Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek 6 slik: Ali Nemčija spet postaja bolnik Evrope?

Strani: 1

1011Arist sporočil: 1.037
[#3000389] 27.06.22 11:02
Odgovori   +    22
""Krivda" za blaginjsko regresijo demokracij ni na strani avtokracij in avtokratov. Za nazadovanje demokracij so krivi izključno voditelji demokracij, napačne odločitve, napačne strategije, napačne arbitrarne izbire zmagovalcev."
Krivda za blaginjsko regresijo demokracije je obrat k plazilskim možganom stan od racionalnega dela.
Socialna omrežja po letu 2000 so naslovila plazilske možgane - čustva ljudi.
Na slikice in kratka sporočila ljudje odragirajo predvsem čustveno in z všečki.

Če se politika dobrika in marketinško prilagaja tem javnomnenjskim razmeram lahko udejani morebiti povprečne, najverjetneje pa rahlo podpovprečne politike (nekje na nivoju mediane)

Avtokratki, ki jih toliko ne obremenjujejo volitve, se ne menijo za to socialno navlako in lahko sprejmejo več racionalnih odločitev.
Napredek že celotno zgodovino, še posebej od renesanse naprej temelji na racionalnih odkritjih, ki so krepko oddaljena od povprečnega dojemanja ljudi.
Ljudje se pri tem počutijo inferiorne (povsem drugače kot na socialnih omrežjih, kjer je važno imeti mnenje in glasovati in se zato počutiti pomembnega (pravilnost in resničnost ne štejeta)
Ker se avtokratom ni treba meniti za te "demokratične pridobitve", lahko uvedejo več smiselnih racionalnih prebojnih ukrepov, ki prehitevajo tiste, ki se spogledujejo z "demokratičnim mnenjem na socialnih omrežjih"
crt sporočil: 27.121
[#3000394] 27.06.22 11:23 · odgovor na: 1011Arist (#3000389)
Odgovori   +    15
[1011Arist]
Avtokratki, ki jih toliko ne obremenjujejo volitve, se ne menijo za to socialno navlako in lahko sprejmejo več racionalnih odločitev.
... pri cemer je primerno posebej poudariti, da "lahko" sploh ne pomeni, da njihove odlocitve tudi dejansko bodo taksne.
simona2 sporočil: 2.201
[#3000401] 27.06.22 12:56
Odgovori   +    11
Zadnja sprememba: simona2 27.06.2022 12:56
inovativnost je začela upadati že leta 1970, od leta 1995 upada posledično tudi produktivnost; to se je zgodilo veliko pred socialnimi omrežji...
razmere so bile pač takšne, da se v zadnjih desetletjih takorekoč ni bilo treba ukvarjati ne s ceno dela, potem pa še ne s ceno denarja - kar pomeni, da seveda "ni bilo treba" povečevati produktivnosti, vsaj ne v ZDA in v EU, kar je zmanjkalo in tudi tisto, česar ni zmanjkalo, je prišlo s Kitajske, Konga, Burme, Vietnama, Indije...
BDP se je povečeval ne z inovacijami, ampak z ideologijami, delovna mesta je delala hiper regulacija, v zavarovalnicah denimo se zaposlujejo birokrati za sledenje okoljskim zahtevam, ne pa prodajalci, aktuarji in drugo, in ti birokrati zaposlujejo svetovalce itd...
hkrati so domnevno svobodne družbe v imenu večje svobode posem izrivile meritornost in koparativnost: zdaj nočemo več enakih možnosti za vse, enakih izhodišč, ampak dajemo, tistim, ki jih izberemo, pozitivne ponderje, ne diskriminiramo negativno, ampak pozitivno: recimo - klasični balet ima težavo, v klasičnem baletu prevladujejo belci, to je treba nujno spremeniti in zdaj bomo to spremenili; dajmo potem belcem na 100 metrov 20 metrov fore, pa bodo vedno prvi... na koncu je vse slabo...
da avtokracije temeljijo na "racionalnih prebojnih ukrepih", ker se jim ni treba ukvarjati z željami ljudstva, ni res... temeljijo na teptanju človekovih pravic, na absolutnem izkoriščanju človeka, na nadzoru, na nezakonitostih in na nespoštovanju vseh pravil - notranjih in zunanjih (denimo pri mednarodni trgovini itd)... Evropejci so to na lastni koži doživeli med korono, zgodbe teh, ki morajo na Kitajsko in kako potem je na Kitajskem, kako preživijo ti, ki so posvečeni -- in kako umirajo tisti, ki so pogrešljivi -- so grozovite...
najobj sporočil: 31.867
[#3000407] 27.06.22 13:21
Odgovori   +    12
Zadnja sprememba: najobj 27.06.2022 13:28
... Da o razliki v ceni med ruskim plinom in plinom v ZDA – ruski je občutno dražji že od oktobra 2020 – sploh ne govorimo. Ruski plin tako ni dolgoročna konkurenčna prednost. Usmeritev k ruskemu plinu zdaj najeda stabilnost in vzdržnost nemških podjetij in ljudi. Preusmeritev pa je draga. ...

