Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2775879] 22.05.19 12:44
Odgovori   +    1
Glede evidenc o izrabi delovnega časa in tedenskega počitka delavcev je naša zakonodaja malo neživljenska, ker natančno določa to in to brez tolerance. Zakaj? Npr. delovni inšpektor iz evidenc delovnega časa ugotovi, da delodajalec ni omogočil tedenskega počitka delavcu, ki je nekaj več ur ostal na delovnem mestu, kar je seveda prekršek, z druge strani delavec npr. kuhar, ki je v petek zaključil delo ob 24. uri potem pa je v soboto in v nedeljo po sklenjeni pogodbi o delu delal v drugi restavraciji, torej, po svoji volji ni imel počitka.

To ne pomeni, da bi se delo po podjemni pogodbi moralo prepovedati, vendar bi več tolerance moralo biti pri delodajalcih, ki se jim le občasno zgodi, da delavec dela nekej dlje kot bi moral. Delovni inšpektorji so velikokrat v nehvaležnem položaju in potrebujejo veliko modrosti, da na pameten način poiščejo izhod iz položaja pri dobrem delodajalcu (kršitelju), ki dobro plačuje delavce in seveda redno plačuje davke.
anon-180464 sporočil: 4.080
[#2775903] 22.05.19 13:43
Odgovori   +    0
Ko smo pri nas hoteli uvesti evidentiranje delovnega časa - prihodov in odhodov, so se vsi delavci uprli.
bc123a sporočil: 48.253
[#2775904] 22.05.19 13:45
Odgovori   +    0
To! Javni sektor v Sloveniji bo pa najebal. Nic ne bo vec onega "saj to ti bo samo pet minutk vzelo". Ker si bo zaposleni teh pet minutk pisal in bo jebada.

Se mi zdi da bo to, sploh v sedanjem casu, ko zaposlenih primanjkuje v gospodarstvu in z delovno silo vseeno lepo ravnajo (ce ne pa gre drugam). Seveda bo lahko v krizi cisto drugace...

V javnem sektorju je pa se vedno takole - primer iz vrtca: "sefica, jaz danes ne morem niti na wc niti na odmor ker sem edina v oddelku. A mi lahko za pol ure nekoga posljete, da popazi na otroke te pol ure, tudi v sosednji sobi je samo ena."
Nesposobna sefica: "Ja nikoga nimam, zmente se!"

Potem pa na koncu leta 50 "pedagoskih ur" viska ki niso ne tic ne mis, ampak dejansko neplacane nadure. In se jih "brise".
bc123a sporočil: 48.253
[#2775906] 22.05.19 13:46 · odgovor na: anon-180464 (#2775903)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: bc123a 22.05.2019 13:48
[kekez]
Ko smo pri nas hoteli uvesti evidentiranje delovnega časa - prihodov in odhodov, so se vsi delavci uprli.
Ja, ce nimate problema z neplacanimi nadurami, potem jasno.

Ampak tu vidim da bo problem tudi delo izven sluzbe. Recimo nekomu nalozis delo, ki ga zaposli za 8 ur, potem pa od njega pricakujes da bo zvecer se 1 uro maile odgovarjal.

Tega stempljanje ne resi in to je bil tudi po moje razlog za to tozbo, ki ji je sodisce ugodilo.

Najvecji drek je ravno v poklicih, kjer imas delo jasno odrejeno in ne mores fusati, potem pa nekdo pricakuje se da bos recimo bral maile od doma, pa preko vpnja se povezal v firmo in kaj uredil, in tako naprej.

Toznik je bil sindikat v neki spanski banki v lasti nemcev, kjer bi si predstavljal da je bil to zelo verjeten scenarij.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2775911] 22.05.19 14:03 · odgovor na: bc123a (#2775906)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-207617 22.05.2019 14:08
[bc123a]
> [kekez]
> Ko smo pri nas hoteli uvesti evidentiranje delovnega časa - prihodov in odhodov, so se vsi delavci uprli.

Ja, ce nimate problema z neplacanimi nadurami, potem jasno.

Ampak tu vidim da bo problem tudi delo izven sluzbe. Recimo nekomu nalozis delo, ki ga zaposli za 8 ur, potem pa od njega pricakujes da bo zvecer se 1 uro maile odgovarjal.

