Strani: 1

anon-154083 sporočil: 6.570
[#2715101] 31.05.18 12:23
Odgovori   +    7
Obdobja, na katera se nanaša obvestilo, se delavcem upoštevajo v pokojninsko dobo, ne glede na to, da prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje niso niti obračunani niti plačani, ne bo pa to obdobje zajeto pri izračunu pokojninske osnove.
Zelo pomembno vprašanje: ne bo zajeto (bo preskočeno) ali bo zajeto z vrednostjo nula?
Endimion sporočil: 10.252
[#2715104] 31.05.18 12:28 · odgovor na: anon-154083 (#2715101)
Odgovori   +    19
Jaz razumem, da ne bo zajeto... alltogether.

In v bistvu je prav tako. V smislu tega, da zaposleni, kateremu mora delodajalec sam obračunati in odvesti prispevke iz naslova osebnega dohodka, pa tega ni naredil.

Druga stvar, ki bi jo pa bili dejansko morali naresti, je avtoblokada poslovanja, če do xy dneva ti prispevki niso obračunani in plačani na fursove račune.

Tvoj mali s.p bo fasal izvršbo v šusu.. za ušivo majhne zneske. Tam pa en Litostroj pa Nova Mura pa stara Mura pa Vegrad... mesece ne plačajo.. pa nikom ništa. To ni prav.
anon-49383 sporočil: 3.465
[#2715108] 31.05.18 12:35
Odgovori   +    0
Tu bi lahko prišlo do pozitvne vloge sindikatov. To je znak, da je problem v podjetju.

V velikih podjetjih lahko ukrepajo, pri malih delodajalcih pa s svetovanjem pomagajo, da delavec zapusti takega delodajalca, da ne vztraja ipd.
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2715110] 31.05.18 12:38 · odgovor na: Endimion (#2715104)
Odgovori   +    6
[Endimion]
Jaz razumem, da ne bo zajeto... alltogether.
Striček na ZPIZu mi je pred meseci zagotavljal nasprotno.
Da se bo štelo, ampak z nulo.
Pomeni, da bomo imeli penzije bistveno nižje, še posebej sedaj, ko se šteje 30 zaporednih let.
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2715113] 31.05.18 12:40 · odgovor na: anon-49383 (#2715108)
Odgovori   +    8
[janeztomazic]
Tu bi lahko prišlo do pozitvne vloge sindikatov. To je znak, da je problem v podjetju.

V velikih podjetjih lahko ukrepajo, pri malih delodajalcih pa s svetovanjem pomagajo, da delavec zapusti takega delodajalca, da ne vztraja ipd.
Ne ga lomit. Prijavit in ovadit, ne pa zapustit in ne vztrajat!
anon-148028 sporočil: 167
[#2715120] 31.05.18 12:52 · odgovor na: (#2715118)
Odgovori   +    4
[rename]
Ti nič ne koristi, če prijaviš, ker ZPIZ nima mehanizma, da bi od delodajalca izterjal. Lahko samo pozivajo.
FURS pa tudi ne, ker to ni v njihovi pristojnosti.
Ali bo delavec lahko zaradi neplačanih prispevkov delodajalca, sprožil postopek stečaja podjetja?
0329Softb sporočil: 3.757
[#2715124] 31.05.18 13:01
Odgovori   +    10
Sicer zlajnana, nikoli uslišana, a vendarle sila atraktivna želja delodajalcev - ukvarjajmo se mi z BRUTO pa naj vsak zaposleni sam plačuje vse svoje dajatve. Zakaj ne??
klemenstp sporočil: 2.568
[#2715127] 31.05.18 13:07 · odgovor na: (#2715121)
Odgovori   +    4
[rename]
> [MF-374088]
> > [rename]
> > Ti nič ne koristi, če prijaviš, ker ZPIZ nima mehanizma, da bi od delodajalca izterjal. Lahko samo pozivajo.
> > FURS pa tudi ne, ker to ni v njihovi pristojnosti.
>
> Ali bo delavec lahko zaradi neplačanih prispevkov delodajalca, sprožil postopek stečaja podjetja?

