Strani: 1

shevchenko sporočil: 21.898
[#2771573] 24.04.19 10:16
Odgovori   +    2
kaj pa adjusted for inflation?

aja, to ni bistveno.

ok ok
Endimion sporočil: 10.214
[#2771598] 24.04.19 11:16 · odgovor na: shevchenko (#2771573)
Odgovori   +    15
US Inflation calculator:
www.usinflationcalculator.com/


kumulativna inflacija med 2014 in 2019 je ušivih 7,4%

Prosim te, nehaj že težit s to inflacijo, ki je že dobro desetletje na krajšem dopustu, na japonskem pa še kakih 20 let dlje...


Btw, pir v moji lokalnem napajalniku se je od leta 2010 podražil od 2.00€ na 2,20€ v letu 2018. v kumulativi za 10%. Povprečna letna inflacija je torej 1,195%. In burek se je podražil od 2€ na 2.2€ (Same same)... Tortice pr šipcu so šle gor za neke cente...
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2771601] 24.04.19 11:22 · odgovor na: Endimion (#2771598)
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: anon-204390 24.04.2019 11:24
[Endimion]
US Inflation calculator:
www.usinflationcalculator.com/


kumulativna inflacija med 2014 in 2019 je ušivih 7,4%

Prosim te, nehaj že težit s to inflacijo, ki je že dobro desetletje na krajšem dopustu, na japonskem pa še kakih 20 let dlje...


Btw, pir v moji lokalnem napajalniku se je od leta 2010 podražil od 2.00€ na 2,20€ v letu 2018. v kumulativi za 10%. Povprečna letna inflacija je torej 1,195%. In burek se je podražil od 2€ na 2.2€ (Same same)... Tortice pr šipcu so šle gor za neke cente...
Stanovanja se dražijo, tehnika, izdelki z višjo dodano vrednostjo tudi. Tudi bolj kakovostna hrana. Da ne govorim o storitvah iz višjega cenovnega razreda (npr. zdravstvo, informatika...) - tam so cene v zadnjih parih letih dobesedno zbezljale...
Endimion sporočil: 10.214
[#2771636] 24.04.19 12:55 · odgovor na: anon-204390 (#2771601)
Odgovori   +    7
Morda, a je treba gledat kolikšen VREDNOSTNI PONDER pri celokupni slovenski končni domači porabi to predstavlja.

Vsak od nas ima različno strukturo (razrez) odhodkov. IN vsak od nas ima potem po defaultu "svojo" mero inflacije. Kot statistični podatek pa je to uporabno zilch.
Endimion sporočil: 10.214
[#2771648] 24.04.19 13:44 · odgovor na: (#2771645)
Odgovori   +    3
Joj ne kliči hudiča....

:D
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2771651] 24.04.19 13:56 · odgovor na: (#2771643)
Odgovori   +    2
[abohte]
Jaz bi tudi rad vedel, katere cene so dobesedno zbezljale. Pred 12 leti sva s sedanjo ženo kupila skupni televizor za 350€ (nižji razred). Pred cca 25 leti so starši kupili barvni televizor premera 51 cm za 55.000 SIT. In koliko so televizorji dandanes? L. 1995 je oče kupil VW Polota za 2mio sit (2,5 mio SIT z dodatno opremo). Koliko so avtomobili danes? Pred 20 leti sem si kupil svojo prvo srajco. Labod. Cena 9.500 SIT. Koliko so srajce danes? Pred 12 leti sem dal za zobno plombo 90€. Koliko so plombe danes? Za stanovanja je Kotnik pisal, da so cene enake tistim v l. 2007. V MB in CE so cene genau iste, v LJ in KR so rahlo višje. Pred prihodom Lidla/Hoferja je bila črna čokolada (70% kakava) v Mercatorju 3+€. Koliko je danes? Kar sem opazil je, da so se cene sira in salam v zadnjih 15 letih dvignile za cca 30%. Koliko je to na leto?

S tem, da je bila povprečna neto plača v SLO l. 2007 850€, sedaj je pa 1150€.