... ja, in namesto k poceni ruskemu plinu - pridobivanje in transport sta cenejša, drugega pa za plin ne rabiš - je s sankcijami izsiljena preusmeritev k ameriškemu - ob vedno dražjem transportu čez ocean njihov dumping iz leta 2020 ne more trajati večno - plinu pa ni samo noro draga - svinjanje okolja številnih novih tankerjev nobenega ne zanima, ker nad morjem očitno ni zraka, ki bi ga kdo od okoljsko osveščenih Evropejcev dihal ali da bi se v famoznem globalnem segrevanju zrak nad morjem celo segreval - ampak je zaradi pomanjkanja kapacitet prepočasna, kar pa Evropejcem sploh ne preprečuje, da se z neomejenimi količinami novega orožja za svoje "vrednote" proti Rusom ne bi borili do zadnjega Ukrajinca ... khmm, ker če se za uničeno Ukrajino, za pohabljene in umrle Ukrajince jebe od Američanov plačanem skorumpiranemu Zelenskemu, se za uničeno Ukrajino, za pohabljene in umrle Ukrajince še dosti bolj jebe Evropejcem, ki bodo konec koncev - ko bodo poleg žebljev www.pomurec.com/vseb...transportu za palete od Rusov dobili dovolj jekla za orožje - lahko zagnali proizvodnjo novega orožja in se bo kolo gospodarske rasti na "demokratičnem" zahodu spet zavrtelo, tudi če bodo preživeli ljudje v uničeni Ukrajini na obnovo morali še malo počakat ...

P.S.: v članku je še precej podobnih za Nemčijo in celo Evropo "neprijetnih" dejstev, katerih aktualno "reševanje" s sankcijami bi lahko ponazoril na enako ciničen način - resnični ciniki so toti i.guim.co.uk/img/med...1bc12129f0 gospodarji "demokratičnega" sveta - ampak mi ob njihovi zmagi zaradi šibke Evrope sicer pritajenih nasmehih Američanov gre na bruhanje in raje ne bom ...
0126Bacis sporočil: 3.010
[#3000409] 27.06.22 13:45
Odgovori   +    10
CE bi šli tudi v EU pogledat KDO to financira, tako kot so so v US, bi zadaj nasli??
TA DA: RUSE.
DEBILI Evropski. Greteni pa "usefull idiots" tako kot ja Stailin imenoval komuniste na zahodu.
duckduckgo.com/?q=ru...7-1&ia=web

ZAKAJ tega Simonca in ostali na Fiancah TEGA NIKOLI ne napišejo?

Je zanimiv posnetek iz cca 2018, kjer Trump pove da so Nemcki daleč preveč odvisni od ruskega plina, oni pa s posmehljivimi obrazi gledajo: Lej ga debila.Pa je tega še veliko....
DANES so njohovi posmehi GLOBOKO ZAMRZNILI. Poglej kako VonLying VE VSE.

www.youtube.com/watc...CvQmWoog18
Rokc5 sporočil: 2.857
[#3000410] 27.06.22 13:52
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: Rokc5 27.06.2022 13:53
Zelo dobro napisano. Nemčija je res imela tam enih 14 izjemnih let. Izgrajenih seveda na reformi Schröderja ter nato stabilnosti Merklove.

V devetdesetih je bila Nemčija zelo nizko, takrat je s Cityjem recimo prosperirala Britanija.

