Strani: 1

sopranos sporočil: 11.404
[#2756781] 05.02.19 20:49
Odgovori   +    11
Najprej vprašanje. Rast BDP, je to na državo ali na prebivalca? Kot je videti iz grafa gre za države. Glede na to da je v enih državah prisotno veliko priseljevanje, pri drugih pa odseljevanj, lahko to pomembno popači sliko.

Temu je treba dodati še nefleksibilnost pri najemanju in odpuščanju delovne sile.

Naslednje leto bo pa v Sloveniji sploh veselica, ko se bo dvignila minimalna plača, ko se bodo obračunali prispevki v višini 58% povprečne plače (čeprav je minimalna plača približno 50% povprečne plače) in ko se bo iz minimalne plače izločil še dodatek na delovno dobo (se pravi tudi 20% poviški iz tega naslova). In to bo sovpadlo z gospodarskim ohlajanjem po svetu, morebiti celo z recesijo.

Tudi v Španiji je zanimivo, da si bodo privoščili kar 22% dvig minimalne plače pri 14% brezposelnosti. Bo zanimivo videti cifre brezposelnosti čez leto ali dve. Pri Španiji je tudi zanimivo kako je pred krizo 2008 zniževala javni dolg v BDP, sedaj pa, kljub gospodarski rasti ne kaže nobene želje po tem.

Luksemburg in Irska se zdita super. Je pa rast obeh BDP-jev zaradi razno raznih davčnih shem verjetno malo manjša.

Me je pa presenetila Francija, ki je le lepo usklajevala plače z rastjo BDP. Po drugi strani pa je morda to vzrok za rumene jopiče. Ker se ljudem zdi, da se vrtijo na mestu in da ne napredujejo.

Pri Litvi jaz nekega hudega problema z dvigovanjem minimalne plače ne vidim. Ker so štartali z res nizke osnove. In pri takem izseljevanju kot ga imajo, po mojem s tem ne morejo prav veliko zajebati. Morda bo prvi udares hud, ampak bolje kot počasno umiranje na obroke. Pa konec koncev so štartali z res nizke osnove. Bolj problematične so Španija, Velika Britanija in Portugalska. Ter so v absolutnih zneskih res zelo dvignile plače.
anon-59908 sporočil: 6
[#2756786] 05.02.19 23:13
Odgovori   +    13
g.Kotnik vaše številke res držijo ampak pri statistiki je odvisno katere številke obračamo in kako jih interpretirano in vsak si vzame številke s katerimi želi utemeljiti svojo hipotezo. Višina plače bi morale biti odraz dodane vrednosti zaposlenih ne pa bdp-ja. Pa poglejmo še naslednje številke:
Dodana vrednost na zaposlenega
2007 29.513€
2017 43.154€
Rast v desetletju 07/17 je 46,22%
Minimalna plača
2007 538,53€
2017 804,96€
Kar pomeni, da je minimalna plača zrasla za 49,47% oziroma je prehitela rast dodane vrednosti na zaposlenega za 3,25%.
Če pogledamo še kolikšen je bil letni delež minimalne plače v dodani vrednosti zaposlenega:
2007 21,89%
2017 22,32%
povečanje za 0.49% kar je zanemarljivo ko pogledamo še eno primerjavo:
Povprečna bruto plača
2007 1.284€
2017 1.721€
Rast je bila 34% kar je 12,22% manj kot rast dodane vrednosti na zaposlenega. In če pogledamo še kakšen je delež povprečne bruto plače v dodani vrednosti zaposlenega:
2007 52,20%
2017 47,85%
kar je padec za 4,35%.
Od vseh zaposlenih jih kar 65% prejema povprečno ali nižjo plačo od slovenske bruto povprečne plače in v tej skupini so zajeti tudi zaposleni z minimalno bruto plač. Ko potegnemo črto ugotovimo, da kljub dvigu minimalne plače za 3,25% nad rastjo dodane vrednosti se je delež za 65% zaposlenih pod minimalno plačo skupaj z tistimi z minimalnimi plačami znižal za celih 3,25%.
S takim prikazom pa dobimo diametralno obrnjeno sliko kot ste jo vi prikazali v vašem članku.
Lep pozdrav!
anon-59908 sporočil: 6
[#2756787] 05.02.19 23:14
Odgovori   +    0
To sporočilo je izbrisal avtor (05.02.2019 23:16)
najobj sporočil: 31.870
[#2756889] 06.02.19 14:37
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: najobj 06.02.2019 14:42
... Odločevalci na evropskih in nacionalnih ravneh bi morali resno razmisliti, kako dolgo lahko to še traja, kako daleč lahko pride in kaj bo to pomenilo za že zdaj šepajoče evropsko gospodarstvo. ...