Jaz res ne vem, kje nekateri živijo, da govorijo o blazni rasti cen. Če v SLO, imajo blazno slab pregled nad dogajanjem v okolju v katerem živijo.
Takole še ena iz prakse :)
Pred slabimi 15 leti smo v Šparu za cca 10-12.000 SIT napolnil nakupovalni voziček, vključujoč maksi paket plenic, ki smo jih takrat na veliko uporabljali. Danes podobna fasunga pride cca 100 EUR (brez plenic :)
Nominalno se je košarica torej podražila za faktor 2 -2.4.
Plača bi šla v rangu, ki si ga sam zapisal (boldano) 35%
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2771675] 24.04.19 14:58 · odgovor na: (#2771643)
Odgovori   +    22
[abohte]
Jaz bi tudi rad vedel, katere cene so dobesedno zbezljale. Pred 12 leti sva s sedanjo ženo kupila skupni televizor za 350€ (nižji razred). Pred cca 25 leti so starši kupili barvni televizor premera 51 cm za 55.000 SIT. In koliko so televizorji dandanes? L. 1995 je oče kupil VW Polota za 2mio sit (2,5 mio SIT z dodatno opremo). Koliko so avtomobili danes? Pred 20 leti sem si kupil svojo prvo srajco. Labod. Cena 9.500 SIT. Koliko so srajce danes? Pred 10 leti sem dal za zobno plombo 90€. Koliko so plombe danes? Za stanovanja je Kotnik pisal, da so cene enake tistim v l. 2007. V MB in CE so cene genau iste, v LJ in KR so rahlo višje. S tem, da je bila povprečna neto plača v SLO l. 2007 850€, sedaj je pa 1150€.

Jaz res ne vem, kje nekateri živijo, da govorijo o blazni rasti cen. Če v SLO, imajo blazno slab pregled nad dogajanjem v okolju v katerem živijo.
Kadar nisem polno zaposlen s sirjenjem leninizma, se s tem vprasanjem precej ukvarjam. V zgornjem sestavku mi je najbolj zanimivo to, da si prvo srajco kupil sele pred 20 leti, in da si nato nekje vmes morda menjal model zene (oziroma imas to v planu - beseda "sedanja" je sicer odvec), stroske tega pa publiki zamolcal :-)

K zadevi; zadeva je USA, UK, morda se Francija, in zadeva bi bila tudi De, ce ne bi uspesno poplenila pol juzne in vzhodne evrope. Zadnjih 10 let smo tudi na zahodu v japonskem stanju. Nesrecni ukrajinski nogometas dobiva grajo nekoliko nezasluzeno, malo pa si je sam kriv (kar ga je v letih neutrudnega delovanja pripeljalo celo na mojo ignore listo).

Japonsko stanje: prebivalstvo se stara v dovolj visokem obstojecem standardu, ki pa ne rase. Upamo, da bo tehnicni napredek poskrbel za vzdrzevanje penzicev, in da hkrati ne bomo imeli druzbenih prekucev, ko mlada generacija, ki gara za zivljenje v 20m2, opazuje jamr ljudi, ki so 40 let delali, nato pa 40 let kasirajo penzijo in uzivajo visji standard ravno na ramenih obdavcene mlajse generacije. Resitev bi bila ali to, da imamo dovolj frocov in dovolj podaljsano delovno dobo, da do take neenakosti ne pride, ali pa imigracija.

Problem inflacije stroskov glede na prihodke se je zgodil prej - ta problem nas je v japonsko situacijo sele pripeljal; nekje med 1970 in 1980 je bilo konec "zlate dobe zahoda." Zlata doba je bila zato, ker po svetovni vojni in metanju atomskih bomb pac ni tezko najti necesa kar je boljse. Veliki cinitelji poleg nizkih pricakovanj so tudi vpeljava zensk v delovno silo, imigracija, potreba po delovno intenzivnih podjemih (gradbenistvo, avtoindustrija etc.)

Od konca "zlate dobe" - izberimo neko letnico cez palec - denimo 1975 - place realno niso vec znatno rasle. Tu pa tam so rasle, ker se je delalo vec ur, ali ker se je produktivnost zelo zelo povecala (placa pa je zrasla le malo!).

Pogoglaj "inflation adjusted median wage growth", klikni slicice, in bos dobil stoterico raznih grafov, situacija ni nikomur novost.

