30 min
Gradnja hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever (Oglas)
30 min
Hitra rast števila kibernetskih napadov na mobilne telefone – kako jih zaščititi
35 min
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
1 ura
Subvencije za energente: podjetja bi lahko še dolgo čakala na polno izplačilo
1 ura
Quercus: S popolnim vinom za žar lahko v nagradni igri osvojite – žar! (Oglas)
2 uri
Vino tedna: Gevrey-chambertin 1er cru 2019, Joseph Drouhin
2 uri
Vinska klet Metlika ima novo blagovno znamko Jurius
4 ure
(Intervju) Saška Rihtaršič, Danfoss: Vsa Evropa bi se lahko ogrevala z odpadno toploto iz industrije 2
7 ur
Škrabec, Petrič in Južna spet slavijo 1
7 ur
Chris Barton, britanski komisar za trgovino: Uporabite nas. Smo odlična odskočna deska do največjih trgov
13 ur
BMW v najdaljšem slovenskem predoru razkril kupejevskega X2 in največjega minija
13 ur
Električni avtobusi, vodikova centrala in polnilnice v Kranju 5
14 ur
Najbolj brani članki danes
14 ur
Kibernetska varnost postaja glavno poslovno tveganje. Zakaj? (PRO)
15 ur
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
15 ur
JEK 2: jedrska resolucija v državni zbor po hitrem postopku 3
16 ur
Nepremičninska strokovnjaka o dogajanju v Evropi in Sloveniji
17 ur
Kia EV9 je svetovni avto leta 2024, med zmagovalci še BMW 5, volvo EX30, ioniq 5 N in toyota prius 5
18 ur
Henrik Fisker: v službi oblikoval izjemne avtomobile, kot podjetnik pa že drugič pred bankrotom 5
18 ur
V Poljanski dolini protestno zaprli cesto Gorenja vas-Hotavlje

Izbrani forum: Odklop

Izbrana tema: Yanny ali Laurel?

Strani: 1

najobj sporočil: 31.867
[#2712688] 19.05.18 14:51 · odgovor na: (#2712614)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 19.05.2018 14:54
[Petunija1]
Kaj pa vi slišite na tem posnetku?

www.youtube.com/watc...dvN4WqJh6g


Jaz sem najprej Yanny, potem Laurel, sedaj pa vsakič drugače, tako, da me čudi kako se lahko možgani tako poigravajo z mano:)
... OK, ker je posnetek kratek, sem ga iz firbca nekajkrat poslušal in vedno sem slišal Yanny, kjer je tisti a bolj podoben zelo ozkemu e ... evo, in če bi bil žleht, bi rekel, da je to dokaz, da smo moški psihično bolj stabilni od žensk ...

P.S.: besedo dokaz sem uporabil zato, ker ti tako rada svoj prav "dokazuješ" tako, da kot "dokaze" limaš tiste raziskave, ki so tebi všeč, čeprav je raziskav, ki "dokazujejo" ravno nasprotno, ziher kar nekaj ... khmm, sploh ker vse podobne raziskave "dokazujejo" točno tisto, kar hoče "dokazat" plačnik raziskave ...
najobj sporočil: 31.867
[#2712798] 20.05.18 14:10 · odgovor na: (#2712703)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 20.05.2018 14:11
[Petunija1]
> [najobj]
> > [Petunija1]

> ... OK, ker je posnetek kratek, sem ga iz firbca nekajkrat poslušal in vedno sem slišal Yanny, kjer je tisti a bolj podoben zelo ozkemu e ... evo, in če bi bil žleht, bi rekel, da je to dokaz, da smo moški psihično bolj stabilni od žensk ...
Tole nima nobene veze s psihično stabilnostjo ampak s sluhom. V bistvu sta oba odgovora pravilna, gre samo za to katere ferkvence je kdo sposoben slišati, če visoke potem sliši Yanny, če nizke potem sliši Laurel. Stvari pa postanejo zanimive za tiste, ki slišimo oboje. Prve pol ure sem tudi jaz slišala samo Yanny, potem Laurel, potem enkrat eno drugič drugo, danes ves dopoldne samo Laurel, sedaj pa spet Yanny, očitno se mi sluh tako spreminja.

Sicer pa obstajajo posnetki, kjer lahko vsak sliši obe verziji. www.youtube.com/watc...y1lf57YeVs
... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, ti v resnici slišiš vse, le da druge polovice (= argumentov moških) nočeš slišat ...

