Strani: 1

FIN-544124 sporočil: 2.784
[#3015492] 03.02.23 06:17
Odgovori   +    1
Največje vprašanje je seveda, če se taka zadeva sploh splača ?!

Ali je še ena "trajnostna" modna muha ?
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#3015494] 03.02.23 06:29 · odgovor na: FIN-544124 (#3015492)
Odgovori   +    1
[]
Največje vprašanje je seveda, če se taka zadeva sploh splača ?!
oe.finance.si/900815...i-porabili
FIN-544124 sporočil: 2.784
[#3015496] 03.02.23 06:52 · odgovor na: BorutHocevar (#3015494)
Odgovori   +    3
Že dejstvo, da se neporabljena energija odda v omrežje brezplačno pove vse.

Osončenost in najvišja proizvodnja pa je takrat, ko nas ni doma.

Malo balkonov je tudi optimalno orientirani.

Hranilnik energije pa spet zelo dvigne investicijo.

Zadeva je mogoče zanimiva za kakšne upokojence z dobro orientacijo balkona.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#3015501] 03.02.23 08:17 · odgovor na: FIN-544124 (#3015496)
Odgovori   +    2
[]
Zadeva je mogoče zanimiva za kakšne upokojence z dobro orientacijo balkona.
Lahko oporekate konkretnemu izračunu, ki ga je opravil Franko Nemac? Povzet je tu:
oe.finance.si/900815...i-porabili
Opravljen je za megleno Ljubljano...
Nollem sporočil: 965
[#3015504] 03.02.23 09:20
Odgovori   +    0
kaj pa se lahko pri panelu vžge? Pv ima skoraj vsak avtodom namonitirano, pa še nisem slišal ze en požar.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#3015505] 03.02.23 09:43 · odgovor na: Nollem (#3015504)
Odgovori   +    0
[Nollem]
kaj pa se lahko pri panelu vžge?
Ne o panelu, o napeljavi je govora
Nollem sporočil: 965
[#3015507] 03.02.23 10:02 · odgovor na: BorutHocevar (#3015505)
Odgovori   +    4
[BorutHocevar]
> [Nollem]
> kaj pa se lahko pri panelu vžge?

Ne o panelu, o napeljavi je govora
pri 600 W? tok ne doseže niti 3A, za kar so dovolj žice 0,75 mm2 preseka.

navaden fen ima moč 2.000W, pa poglej kako debel je priključni kabel...
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#3015508] 03.02.23 10:07 · odgovor na: Nollem (#3015507)
Odgovori   +    3
[Nollem]
pri 600 W? tok ne doseže niti 3A, za kar so dovolj žice 0,75 mm2 preseka.
Ja, ko sem dobil odgovore naših sogovornikov, sem se tudi jaz spraševal, ali imajo v švedskih stavbah tako zanič omrežje, da so morali izdati citirano opozorilo...
KaA sporočil: 528
[#3015516] 03.02.23 11:23 · odgovor na: BorutHocevar (#3015501)
Odgovori   +    11
[BorutHocevar]
Lahko oporekate konkretnemu izračunu, ki ga je opravil Franko Nemac? Povzet je tu:
oe.finance.si/900815...i-porabili
Opravljen je za megleno Ljubljano...
A lahko jaz?

Nemac je izračunal točno tisto, kar smo nekateri pisali že pri prvotnem članku o balkonskih fotovoltaikah, ki je bil v resnici PR članek za Energen:
- pri optimalni postavitvi balkona točno v smeri juga (Kdo in zakaj bi pri zdravi pameti balkon dal na jug? Zato, da bi popoldne užival na pripekajočem soncu?) in
- pri sedanjih cenah elektrike (če upoštevamo, da bo nekoč DDV spet 22%, je povprečna cena elektrike z vsemi trošarinami, vezanimi na porabo, 18,17 EUR/kWh) in
- brez upoštevanja degradacije PV modulov
se investicija povrne v 21 letih, če imamo zastonj financiranje. Če upoštevamo obrestno mero vsaj 3%, kolikor je danes EURIBOR, pa se investicija povrne v 34 letih.