Po mojem mnenju so si vseeno v teh 14 letih Nemci naredili kar nekaj 'bufferja', je pa res, dase jim je videlo, da recimo obdobje 2008-2015 so izjemno izkoristili, potem pa je po letu 2016 z večjim pushom trende začela postavljati Amerika (Tesla, obnovljivci, elektrifikacija, fracking). IT-jevsko pa imajo trenutno še težave, ker razen SAP-a nimajo močnih playerjev, vmes so imeli še škandal z Wirecard-om. Marsikateri player v Evropi pa ni nemški, Spotify je švedski, ASML je nizozemski denimo.

Težava Nemčije je tudi v tem, da so nekako vedno bolj delovali kot nekakšna 'črna luknja' Evrope, vse so navezali nase, konkurenčnih stebrov je bilo vedno manj. Za Evropo bi bilo koristno če se poleg Francije res okrepi vsaj Višjegrajska skupina na čelu s Poljsko.

Za Slovenijo Nemčija brez dvoma ostaja top trg, je pa res da številni razmišljajo o preusmeritvi, tudi dr. Štrancar o zadnjem intervjuju govori o pomenu ameriškega trga in ostalih zahodnih izvenevropskih (Japonska, Koreja) za Slovenijo. Ker samo fokus na Nemčijo lahko firmam v končni fazi tudi škodi: delajo lepo lohnposel, biznis teče, desetletje se obrne ta čas pa se trg popolnoma spremeni, ti pa obtičiš z glavnino poslov ujetih v nemško mrežo.

Ampak za kaj več bo potrebno pri nas pač urediti inženirske plače. Če pa imaš uni. dipl. inženirske plače kot sta jih imela "dragulja" Cimos in Gorenje, t.j. 700-1000 EUR neto, potem je pač realnost da si poddobavitelj in delaš po nemških načrtih in specifikacijah in dobiš tisto majhno maržo.
1127DXSXU sporočil: 833
[#3000415] 27.06.22 14:16
Odgovori   +    21
To drži, da se je Ruski plin podražil tudi brez Ukrajine, vendar pa se je na prvem mestu podražil zaradi usmeritev Bruseljske birokracije.
Le ta je namreč predpisala, da dolgoletne Pogodbe z Ruskim monopolistom niso tržne temveč je potrebno plin kupovati na "trgu".
In posledično so morali iti vsi na trg, kjer pa se je cena prilagodila svetovnim cenam, ki so precej višje. 3 krat višje.
Rusi so hoteli ali ne hoteli dobili več denarja in manj garancij za naprej.
Za tako politiko Bruslja je več ozadij, glavno verjetno v tem da bi s kratkorocnostjo in visokimi cenami pospešili zeleni prehod, pa tudi Američani in Avstralci so precej lobirali, ker imajo precej plina.

Kakorkoli, končalo se je z veliko previsoko podrazitvijo, tveganjem pomanjkanja, zaradi katerega bo potrebno nazaj zagnati umezane in zastarele termoelektrarne, za krono vsega pa Katarci za nadomestni plin zahtevajo ravno tako dolgoročne pogodbe, kot so bile z Rusi. Samo na veliko višjih cenovnih nivojih.
Imam občutek, da je vse kar je Shroder zrihtal, uspelo Sholtzu ob pomoči zelenih anarhistov v letu dni podreti.
Gregor1976 sporočil: 537
[#3000417] 27.06.22 14:34
Odgovori   +    4
Indeks gospodarske rasti je zastarel. Dejstvo je, da rast ne more biti večno neomejena.

In še nekaj - če je neko gospodarstvo že na zelo visokem nivoju, je prostora za rast manj.

Recimo, vzemimo osnovo 1000 in 100. Tisti z osnovo 1000 nima prostora za dvomestno rast in zraste za 2%. Tisti z osnovo 100 itak zaostaja in zraste za 10%. Ampak nominalno je prvi zrasel za 20, drugi pa za 10...
FIN-544124 sporočil: 2.780
[#3000420] 27.06.22 15:05
Odgovori   +    12
Potem so leta 2010 prišle znamenite Schröderjeve ekonomske reforme, ki so Nemčijo naredile za ekonomski stroj z močno rastjo.
navezava na poceni ruski plin; poceni ruska energija je bila velika konkurenčna prednost nemških podjetij;
povečanje izvoza na Kitajsko.
Vse je jasno !!!

Oziroma, kaj komu ni jasno ???

Zato so tudi gradili Severi tok 1 in 2, ker so dolgoročno računali na stabilni vir prepotrebne energije.

Kavboji so gradnji tega plinovoda zelo močno nasprotovali.