Ne vem.
Poznam pa primere, ko prispevki niso bili plačani (čeprav prikazani na plačilnih listah) in podjetje še danes posluje, pa mu nihče nič ne more.
Pa saj to ne more biti res? Zagotovo obstajajo mehanizmi, kazenska ovadba za sum goljufije? Čudno, da se komu ne odpelje v tej naši pravni državi.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2715128] 31.05.18 13:08 · odgovor na: anon-154083 (#2715101)
Odgovori   +    4
[jani1974]
> Obdobja, na katera se nanaša obvestilo, se delavcem upoštevajo v pokojninsko dobo, ne glede na to, da prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje niso niti obračunani niti plačani, ne bo pa to obdobje zajeto pri izračunu pokojninske osnove.

Zelo pomembno vprašanje: ne bo zajeto (bo preskočeno) ali bo zajeto z vrednostjo nula?
Po domače, neplačano obdobje se bo štelo v npr. 24 kontinuiranih let in ga ne bo prekinjalo, le višina obračunane plače z neplačanimi prispevki se ne bo štela in bo nižala povprečno plačo in seveda, pokojnino. Za tiste, ki so na minimalni plači je tako in tako vseeno, ker jim za 40 let pokojninske dobe tako in tako pripada pokojnina v višini 500 evrov in prav, glede na teh 500 evrov minimalne pokojnine se poraja misel zakaj bi v tem sistemu, ki ga imamo, podjetja na minimalnih plačah sploh plačevala prispevke, saj bo penzion tako in tako 500 evrov!!!!????
0329Softb sporočil: 3.757
[#2715135] 31.05.18 13:27 · odgovor na: (#2715125)
Odgovori   +    4
[republican]
> [0329Softb]
> Zakaj ne??

Ker bi folk popizdil prvi mesec, ko bi videl, koliko plače mu pobere država.
Res je! Malo izven konteksta. A ni tale demokracija en težek "bulšit"? Na eni strani vemo, da nas je več kot 50% totalnih debilov, ampak o prihodnosti celotne skupnost odločajo(mo) ravno debili?!!
0329Softb sporočil: 3.757
[#2715147] 31.05.18 13:57 · odgovor na: (#2715137)
Odgovori   +    5
Meni so šli ob njegovih izjavah lasje pokonci... Najbolj žalostno je pa, da je Levici po zadnjem soočenju še narasla podpora.
In potem prileti kdo s floskulo ; ljudstvo, ima vedno prav.

Včasih se vprašam, ali so Sokrata res obsodili na smrt ali je samoinciativno spil strup, ker so Athene zopet uvedle demokracijo.
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2715159] 31.05.18 14:27 · odgovor na: (#2715118)
Odgovori   +    1
[rename]
Ti nič ne koristi, če prijaviš, ker ZPIZ nima mehanizma, da bi od delodajalca izterjal. Lahko samo pozivajo.
FURS pa tudi ne, ker to ni v njihovi pristojnosti.
Ne govorim o ZPIZu, ampak o policiji:
Kazenska ovadba -> obsodba, pogojna kazen, ki se ne izvede, če odgovorna oseba plača prispevke -> odgovorna oseba prispevke plača.
0513ANITO sporočil: 10.796
[#2715175] 31.05.18 15:16 · odgovor na: anon-154083 (#2715159)
Odgovori   +    2
[jani1974]
> [rename]
> Ti nič ne koristi, če prijaviš, ker ZPIZ nima mehanizma, da bi od delodajalca izterjal. Lahko samo pozivajo.
> FURS pa tudi ne, ker to ni v njihovi pristojnosti.

Ne govorim o ZPIZu, ampak o policiji:
Kazenska ovadba -> obsodba, pogojna kazen, ki se ne izvede, če odgovorna oseba plača prispevke -> odgovorna oseba prispevke plača.
Torej...

Podjetniki so zate lopovi, ji jih je treba streljat, če slučajno ne morejo izpolniti obveznosti do delavcev.

Tisti, ki nikoli niste imeli svoje firme in s tem odgovornosti do delavcev...umolknite.

Ni za vsako neplačilo APRIORI kriv delodajalec...je pa odgovoren (ni pa to krivda).

Večina podjetnikov (sploh manjši) je poštena, trudi se, dala...Jih je pa najlažje nategnit za plačilo.
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2715193] 31.05.18 16:09 · odgovor na: 0513ANITO (#2715175)
Odgovori   +    4
[0513ANITO]
Torej...

