Strani: 1

0126Bacis sporočil: 3.025
[#2832324] 01.04.20 17:39
Odgovori   +    19
Lahkotnost miselnosti ali kako je hrana v trgovini nekaj samoumevnega

www.24ur.com/novice/...vnega.html

Komentarji kolega, ki zadevo pozna:

• Kaki bleferji. Še vedno subvencije talajo nevezane na odkup, pridelki so daaaleeeec za EU. Spremljajo situacijo. Itak. Naj raje povedo kje so kaj kupili. Ocitno nikjer, ker jim nihce nic ne proda. Ce bo slo tako naprej nas caka koruza 3x na dan.

• Ta hip bi morala biti glavna akcija zagotovitev semena in obljuba po vsaj 2x višji odkupni ceni psenice in krompirja. Za psenico ta hip zagotoviti gnojila in fungicide.

• Ne bo vseeno katero zelenjavo naj kmetje forsirajo. Recimo zelje ima ogromen pridelek, rabi pa znanje in ogromno skropljenj. Vecinoma rabis tudi namakanje. Nekaj bi se dalo improvizirat s cisternami.

• Če aprila ne bo pozebe bi vsaj jabolk lahko imelo precej, ne vem pa koliko sadovnjakov so v zadnjih treh letih opustili. Te smo ze zamudili ker ni bilo akcije obrezovanja.

Ja seveda smo pri jajcih in piscancih samooskrbni. Na juznoameriski soji!
rx170 sporočil: 6.398
[#2832334] 01.04.20 18:11
Odgovori   +    18
Kot je že povedal predohodnik, dokler so subvencije proizvodno nevezane in v veliki meri vezane zgolj za neko zmanjševanje proizvodnje zaradi "okoljskih" faktorjev kaj dosti bolje ne bo.

Druga stvar pa je seveda uvedba carin oziroma omejitve pri uvozu. Kako takšen ukrep dvigne samooskrbo je dokazal Putin. Ja vem, da je to bogokletno ampak tudi to, kar se počne z nekaj milijardnimi paketi zaradi corona krize, je bilo še nekaj mesecev nazaj bogokletno.

Kje je npr. logika, da jaz npr. ne smem škropiti z nekim sredstvom, Nizozemec pa lahko, hkrati pa lahko k nam izvozi hrano, ki jo je škropil s tem istim sredstvom?
ABANKA08 sporočil: 7
[#2832557] 02.04.20 09:31
Odgovori   +    16
Pozdravljeni !

Eden zelo pomembnih predpogojev (če mislimo resno, če ne želimo v prihodnosti biti odvisni od pridelane hrane izven države, če želimo da denar kroži v trajnostni verigi znotraj Slovenije) je, DA KONČNO ŽE PRENEHAMO RAVNINSKO ZEMLJO ZAZIDAVATI na vse možne načine).

Ko preberem članke, iz katerih veje celo odobravajoč ton sporočila, kot npr.: končno zgrajeno in asfaltirano letališče za lokalni aeroklub, saj bo tako prišlo veeč bogatih turistov, zaplata asfalta pa je sredi velikega travnika, postanem resnično žalosten, obupan in nemočen. Kot da se ne zavedamo resnosti izgube zemlje in prsti, kot da zavestno v vseh organih javnih služb in vlade, leva roka ne ve kaj dela desna roka. Edini logičen sklep je : NOČEJO VEDETI, saj življenje niti ni tako dolgo, se bo s tem ukvarjala naslednja generacija.

V upanju, da kdaj do konca življenja uzrem resne namene varovanja zemelje in prsti in da ne bom obupan ob branju uspehov zazidave ravnine, vas leepo pozdravljam, 58 letni Bojan Ručigaj iz Celja
0430ABAKU sporočil: 1.776
[#2832798] 02.04.20 16:08
Odgovori   +    4
Kaj sploh je samopreskrba?
Je to, da moraš vse pridelati sam? Da mora vse pridelati družina? Ulica? Občina? Okraj? Regija? Država? Evropska unija? Celina? Planet?

Zakaj je pomembno, da dobim in jem prekmurski paradižnik, če mi je istrski in italijanski geografsko bližje? Tudi vino (trta) je bližje iz Vipave kot s Štajerske.
Zakaj bi torej uvažal s Štajerske? Kaj pa če mi Štajerci ali Prekmurci zaprejo dobavo?
1127DXSXU sporočil: 833
[#2833708] 04.04.20 16:24
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: 1127DXSXU 04.04.2020 16:41
Erjavec je sposoben in ima marsikaj prav.
Glede samozadostnosti je trenutno tako, da je Slovenija del skupne evropske kmetijske politike, ki temelji na kvotah.
Zato trenutno in zdaj marsikje NE SMEMO povečevati proizvodnje, ker za zmanjševanje proizvodnje dobivamo denar.

Za sedaj je tudi v skoraj vsakem segmentu prehrane na evropskem nivoju višek proizvodnje.
Tako je sedaj v tem sistemu.
Če pa ne bi ta evropski sistem deloval, pa bi verjetno lahko Slovenija hitro povečala proizvodnjo v marsikaterem segmentu. Seveda bi nekaj več stalo, ampak še vedno ne bi bilo pretresljivo. Še več bi lahko povečali, če bi se odrekli nekaterim pristopom , ki so zdaj uvedeni zato da je proizvodna manjša (ker je s tem kao bolj biološka, raznovrstna, itd.)

Če bi npr. Letos hoteli postati samooskrbi pri krompirju bi bilo dovolj, da država zdaj reče da bo odkupila celotne potrebe države po dobri ceni in sem prepričan, da bi se javili kmetje, ki bi sklenili Pogodbe in zasadili dovolj. Trenutno imamo precej travnikov na katerih bi lahko zasadili stvari.
FIN-303511 sporočil: 400
[#2833804] 04.04.20 22:34
Odgovori   +    4
Pozeba pri jabolkih je že. Bomo videli kakšen bo izpad.

Kot je marsikateri komentator ugotovil so glavni problem zakoni. Preveliko število zakonov. Mi temu ljubkovalno rečemo "birokracija". To je leporečje. Po kmečko rečeno so problem fašistično retardirani zakoni, ki so jih sprejeli infantilni nesposobneži v državnem zboru. Tam sprejemajo zakone.

Kmetom je treba dati proste roke, pa ne bo nobenega jamranja več glede "samopreskrbe". Zakaj moram čakati po 3-5 let, da mi vse uredijo (ključna beseda: namembnost) za en KLINČEVI GNOJNIK?!
0430ABAKU sporočil: 1.776
[#2835753] 09.04.20 19:37
Odgovori   +    0
Zdaj objavljeno po radiu, da je Slovenija preveč samooskrbna s hrano.
Hrana ostaja pri pridelovalcih, ker so zaprti zavodi, hoteli, ni izvoza...
Zaradi tega ne vedo, kam z viški hrane.

Strani: 1