Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: vrednost slovenskih delnic

Strani: 1 2 3 4 5 6 ... 24

tommek sporočil: 558
[#2640275] 10.02.17 18:35
Odgovori   +    0
Ne zelim siriti dvom ali pesimizem, vendar je prav, da stojimo na realnih tleh in nas vsesplosna rast slovenskih delnic v zadnjih dveh mesecih, ki je nadpovprecna ne zanese. (popravite me, ce se motim)

Koliko casa se lahko traja? Kaj se bo zgodilo, ko se bo rast ustavila?

Razumem, kaj vse vpliva na trenutno gibanje vrednosti delnic. (pretekli dogodki: prodaja delnic zaradi zapiranja registrskih racunov, pocasno okrevanje iz splosne gospodarske krize, tekoci in prihajajoci dogodki: poslovanje podjetij, napovedi poslovanja, morebitni prevzemi, splosno dogajanje v Sloveniji,...)

Kaj menite, glede trenutne rasti vseh delnic? (Tudi do 200 % v zadnjem letu)

Moje mnenje:
Gorenje: 6,3 EUR - rast 50 % (realna cena, ce Panasonic ostane. Ob uresnicitvi strategije do 2020, pricakujem ceno leta 2020 okoli 15 EUR)

Intereuropa: 1,53 EUR - rast 200 % (kljub boljsemu poslovanju, morda pretirana rast. Ceno opravici samo ponovno dobro leto oz. takrat cena do 2 EUR)

Krka: 51 EUR - padec 20 % (zaradi precejsnjega padca dobicka, upraviceno nizji tecaj. Glede na to, da bodo nove informacije o poslovanju v marcu in ce ne bo hitrega izboljsanja, pricakujem nadaljnjo padanje tecaja na 48 morda 45 EUR.)

Petrol: 330 EUR - rast 40 % (preteklo poslovanje dobro, napovedi dobre. Ob uresnicitvi napovedi, pricakujem utrditev tecaja in nadaljnjo pocasno a stabilno rast)

Zavarovalnica Triglav: 26,4 EUR - rast v zadnjih mesecih 15 % (delnica, ki sicer obeta, pa vendar se do sedaj na tecaju to ne odraza. Poslovanje je stabilno, morda bi lahko se letos zrastla do 33 EUR?)

Telekom: 82 EUR - rast 15 % v zadnjem mesecu (menim, da je ena redkih delnic, kjer lahko vlagatelj mirno spi. Na dolgi rok, tudi ce ne pride do prevzema, dvomim da bi bila vrednost delnice nizje kot je danes. Pogoj: poslovanje isto oz. boljse. Glavnica varna + izplacilo dividend)

Cinkarna: 184 EUR - rast 150 % (rast je povezana zaradi boljsega poslovanja, osnovna surovina mesecno pridobiva na ceni, resitev okoljskega problema... Se pa vprasam, do kam se lahko gre tecaj v letosnjem letu, glede na preteklo nadpovprecno rast? Morda nihaj navzdol po izplacilu dividend? (primer ZVTG 2016 iz 27 na 22 EUR, padec cca 20 %) Na dolgi rok bi lahko ob taksnem poslovanju tecaj sicer pocasi rastel do 240 EUR?)

Kaksna so vasa mnenja, pricakovanja? Vidite drugacno sliko?

Ta forum sem do sedaj spremljal zgolj kot bralec in so mi dolocena mnenja oz. informacije pomagala pri nakupu delnic. Naj tudi ostalim ki so ze ali se bodo vkljucili na kapitalski trg.
Nikec3 sporočil: 1.203
[#2640276] 10.02.17 18:59 · odgovor na: tommek (#2640275)
Odgovori   +    0
Meni se zdijo tvoje napovedi kar realne. V vsakem primeru je slovenska borza ena izmed najbolj podcenjenih. Dividendna donosnost je ena izmed najvišjih v Evropi, to je v času nizkke inflacije in obrestnih mer še toliko bolj vzpodbudno. Po drugi strani se pri nobenem od naših blue chipov ne pričakuje neko poslabšanje, z izjemo Krke.