Podjetniki so zate lopovi, ji jih je treba streljat, če slučajno ne morejo izpolniti obveznosti do delavcev.

Tisti, ki nikoli niste imeli svoje firme in s tem odgovornosti do delavcev...umolknite.

Ni za vsako neplačilo APRIORI kriv delodajalec...je pa odgovoren (ni pa to krivda).
Odgovornost moraš vzeti resno, imeti ustrezne rezerve, obveznosti poravnati, pa četudi na svoj račun. Been there, done that.
Večina podjetnikov (sploh manjši) je poštena, trudi se, dala...Jih je pa najlažje nategnit za plačilo.
Podjetnica, o kateri je govora, ni bila poštena, ni se trudila in delala in nihče je ni nategnil za plačilo. Ona je porabljala denar podjetja za privatne neumnosti, namesto da bi plačevala pripevke, naročala storitve, za katere je vedela, da jih ne bo mogla plačati (tudi kaznivo dejanje!) in potem prodala podjetje slamnatemu lastniku, da bi se rešila odgovornosti. Mogoče res kar streljat, bi bilo v poduk drugim.
Endimion sporočil: 10.252
[#2715199] 31.05.18 16:45 · odgovor na: 0513ANITO (#2715175)
Odgovori   +    5
To je deloma res.

Jaz kot delojemalec sem s svojim sefom podpisal pogodbo. In ta pogodba poleg mojih obveznosti do njega nosi tudi njegove obveznosti do mene. In del tega so tudi redno in promptno placevanje prispevkov davkov in plac. Tako imamo sistem nastavljen.

Zdaj jaz lahko razumem tegobe podjetnika zaradi placilne nediscipline. Ampak tu se moje strinjanje neha. Ce je tvoj zaposleni svoje oddelal in mu ti priznavas da je delal, mu daj placo in placaj prispevke. Kje bos dnar dubu... To vec ni problem tvojih zaposlenih. Ce mas v firmi samo zeno pa sina pa snaho pol se nekak gre... Ok bomo mal stisnli pa bo. Ampak ce mas pa tako zaposlene... Je pa to mal drgacna fuzbal liga. Ni noben custveno vezan na tvoje podjetje in ni razloga da bi bil.

Najvecja tezava pa niso oni ki enkrat ne morejo. Največja tezava so oni ki to "slucajno" ne morejo.

In nazadnje ko sem bil prica enemu ki "slucajno" ni mogel, je blo ko mu je lizing hisa izpred firme porscheja odslepala....
philips sporočil: 6.715
[#2715235] 31.05.18 18:51 · odgovor na: Endimion (#2715199)
Odgovori   +    0
[Endimion]
To je deloma res.

Jaz kot delojemalec sem s svojim sefom podpisal pogodbo. In ta pogodba poleg mojih obveznosti do njega nosi tudi njegove obveznosti do mene. In del tega so tudi redno in promptno placevanje prispevkov davkov in plac. Tako imamo sistem nastavljen.

Zdaj jaz lahko razumem tegobe podjetnika zaradi placilne nediscipline. Ampak tu se moje strinjanje neha. Ce je tvoj zaposleni svoje oddelal in mu ti priznavas da je delal, mu daj placo in placaj prispevke. Kje bos dnar dubu... To vec ni problem tvojih zaposlenih. Ce mas v firmi samo zeno pa sina pa snaho pol se nekak gre... Ok bomo mal stisnli pa bo. Ampak ce mas pa tako zaposlene... Je pa to mal drgacna fuzbal liga. Ni noben custveno vezan na tvoje podjetje in ni razloga da bi bil.

Najvecja tezava pa niso oni ki enkrat ne morejo. Največja tezava so oni ki to "slucajno" ne morejo.

In nazadnje ko sem bil prica enemu ki "slucajno" ni mogel, je blo ko mu je lizing hisa izpred firme porscheja odslepala....