Pri balkonih, obrnjenih na vzhod ali zahod, je proizvodnja cca 30% manjša, pri balkonih v smeri severa pa je proizvodnja cca 75% manjša od omenjenega izračuna. In v vseh teh primerih (razen idealnem z balkonom na jug) se - kakšno presenečenje - investicija niti pod razno ne splača.
najobj sporočil: 31.871
[#3015522] 03.02.23 13:26 · odgovor na: Nollem (#3015504)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: najobj 03.02.2023 13:27
[Nollem]
kaj pa se lahko pri panelu vžge? Pv ima skoraj vsak avtodom namonitirano, pa še nisem slišal ze en požar.
... čuj, kot jaz razumem to zadevo, je poleg 24/7 medijskega nabijanja - rešimo planet z zeleno brezogljično trajnostno samooskrbo in še prišparajmo - in posledično množičnega montiranja sončnih panelov www.zurnal24.si/pod-...elo-397382 glavni problem, da ko sončni panel zagori, je zaradi elektrike in strupenih plinov zelo nevarno in je požar težko hitro pogasiti ...

P.S.: kaj požar sončnega panela na balkonu pomeni - na strehi grejo strupeni plini v luft, na balkonu pa k višje stanujočim sosedom niti ne zgolj v neposredni bližini - v večstanovanjskih blokih strnjenega naselja raje ne bom razmišljal ...
Nollem sporočil: 965
[#3015523] 03.02.23 13:37 · odgovor na: najobj (#3015522)
Odgovori   +    3
[najobj]
> [Nollem]
> kaj pa se lahko pri panelu vžge? Pv ima skoraj vsak avtodom namonitirano, pa še nisem slišal ze en požar.

... čuj, kot jaz razumem to zadevo, je poleg 24/7 medijskega nabijanja - rešimo planet z zeleno brezogljično trajnostno samooskrbo in še prišparajmo - in posledično množičnega montiranja sončnih panelov www.zurnal24.si/pod-...elo-397382 glavni problem, da ko sončni panel zagori, je zaradi elektrike in strupenih plinov zelo nevarno in je požar težko hitro pogasiti ...

P.S.: kaj požar sončnega panela na balkonu pomeni - na strehi grejo strupeni plini v luft, na balkonu pa k višje stanujočim sosedom niti ne zgolj v neposredni bližini - v večstanovanjskih blokih strnjenega naselja raje ne bom razmišljal ...
če že popaš linke, vsaj preberi kaj v njih piše:
"je na ostrih robovih nestrokovno izvrtane luknje skozi pločevinasto streho prišlo do poškodbe izolacije in posledično do kratkega stika med vodniki na izhodu generatorja sončne elektrarne"

še 1x, paneli ne gorijo...
najobj sporočil: 31.871
[#3015524] 03.02.23 13:56 · odgovor na: Nollem (#3015523)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 03.02.2023 14:15
[Nollem]
> [najobj]
> > [Nollem]
> > kaj pa se lahko pri panelu vžge? Pv ima skoraj vsak avtodom namonitirano, pa še nisem slišal ze en požar.
>
> ... čuj, kot jaz razumem to zadevo, je poleg 24/7 medijskega nabijanja - rešimo planet z zeleno brezogljično trajnostno samooskrbo in še prišparajmo - in posledično množičnega montiranja sončnih panelov www.zurnal24.si/pod-...elo-397382 glavni problem, da ko sončni panel zagori, je zaradi elektrike in strupenih plinov zelo nevarno in je požar težko hitro pogasiti ...
>
> P.S.: kaj požar sončnega panela na balkonu pomeni - na strehi grejo strupeni plini v luft, na balkonu pa k višje stanujočim sosedom niti ne zgolj v neposredni bližini - v večstanovanjskih blokih strnjenega naselja raje ne bom razmišljal ...
če že popaš linke, vsaj preberi kaj v njih piše:
"je na ostrih robovih nestrokovno izvrtane luknje skozi pločevinasto streho prišlo do poškodbe izolacije in posledično do kratkega stika med vodniki na izhodu generatorja sončne elektrarne"

še 1x, paneli ne gorijo...
... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, mora glede na tukaj bb.si/f/docs/diploms...loga_0.pdf napisano diplomant vrniti diplomo, njegov mentor pa zapustiti mesto predavatelja na visokošolski ustanovi ... eh, jebiga ...