KRKG - Kdor bo pri Krki zadel točko odboja bi lahko vredu investiral. Pričakujem slabo zadnje četrtletje 2016, in pa prvo četrtletje 2017, računam da bo nekje sredi leta Krka dosegla dno, potem pa se lahko spet začne počasna rast.

Jaz imam za slovenske delnice sicer bolj kratkotrajne napovedi.

LKPG - Letos pričakujem ceno vsaj 30 € na delnico, morda celo 35 €. Pozitivno bo vplivalo preseganje načrta (kot ponavadi), pričakujem tudi pozitivne novice glede II. tira.

GRVG - V primeru da Gorenje izpolni pričakovanja pričakujem enkrat do konca leta ceno vsaj 7,5 €, morda celo sredi leta (po objavi rezultatov za 2. četrtletje). V tem obdobju vidim stabilno rast Rusije in Rublja, ter krepitev prodaje premijskih izdelkov. Gorenje se tudi kratkoročno ceneje zadolžuje kot lani. Še en dejavnik je, da pričakujem Altino zvišanje ciljne cene. V primeru da bi se Panasonic umaknil pričakujem predvsem kratkotrajni šok, na dolgi rok pa ne neke razlike.

PETG - Lani sem rekel, da bo letos zagotovo 350 €, mogoče celo 400 €. Druga cifra se mi zdi morda vseeno malo previsoka, vseeno pa pričakujem počasno rast PETG še vsaj letos in naslednje leto.

TSLG - pričakujem srednjeročno stabilizacijo med 85 € in 95 €.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2640297] 10.02.17 21:14 · odgovor na: Nikec3 (#2640276)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: tilenrexi 10.02.2017 21:28
[Nikec3]
KRKG - Kdor bo pri Krki zadel točko odboja bi lahko vredu investiral. Pričakujem slabo zadnje četrtletje 2016, in pa prvo četrtletje 2017, računam da bo nekje sredi leta Krka dosegla dno, potem pa se lahko spet začne počasna rast.
Tako, kot vedno. Če zadaneš dno, je investicija seveda dobra, vendar nihče ne ve, kje je dno. Krka je trenutno toast, dokler se ne pokažejo spremembe na bolje. Zaradi Krke same in zaradi tega, ker okoli Krke vsi ostali precej bolje poslujejo, med tem, ko gre Krki vedno slabše. Tukaj je ogromno kapitala, ki želi pobegniti in tudi meni se trenutno zdi Krka ena izmed najbolj, če ne najbolj tveganih naložb na LJSE. Dobiček se bo skoraj prepolovil, dividende ne bodo zmanjšali in payout ratio bo za njihove razmere šel v nebo. Prihaja neka nova era za Krko in tako bodo mogli priti tudi novi investitorji, katerim je to še vedno sprejemljivo in kateri bodo obstoječim omogočili, da se iz te investicije umaknejo. Teh pogojev trenutno ni in tečaj Krke ne more napredovati.

Za vse ostale velja, da bodo rasli skupaj z rastjo BDP. Delnice niso drage.

Dolgoročno sem najbolj optimističen še vedno pri PETG (liberalizacija), ZVTG (dvig obrestnih mer FED, ECB), TLSG (izboljšanje poslovanja in obrat kritične mase v pozitivno stran) in IEKG (drastično izboljšanje poslovanja in uspešno razdolževanje). Vse omenjene imam tudi v portfelju in trenutno ne načrtujem novih nakupov, ker sem v času KDD razprodaje postal fully invested.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2640305] 10.02.17 21:42 · odgovor na: (#2640303)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: tilenrexi 10.02.2017 21:46
IPO želijo pri 60 EUR, če se ne motim. Samo to so mokre sanje. Velja sicer enako, kot za zavarovalnice. Dobički bank in zavarovalnic se bodo višali z dvigovanjem obrestnih mer.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2640337] 11.02.17 10:26 · odgovor na: Nikec3 (#2640276)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: tilenrexi 11.02.2017 10:31
[Nikec3]
KRKG - Pričakujem slabo zadnje četrtletje 2016, in pa prvo četrtletje 2017, računam da bo nekje sredi leta Krka dosegla dno, potem pa se lahko spet začne počasna rast.
Mogoče po dividendi! :)

