Strani: 1

spiderman sporočil: 1.741
[#2777902] 04.06.19 11:48
Odgovori   +    18
Pri znanju v starosti od 25 do 40 let je rezultat znanja bistveno nižji.
So mogoče tukaj kakšne korelacije s profilom volilca Levice?
pobalin sporočil: 14.456
[#2777916] 04.06.19 12:44
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: pobalin 04.06.2019 12:49
Naj na tem rejvu testiram svojo funkcionalno pismenost. Ker se je zadeva medtem iz rejva preobrazila v poseben članek, ga citiram, da se ohrani vir moje inspiracije, ki lahko doživi še nove transformacije.
Aktualna raziskava, ki sta jo izvedla Slovensko zavarovalno združenje in raziskovalna hiša Valicon ugotavlja, da zgolj tretjina vprašanih meni, da so ustrezno poskrbeli za finančno varnost po upokojitvi, medtem ko mladi o finančni varnosti razmišljajo precej drugače od delovno aktivnih ter starejših.
Kaj je finančna pismenost? Gre za znanje s področja financ. Ali je res samo to? Ali na finančno blaginjo posameznika ne vpliva še marsikaj drugega – odnos do financ, vsakodnevno ravnanje z denarjem, načrtovanje in planiranje socialne varnosti v starosti?
Ob pomoči OECD vprašalnika so preverili finančno pismenost Slovencev, v starosti 15 do 75 let. Anketiranih je bilo več kot 1.000 anketiranih. Dolžina ankete 15 min,
Po področju vedenja so najboljši Francozi, najslabši so Italijani. Po finančnem znanju prednjačijo Norvežani, slabši so Italijani. Po odnosu do denarja so najboljši Indonezijci, najslabši Saudska Arabija. Slovenija je nadpovprečna, več bi lahko naredili pri odnosu in vedenju. Odnosi in vedenje se zelo počasi spreminjata in je v ozadju vrednostni sistem države, je povedal Zenel Batagelj, soustanovitelj in partner v družbi Valicon.
Kaj lahko naredimo, da bo finančna pismenost še večja? To lahko dosežemo z izobraževanjem. Manj kot je človek izobražen, slabši rezultat so dosegli na testu. Težave imajo imajo pri vedenju, v odnosu do denarja in finančnem znanju. Pri znanju v starosti od 25 do 40 let je rezultat znanja bistveno nižji. To je del populacije , ki je že izven šolskega sistema. Starejši od 45 do 65 let dobro obvladajo finance, je še poudaril Batagelj.
Takole razumem vse skupaj:

1. Raziskava SZZ in Valicona je bila izvedena v SLO.
2. Opravili so jo z vprašalnikom OECD, na 1000+ 15-75 letnih mojedeželanih.
3. Pri tem so odkrili, kako se odrežejo Francozi, Italijani, Indonezijci, Saudijci itn.
4. Odkrili so tudi, da je nivo izobraženosti sorazmeren z rezultati testa. Generacija 25-40, ki ima (pobalinsko domnevno) večji delež višje izobraženih, ima slabše znanje od generacije 45-65 let, v kateri je nivo izobrazbe (pobalinsko domnevno) nekaj nižji.

In še pobalinska domneva: redno bralstvo Financ večinoma pade v kategorijo 45-65 let. :-P
anon-217002 sporočil: 275
[#2777976] 04.06.19 17:53
Odgovori   +    3
Hmm. Ali OECD preverja koliko so že pokvarili ljudstvo ali ne vedo kaj delajo?
Nisem presenečen nad rezultati ankete in nisem presenečen, da Finance to izrabljajo za promocijo prodaje Poletne finančne šole. Prodaja je temelj podjetništva. Mnenja in analizo pa prepuščajo forumu. Ne verjamem, da bodo v Poletni finančni šoli povedali bistvo. Predavali bodo ali finance ali promovirali lastne storitve. Kdo bi jim lahko kaj zameril, čeprav je šola plačljiva.
Zato ostane meni in meni podobnim, da poskušamo razširiti idejo, da pač uživamo vse radosti socialne države (nanny state).
Prva radost je padec rodnosti. Ko sta včasih starša izgubila nekaj otrok, eden je umrl, drugi se je odselil, hčerka se je omožila, sta rekla: kdo bo na starost skrbel za naju. Narediva še enega. Danes vsi vemo, da bo za nas na starost srbela država. Zakaj naj bi vzgajala še enega otroka?
Druga radost je finančna nepismenost. Moj oče je bil zaprisežen socialist, vendar ga je vedno skrbelo kako bo preživel starost. Čeprav me je v mladosti držal na kratko, ker je varčeval za starost, mi je po smrti nekaj zapustil. To logiko sem prenesel na otroke, čeprav jim sproti malo več pomagam. Morda pa mi bo uspelo umreti v bankrotu (Die Broke). Na žalost, pa je socialna država pri večini ljudi pustila katastrofalne posledice, zato me rezultat raziskave ne presenečajo. Poletna šola Financ ne bo pomagala. Morali bomo začeti že v osnovni šoli.
Lahko bi nadaljeval z minornimi flopi socialne države, vendar bom izkoristil to priliko za nekaj pozitivnega. Kljub vsej negativni propagandi prihranki prebivalstva rastejo. Morda pa le ni vse tako črno? Na drugi strani se bojim se, da je razlika v generacijah očitna.
shevchenko sporočil: 21.898
[#2778031] 05.06.19 04:25
Odgovori   +    0
Povedali jim bodo o tem kako do denarja preko Instagrama in kako kupiti delnico appla, pustili pa v totalni temi glede zgodovine denarja, ki je veliko pomembnejša za razumevanje situacije.
nimasmisla sporočil: 68
[#2778093] 05.06.19 13:18
Odgovori   +    1
Finančno znanje, recimo temu v pravem pomenu besede, je po mojem veliko več, tako, da nikakor ne more že v sami osnovi biti dostopno širokim množicam. Današnji sistem temelji na zadolžitvah. Zaposleni ljudje se zakreditirajo v glavnem zato, da si kupujejo obveznosti in ne sredstva. Uspešni podjetniki se v glavnem zakreditirajo zato, da kupujejo sredstva. Dostopnost finančnega znanja je torej že v osnovi v konfliktu interesov. Največji smisel vidim v zaslužku prodajalcev pocukrane robe.

Strani: 1