Pogodba o zaposlitvi je na bruto plačo. Če delodajalec ne plača po pogodbi je direktno okradel zaposlenega. Ali za denar (indirektno) alibpa mu je ukradel delo in čas
0513ANITO sporočil: 10.796
[#2715248] 31.05.18 20:03 · odgovor na: (#2715238)
Odgovori   +    4
[republican]
> [jani1974]
> > [0513ANITO]
> > Torej...
> >
> > Podjetniki so zate lopovi, ji jih je treba streljat, če slučajno ne morejo izpolniti obveznosti do delavcev.
> >
> > Tisti, ki nikoli niste imeli svoje firme in s tem odgovornosti do delavcev...umolknite.
> >
> > Ni za vsako neplačilo APRIORI kriv delodajalec...je pa odgovoren (ni pa to krivda).
>
> Odgovornost moraš vzeti resno, imeti ustrezne rezerve, obveznosti poravnati, pa četudi na svoj račun. Been there, done that.

Potem ti je najbrž jasno, da v poslu uspeh ni samoumeven... V resnici ima vsak podjetnik manj možnosti za uspeh, kot za neuspeh.

In v primeru neuspeha si zaposleni lažje poiščejo novo zaposlitev, kot podjetnik nov posel.
Za pametnjakoviče bom naštel nekaj plačilnih rokov znanih slovenskih firm: (v dneh po izdaji začuna)

Luka KP-75, LEK-60, KRKA-60, LM-75, Premogovnik-120, Acroni-120, Premogovnik-120, Litostroj-90

Luka KP...75
linaprin sporočil: 771
[#2715253] 31.05.18 21:05 · odgovor na: klemenstp (#2715127)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 31.05.18 20:40
[klemenstp]
> [rename]
> > [MF-374088]
> > > [rename]
> > > Ti nič ne koristi, če prijaviš, ker ZPIZ nima mehanizma, da bi od delodajalca izterjal. Lahko samo pozivajo.
> > > FURS pa tudi ne, ker to ni v njihovi pristojnosti.
> >
> > Ali bo delavec lahko zaradi neplačanih prispevkov delodajalca, sprožil postopek stečaja podjetja?
>
> Ne vem.
> Poznam pa primere, ko prispevki niso bili plačani (čeprav prikazani na plačilnih listah) in podjetje še danes posluje, pa mu nihče nič ne more.

Pa saj to ne more biti res? Zagotovo obstajajo mehanizmi, kazenska ovadba za sum goljufije? Čudno, da se komu ne odpelje v tej naši pravni državi.
Litostroj Jeklo&Furs&www.youtube.com/watc...GorjBVag0I
Endimion sporočil: 10.252
[#2715254] 31.05.18 21:09 · odgovor na: 0513ANITO (#2715248)
Odgovori   +    5
Razumem... ampak to nima nobene povezave s tem, a ti plačaš prispevke ali ne. Če imaš zaposlene jih MORAŠ.

A tebe slučajno zanima zakaj je tvoj naročnik brez denarja? Pizdiš, terjaš, izvršbe vlagaš, al ga "po podjetniško" razumeš? Saj sta ja oba podjetnika in oba vesta kaka je nedisciplina mar ne? Saj sta v isti jebi al kako?

V eni firmi (Oni kjer je porsche šel izpred hiše) nam je direktor rekel 24.12. da plač ne more dat, ker da če da plače pol ne bo za material i če ne bo za material, gre firma v penis. Namesto PLAČE name je probal uturit Mercatorjeve bone, ki jih je od nekje dobil za kompenzacijo! Ma v rolico si jih zvij in v pejzdo vtakni mamicu ti. Veš, folk je pa glave sklonil in one bone vzel... Sicer ne vem kako so z njimi položnice plačali, ampak hej... V tej isti firmi, sem imel po pogodbi 190.000 SIT neto plače. Nakazano je bilo pa 85.000 kot plača, pol nekaj malice pa prevoza, ostalo pa POTNI STROŠKI. V dveh letih in pol nisem tam enega potnega naloga spesnil. No sej je pol od ene dacarke fejst po pesi dobil zarrad tega.

Je pa zajebano, če si podizvajalec (lahko storitveni) in imaš 5 strank, in pol dve crkneta. Pol pa podjetnik krvavo spermo drka. Ampak ničod tega NI povezano z izplačevanjem OD in s tem povezanimi prispevki. To lahko na kratek rok zelo solidno planiraš koliko bo.
0513ANITO sporočil: 10.796
[#2715261] 31.05.18 21:34 · odgovor na: Endimion (#2715254)
Odgovori   +    5
[Endimion]
Razumem... ampak to nima nobene povezave s tem, a ti plačaš prispevke ali ne. Če imaš zaposlene jih MORAŠ.