In potem ti neki pro kavbojski Bruseljski birokrati vse skupaj razbijejo in še sami dobro ne vejo zakaj !!!

Ko bo to ljudstvu kapnilo bodo šli na ulice in zahtevali stanje, kot je že bilo.

In seveda, kot že neštetokrat povedano je nekomu hudo šlo v nos, da EU dobro in v miru živi in je počasi in vztrajno delal na tem, da ta mir zamaje.

Posledično je udaril dve muhi na en mah. EU in Rusijo.

Ukrajina pa je kolateralna škoda.

Me zanima, kdaj bo dodežena kritična masa in bodo ljudje jasno na ulicah vprašali Bruseljske birokrate, kaj je bolj pomembno, ali prebivalci EU ali neki lažnivi pro kavbojski interesi !?!?!?
anon-333107 sporočil: 8.271
[#3000424] 27.06.22 15:21 · odgovor na: 1127DXSXU (#3000415)
Odgovori   +    2
Zeleni nimajo nič s tem!

Oni so za vsesplošno zmanjšanje CO2 in to jim je edini kriterij....

Pa še zelo hitro odstopojo od svojih pogledov in zahtev, ko začne kuzla v rit skakat...
1127DXSXU sporočil: 833
[#3000430] 27.06.22 16:04 · odgovor na: anon-333107 (#3000424)
Odgovori   +    2
[FrRoSt]
Zeleni nimajo nič s tem!

Oni so za vsesplošno zmanjšanje CO2 in to jim je edini kriterij....

Pa še zelo hitro odstopojo od svojih pogledov in zahtev, ko začne kuzla v rit skakat...
Kar se Sholtza tice imajo zeleni se kako bekaj s tem, ker so njegovi koalicijski partnerji.
In dva sopredsednika zelenih sta tudi zelo vplivna, saj zasedata mesti ministrov za zunanje zadeve in gospodarstvo. Vplivna in zaletava.
Verjamem pa, da sicer na splosno zeleni nimajo nic s tem.
1011Arist sporočil: 1.037
[#3000436] 27.06.22 16:58 · odgovor na: simona2 (#3000401)
Odgovori   +    10
[simona2]
inovativnost je začela upadati že leta 1970, od leta 1995 upada posledično tudi produktivnost; to se je zgodilo veliko pred socialnimi omrežji...
To ne drži Simona, produktivnost je rasla v tem obdobju tako v ZDA kot npr. v Nemčiji in od sedemdesetih let se je več kot podvojila. To je tudi povsem razumljivo, saj se je v tem obdobju uvedla robotizacija, ki je močno povečala produktivnost. To kažejo tudi podatki in graf iz teh podatkov.ibb.co/m4CWcQ2
hkrati so domnevno svobodne družbe v imenu večje svobode posem izrivile meritornost in koparativnost: zdaj nočemo več enakih možnosti za vse, enakih izhodišč, ampak dajemo, tistim, ki jih izberemo, pozitivne ponderje, ne diskriminiramo negativno, ampak pozitivno: recimo - klasični balet ima težavo, v klasičnem baletu prevladujejo belci, to je treba nujno spremeniti in zdaj bomo to spremenili; dajmo potem belcem na 100 metrov 20 metrov fore, pa bodo vedno prvi... na koncu je vse slabo...
Pod ta tvoj pasus pa se podpišem tudi jaz
da avtokracije temeljijo na teptanju človekovih pravic, na absolutnem izkoriščanju človeka, na nadzoru, na nezakonitostih in na nespoštovanju vseh pravil - notranjih in zunanjih (denimo pri mednarodni trgovini itd)...
Tudi pod to se lahko podpišem

Tvoje izvajanje pa ne pokrije tega, da v EU nimamo državnikov, ki bi se odločali racionalno tudi za ceno ne biti izvoljen.
Potem se nam zgodi to, da EU vodi dejansko neizvoljena drugorazredna lajna s spitzenkandidati, ki po jadralsko obrača jadra v smer javnega mnenja in "ukrepa".
Problem je, da danes znamo s profiliranjem ljudi na podlagi zbranih podatkov na socialnih omrežjih kreirati javno mnenje. Znamo napisati take tekste, slike in ideje, da se bodo plazilski možgani velike večine populacije odzvali, kot hočemo.
Politika, ki brez državniške racionalne podlage sledi javnemu mnenju in se mu dobrika, dejnsko sledi kreatorjem tega mnenja. Glede na ideje lajne, kreatorji očitno ne skrbijo za dobrobit prebivalcev EU. Bolje skrbi za prevbivalce EU madžarski avtokrat.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#3000447] 27.06.22 19:08 · odgovor na: 1127DXSXU (#3000430)
Odgovori   +    3
Ja, saj vem, kakšna je situacija v nemčiji. :)

Vsi bi radi bili zeleni, ekološki in ne vem še kaj vse!??

