3 ure
Pregled ameriških trgov: Delnice podjetja SpaceX prvič po IPO v rdečem, CME Group pa ostaja brez izvršnega direktorja
4 ure
Fed je poslabšal letošnjo napoved za inflacijo in rast BDP. Pol odločevalcev bi podprlo obrestno zvišanje v 2026
6 ur
Najbolj brani članki danes
7 ur
Kako Američani merijo inflacijo
8 ur
Maja je prodaja na drobno zrasla nad pričakovanji. Trošenje manj premožnih omogoča zadolževanje
8 ur
10 vprašanj in odgovorov: kaj morate vedeti o nepremičninskem IPO na ljubljanski borzi 1
9 ur
Tako ELES skrbi za varovanje biotske raznovrstnosti.
10 ur
Sandoz v Sloveniji odprl nov center za podobna biološka zdravila
10 ur
Komisar za obrambo: V EU proizvajamo čisto napačno orožje 1
10 ur
Po Pekingu bi Zagreb lahko dobil še povezavo s Hongkongom
11 ur
Trump: ZDA v Iran ne bodo vložile »niti 10 centov«; ameriške borze gor
11 ur
Na Hrvaškem malomarnost rejcev prašičev sprožila nov val afriške prašičje kuge
11 ur
Kibernetski napad: ali veste, kaj vam je napadalec v resnici ukradel? (Oglas)
12 ur
Velik posel s trgovinami: kdo je kupil 13 Tuševih centrov in trgovin? 1
12 ur
Vodarska družba na ledu, ministrica Rifljeva in koncesionarji molčijo
12 ur
Pozor, čez vikend ne bodo delali eDavki
13 ur
Kako oceniti poslovne posledice kibernetskih tveganj (Oglas)
13 ur
Do 24. julija v 31 občinah popisujejo škodo po neurju s točo
14 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
15 ur
IZS študentom ljubljanske fakultete za gradbeništvo in geodezijo podelil najvišja priznanja

Strani: 1

FIN-379669 sporočil: 9.521
[#3028100] 29.09.23 12:04
Odgovori   +    11
Se je kdo vprašal, koliko škode naredi premier z lahkotnim govorjenjem, da je mlrd dovolj in bo vse krila država?

Ko poslušam ljudi in podjetnike, si pravijo sedaj je čas, da nekaj potegnemo iz te zgodbe in lepo vsi dvigujejo cene, češ saj bodo plače rasle, saj država vse krije...

BDP bo realno na nuli, cene pa v nebo.

Pa še zapozneli efekt lanske rasti cen zaradi metodološkega časovnega razmejevanja inflacije prihaja...

Me prav zanima, kako pa je z merjenjem infalcije v tujini. Za Hrvaško lahko rečem, da samo Hrvati pravijo, da so njihova uradna merjenja čista goljufija. Ljudje opažajo 30% podražitve, uradno pa merijo 8%...

Koliko je goljufanja pri teh meritvah, bog si ga vedi, a parameter inflacije je izjemno pomemben za makroekonomske odločitve. Če ga uradno prinaš za 30% manj, kot je realno, s tem marsikaj izkrivljaš in prilagajaš.