Posebej vsec mi je ta graf: www.pewresearch.org/...eature.png

Kako se racuna inflacijo, prav tako ni tezko pogruntati, ugotovil bos, da ne vsebuje energentov, house prices in najemnin.

Spet priporocam stricka googla na temo "median wage vs rent" - in videl bos, da medtem ko je median wage (torej realna placa na leto, ne na uro) rastel zelo skromno - je median rent rastel precej bolj.

Zelo lepa slikica, ki kaze kako fevdalizem ze nekal desetletij dviga svojo grdo glavo: res.cloudinary.com/a...rej5gh.jpg

Kar se tice povprecnih cen his, te pravtako rastejo veliko bolj od prihodkov ze nekje od zacetka sedemdesetih (odvisno od drzave), odkra smo v japonski pa celo bolj od ze sicer rastocih najemnin! Americani so celo imeli "sreco" s krizo, ker so ogromno cen zbili na normalno raven - v mnogih zahodnih drzavah (kanada, avstralija, UK, za nemcijo ne vem) pa cene 2007 - 2011 sploh niso zares padle, ampak so samo rahlo zastale.

static.seekingalpha....201805.png

Na kratko - leta 2008 je srednjeprihodkovni Slovenec brez podedovane bajte ze bil pojeban v rit, ni mu treba cakati na 2019. Srednjeprihodkovni American pa je bil pojeban ze leta 2000, Japonec pa ze 1990. Seveda gre za relativne vrednosti - vedno je bolje biti srednjeprihodkovni american, kot slovenec, in bolje slovenec kot vietnamec.

Kar je shevcenko osebno zacutil in morda slabo formuliral je to, da povprecneza v devetdesetih in morda celo dvatisocih boli kurac, ce cene bajt rastejo, ker je povprecnez imel "sluzbo za nedolocen cas" in je dobil kredit. Ti krediti so zdaj se vedno na voljo, ampak zal ne vec za povprecneza (za kakih 80% prebivalstva, torej za vse razen za "luzerje"), ampak samo se za zgornjo tretjino, ponekod pa zgolj zgornjo desetino po prihodkih. In res - hipotekarno placilo kot odstotek zasluzka je ze ves cas priblizno enako... le da je vedno manj ljudi, ki hipotekarni kredit sploh dobijo! Preostalo zalogo his pokupijo korporacije, za katere denar raste na drevesu.

Cez 20 let bos prodajal svojo (do takrat odplacano) bajto zato, ker bos moral placati zdravnika, ali umreti v cakalni vrsti - fevdalci ti bodo razkantali javno zdravstvo, "da ti ne bo treba placevati za zastonjkarje". Tvoj povprecen froc (torej ne oni, ki je ratal dohtar ali direktor DUTB) ne bo mogel podedovati tvoje bajte, ker ne bo imel 300 jurjev za tvoje kardioloske ali revmatoloske raziskave, ali kar te bo pac lovilo med 60im in 70im letom. Morda bo upal, da te zadene kap in bos v trenutku mrtev. Tudi svoje si ne bo mogel kupiti, ker ne bo imel kje vzeti 60 jurjev za polog pri kreditu, na lepe oci pa kredita s svojo prekerno zaposlitvijo ne bo dobil. In bo lahko lepo placeval najemnino korporaciji, ki bo na 0% obrestno mero kupila tvojo 300K ali pol milijona "vredno" bajto.

Zelo zalostno je gledati sistemske analfabete, ko se preklate o tem, kako je "danasnja mladina lena" in kako "smo se mi odrekali" in kako "burek se vedno stane tok kot 10 let nazaj" medtem ko jim elita razbija pravno drzavo, socialne institucije in celo svoboden kapitalizem sam (v UK bodo pocasi celo pubi vecinoma v fevdalnih - korporacijskih rokah, vse ostalo je ze zdavnaj). Malo podjetnistvo je tako kot v Yugo diktaturi - resnicno malo. Clovek ki dela sam in ima morda dva delavca, po moznosti sorodnika, in nima nobenih sans da bi tekmoval s korporacijami, ker on pac mora placati davke, medtem ko jih korporacija ne rabi. Slejkoprej ugotovis, da ni druge kot postati prav tisti dohtar, ki te olupi ko magarca za eno za srcno zaklopko, ali vsaj asistent politika, ki izvaja fevdalizacijo premozenja skozi nicne obrestne mere za tiste, ki denar ze imajo in ga mastno placujejo. Leninizmu ostanejo zgolj obcasni forumski prebliski. "Be the change you DON'T want to see in the world", je pravilno popravljeni izrek Ghandija za te case.