Samo taki ne (ponavadi) ne znajo izračunati niti površino kroga!! :)

In NI naključje, da zasedajo ravno ta ministrstva in položaje. :)

Skratka, ko zagusti, je vedno malce lažje odstopiti od ciljev in smernic, kakor pa ljudi postaviti pred redukcije in jim v obraz povedati: saj za to ste nas volili!! :))

Saj gre samo za začasno zadevo!! :) Do jeseni bo menda že vse po starem!!

Kriv je pa Putin!! Da ne bo kdo napačno razumel!! :)
ogo sporočil: 3.087
[#3000451] 27.06.22 21:16 · odgovor na: anon-333107 (#3000424)
Odgovori   +    3
[FrRoSt]
Zeleni nimajo nič s tem!

Oni so za vsesplošno zmanjšanje CO2 in to jim je edini kriterij....

Pa še zelo hitro odstopojo od svojih pogledov in zahtev, ko začne kuzla v rit skakat...
Če bi se jim šlo za CO2, bi nove nukice gradili. Ne pa Putinov plin propagirali in lobirali za rušenje nukic.
FIN-303511 sporočil: 397
[#3000457] 28.06.22 09:02 · odgovor na: crt (#3000394)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: FIN-303511 28.06.2022 09:03
To sporočilo je izbrisal avtor (28.06.2022 11:21)
crt sporočil: 27.121
[#3000459] 28.06.22 09:29 · odgovor na: FIN-303511 (#3000457)
Odgovori   +    5
[FIN-303511]
"avtokrat" - "racionalne rešitve"
Vaša premisa že v štartu vsebuje protislovje.
odgovor napacni osebi je ze v osnovi napacna poteza.
tillen1998 sporočil: 16
[#3000461] 28.06.22 10:36
Odgovori   +    2
Ko Klaus Schvab vsiljuje svojo agendo in niti cela Nemška oblast ne more nič drugega kot ubogati ga, tudi proti lastnim interesom, dobimo tako stanje in vedno hujšo krizo.
simona2 sporočil: 2.201
[#3000464] 28.06.22 10:46 · odgovor na: 1127DXSXU (#3000415)
Odgovori   +    0
na 7. strani tegale www.bruegel.org/2022...ean-union/ je graf s cenami plina v aziji (samo ta je LNG), usa in evropi.. do poletja 2020 so bile cene tam tam, potem pa sta se azija in ruski plin zavihtela navzgor... v ameriki je plin nenehno cenejši .. ne znam skopirat in prilimat semle.. sorry..
simona2 sporočil: 2.201
[#3000466] 28.06.22 10:56 · odgovor na: 1011Arist (#3000436)
Odgovori   +    0
"Že od leta 1970 upada inovativnost, najprej v Nemčiji, nato v Združenem kraljestvu, v Italiji, v ZDA, v Franciji. Posledica tega je, da že od leta 1995 vidimo, da so se zmanjšale rasti produktivnosti." To je imel zadnjič predavanje o problemu inovativnosti - ki ga je potem razširil na družbeni, delovni in ekonomski problem za ravzoj - Edmund Phelps.. Se spominjam, da je bil graf, ampak ne najdem...
nočem niti slučajno povedati,da niso del težave socialni mediji, ampak niso izvor in niso edini...
ampak, ja :)
1011Arist sporočil: 1.037
[#3000468] 28.06.22 11:07 · odgovor na: simona2 (#3000466)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: 1011Arist 28.06.2022 11:10
[simona2]
"Že od leta 1970 upada inovativnost, najprej v Nemčiji, nato v Združenem kraljestvu, v Italiji, v ZDA, v Franciji. Posledica tega je, da že od leta 1995 vidimo, da so se zmanjšale rasti produktivnosti." To je imel zadnjič predavanje o problemu inovativnosti - ki ga je potem razširil na družbeni, delovni in ekonomski problem za ravzoj - Edmund Phelps.. Se spominjam, da je bil graf, ampak ne najdem...
nočem niti slučajno povedati,da niso del težave socialni mediji, ampak niso izvor in niso edini...
ampak, ja :)
ZA inovativnost nimam podatkov na dosegu, ampak je tudi merilo za to bolj tako, (število patentov, število startupov ...), rad bi videl tisti graf, kaj je merilo, ki ga je uporabil.
Za produktivnost pa sem priprel graf na podlagi verodostojnh podatkov, na grafu se vidi zastoj produktivnosti v Nemčiji od leta 2008 naprej, možno je, kot ti praviš, da je to zaradi zastoja inovativnosti in testega sranja, ki se ga lepo opisala, o brezveznih neproduktivnih zaposlitvah, ki jih generira EU birokracija.
Graf za ZDA pa tega zastoja ne kaže, tako da to očitno ni splošna ugotovitev za cel svet.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#3000470] 28.06.22 11:12 · odgovor na: ogo (#3000451)
Odgovori   +    0
Novih nukic ni tako lahko graditi!!