Pri 41 EUR na lot bo yield cca 6,75%. Brez izboljšanja poslovanja je to še vedno slaba tolažba.
N1996 sporočil: 90
[#2640340] 11.02.17 11:17 · odgovor na: (#2640303)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 10.02.17 23:31
CICG predsednik uprave je decembra 2015 za leto 2016 napovedal 3,6 mio dobicka. Leto pozneje ugotavlja, da ga bo presegel za 150 in vec odstotkov. Decembra lani za 2017 napove 10 , in kot kaze gibanje cene njihovih izdelkov, bo to zlahka presegel. Ni razloga da ga ne bi bilo vsaj 20 mio. Ali 30. Optimist? Hmm
Cena delnice pa samo dobrih 100% visja v letu dni. Ni razloga, da ne gre preko 250.
Mocna rast delnice zagotovo bolj preprica v nakup kot padci vrednosti. In tudi uprava preprica. Nikoli ne obljublja nemogoce, zgolj realno. (No, decembra bi verjetno lahko bila "bolj" realna z napovedjo za 2017) takih uprav je malo. Bencina je zelo dober, glede na to, kaj imamo v Sloveniji.
Torej strong buy, dokler kdo ponuja, da lahko kupimo pod 200.
Zdaj me pa raztrgajte Krkasi...., ostali itak imate CICG....
anon-56333 sporočil: 161
[#2640351] 11.02.17 12:41 · odgovor na: tilenrexi (#2640305)
Odgovori   +    0
[tilenrexi]
Dobički bank in zavarovalnic se bodo višali z dvigovanjem obrestnih mer.
To po moje sicer drži tako v povprečju na dolgi rok, kratkoročno pa ne vem če. Ko gredo yieldi gor, cene bondom padajo in če imajo MtM vrednoteno potem bodo kapitalske izgube. Pri bankah pa je po moje malce zaskrbljujoče, da so zadnje čase dajale precej dolgoročnih kreditov s fiksno OM ,ki je neverjetno nizka (ca 2%), pri čemer na pasivi niti približno nimajo tako dolgoročnih virov. Ko bo obrat, jih bo verjetno malo stisnilo...
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2640355] 11.02.17 13:32 · odgovor na: anon-56333 (#2640351)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: tilenrexi 11.02.2017 13:50
Dolgoročno, seveda. Nisem špekulant. :)

Pri "fiksnih" obrestnih merah je pa tako, da niso čisto fiksne. Finance so že pisale o tem.
Nikec3 sporočil: 1.203
[#2640357] 11.02.17 14:32 · odgovor na: tilenrexi (#2640337)
Odgovori   +    0
Jaz mislim da je Krka trenutno še v fazi zanikanja problemov. Ko predvem iščejo izgovore "Katera vsa valutna nihanja so kriva". Verjetno še niti sami ne vedo, da delajo kaj narobe. To bo še pomojem nekaj časa trajalo, ker kake nove strategije še niso pripravili, in je pomojem ne bodo do sredine leta, ali pa recimo da bodo zametki že v letnem poročilu.

Padec dobička, padec delnice in jeza delničarjev, jih bo verjetno počasi streznila in bodo verjetno ugotovili, da morajo nekaj spremenit. Pričakujem stabilizacijo v tretjem četrtletju 2017 (predvsem relativno na 2016, ker je bilo tretje četrtletje res slabo), od takrat dalje pa počasno rast.

