Strani: 1

vrac sporočil: 11.068
[#2761114] 01.03.19 13:05
Odgovori   +    11
In kaj je "pridobila" Slovenija? Samo izgube, sankcije in ostali smo brez državne lastnine. Res super.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2761209] 01.03.19 18:56
Odgovori   +    24
Kdaj bi Slovenija imela največ koristi od evra? Če bi čim več ustvarjenih evrov ostalo v gospodarstvu, ki iz enega evra ustvari več evrov, na drugi strani je javni sektor, ki iz evra, ki ga izpleni iz gospodarstva ne ustvari nič, pravzaprav ga uniči. Po domače, če bi 100 milijonov, namesto, da ga na začetku nakažemo štrukljem ostalo v gospodarstvu, bi gospodarstvo na koncu leta iz 100 milijonov ustvarilo od 300-500 milijonov, javni sektor pa 100 milijonov preprosto skuri in ne ustvari nič.
0430ABAKU sporočil: 1.757
[#2761496] 04.03.19 10:52 · odgovor na: vrac (#2761114)
Odgovori   +    3
[vrac]
In kaj je "pridobila" Slovenija? Samo izgube, sankcije in ostali smo brez državne lastnine. Res super.
Super! Torej tudi za nas so prednosti. Sicer bi bilo še bolje, če bi uspeli državo še malo bolj razlastniniti, pa se ne pusti. Nikoli mi ne bo jasno, zakaj mora država biti lastnica npr. hotelov.

Študija pa daje zelo presenetljive rezultate.
Pred časom je Tadej Kotnik objavil članek, da je Grčija ena največjih evro luzerjev.

Sicer je pa do rezultatov mogoče priti tudi zelo hitro in poenostavljeno.
Države, kjer so ob uvedbi evra, cene navili do neba, so luzerske (višje cene -> slabša konkurenčnost). Primeri: Francija (Pariz) je astronomsko draga, v Italiji bi tudi najraje lire v evre zamenjali kar v razmerju 1:1).
Grčija se je po pojih izkušnjah podražila za 4x. Pred uvedbo evra so bile cene nekje na polovici slovenskih. Po evru so bile na 2-kratniku. Potem smo še mi dobili evro in smo jih (približno) dohiteli.
Nemčija na drugi strani. Ne opažam bistvenih razlik od časov marke (če ne upoštevamo normalne stopnje inflacije). Sem bil prav začuden, da v Berlinu dobiš čaj ali kavo lahko tudi za pol evra (postreženo) - v Parizu 5€, pico za manj kot 5 evrov (postreženo). V Italiji ponavadi piše coperto 2€, servizio 50%. Do 5€ verjetno tudi s tal ne bi pobrali, če bi jih našli.

Strani: 1