imeli nič, v praksi pa.

LP

p.s: nikakor ne podpiram takšnih mahinacij
anon-118987 sporočil: 916
[#666277] 27.12.09 18:06 · odgovor na: anon-191393 (#666176)
Odgovori   +    0
Ni čisto tako. Pri dedovanju se lahko odpoveš dediščini v korist preostalih dedičev in nihče te ne more prisiliti, da deduješ. So pa zajebali, ker stara mama ni naredila oporoke v kateri bi stanovanje zapustila kakšnemu društvu(ki bi ga ustanovili oni)in tako uradno ne bi imeli nič, v praksi pa.

LP

p.s: nikakor ne podpiram takšnih mahinacij
anon-191393 sporočil: 1.021
[#666302] 27.12.09 19:44 · odgovor na: anon-118987 (#666277)
Odgovori   +    1
[hariharihari]
Ni čisto tako. Pri dedovanju se lahko odpoveš dediščini v korist preostalih dedičev in nihče te ne more prisiliti, da deduješ. So pa zajebali, ker stara mama ni naredila oporoke v kateri bi stanovanje zapustila kakšnemu društvu(ki bi ga ustanovili oni)in tako uradno ne bi imeli nič, v praksi pa.

LP

p.s: nikakor ne podpiram takšnih mahinacij
Kot si napisal, se lahko odpove v korist preostalih dedičev. Če pa teh ni, se lahko samo opove dediščini in tako sem sklepal iz opisa, da ni drugih dedičev.

Glede na opis situacije predvidevam, da bi če bi za staro mamo prej poskrbeli, bi ta verjento še živela. Tako pa jim je važno, da čim več dobijo (na račun drugih), saj imajo to v družini. Vsi namreč živjo v socialnih stanovanjih. Zato sem mu napisal, kako naj reši situacijo, da nas bo čim manj obremenjeval s svojim izkoriščanjem. Če mu mahinacije ne bodo uspele, bo koristil brezplačno pravno pomoč, potem bo zaradi tega zbolel in bo koristil brezplačno ambulanto za tiste z nizkimi dohodki. Vse ostalo (socilane podpore in najvišje otroške doklade) pa verjento že koristi.
anon-9939 sporočil: 17.846
[#666523] 28.12.09 09:33 · odgovor na: anon-208146 (#657769)
Odgovori   +    1
[FIN-512293]
Pozdravljeni!

Na hitro orišem situacijo: sem najemnik neprofitnega stanovanja (lastnik JSS MOL) v katerem živim skupaj s svojo zunajzakonsko partnerico in tremi predšolskimi ter enim šoloobveznim otrokom. Moja mati je prav tako najemnik neprofitnega stanovanja. Dva meseca nazaj je umrla njena mati, moja stara mati, po njej je ostalo stanovanje. Narejene ni bilo nobene oporoke. To pomeni, da stanovanje deduje moja mati oz. če se dediščini odpove jaz.
Ker sva oba najemnika neproftinih stanovanj, v katerih bi rada ostala (dedovano stanovanje je namreč trenutno neprimerno za bivanje (vlaga, plesen, smrad, neizolirane zunanje stene in strop...), kaj bi se zgodilo če bi stanovanje prodala? Bi še vedno lahko ostala najemnika neproftinih stanovanj?
Pa še eno vprašanje: na kaj moram biti pozoren v primeru, da stanovanje darujem pravni osebi?

Hvala v naprej za odgovor!

Lp,
Gabrijel Jurančič
Ali želiš reči, da je do pred dvema mesecema stara mati živela v stanovanju, ki je neprimerno za bivanje? Ali je postalo neprimerno v zadnjih dveh mesecih, torej po smrti stare mame? Ali je stara mamam mogoče celo živela kje drugje in je stanovanje ves čas bilo prazno, vidva z mamo pa sta živela vsak v svojem neprofitnem (načeloma socialnem) stanovanju?!

Več je vprašanj, noben odgovor pa ni ravno lep.

Kakopak, tvoja mati se lahko dediščini odpove v tvojo korist, a dejta še pred tem preveriti, če je mogoče občina karkoli prispevala za staro mamo (če je mogoče živela v domu in je občina plačevala del stroškov).

Če želita z mamo še naprej "tolči socialo" (beri: živeti v neprofitnem stanovanju) je morda še najboljši nasvet stanovanje prodati.

Podarjanje stanovanja pravni osebi absolutno odsvetujem.

Strani: 1