Čez podobno fazo je šlo pred časom Gorenje, ampak mislim da so se (glede na pričakovanja in področje na katerem delujejo) kar dobro odzvali. Nizek rubelj jim ni povzročil večjih problemov.
Nikec3 sporočil: 1.203
[#2640358] 11.02.17 14:36 · odgovor na: N1996 (#2640340)
Odgovori   +    0
"In tudi uprava preprica. Nikoli ne obljublja nemogoce, zgolj realno. (No, decembra bi verjetno lahko bila "bolj" realna z napovedjo za 2017) takih uprav je malo. Bencina je zelo dober, glede na to, kaj imamo v Sloveniji."

Če podjetje za 150% preseže napovedi o dobičku potem to ni dobra uprava. Dobra uprava je takrat, ko je napoved za kak % boljša od realizacije.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2640365] 11.02.17 15:25 · odgovor na: Nikec3 (#2640357)
Odgovori   +    0
Misliš, da bi lahko Krka v tem času dosegla tudi nivoje pod 40 EUR? Najnižji nivo v zadnjih desetih letih je bil dosežen leta 2012 okrog 41 EUR, vendar takrat je bil dobiček dejansko bistveno višji, kot sedaj.
anon-337677 sporočil: 6
[#2640418] 11.02.17 22:28 · odgovor na: tilenrexi (#2640365)
Odgovori   +    3
čas vnosa: 11.02.17 19:29
Sam sem mnenja, da so slovenske delnice relativno poceni, vendar pa se sam zaradi nizke likvidnosti držim predvsem večjih igralcev.
GRVG: te delnice sploh ne povoham, dokler se jim poslovanje ne stabilizira in dokler ne dokažejo, da so sposobni na dolgi rok ustvarjati dobiček. Tukaj vidim tudi velik problem uprave.
IEKG: zelo nelikvidna, problem upadanja prihodkov in hkrati zelo nizkih marž.
PETG: sure bet. Sam sem jo prodal pred enim mesecem, ker obstaja precej boljših alternativ v tujini. Ne spadam med tiste, ki mislijo, da jim bo liberalizacija trga naftnih derivatov naboostala dobiček do skrajnosti. Pri dvigovanju cen morajo biti previdni iz dveh razlogov: 1. zaradi javnosti in države, ki bi ob previsokem višanju cen takoj potegnila ročno zavoro. 2. ker bi z višjimi cenami pregnali vsaj del kupcev, ki v njihovih prodajalnah kupuje drugo blago (kave, sendviče ipd).
KRKG: dokler je tam kavboj Colarič, me ne vidijo.
TLSG: za moje pojme previsoka zadolženost, padanje prihodkov in veliko izzivov, pred katerimi lahko tudi pokleknejo. Ne strinjam se, da je to sure bet, sploh zato, ker je v kadrovanje še vedno preveč vpletena politika (+ "našega ne damo"). Vidim predvsem kratkoročno izboljšanje rezultatov in možnost špekuliranja o prevzemu. Če pride cena na okrog 95-100 €, ne bom pomišljal o prodaji.
ZVTG: moj top pick. Nizka zadolženost, visok dobiček, dobre dividende, stabilen položaj na trgu. Ne prodajam vsaj do cene 35 eur (pri obstoječem poslovanju seveda).
CICG: preveliko nihanje dobička, sam se tudi izogibam "surovinskim" dejavnostim, ki so preveč odvisna od nihanja cen surovin. Trenutno se mi ne zdi poceni glede na ostale delnice na slovenski borzi, veseli pa nizka zadolženost in dokaj stabilno poslovanje.
LKPG: dokler bodo tam razne vstaje in zlizanost s politiko, me ravno tako ne vidijo. Čeprav je dejavnost perspektivna in podjetje posluje dobro.

