Izbrani forum: Nepremičnine

Izbrana tema: Ureditev meje

Strani: 1

poledica sporočil: 34
[#2458146] 22.09.14 11:56
Odgovori   +    0
Pozdravljeni,
imam vprašanje katero se nanaša na ureditev meje s sosedo.

V aprilu leta 2014 sem kupila kmetijsko zemljišče na katerem stoji tudi hiša. Zemljišče sem takoj vpisala v zemljiško knjigo in naročila ureditev mej pri geodetskem podjetju. Po končanem količenju mej, ki so ga geodeti opravili, ena od lastnic sosednje parcele meje ni hotela podpisati, češ da gre meja njene parcele približno 12 m višje v mojo parcelo. Dokaz za to naj bi bilo ustno izročilo njene mame.
Sedaj čakam na ustno obravnavo na Geodetski upravi, vendar glede na izjave sosede ne upam na pozitivni dogovor,
Kaj svetujete, kako bi se dalo najbolje rešiti ta problem, da se ne bi bilo potrebno tožarati, ker tega si res ne želim. Sem pa prizadeta, ker sem zemljišče pošteno plačala, sedaj pa so mi na zemljišče (moje) postavili rampo, češ da si moram dovoz do hiše drugje urediti.
Kdaj velja načelo zaupanja v zemljiško knjigo, ki pravi :

8. člen

(1) Kdor v pravnem prometu pošteno ravna in se zanese na podatke o pravicah, ki so vpisani v zemljiški knjigi, zaradi tega ne sme trpeti škodljivih posledic.

(2) Kdor izpolni pogoje za vpis pravice oziroma pravnega dejstva v zemljiško knjigo v svojo korist in tega vpisa ne predlaga, nosi vse škodljive posledice takšne opustitve.
Načelo zaupanja v ZK ima namreč prednost pred priposestvovanjem, zato oseba, ki zaupa v ZK, ne sme biti oškodovana.

Hvala in lep pozdrav

Strani: 1