Izbrani forum: Odklop

Izbrana tema: Ali farmacevtske firme res samo varajo bolne in zdrave?

Strani: 1

purinoli sporočil: 8.690
[#674607] 07.01.10 16:01
Odgovori   +    4
Pred nedavnim je bil na TV intervju z dr:L.Gajski (HR), ki je napisala knjigo "Lijekovi ili priča o obmani" ( ne bom prevajal, ker se nam itak približuje otvoritev Jankovičeve Arene v Stožicah....pa bo vstop brez znanja SRH zelo otežkočen, če ne nemogoč he he).

Zdravnica je navedla kar precej nespornih dejstev o podlih rabotah farma firm, nekaj pa tudi malce dvomljivih trditev ( predvsem ustvarjanje splošnega vtisa, da je vse iz farma firm zanič in goljufija...). Tule je njen intervju v Slobodni Dalmaciji www.slobodnadalmacij...fault.aspx , lahko si pa zguglate še več, če vtipkate v google "dr.Gajski".

Nesporne so trditve, da te firme za promocijo zdravil porabijo več, kot za R&D. Nesporno je tudi sumljivo zniževanje varnih mej za holesterol in morda celo krvni tlak. Nižje meje => večja populacija, ki ji sponzorirani zdravniki predpisujejo zdravila, ki morda niso potrebna. Takih čudnih zadev je še nekaj.

Ne bi rad bil kak hudičev advokat, ker se s temi pomisleki zelo strinjam. ( Čeprav bi dodal, da so zdravila samo malce specifični proizvod, nezdrave reklame lahko vidimo povsod, od avtomobilov ( smrtno orožje včasih), kozmetike ( v neki meri so to ženski bojni strupi he he), hrane ( civilni strupi včasih)..., bi pa rad odvrnil od enostranskega razmišljanja, da je vse zanič in skorumpirano. V farma industriji dela na stotisoče dobrih raziskovalcev, ki ne goljufajo, imajo odlične rezultate in zanje malokdo ve. Npr :

Genska terapija. Pomaga preživeti ljudem, ki so bili do nedavna obsojeni na smrt, ker za njihove bolezni ni bilo zdravil ( kongenitalna amavroza, ki povzroča slepoto novorojenčkov, ADL, SCID ( okvara imunskega sistema)

Bolnišnične okužbe so hud problem po celem svetu, v SLO kar zelo hud. Za okužbe ( MRSA....), ki niso "prijele" skoraj na nobene antibiotike, imajo zdravniki danes na voljo že nekaj kar dobrih orožij, nova, še boljša pa prihajajo.

Transplantacije so velikokrat edino upanje za stotisoče pacientov. Operativne tehnike in tudi spremljajoča aparativna podpora so izjemno napredovale. Od odkritja ciklosporina, ki je šele omogočil daljše preživetje bolnikov, so iskali boljše iminosupresive, ker je imel ciklosporin kljub izjemnemu učinku tudi precej stranskih učinkov. Danes je na razpolago že naslednja generacija imunosupresivov z boljšim delovanjem in manj stranskih učinkov.

Bolezni prebavnega trakta. Do izuma Cimetidina je bil ulcer dvanajsternika huda bolezen, ki so jo zdravili z radikalnimi operacijami. Da so prišli do učinkovitega zdravila, so sintetizirali ogromno spojin ( samo v osn. patentu jih je kakih 750). Ko je bil razvoj končan, je v ZDA dobesedno izgubilo delo ogromno kirurgov, ker je zdravilo izjemno dobro nadomestilo operacije. Kot zanimivost, dokler niso prišla še boljša zdravila, je v razvitem svetu bila poraba zdravila pribl. 1.000 kg akt. substance/mio ljudi/leto !!

Takih primerov ( gotovo še boljših in pomembnejših ( rak, avtoimune bolezni....) je še ogromno. Tole sem napisal samo v razmislek. Ni vse drek, kar smrdi in ni vse zlato, kar se sveti.

Strani: 1