Vidim pa veliko napovedovanja med komentarji ("ceno delnice pričakujem na x eur v roku x mesecev") in dividendni donos kot enega izmed glavnih razlogov za nakup delnic. Doslej se je izkazalo, da so (tudi na slovenski borzi nedolgo nazaj) ljudje kupovali delnice "po občutku" in "po priporočilih analitikov" itd. Vsi vemo, kako se je končalo.
Nikec3 sporočil: 1.203
[#2640419] 11.02.17 22:30 · odgovor na: tilenrexi (#2640365)
Odgovori   +    0
Marsikaj ob odvisno od tega, če bo Krka znala odsreagirati in ustavila padanje prihodkov. Dobiček mislim da bo ob tem ostal sam po sebi. Sicer pa nisem tak pesmimist. Če upoštevam možnost popravka celotnega indeksa in vse zgoraj našteto bi rekel, da ne pričakujem da bi tečaj lahko šel pod recimo 43 € (45 ne upam napisat ;)).

Sicer pa svetovnih trendov v panogi ne poznam dovolj in ne vem koliko je ta lanski in letošnji padec Krke "normalen". Ampak Krka je stagnacijo začela že veliko prej.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2640423] 12.02.17 04:50 · odgovor na: anon-337677 (#2640418)
Odgovori   +    0
Prihodki TLSG in IEKG več ne upadajo.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2640435] 12.02.17 10:16 · odgovor na: anon-337677 (#2640418)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: tilenrexi 12.02.2017 10:27
Nihce ne pravi, da bo liberalizacija boostala dobicek do skrajnosti. Dejstvo je, da liberalizacija ni zajeta v strateskem nacrtu do leta 2020 in tako bodo rezultati zagotovo presezeni, kar vliva optimizem ali drasticno zmanjsuje negotovost na dolgi rok, kar je vsaj zame zelo pomembno.

Rad bi pa seveda slisal vsaj 2 alternativi Petrolu iz tujine zaradi katere je bilo vredno prodati. Zdi se mi, da tako nizko vrednotenje ob tako trotlziher poslovanju in stalnem povecevanju dividend, precej tezko najdes.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2640438] 12.02.17 10:32 · odgovor na: Nikec3 (#2640419)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: tilenrexi 12.02.2017 10:42
Razumem, vendar zakaj bi danes plačal več za en lot Krke, kot takrat? Pogledaš Petrol in ti je takoj jasno, zakaj danes plačaš več.

Zakaj torej pri Krki to ne velja? Zakaj je danes normalno, da nekdo plača več denarja za manj Krke? Misliš, da kritična masa še ni ugotovila, da plačuje več za manj?
Nikec3 sporočil: 1.203
[#2640440] 12.02.17 11:00 · odgovor na: tilenrexi (#2640438)
Odgovori   +    0
Ker so danes drugačne razmere. Zakaj je bila povprečna letna dividendna donosnost leta 2008 1%, danes pa je 5%? Po tem kriteriju so danes delnice 5x manj vrednotene.

Trendi gredo tudi v drugo smer. Luka Koper je bila 6 mesecev nazaj vredna enako kot 30 mesecev nazaj, pa ji je v vmesnem času dobiček in pretovor precej zrasel.

Leta 2012 je bilo tudi veliko več negotovosti na svetovnih trgih, svetovni indeksi so bili nižje,... Treba se je zavedati, da rast slovenske borze krepko zaostaja za rastjo v ZDA ali drugod po Evropi. Ta razlika se bo slej kot prej zmanjšala.
Nikec3 sporočil: 1.203
[#2640441] 12.02.17 11:04 · odgovor na: anon-337677 (#2640418)
Odgovori   +    0
"Vidim pa veliko napovedovanja med komentarji ("ceno delnice pričakujem na x eur v roku x mesecev") in dividendni donos kot enega izmed glavnih razlogov za nakup delnic. Doslej se je izkazalo, da so (tudi na slovenski borzi nedolgo nazaj) ljudje kupovali delnice "po občutku" in "po priporočilih analitikov" itd. Vsi vemo, kako se je končalo."