Tega stempljanje ne resi in to je bil tudi po moje razlog za to tozbo, ki ji je sodisce ugodilo.

Najvecji drek je ravno v poklicih, kjer imas delo jasno odrejeno in ne mores fusati, potem pa nekdo pricakuje se da bos recimo bral maile od doma, pa preko vpnja se povezal v firmo in kaj uredil, in tako naprej.

Toznik je bil sindikat v neki spanski banki v lasti nemcev, kjer bi si predstavljal da je bil to zelo verjeten scenarij.
Zato pa, kot poje vili resnik, "vedno na koooncu, sta dve pooootiii":

1. Pot: Pavsalista odpret, in podjetju (menda celo javni porabniki imajo "zunanje" svetovalce?) povedat "dobr ti ves, kok ti oddelam, vadi pare ali pa grem"

2. Pot: zavalit se na Urad za knjigo enakih moznosti v naturi 2000, pobirat placo, se pridno stempljat in poleg v miru delat doktorat iz spolnih navad grskega plemstva v zgodnji antiki.

Nikakor pa se ti ne sme zgoditi "izberes pa tistooo, ki je niiiii": chekiranje mailov ob 11h zvecer za fiksno placo in moledovanje sefom naj ti vendarle podaljsajo pogodbo dva tedna pred iztekom sedanje, ko pa si vendarle tako priden.

Mene je enkrat sefica vprasala "misko a ti men grozis?!" Pa sem reku "nikakor ne gospa derektorca, takih mutibaricev ko jaz je sto za jurja na trgu, jaz sem zgolj tok fajn da vam lepo v naprej povem, pod kakimi pogoji bom pac jaz vas mutibaric."

Pa sva se vse lepo zmenla. Brez sodisca eu in brez sindikatov. Jaz njej delo, ona meni gnar, evribodi hepi.

P.s.: in zato v svetu obstajajo hr agencije, da se skoljejo z eno in drugo stranjo za detajle dnarja in obsega dela, in se potem firma in strucko ne gledata pisano in sovrazno, ampak sta oba lahko lepo kao jezna na agenta in skupaj ucinkovito delata. V bantustanu pa so hr agencije zato, da lahko bosanskim fizikalcem ostanes dolzan 3 place in hr agencijo fuknes v stecaj. Bananistan na skurjeni strani alp.
najobj sporočil: 31.870
[#2775926] 22.05.19 14:59 · odgovor na: bc123a (#2775906)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 22.05.2019 15:02
[bc123a]
> [kekez]
> Ko smo pri nas hoteli uvesti evidentiranje delovnega časa - prihodov in odhodov, so se vsi delavci uprli.
Ja, ce nimate problema z neplacanimi nadurami, potem jasno.

Ampak tu vidim da bo problem tudi delo izven sluzbe. Recimo nekomu nalozis delo, ki ga zaposli za 8 ur, potem pa od njega pricakujes da bo zvecer se 1 uro maile odgovarjal.

Tega stempljanje ne resi in to je bil tudi po moje razlog za to tozbo, ki ji je sodisce ugodilo.

Najvecji drek je ravno v poklicih, kjer imas delo jasno odrejeno in ne mores fusati, potem pa nekdo pricakuje se da bos recimo bral maile od doma, pa preko vpnja se povezal v firmo in kaj uredil, in tako naprej.

Toznik je bil sindikat v neki spanski banki v lasti nemcev, kjer bi si predstavljal da je bil to zelo verjeten scenarij.
... čuj, ampak VPN se lahko izmeri do sekunde natančno, tako da če ti šef naloži delo od doma, ti ga verjetno tudi potrdi kot delovni čas ...