P.S.: če že odgovarjaš na moje poste, probaj prebrano razumeti, ker ni poanta, zakaj gori, ampak je poanta, da gori ... khmm, oziroma če napišem bolj počasi, je moja itak jasna poanta v množičnem in zato nestrokovnem montiranju sončnih panelov, kar se v konkretnem primeru kaže v omenjenem "je na ostrih robovih nestrokovno izvrtane luknje skozi pločevinasto streho prišlo do poškodbe izolacije in posledično do kratkega stika med vodniki na izhodu generatorja sončne elektrarne" ... aja, ob primerni temperaturi in kisiku gori vse, tako da jaz na tvojem mestu ne bi bil preveč pameten ...
Nollem sporočil: 965
[#3015526] 03.02.23 14:41 · odgovor na: najobj (#3015524)
Odgovori   +    2
[najobj]
> [Nollem]
> > [najobj]
> > > [Nollem]
> > > kaj pa se lahko pri panelu vžge? Pv ima skoraj vsak avtodom namonitirano, pa še nisem slišal ze en požar.
> >
> > ... čuj, kot jaz razumem to zadevo, je poleg 24/7 medijskega nabijanja - rešimo planet z zeleno brezogljično trajnostno samooskrbo in še prišparajmo - in posledično množičnega montiranja sončnih panelov www.zurnal24.si/pod-...elo-397382 glavni problem, da ko sončni panel zagori, je zaradi elektrike in strupenih plinov zelo nevarno in je požar težko hitro pogasiti ...
> >
> > P.S.: kaj požar sončnega panela na balkonu pomeni - na strehi grejo strupeni plini v luft, na balkonu pa k višje stanujočim sosedom niti ne zgolj v neposredni bližini - v večstanovanjskih blokih strnjenega naselja raje ne bom razmišljal ...

> če že popaš linke, vsaj preberi kaj v njih piše:
> "je na ostrih robovih nestrokovno izvrtane luknje skozi pločevinasto streho prišlo do poškodbe izolacije in posledično do kratkega stika med vodniki na izhodu generatorja sončne elektrarne"
>
> še 1x, paneli ne gorijo...

... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, mora glede na tukaj bb.si/f/docs/diploms...loga_0.pdf napisano diplomant vrniti diplomo, njegov mentor pa zapustiti mesto predavatelja na visokošolski ustanovi ... eh, jebiga ...

P.S.: če že odgovarjaš na moje poste, probaj prebrano razumeti, ker ni poanta, zakaj gori, ampak je poanta, da gori ... khmm, oziroma če napišem bolj počasi, je moja itak jasna poanta v množičnem in zato nestrokovnem montiranju sončnih panelov, kar se v konkretnem primeru kaže v omenjenem "je na ostrih robovih nestrokovno izvrtane luknje skozi pločevinasto streho prišlo do poškodbe izolacije in posledično do kratkega stika med vodniki na izhodu generatorja sončne elektrarne" ... aja, ob primerni temperaturi in kisiku gori vse, tako da jaz na tvojem mestu ne bi bil preveč pameten ...
berem zelo počasi in razumem (DN 4.1.2), da največkrat zagori ostrešje zaradi napake v kablovju.

sem še 1x zelo počasi prebral tudi tvoj post, kjer si pisal o požaru panela. panel pa ne zagori, je pa velika ovira za gasilce, ker zelo otežuje gašenje strehe .
najobj sporočil: 31.871
[#3015531] 03.02.23 15:52 · odgovor na: Nollem (#3015526)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 03.02.2023 16:01
[Nollem]
> [najobj]
> > [Nollem]
> > > [najobj]
> > > > [Nollem]
> > > > kaj pa se lahko pri panelu vžge? Pv ima skoraj vsak avtodom namonitirano, pa še nisem slišal ze en požar.
> > >
> > > ... čuj, kot jaz razumem to zadevo, je poleg 24/7 medijskega nabijanja - rešimo planet z zeleno brezogljično trajnostno samooskrbo in še prišparajmo - in posledično množičnega montiranja sončnih panelov www.zurnal24.si/pod-...elo-397382 glavni problem, da ko sončni panel zagori, je zaradi elektrike in strupenih plinov zelo nevarno in je požar težko hitro pogasiti ...
> > >
> > > P.S.: kaj požar sončnega panela na balkonu pomeni - na strehi grejo strupeni plini v luft, na balkonu pa k višje stanujočim sosedom niti ne zgolj v neposredni bližini - v večstanovanjskih blokih strnjenega naselja raje ne bom razmišljal ...
> > če že popaš linke, vsaj preberi kaj v njih piše:
> > "je na ostrih robovih nestrokovno izvrtane luknje skozi pločevinasto streho prišlo do poškodbe izolacije in posledično do kratkega stika med vodniki na izhodu generatorja sončne elektrarne"
> >
> > še 1x, paneli ne gorijo...
> ... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, mora glede na tukaj bb.si/f/docs/diploms...loga_0.pdf napisano diplomant vrniti diplomo, njegov mentor pa zapustiti mesto predavatelja na visokošolski ustanovi ... eh, jebiga ...
>
> P.S.: če že odgovarjaš na moje poste, probaj prebrano razumeti, ker ni poanta, zakaj gori, ampak je poanta, da gori ... khmm, oziroma če napišem bolj počasi, je moja itak jasna poanta v množičnem in zato nestrokovnem montiranju sončnih panelov, kar se v konkretnem primeru kaže v omenjenem "je na ostrih robovih nestrokovno izvrtane luknje skozi pločevinasto streho prišlo do poškodbe izolacije in posledično do kratkega stika med vodniki na izhodu generatorja sončne elektrarne" ... aja, ob primerni temperaturi in kisiku gori vse, tako da jaz na tvojem mestu ne bi bil preveč pameten ...
berem zelo počasi in razumem (DN 4.1.2), da največkrat zagori ostrešje zaradi napake v kablovju.