Delnice vedno kupuješ po občutku. Nikjer se namreč ne da izračunati kakšna bo vrednsot čez x časa. In ko kupuješ je jasno, da si v glavi ustvariš sliko do kam bi delnica lahko skočila, hkrati pa tudi razmišljaš, da je možno da ji vrednost pade. To je nekaj povsem normalnega. A kupuje kdo delnice brez slike v glavi, kje bi naj bila delnica čez x časa? Itak da vsak ki kupi verjame v rast.

Je pa res, da obstajajo tudi "objektivni kazalniki", ki niso odvisni od mnenja. Recimo meni je nepredstavljivo, da bi šel v času nizkih obrestnih mer denar vezati na banko, ko pa imajo slovenske delnice dividendno donosnost okrog 5%. Ampak večina državljanov vseeno ne razmišlja tako, mnogi predvsem zato ker so se pri zadnjem balonu močno opekli.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2640442] 12.02.17 11:09 · odgovor na: Nikec3 (#2640440)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: tilenrexi 12.02.2017 11:27
Ne me narobe razumet. Jaz se strinjam, da vrednotenje na podlagi dividend ni ustrezno. Zanima me le, zakaj bi danes torej nek normalen investitor plačal več za manj Krke, kot leta 2012? Plačam več EUR za manjši delež v kapitalu ob tem, da je poslovanje slabše in obeti slabi. Nobene logike in to se MORA uskladiti. Ali bo Krka bolje poslovala kot leta 2012 - trenutno ni šans, ali pa gre tole še navzdol in videli bomo, koliko so investitorji pripravljeni plačati.

Prav tako ni dvoma o tem, da Luka danes posluje bolje, kot leta 2012. Tudi tečaj je višji in je podprt z boljšim poslovanjem. Krka je višje in posluje slabše.

Zakaj torej to za Krko ne velja? Nekaj še ne štima, ane. Tudi Cole danes odkupuje dražje, kot takrat in manj pomaga obstoječim delničarjem. Očitno račun še pride. Mora priti.
Nikec3 sporočil: 1.203
[#2640451] 12.02.17 12:13 · odgovor na: tilenrexi (#2640442)
Odgovori   +    0
Pa sej si si sam odgovoril. Vrednotenje za različna časovna obdobja glede na dividende je neustrezno. Zakaj je nekdo bil leta 2008 pripravljen plačati 5x več za isto stvar kot danes?

Krka po mojem mnenju ne bo šla pod 43 €, ker:
- bo izboljšala poslovanja,
- odkupuje lastne delnice,
- ima dolgotrajno tradicijo zanesljive in varne naložbe,
- ima večjo likvidnost,
- ker so trenutno delnice na slo borzi proti ostalim precej nizko ocenjene.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2640453] 12.02.17 12:30 · odgovor na: Nikec3 (#2640451)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: tilenrexi 12.02.2017 12:30
Zakaj je nekdo bil leta 2008 pripravljen plačati 5x več za isto stvar kot danes?
Ista stvar praktično ne obstaja, samo v imenu. Tudi LJSE ima podjetja, ki danes poslujejo bolje, kot leta 2007/2008. Krka ni med njimi in tudi nič ne kaže na to, da bi kaj hitro lahko bila.

Trenutno Krka proti Petrolu nima za burek. Takole.
Nikec3 sporočil: 1.203
[#2640454] 12.02.17 12:48 · odgovor na: tilenrexi (#2640453)
Odgovori   +    1
Sej to ti ravno pravim. Večina podjetij na LJSE danes posluje bolje kot leta 2007/8, vrednotena pa so 3x nižje. In ja, Krka proti Petrolu nima za burek.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2640457] 12.02.17 13:00 · odgovor na: Nikec3 (#2640454)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: tilenrexi 12.02.2017 13:07
Potem bi se moral tudi strinjati, da nekega pretiranega razloga za to, da je ta faktor trenutno pri Krki najmanjši, ravno ni.
anon-337677 sporočil: 6
[#2640556] 13.02.17 17:02 · odgovor na: Nikec3 (#2640441)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 13.02.17 17:01
[Nikec3]
Delnice vedno kupuješ po občutku. Nikjer se namreč ne da izračunati kakšna bo vrednsot čez x časa. In ko kupuješ je jasno, da si v glavi ustvariš sliko do kam bi delnica lahko skočila, hkrati pa tudi razmišljaš, da je možno da ji vrednost pade. To je nekaj povsem normalnega. A kupuje kdo delnice brez slike v glavi, kje bi naj bila delnica čez x časa? Itak da vsak ki kupi verjame v rast.