Pri nas je problem zgraditi še npr. zajetje za pitno vodo!! Pa mi o vročini in suši ni potrebno še dodatno pisati sploh!

Znajo pa tisti, ki se zavzemajo za nukice, vsaj računati, koliko je 2+2! Veliko jih pa še tega ne zna!!

Iz nukice ti lahko pridobiš elektriko in nekaj toplote, to je pa tudo vse. Plin je veliko bolj fleksinilen, tudu v manjših količinah...
FIN-303511 sporočil: 397
[#3000471] 28.06.22 11:21 · odgovor na: 1011Arist (#3000389)
Odgovori   +    0
"avtokrat" - "racionalne rešitve"
Vaša premisa že v štartu vsebuje protislovje.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#3000473] 28.06.22 11:43 · odgovor na: 1127DXSXU (#3000415)
Odgovori   +    2
Taki plinovodi, ali pa naftovodi, ki dovajajo ogromne količine (energentov) imajo (diskontne) popuste in so praktično imaknjeni iz tržne cene!! Če tole povem malo drugače, cena se obračuna za nazaj in to npr. z 10% popustom, kot je cena energenta na trgu!! Na trgu je samo (manjša) količina, ki se oblikuje po borzni ceni...

Ko pa se ti odrečeš plinovodu, se povpraševanje na trgu močno poveča, temu primerno poskoči tudi cena...

Samo toliko, da boste vedeli in razumeli te vzvode... in energija ni neka nepomembna surovina!
1011Arist sporočil: 1.037
[#3000476] 28.06.22 12:42 · odgovor na: FIN-303511 (#3000471)
Odgovori   +    0
[FIN-303511]
"avtokrat" - "racionalne rešitve"
Vaša premisa že v štartu vsebuje protislovje.
Ker pametujete ali mi lahko lepo s postopki formalne logike dokažete, kje je tu protislovje?
najobj sporočil: 31.867
[#3000516] 28.06.22 15:53 · odgovor na: simona2 (#3000464)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 28.06.2022 16:07
[simona2]
na 7. strani tegale www.bruegel.org/2022...ean-union/ je graf s cenami plina v aziji (samo ta je LNG), usa in evropi.. do poletja 2020 so bile cene tam tam, potem pa sta se azija in ruski plin zavihtela navzgor... v ameriki je plin nenehno cenejši .. ne znam skopirat in prilimat semle.. sorry..
... čuj, kaj ti za dumping še nisi slišala ali pa res verjameš, da je kdovekje - na vzhodni obali ga vsega ne nafrekajo - v Ameriki nafrekan in s tankerji celo po "starih" cenah nafte v Evropo čez ocean - na drago nafto nazaj tankerji vozijo prazni - pripeljan ameriški plin cenejši od ruskega plina "pripeljanega" v Evropo po že zdavnaj amortiziranih plinovodih ...

P.S.: če bi jaz bil Američan, niti malo ne bi razmišljal o ceni, ki jo moram plačat, da Ruse izrinem s svetovnega trga plina ... khmm, kaj šele ko imam doma FED in neomejeno količino dolarjev, s katerimi v tem vmesnem času do dokončnega prevzema evropskega trga pokrivam izgubo, potem pa za ceno mojega plina itak velja "only the sky's the limit" ...

Strani: 1