Kdo nadzoruje nadzornike v tem primeru? Kaže, da v resnici nihče... oz. se zdi, da tudi nevidna roka višje politike bdi nad tem.
tugomir.vo sporočil: 9
[#3028101] 29.09.23 12:15 · odgovor na: FIN-379669 (#3028100)
Odgovori   +    7
Čim prej se vse kupaj zlomi, bolje bo.
trocki sporočil: 2.221
[#3028103] 29.09.23 12:24 · odgovor na: tugomir.vo (#3028101)
Odgovori   +    1
Kaj naj bi pa se zlomilo zaradi inflacije? Živeli smo že v časih z več sto odstotno inflacijo, pa smo preživeli ;)
bigl sporočil: 18.363
[#3028112] 29.09.23 13:20
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: bigl 29.09.2023 13:22
Z novimi davki bo inflacija še višja, kot nek pavšal svobode na prejšne cene......V vladi tudi ni nikogar, ki bi se ukvarjal z makroekonomijo, ker itak tega ne potrebujejo, glede na način dela. Razmišljam. Lep dan.
hostamox sporočil: 8.460
[#3028113] 29.09.23 13:24 · odgovor na: FIN-379669 (#3028100)
Odgovori   +    0
Za inflacijo imaš posebno metriko, kaj vse je not in to se lahko spreminja.
Cene se navijajo, ker se lahko. Drugače pa če je šel strom iz 5 centov na 15 in je npr 10 procentov izdelka cena energije.
Je 20 do 30 posto zvišanje cen "nekje normalno" ob tem da primanjkuje delovne sile.
Pa spet tule je govora o letni, na september lani, na september 2021
Je 18
www.stat.si/Inflacija/sl-SI
tugomir.vo sporočil: 9
[#3028116] 29.09.23 13:35 · odgovor na: trocki (#3028103)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: tugomir.vo 29.09.2023 13:36
Napisal sem "vse skupaj" ;)
XDONA1 sporočil: 1.954
[#3028117] 29.09.23 13:49 · odgovor na: bigl (#3028112)
Odgovori   +    2
[bigl]
Z novimi davki bo inflacija še višja, kot nek pavšal svobode na prejšne cene......V vladi tudi ni nikogar, ki bi se ukvarjal z makroekonomijo, ker itak tega ne potrebujejo, glede na način dela. Razmišljam. Lep dan.
A je to neka nova ekonomska teorija? Mene so učili, da če je preostanek denarja na trgu manjši, torej, če ga je manj na voljo za porabo in nabavo, potem ne bo toliko povpraševanja, posledično tudi ne pritiska na cene.
Inflacijo so dvigovali covid dodatki ter turistični boni ;)
1011Arist sporočil: 1.117
[#3028119] 29.09.23 14:50 · odgovor na: XDONA1 (#3028117)
Odgovori   +    3
[XDONA1]
> [bigl]
> Z novimi davki bo inflacija še višja, kot nek pavšal svobode na prejšne cene......V vladi tudi ni nikogar, ki bi se ukvarjal z makroekonomijo, ker itak tega ne potrebujejo, glede na način dela. Razmišljam. Lep dan.

A je to neka nova ekonomska teorija? Mene so učili, da če je preostanek denarja na trgu manjši, torej, če ga je manj na voljo za porabo in nabavo, potem ne bo toliko povpraševanja, posledično tudi ne pritiska na cene.
Inflacijo so dvigovali covid dodatki ter turistični boni ;)
To je bilo že zdavnaj pase. Inflacijo pri nas je začela dvigovati odločitev, da se bo EU pridružila sprovocirani vojni z Rusijo, financirala to vojno in se hkrati odrekla poceni ruski energiji, ki je bila eden od dveh temeljev nemškega industrijskega uspeha ob zelo dobrem nemškem industrijskem znanju. O tem, da se bo to zgodilo lahko prebereš v mojih sporočilih iz marca 2022
slovenecnb1 sporočil: 6.600
[#3028121] 29.09.23 15:12 · odgovor na: trocki (#3028103)
Odgovori   +    0
[trocki]
Kaj naj bi pa se zlomilo zaradi inflacije? Živeli smo že v časih z več sto odstotno inflacijo, pa smo preživeli ;)
Res je samo takrat smo bili v večini samooskrbni razen nafte, kave in praška danes se pa samo troši in premalo ustvarja za kritje
XDONA1 sporočil: 1.954
[#3028122] 29.09.23 15:18 · odgovor na: 1011Arist (#3028119)
Odgovori   +    0
[1011Arist]
> [XDONA1]
> > [bigl]
> > Z novimi davki bo inflacija še višja, kot nek pavšal svobode na prejšne cene......V vladi tudi ni nikogar, ki bi se ukvarjal z makroekonomijo, ker itak tega ne potrebujejo, glede na način dela. Razmišljam. Lep dan.
>
> A je to neka nova ekonomska teorija? Mene so učili, da če je preostanek denarja na trgu manjši, torej, če ga je manj na voljo za porabo in nabavo, potem ne bo toliko povpraševanja, posledično tudi ne pritiska na cene.
> Inflacijo so dvigovali covid dodatki ter turistični boni ;)