Je pa res, da obstajajo tudi "objektivni kazalniki", ki niso odvisni od mnenja. Recimo meni je nepredstavljivo, da bi šel v času nizkih obrestnih mer denar vezati na banko, ko pa imajo slovenske delnice dividendno donosnost okrog 5%. Ampak večina državljanov vseeno ne razmišlja tako, mnogi predvsem zato ker so se pri zadnjem balonu močno opekli.
No, jaz sem drugačnega mnenja, ker pri investiranju skušam čim manj prepustiti občutku. Oba analizi podjetja se lahko hitro vidi, ali je primerno za investicijo ali ne. Končna odločitev pa vsaj pri meni ni odvisna od občutka, ampak od tega, kar mi pokažejo izračuni.

Tilen, PETG sem prodal, ker sem videl potencial v drugih zelo uspešnih podjetjih, ki dobro poslujejo in so še cenejša od PETG. Res je, da gre za manjša podjetja glede na tržno kapitalizacijo (100-500 mio), vendar se je v preteklosti izkazalo, da portfelj 20-30 dobrih poceni podjetij na dolgi rok prinese zelo nadpovprečne donose. Komur je na dolgi rok dovolj 5-7% na leto, naj investira v PETG, KRKG, Shell, Volkswagen, Apple in podobno. Sam pa ne vidim vzroka, zakaj bi vztrajal z bluechipi, če obstajajo načini, da najdemo zelo dobre nakupne priložnosti med manjšimi podjetji z višjimi potencialnimi donosi. Trenutno najdem največ priložnosti med manjšimi podjetji na Japonskem, Hong Kongu in Singapurju. Denar od prodaje PETG je šel v delnico, ki je v tem mesecu (odkar sem jo kupil), naredila +20%, pa je še vedno zelo poceni. Zdaj, kdaj bo šel PETG s 320 na 384 € (+20%), je pa vprašanje. Če te zanima, katere delnice kupujem, me pa lahko kontaktiraš.
anon-337677 sporočil: 6
[#2640578] 13.02.17 18:48 · odgovor na: anon-337677 (#2640556)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 13.02.17 18:05
Sori Nikec, ne morem ti poslati zasebnega sporočila. Ne vem, a sem blesav ali je samo vmesnik tega foruma tako butast, da mi ne dovoli poslati. Ti odgovorim kar tukaj:

Poslujem preko Interactive Brokers, ki ga pri nas trži Optimtrader (upam, da se to ne kvalificira za reklamo?). Precej ugodni pogoji, čeprav bi bili še ugodnejši, če bi sklenil pogodbo direktno z IB, ampak se mi za par evrov ne da hecati z Ameriko. Na japonski borzi je provizija malo manj kot 10 € na nakup/prodajo (ne glede na znesek), v Evropi tam med 5-10 €, v ZDA pa 5 USD. Stroškov odprtja nisem imel, prav tako ni stroškov vzdrževanja računa, če narediš vsaj 30 € provizije v enem letu. Ok zadeva, vsaj jaz imam doslej dobre izkušnje. Pa ti? Katero uporabljaš ti? Z izbiro posrednika sem se kar precej ukvarjal, ker me je bilo strah, da ne bi denarja zaupal kar neki xy platformi, ker so ljudje že imeli slabe izkušnje. IB je dobro stoječa firma, mislim da celo največji spletni broker, ki kotira tudi na ameriški borzi.