Ta krog je v USA in v Nemciji ze skoraj v celoti odlaufan; vse vec in vec ljudi je v najemu za vse visji odstotek svojega prihodka, lastniki teh nepremicnin pa so vedno bolj (zdaj ze cez 60%) korporacije. V UK se pravtako tece zadnje kilometre, gre pa fevdalcem nekoliko pocasneje, ker je manj blokov in vec vrstnih hisk iz zgodovinskih razlogov. Ampak vseeno uspesno gre v to smer.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2771730] 24.04.19 20:01
Odgovori   +    2
Prostora za rast je še veliko, če bi Trump vsaj malo poslušal Jimmija Carterja..Za vojaške izdatke smo porabili 3000 milijard dolarjev. Kitajska ni porabila niti enega centa za vojno in zato nas prehiteva...Kitajci od mojega sporazuma z njimi leta 1979 niso vodili nobene vojne. Kaj pa mi? Mi smo nenehno v vojni. Združene države so najbolj vojaško nasilen narod v zgodovini sveta, ker želijo svoje vrednote vsiliti drugim državam..."President Trump Called Former President Carter To Talk About China" na www.wabe.org/preside...alk-china/
bobek13 sporočil: 4.301
[#2771734] 24.04.19 20:31 · odgovor na: anon-207617 (#2771675)
Odgovori   +    1
a ti hoces morda rect, da slovenclni, ki "pregovorno" ne vejo druga s preseznim dnarom, kot ga metat v cegle niti niso tolko glupi, koliko je na racun le-tega padlo stosov na tem forumi in sirse?

:-)

lpA
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2771750] 24.04.19 22:13 · odgovor na: bobek13 (#2771734)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-317028 24.04.2019 22:20
[bobek13]
a ti hoces morda rect, da slovenclni, ki "pregovorno" ne vejo druga s preseznim dnarom, kot ga metat v cegle niti niso tolko glupi, koliko je na racun le-tega padlo stosov na tem forumi in sirse?
NemirniTujec,Crt, Endimion...živijo v svojem (idiotskem) miselnem krogu in se rajcajo na enako misleče, druge preprosto stalinistično izklopijo, niso jim všeč in adio mučačo, drkajo med sabo in drkajo, za kurce se držijo... Mene zanimajo tisti, ki mi nasprotujejo, ker jim grem na živce pa vendar vzdržujejo komunikacijo. Po pogovoru Žižka in Petersona, ki sta ga zaključila z mislijo, da zmagovalca nista niti iskala, le pogovarjala sta se, in sta z dovtipi iskala nove misli in se nista ignorirala naj ignorirajoči črtasti drkaroši, drkajo še naprej.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2771753] 24.04.19 22:43 · odgovor na: (#2771751)
Odgovori   +    0
To sporočilo je izbrisal avtor (25.04.2019 05:51)
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2771846] 25.04.19 10:59 · odgovor na: (#2771751)
Odgovori   +    0
[abohte]
> [FIN-311684]
> > [bobek13]
> >
> Mene zanimajo tisti, ki mi nasprotujejo, ker jim grem na živce pa vendar vzdržujejo komunikacijo.

Vsak posameznik ima omejen čas življenja. Kdor se tega zaveda, mu ga je morda škoda nameniti za potešitev tvojega zanimanja.
Če na forumsko življenje gledaš na tako resen nezabaven način, seveda imaš prav. Sicer, zadeva ni tako huda, odpreš časopis v drugem oknu ali brskalniku brez prijave in prebereš vse komentarje. Po mojem skromnem mnenju se članek ocenjuje skupaj s komentarji, ki velikokrat kar lepo nadopolnijo vsebino članka in je šele s komentarji celota. In zakaj nekateri ignorirajo druge? Zato, ker jim je ta možnost dana. Kdo ve, mogoče enkrat v prihodnosti dočakamo, da ne le komentarji ne bodo vidni, tudi posamezni članki za tiste na ignore listi ne bodo.

Strani: 1