To je bilo že zdavnaj pase. Inflacijo pri nas je začela dvigovati odločitev, da se bo EU pridružila sprovocirani vojni z Rusijo, financirala to vojno in se hkrati odrekla poceni ruski energiji, ki je bila eden od dveh temeljev nemškega industrijskega uspeha ob zelo dobrem nemškem industrijskem znanju. O tem, da se bo to zgodilo lahko prebereš v mojih sporočilih iz marca 2022
Lahko, da je tudi to imelo nek efekt. Do takrat (ko se je EU odločila....) je pa inflacija že precej zrasla, tako, da gotovo ni samo to vzrok. Začelo se je že v covid časih.... Če pogledaš cene energentov so z izjemo zadnjega meseca dveh spet zelo nizke, takorekoč na pred vojnih nivojih. Dogajanje zadnjega meseca je pa spet ena velika špekulacija.
Svet je še vedno okrogel, četudi to že poznamo več stoletij. Tako po pojem skromnem mnenju na inflacijo tudi še vedno vpliva količina denarja v obtoku in pripravljenost ljudi, da trošijo.
bigl sporočil: 18.363
[#3028124] 29.09.23 15:35 · odgovor na: XDONA1 (#3028117)
Odgovori   +    1
[XDONA1]
> [bigl]
> Z novimi davki bo inflacija še višja, kot nek pavšal svobode na prejšne cene......V vladi tudi ni nikogar, ki bi se ukvarjal z makroekonomijo, ker itak tega ne potrebujejo, glede na način dela. Razmišljam. Lep dan.

A je to neka nova ekonomska teorija? Mene so učili, da če je preostanek denarja na trgu manjši, torej, če ga je manj na voljo za porabo in nabavo, potem ne bo toliko povpraševanja, posledično tudi ne pritiska na cene.
Inflacijo so dvigovali covid dodatki ter turistični boni ;)
Inflacija je kompleksen pojav, dodatni davki so pač še eden od mnogih, ki vplivajo na višje cene, na grobo. Lep dan.

P.S:: Vsi pa se izgovarjajo na vojno v Ukrajini in nabijajo cene. Denarja pa ni premalo, denarja je preveč.....
privatsandra sporočil: 166
[#3028126] 29.09.23 16:40 · odgovor na: XDONA1 (#3028122)
Odgovori   +    0
Glede energentov si malo ustrelil mimo.
Na TTF borzi je najnižja cena plina bila junji - julji in je bila za 70% dražja kot pred krizo. če pa gledamo elektriko na EEX borzia pa ravno tako. Se pravi če je 15% naše porabe vezano na ceno energije je 18 % kar realna cena sej to pomeni da odpade 13-14% samo na energijo ostalo je pa pomankanje delovne sile. ali je inflacija realno zaznana (absolutno ne saj bi mogel zajeti vse dobrine in ne samo košarico dobrin.
hostamox sporočil: 8.460
[#3028127] 29.09.23 17:14 · odgovor na: slovenecnb1 (#3028121)
Odgovori   +    1
Če zmanjka spage, bomo hitro spet samooskrbni :).
XDONA1 sporočil: 1.954
[#3028132] 29.09.23 17:33 · odgovor na: privatsandra (#3028126)
Odgovori   +    0
Priznam, nisem preverjal točno. Ampak recimo naravni plin je na enakih nivojih, kot pred krizo.
Cene elektrike so le majhen del inflacijskih pritiskov. Ampak tukaj smo malo zašli že, moj prvotni odgovor je šel v smeri, da višji davki nimajo avtomatsko za posledico višje inflacije.
primozxy sporočil: 683
[#3028198] 01.10.23 06:23 · odgovor na: XDONA1 (#3028117)
Odgovori   +    2
Vsa zgodba inflacije je, da je potrebno zmanjšati prihodke srednjem in nizjemu sloju... Visoki sloj vedno pozitivno povleče. in po končani inflaciji bo višji sloj se bolj bogat oziroma bodo več služili, vsi drugi si bomo mogli sprijazniti z malo manj dobrin....

Strani: 1


vm-kiva