Kar se tiče podatkov, jih pa dobim na screener.co. Sicer je plačljiv (mislim da 25 usd na mesec), ampak imajo 1 mesec free trial in če se vsak mesec prijaviš z drugim email naslovom, si lahko stalno na free trial, samo vsak mesec se moraš pač na novo prijaviti. Screener črpa podatke iz Reutersa, tako da so precej zanesljivi, imaš pa praktično vse delnice na voljo, tudi slovenske. Ko pridejo ven novi podatki za četrtletja, so gor običajno objavljeni v 2-7 dneh. Je pa na momente malo neroden, iskalnik je sploh katastrofa, ampak se ga sčasoma navadiš. V povprečju skratka dobra zadeva, ko se ga navadiš.

Upam, da sem ti pomagal :)
anon-112926 sporočil: 71
[#2640584] 13.02.17 19:05 · odgovor na: tommek (#2640275)
Odgovori   +    0
Glede CICG so zadeve precej predvidljive, je pa tudi Benčina predvidljiv s svojo konzervativo. Skratka, če bo dobiček 5 mio, je realna ocena delnice 220-230€, če je 6 mio pa 240-250€, 7 mio € - 270€,... Če kot osnovo za pričakovanja vzamem dobiček iz 3Q 2016, ki je bil 5 mio ter rast TIO2 v tem obdboju, bi lahko sklepal o dobičku 6,5€. A kaj bodo prikazal je druga stvar, bi pa bilo vsaj etično če ne že kaj drugega, da prikaže vsak 6 mio€. Vse drugo, kar je bilo že 10x prežvečeno (zadolženost, rezerve, opustitev nedonosnega programa,...) ne bom omenjal...
Še to, delno primerljivo leto po ceni TIO2 - 2012, je imelo rezultat v 18,2 mio dobička, v 2011, je bilo 25+ mio dobička. Če so v teh letih povečevali rezerve pa ne vem, bi moral še 1x prebrati LP 2011 in 2012...
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2640603] 13.02.17 21:02 · odgovor na: anon-337677 (#2640556)
Odgovori   +    0
Ne vem, zakaj takšna skrivnost.
anon-337677 sporočil: 6
[#2640739] 14.02.17 18:45 · odgovor na: tilenrexi (#2640603)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 14.02.17 14:32
Se opravičujem vsem, ki jim nisem mogel odgovoriti na sporočilo, ampak mi sistem tega enostavno ne pusti (javlja mi napako: Uporabnik, ki je v čakalnici, ne more pošiljati zasebnih sporočil.)

Tilen, nisem hotel pisati o delnici, ki sem jo kupil, ker je to tema za slovenske delnice in nočem smetiti z drugimi delnicami. No pa vseeno, če koga zanima, gre za Cowell E Holdings (ticker: 1415), ki kotira na hongkonški borzi. Kupil sem ga pred mesecem za 1,96 HKD, danes je šla delnica gor še za dodatnih 17%, tako da je zdaj vredna 2,70 HKD, kar je skupno skoraj 38% donosa.
tommek sporočil: 558
[#2640746] 14.02.17 19:15 · odgovor na: (#2640743)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: tommek 14.02.2017 19:20
siol.net/novice/gosp...tja-431033

siol.net/novice/gosp...cek-432357

Zanimivo branje in primerjalna tabela s podatki 2010 - 2016 za glavna borzna podjetja.
Nikec3 sporočil: 1.203
[#2640757] 14.02.17 20:59 · odgovor na: tommek (#2640746)
Odgovori   +    0
Novica, ki lahko ima posreden vpliv na slovenske družbe na borzi:

www.rtvslo.si/svet/t...rim/414975

Trump je baje izjavil, da pričakuje da bo Rusija vrnila Krim Ukrajini. Rubelj je v zadnjem času napram € sicer precej rasel.

Strani: 1 2 3 4 5 6 ... 24