P.S.: rad bi slišal, kdo so in kako govorijo tisti z nizkimi frekvencami, ker se mi še ni zgodilo, da koga ne bi slišal, če sem ga seveda hotel slišat ... no, je pa res, da se mi niti slučajno ne ljubi vsakega poslušat več kot nekaj minut, kaj šele da bi ga poslušal celo dopoldne ... aja, in če je tole nalimano res, potem ima tole zelo veliko zvezo s psihično stabilnostjo oziroma z možgani, ker čisto vse, kar človek čuti, imajo pod kontrolo možgani in če ti nekaj časa slišiš eno, kasneje drugo in potem spet tisto prvo in še enkrat drugo, potem pač ne rabim bit preveč žleht, če rečem - poglej svoj prvi post - da tvoji možgani niso tako stabilni kot moji, ki vedno slišijo samo tisto, kar jim je bilo dano slišati ob rojstvu ...
najobj sporočil: 31.867
[#2712931] 21.05.18 10:05 · odgovor na: (#2712833)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 21.05.2018 10:08
[Petunija1]
> [najobj]

> ... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, ti v resnici slišiš vse, le da druge polovice (= argumentov moških) nočeš slišat ...

Jaz slišim sedaj samo "Laurel", izgleda da sem si s preveč intenzivnim spremljanjem tega misterioznega pojava malo poškodovala sluh, bom videla, če bo prišel nazaj. Sicer pa slišim vse, argumente moških, pa tudi njihove ne-argumente, ki v debatah, ki se jim zadnje čase najbolj posvečam, žal prevladujejo, kar pa ni posledica mojega pomanjkljivega sluha ampak vašega pomanjkljivega uvida v stvari.


> P.S.: rad bi slišal, kdo so in kako govorijo tisti z nizkimi frekvencami, ker se mi še ni zgodilo, da koga ne bi slišal, če sem ga seveda hotel slišat ... no, je pa res, da se mi niti slučajno ne ljubi vsakega poslušat več kot nekaj minut, kaj šele da bi ga poslušal celo dopoldne ... aja, in če je tole nalimano res, potem ima tole zelo veliko zvezo s psihično stabilnostjo oziroma z možgani, ker čisto vse, kar človek čuti, imajo pod kontrolo možgani in če ti nekaj časa slišiš eno, kasneje drugo in potem spet tisto prvo in še enkrat drugo, potem pač ne rabim bit preveč žleht, če rečem - poglej svoj prvi post - da tvoji možgani niso tako stabilni kot moji, ki vedno slišijo samo tisto, kar jim je bilo dano slišati ob rojstvu ...
Kot ponavadi spet ne štekaš, nesposobnost slišati tone na določenih frekvencah nima nobene veze s psihično stabilnostjo, sluh se z leti slabša, tudi ti ne slišiš več tako dobro kot v mladosti, psihična stabilnost pa ponavadi veča. Sicer pa naj razložijo strokovnjaki:

Humans typically pay attention to three different frequencies when they’re listening to speech. Story said the lowest of the three frequencies is “absolutely essential” for the L’s and R’s — the consonants that make up “Laurel.”

“So when you’re listening to ‘Laurel,’ the reason you get L, R, and L is because of the movement of that third frequency,” he said.

Here’s the catch. The word “Yanny,” the second frequency, has almost exactly the same pattern as the L, R, L in “Laurel,” he added.

One reason for the confusion is the poor quality of the recording. “Typically, if you have a high-quality recording and you’re listening on a good device of some sort, you’re not ever going to be confused by those,” Story said.

So if you’re hearing “Laurel,” you’re likely picking up on the lower frequency. If you hear “Yanny,” you’re picking up on the higher frequency.

It really comes down to how our brains pick up on and interpret these frequencies, Rory Turnbull, a professor of linguistics at the University of Hawaii, said.

People might be able to focus on the higher frequencies — the Yannys among us — because they have really great headphones or very good hearing, Benjamin Munson, a professor of speech, language, and hearing sciences at the University of Minnesota, suggested.

“But for the rest of us with po’folk headphones and old-folk hearing, we just hear the lowest-frequency components,” he wrote in an email.


www.vox.com/2018/5/1...-explained
... eh, pa saj nisem govoril o tonih na frekvencah, ki jih jaz očitno sploh ne slišim, ampak sem govoril o tvojem "skakanju" sem in tja po frekvencah, ki jih ti enkrat slišiš, drugič pa spet ne in to kljub - tudi ti verjetno nisi stara 15 let - svoji starosti primerni večji psihični stabilnosti ...

P.S.: ker me ta zadeva niti približno ne zanima in niti ne vem, čemu take raziskave lahko služijo, sploh nisem hotel doktorirat iz tega, kdo kaj sliši ali ne, ampak sem hotel biti samo malo žleht, ker se mi je to zdela dobra prilika, da ti poosebljeni resnobnosti malo nagajam ...

Strani: 1