Strani: 1

153 sporočil: 9.333
[#2849540] 05.06.20 21:58
Odgovori   +    0
Izgleda, da fiskalni svet te k(o)ronske zakone
mozaični koaliciji povšečno ocenjuje, a čas bo
kmalu pokazal, da se v ceneni presoji ni izkazal,
davkoplačevalcem bo OrgaN dosti višji račun odkazal ?

Sodražan
153 sporočil: 9.333
[#2849548] 05.06.20 23:02 · odgovor na: (#2849544)
Odgovori   +    0
[Slesh]
boli te kurac za račun sedaj ko so še nemci nehal šparat...
Slesh, si pomislil ali morda veš; čemu javno in
tu razglašati kaj tebe/mene boli, za prostaško
samoobtoževanje si vendar najdi druge poti ?

[Kar se pa šparanja tiče, naj nam noben vzor(ec) ne pritiče, saj vendar sami vemo, kaj narediti bi nam potrebno bilo, mar ne ?]

Sodražan
robi2107 sporočil: 4.272
[#2849554] 06.06.20 01:06
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: robi2107 06.06.2020 01:08
Mariča Lah pravi, da je zaradi nedeljskega berufsverbota trgovin potencialno ogroženih 12 do 13 jurjev delovnih mest. Če se to res uresniči, lahko tale fiskalni svet svojim cifram prišteje takole čez palec še 5 milijončkov mesečno za socialne podpore. Kar naj prepovedujejo, debili kretenski. Po eni strani kao hočejo spodbuditi potrošnjo in pumpajo gore denarja v gospodarstvo, po drugi pa potrošnjo omejujejo in s tem onemogočajo, da bi podjetja do denarja prišla po regularni poti na trgu, ne pa iz proračuna. In ne le to, obenem ogrožajo tudi delovna mesta, zmanjšujejo prihodke podjetij, ki so bila zaradi korone že itak prizadeta (OK, trgovci z živili so zaradi korona histerije inicialno doživeli explozijo prodaje, kar pa za druge ne velja), s tem pa tudi davčne prilive iz naslova DDPO in DDV. Welcome to Butale.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2849556] 06.06.20 02:53 · odgovor na: (#2849555)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: robi2107 06.06.2020 03:10
[Slesh]
jaz že kar nekaj let živim v sistemu, kjer je lokalna trgovinica odprta med tednom do 17ih, v soboto do 14ih, v nedeljo pa grem lahko samo na benzo

to se ni spremenilo niti med korono
Če jim tako ustreza, prav. Saj ne pravim, da mora biti obvezno odprto, niti obvezno zaprto, naj se odloči vsakdo sam zase tako, kot misli, da je zanj najbolje. In večina trgovcev je svoje povedala - želijo imeti odprto, tako mali, kakor veliki. Ne vsi, kot praviš in kot nam kaže primer dajčmana, ki ima ob nedeljah prostovoljno zaprto, velika večina pa vendarle.

Seveda nedeljsko obratovanje trgovin ne zadeva samo njihove lastnike, ampak tudi delavce, ki v teh trgovinah delajo. Tu pa je treba razlikovati med malimi trgovčiči in velikimi trgovinami. V prvih po večini delajo kar sami lastniki in njihovi družinski člani, ablast pa s prepovedjo nedeljskega poslovanja tem ljudem dejansko odžira kruh. Vsakršno modrovanje o izkoriščanju delavcev je v tem primeru popolnoma brezpredmetno. Povsem druga pesem so delavci v velikih trgovinah. Meni je povsem jasno, da morajo imeti ustrezno količino tedenskega počitka in da bi radi ob nedeljah šli morda raje z družino na kakšen izlet, kakor pa na šiht, vendar to ne more biti stvar vmešavanja države, temveč pogajanja med delavci in delodajalci. Poleg tega delavci v trgovinah niso edini, ki morajo (so morali) ob nedeljah delati. Tu je še cel kup drugih, od policistov, reševalcev, medicinskih sester, gasilcev, delavcev na pumpah, kontrolorjev vseh vrst, letališkega osebja.... lahko bi našteval v nedogled. Moje mnenje je, da naj država določi, recimo v ZDR, da delavcu pripada minimalno toliko in toliko tedenskega počitka in določen dodatek za delo ob nedeljah in praznikih, ostalo pa naj se delavci in delodajalci zmenijo med sabo. Osebno menim, da bi morali delodajalci delavcem za delo ob teh dnevih izplačati tolikšen dodatek, da bi se delavci kar kregali med sabo, kdo bo lahko prišel delat v nedeljo, ker bo za to dobro nagrajen s spodobnim nedeljskim dodatkom in se mu bo to lepo poznalo pri plači. In to je vsa modrost.

Seveda se lahko ablast tudi odloči, da bo ob nedeljah zapovedala zaprtje trgovin, vendar naj se potem sooči s posledicami, predvsem pa naj to naredi tako, kot se za pravno državo spodobi: skozi regularno zakonodajno proceduro, ne pa z dekretom pod krinko varovanja javnega zdravja in obrambe pred epidemijo. Te je uradno konec, prirejajo se vojaške parade v čast zmage nad njo, trka se po prsih za zasluge, omejitev pa ostaja.

Dejansko je takšen način vladanja diktatura* (v izvornem, starorimskem pomenu besede), za katero pa ni več nikakršne potrebe, ker so izredne razmere (korona) mimo in se lahko vrnemo k normalnemu političnemu odločanju, ne pa vladanju z dekreti ali v najboljšem primeru sprejemanju zakondaje po nujnem postopku. Vendar ne. Dekreti še kar ostajajo v veljavi. In folk je kar lepo tiho. Čeprav gre v prvi vrsti za evidentno zlorabo oblasti in šele na drugem mestu za stvar samo (trgovine). Kajti danes se z dekreti odloča o trgovini, jutri se bo pa o svobodi zbiranja, informiranja, govora, vere, spolne usmeritve, rasi, nacionalnosti, barvi las... Welcome to the Democratic Republic of Korea. Če to ni dovolj, da se folk zgane, potem ne vem, kaj se še mora zgoditi. Da ne bo kdo rekel, da ni vedel.

*A dictator was a magistrate of the Roman Republic, entrusted with the full authority of the state to deal with a military emergency or to undertake a specific duty. All other magistrates were subordinate to his imperium, and the right of the plebeian tribunes to veto his actions or of the people to appeal from them was extremely limited.

Strani: 1