A tebe slučajno zanima zakaj je tvoj naročnik brez denarja? Pizdiš, terjaš, izvršbe vlagaš, al ga "po podjetniško" razumeš? Saj sta ja oba podjetnika in oba vesta kaka je nedisciplina mar ne? Saj sta v isti jebi al kako?

V eni firmi (Oni kjer je porsche šel izpred hiše) nam je direktor rekel 24.12. da plač ne more dat, ker da če da plače pol ne bo za material i če ne bo za material, gre firma v penis. Namesto PLAČE name je probal uturit Mercatorjeve bone, ki jih je od nekje dobil za kompenzacijo! Ma v rolico si jih zvij in v pejzdo vtakni mamicu ti. Veš, folk je pa glave sklonil in one bone vzel... Sicer ne vem kako so z njimi položnice plačali, ampak hej... V tej isti firmi, sem imel po pogodbi 190.000 SIT neto plače. Nakazano je bilo pa 85.000 kot plača, pol nekaj malice pa prevoza, ostalo pa POTNI STROŠKI. V dveh letih in pol nisem tam enega potnega naloga spesnil. No sej je pol od ene dacarke fejst po pesi dobil zarrad tega.

Je pa zajebano, če si podizvajalec (lahko storitveni) in imaš 5 strank, in pol dve crkneta. Pol pa podjetnik krvavo spermo drka. Ampak ničod tega NI povezano z izplačevanjem OD in s tem povezanimi prispevki. To lahko na kratek rok zelo solidno planiraš koliko bo.
Jaz plače izplačujem med 5 in 7 v mesecu za pretekli mesec (zakon pravi da morajo biti izplačane do 18-ga).
Tisto o plačilnih rokov velikuh slo firm sem napisal da prikažem realno stanje.
Smo firma s 4 zaposlenimi in imamo konstantno 100.000€ v terjatvah...Torej financiram konstantno državo za cca 20.000€

taka je naša realnost...zato naj prvi vrže kamen v podjetnika tisti ki je brez greha.
Endimion sporočil: 10.252
[#2715339] 01.06.18 13:29 · odgovor na: 0513ANITO (#2715261)
Odgovori   +    2
[0513ANITO]
Jaz plače izplačujem med 5 in 7 v mesecu za pretekli mesec (zakon pravi da morajo biti izplačane do 18-ga).
Odlično. Kapo dol. Skratka težav z likvidnostjo kot podjetnik nimaš.
Tisto o plačilnih rokov velikuh slo firm sem napisal da prikažem realno stanje.
Smo firma s 4 zaposlenimi in imamo konstantno 100.000€ v terjatvah...Torej financiram konstantno državo za cca 20.000€

taka je naša realnost...zato naj prvi vrže kamen v podjetnika tisti ki je brez greha.
To da financiraš stranke s 100 jurji se ti zdi manjši problem, kot financiranje države zarad DDV-a?

Še enkrat. Plačilna nedisciplina je težava. Ampak če ima tvoj naročnik s tabo dogovorjen plačilni rok 120 dni, in si se ti s tem strinjal, si VEDE sprejel 4 mesečno luknjo med izdobavo storitve/blaga in dejanskim plačilom. To da boš moral dat pa plače na mizo vsak vmesni mesec, je pa tvoja realnost.

In če ti naročniki plačujejo v roku (pa magari z valuto 120 dni) to ni znak plačilne nediscipline.

Tu je govora o ločeni strani transferjev. Od Tebe k tvojim zaposlenim. In podobno je z naročninanmi na telefon, Internet, ali pa petrolovo službeno kartico. Petrola ne bo zanimalo, a si ti dobil nakazano, al nisi. Če ne plačaš, ti bodo kartico blokirali. Pa zdaj ti njim reci "Naj vrze kamen oni, ki je brez greha".

Petrol je enkrat enemu prijatelju prevozniku blokiral kartico, obenem pa je ta isti prevoznik imel za nekaj 10 jurjev odprtih terjatev.. do tega istega petrola.. pol se pa pejt :)

Strani: 1