P.S.: po mojem je problem, če narava dela zahteva 8 ur fizične prisotnosti na delovnem mestu, potem pa moraš v službi ali doma pisat kakšna butasta poročila, da onemu Žlendru podobni džabalebaroši na raznih ministrstvih, agencijah in direktoratih ne rabijo gledat v luft še tistih par ur, ko med neevidentiranim delovnim časom niso "malo skočili po opravkih" ...
bc123a sporočil: 48.253
[#2775936] 22.05.19 15:33 · odgovor na: najobj (#2775926)
Odgovori   +    1
[najobj]
... čuj, ampak VPN se lahko izmeri do sekunde natančno, tako da če ti šef naloži delo od doma, ti ga verjetno tudi potrdi kot delovni čas ...
Ja, ce gre za vpn. Kaj pa ce ob 11 zvecer odgovarjas na maile pomembni stranki iz telefona, ko si sicer zunaj s kolegi na kao zurki?
P.S.: po mojem je problem, če narava dela zahteva 8 ur fizične prisotnosti na delovnem mestu, potem pa moraš v službi ali doma pisat kakšna butasta poročila, da onemu Žlendru podobni džabalebaroši na raznih ministrstvih, agencijah in direktoratih ne rabijo gledat v luft še tistih par ur, ko med neevidentiranim delovnim časom niso "malo skočili po opravkih" ...
Saj to. Ce imas totalno fleksibilen delovni cas, to sploh ni problem. Si vceraj pisal eno uro maile ob 11 zvecer? Bos pa danes eno uro vec spal, big deal. Ce pa moras biti na vsak nacin na jobu fiksen delovni cas in takrat tudi delati in se takoj opazi ce ne delas (masina se ustavi, otroci pobegnejo, itd :) POLEG tega pa moras zaradi casovne razlike zvecer ob 11 se eno uro ali dve maile odgovarjati pa je to ze problem.

SE POSEBEJ ce se moras stempljati.
bc123a sporočil: 48.253
[#2775939] 22.05.19 15:34 · odgovor na: anon-207617 (#2775911)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: bc123a 22.05.2019 15:35
[NemirniTujec]
2. Pot: zavalit se na Urad za knjigo enakih moznosti v naturi 2000, pobirat placo, se pridno stempljat in poleg v miru delat doktorat iz spolnih navad grskega plemstva v zgodnji antiki.

Nikakor pa se ti ne sme zgoditi "izberes pa tistooo, ki je niiiii": chekiranje mailov ob 11h zvecer za fiksno placo in moledovanje sefom naj ti vendarle podaljsajo pogodbo dva tedna pred iztekom sedanje, ko pa si vendarle tako priden.
Exactly. Sam moderni prekarci ki so ful pod stresom imajo tocno taksne probleme. Pa jaz nikakor nisem proti fleksibilnemu delovnemu casu, nikakor ne. Problem je tocno tako kot si ti ugotovil, ce ne reces ne takoj na zacetku, potem ni meje, do kamor to lahko gre BREZ evidentiranja in to je zelo zelo narobe.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2775944] 22.05.19 15:50 · odgovor na: bc123a (#2775904)
Odgovori   +    0
[bc123a]
To! Javni sektor v Sloveniji bo pa najebal. Nic ne bo vec onega "saj to ti bo samo pet minutk vzelo". Ker si bo zaposleni teh pet minutk pisal in bo jebada.

Se mi zdi da bo to, sploh v sedanjem casu, ko zaposlenih primanjkuje v gospodarstvu in z delovno silo vseeno lepo ravnajo (ce ne pa gre drugam). Seveda bo lahko v krizi cisto drugace...

V javnem sektorju je pa se vedno takole - primer iz vrtca: "sefica, jaz danes ne morem niti na wc niti na odmor ker sem edina v oddelku. A mi lahko za pol ure nekoga posljete, da popazi na otroke te pol ure, tudi v sosednji sobi je samo ena."
Nesposobna sefica: "Ja nikoga nimam, zmente se!"

Potem pa na koncu leta 50 "pedagoskih ur" viska ki niso ne tic ne mis, ampak dejansko neplacane nadure. In se jih "brise".
V večini JS se delovni čas registrira, izjema so morda edino šole, vrtci...
bc123a sporočil: 48.253
[#2775949] 22.05.19 16:14 · odgovor na: anon-204390 (#2775944)
Odgovori   +    1
[vickibedi]
V večini JS se delovni čas registrira, izjema so morda edino šole, vrtci...
Tako. Ker ce vzgojiteljica ni v sluzbi je to zelo opazno. Za uciteljice morda manj. Za drugje ne vem.

Strani: 1