sem še 1x zelo počasi prebral tudi tvoj post, kjer si pisal o požaru panela. panel pa ne zagori, je pa velika ovira za gasilce, ker zelo otežuje gašenje strehe .
... OK, sicer sem mislil, da se boš obesil na "vse" v zdaj boldanem "ob primerni temperaturi in kisiku gori vse" - popravek z besedico "takorekoč" sem malo zamudil - ker pa si se obesil na goreče panele, ki zaradi prenizke temperature - kisik imajo na voljo - menda ne gorijo, me zanima, kaj je tukaj www.celje.info/kroni...ni-paneli/ pred nekaj dnevi gorelo ... no, ampak še enkrat naj ponovim, da ni poanta, kaj in zakaj gori, ampak je poanta da nekaj gori in da je zaradi elektrike in strupenih plinov - preberi poglavja 4.2. in 4.3. nalimane diplomske naloge - gorenje v večstanovanjskih blokih strnjenega naselja ne zgolj za neposreno bližino zelo nevarno ...

P.S.: če gori na balkonu v npr. drugem nadstropju, ne vem, zakaj gasilci gasijo streho npr. osemnadstrope stolpnice, da jih itak negoreči paneli ovirajo pri gašenju ... aja, če ti v svojem prvem postu ne bi bil nesramen, se niti ne bi - ker me zaradi lažnivih ukrajinskih nacifašistov vključno s perverzno indoktrinacijo otrok www.youtube.com/watc...is5y-H5DVc že celo leto ignorira, me je mogoče tisti plus od Boruta Hočevarja malo motiviral - zapletal v tole prepucavanje o nevarnem gorenju negorečih panelov na balkonih večstanovanjskih blokov strnjenega naselja ...
0513ANITO sporočil: 10.796
[#3015537] 03.02.23 16:15 · odgovor na: (#3015529)
Odgovori   +    3
[BigBrother13]
na Svedske ne smes v lastni reziji spremenit nobene napeljve v stanovanju, niti zamemjat vticnic, vse mora opravit poob. eléctricar in kot dokazilo moras hranit racun. V nasprotnem primeru pozarno zavarovanje ne velja, za vso povzroceno skodo si sam odgovorn.
Pol so pa Švedi res zabiti.... Tudi za žarnice rabijo pooblaščenega monterja?
hostamox sporočil: 8.460
[#3015545] 03.02.23 21:30 · odgovor na: 0513ANITO (#3015537)
Odgovori   +    1
[0513ANITO]
> [BigBrother13]
> na Svedske ne smes v lastni reziji spremenit nobene napeljve v stanovanju, niti zamemjat vticnic, vse mora opravit poob. eléctricar in kot dokazilo moras hranit racun. V nasprotnem primeru pozarno zavarovanje ne velja, za vso povzroceno skodo si sam odgovorn.

Pol so pa Švedi res zabiti.... Tudi za žarnice rabijo pooblaščenega monterja?
Smo imeli predavanje varnostnega inženirja enkrat in tam se marsikaj šteje za delovno nesrečo.
Baje tudi poškodba z nožem v domači kuhinji, tako da je mogoče da so precej strogi do vsega.

Strani: 1