Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Bi namesto depozita kupili državne obveznice?

Strani: 1

smrk sporočil: 198
[#3016440] 20.02.23 16:03
Odgovori   +    1
Odličen komentar!
wesko sporočil: 148
[#3016443] 20.02.23 16:19
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: wesko 20.02.2023 16:27
Država se z obveznicami praviloma zadolžuje za namene zagotavljanja stabilnosti in likvidnosti javnih financ ter upravljanja z dolgom. To ni istrument za zagotavljanje naložbenih priložnosti domačemu prebivalstvu.

Ok, v (keynesianski) teoriji bi se država pri domačem prebivalstvu lahko zadolževala tudi z namenom vzpodbujanja agregatnega povpraševanja (primer, ko domače obveznice kupujejo višji sloji, katerih mejna nagnjenost k varčevanju je visoka, država pa nato celotna zbrana sredstva plasira v potrošnjo), a to v sedajšnjih gospodarskih razmerah z visoko inflacijo zagotovo ni pravi trenutek.

Tako seveda tudi ni pravega ratia da, bi država (po hrvaškem vzoru) izdajala dvo letno narodno obveznico po 3% obrestni meri, če se lahko Slovenija trenutno na mednarodnih trgih zadolžuje po cca. isti, t.j. 3-3,5% obrestni meri na desetletno obdobje. Zadolževanje preko obveznic ponujenih domačemu prebivalstvu, je lahko smiselno (kot izhod v sili) ob zelo neugodnh razmerah na mednarodnih trgih in zelo slabem kreditnem ratingu države.

Izdaja obveznic domačemu prebivalstvu je lahko tudi politično tvegana, če je obrestna mera ob izdaji relativno nizka, in se v prihodnje pričakuje njen divg. Zmeraj je potrebno računati s tem, da ima določen delež domačih prebivalcev oz. investitorjev potrebo po predčasnem unovčenju zaradi osebnih likvidnostnih preferenc, in so ob rastočih obrestnih merah v takih razmerah prisiljeni prodajati na trgu z velikim diskontom (cena obveznic pade). Ker celo nominalno zgubijo, in ker seveda niso dobro podučeni vlagatelji, je potem takoj veliki gnev, češ kako jih je država zopet opeharila za njihove težko prigarane cekine...
FjodorKirilovic sporočil: 974
[#3016450] 20.02.23 16:39
Odgovori   +    11
Po drugi strani pa bi bilo financiranje reform z državljanskimi obveznicami neke vrste referendum o podpori reformnim naporom vlade. In to najbolj kakovosten referendum, kjer volilno telo glasuje s svojimi prihranki. Kar je tudi dober razlog, da iz vsega skupaj ne bo nič.
Večina ljudi z večjimi količinami denarja res ne bo zaupala svojega denarja državi, ki jo v celoti obvladuje levica: prek treh vej oblasti, prek "neodvisnih" institucij, in prek neformalnih centrov moči.

Vendar priznajmo, da večina prebivalstva ne bi svojih prihrankov iz depozitov pretopila v obveznice ne glede na to kdo vlada. Jaz ne bi kupil obveznic niti, če mene samega izvolijo za predsednika vlade :)
crt sporočil: 27.179
[#3016483] 21.02.23 09:35
Odgovori   +    0
izrazito dober zadnji odstavek :)

Strani: 1