... čuj, TadejK ... evo, saj vem, da je na totem forumu moje razmišljanje že od nekdaj bogokletno, ampak če lastniki kapitala ne bodo sami pokupili vse tisto, kar jim za minimalce naredi evropska sirotinja, potem res ne vem, komu kurcu na čast lastniki kapitala v svojih tovarnah sploh kaj proizvajajo, če pa zaradi vedno bolj minimaliziranih plač v Evropi kaj šele drugje po svetu ni dovolj ljudi z denarjem, da bi vse proizvedeno kupili ... alzo, če mene kaj vprašaš, je bil res skrajni cajt, da so se odločevalci na evropskih in nacionalnih ravneh spomnili razmišljat tudi o višjih minimalcih, če hočejo, da bo v Evropi mir in da šepajoče evropsko gospodarstvo še traja nekaj cajta ... khmm, ker lastniki kapitala se bodo ob aktualni trendih neizogibni pizdariji s polnimi žepi še pravi cajt odselili v tople kraje in razen o zniževanju plač oni ne rabijo razmišljat nič ...

P.S.: uravnilovka ni odvisna (samo) od višjih minimalnih plač, ampak je odvisna (predvsem) od delitve - saj se spomniš, kdo ima 1% in kdo 99% - svetovnega bogastva, ker tisti 1% ekscesno bogatih k rasti BDP ne prispeva skoraj nič, ker več kot jesti in piti še tako bogat človek ne more ...
anon-217002 sporočil: 275
[#2756920] 06.02.19 17:58
Odgovori   +    3
Prispevek T. Kotnika sem prebral že včeraj. Vzel sem ga kot info, čakal sem, kako bo reagiral forum. Ko sem prebral komentarje, mi je malce dvignilo pokrov.
Spomnil sem se videa, ko je Jack Welsh, predsednik GE v začetku 90 let prejšnjega stoletja nastopil v predavalnici pred 1000 MBA-jevci Harvarda. Dejal je približno sledeče. Zapomnite si vsi vi mali birokratki. Jutri boste prišli v podjetja in vedite, da ni pomembno delati pravilno, pač pa delati prave stvari.(v ang zveni precej bolje: not to do the things right, but to do the right things)
Čeprav je T. Kotnik opozoril, da odloki o minimalni plači niso najboljši ali najbolj premišljeni, je njegova informacija o minimalni plači v Evropi čisti larpurlatizem, saj se pogovarjamo o zgrešeni odločitvi: določiti minimalno plačo. Nemčija se je razvijala in napredovala v najuspešnejšo evropsko državo brez zakona o minimalni plači in nanjo pristala, ko Merklova, brez tega, ni mogla več sestaviti vlade. Razprava na forumu se ukvarja z vprašanjem, kako določiti in analizirati minimalno plačo, ne pa ali je ukrep sploh primeren, potreben in dobrodošel.
Bojim se, da bodo diskusije, o zakonu o lepem vremenu, ki bo določal število sončnih dni, enakomerno razporejenih pomladi in jeseni in o minimalno potrebnih padavinah, pravilno razporejenih preko celega leta, doživele isto usodo. Razpravljali bomo o številu dni in mililitrih padavin, ne pa o tem, da je zakon smešen, saj se naravnih zakonitosti ne da spreminjati z zakoni.
0430ABAKU sporočil: 1.757
[#2757060] 07.02.19 14:47
Odgovori   +    0
Odločevalci na evropski in nacionalnih ravneh bi morali resno razmisliti, kako dolgo lahko to še traja, kako daleč lahko pride in kaj bo to pomenilo za že zdaj šepajoče evropsko gospodarstvo.
A da odločevalci kdaj o čem razmišljajo?
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2757477] 10.02.19 23:30
Odgovori   +    1
Seveda ima o tej kolumni vsak lahko svoje mnenje, je pa dejstvo, da so se o pretiranosti španskega dviga minimalne plače, obravnavani tukaj v torek (spletna izdaja) oziroma sredo (tiskana izdaja), pet dni pozneje začeli spraševati še pri Bloombergu:

Spain takes an economic gamble on an unprecedented wage hike
www.bloomberg.com/am...-wage-hike

Strani: 1