Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: članek Jejhata, recesija!

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Glavni forum (3)

Strani: 1 2

Skull sporočil: 104
[#193154] 23.01.08 11:58
Odgovori   +    0
Že po prvi povedi bi vedel kdo piše, tudi če avtor ne bi bil objavljen =) Zanimiv članek, morda bo po teh padcih na ljse takšno (realno) vrsto pisanja glede borznih razmer celo bolj z zanimanjem prebral kakšen slovenski vlagatelj, ki je do sedaj mislil, da slovenske delnice ne morejo zgubljati na vrednosti.. Ker lahko, še precej..
anon-11988 sporočil: 1.370
[#193157] 23.01.08 12:07 · odgovor na: Skull (#193154)
Odgovori   +    0
Ja, dobro napisano, še posebej sem se nasmejal pri Mencingerju.
anon-89 sporočil: 10.178
[#193160] 23.01.08 12:11
Odgovori   +    0
odlično napisano. sem prepričan, da boš izgubil še nekaj zvezdic.:)
shevchenko sporočil: 21.898
[#193171] 23.01.08 12:22
Odgovori   +    0
"Zato se vrnimo v ZDA, kjer med drugim velja, da je borzni trg precej učinkovit. To pomeni, da naj bi borzni tečaji večino časa dobro izražali vse javno znane informacije. Idealnih razmer v realnosti ni, vendar je borzni trg ZDA temu najbližje, saj je največji na svetu, najbolj informacijsko podprt in najmanjkrat ga prizadenejo revolucije, vojne in nacionalizacije."

Borzni trg v ZDA je daaaaaleč od idealnega. Si morda pozabil, da so se nedavno tega zgodile zgodbe tipa Enron, Worldcom... Pizdarij v zadnjem letu pa raje niti ne omenjam. O medijskem prekuhavanju informacij niti raje ne bi.
shevchenko sporočil: 21.898
[#193188] 23.01.08 12:40 · odgovor na: (#193172)
Odgovori   +    0

s8t je napisal(a):

Problemi s funkcionalno pismenostjo?
LOL. Kako hitro začivkaš, ko kdo v negativnem kontekstu omeni ZDA. =)))
XTAXA sporočil: 2.304
[#193190] 23.01.08 12:41
Odgovori   +    0
Mislim, škoda truda. Tipičen slovenski vlagatelj na SLO borzi ima spomin kot riba.
Drugače pa - sedi pet.

l.p.
Robert
anon-118703 sporočil: 353
[#193196] 23.01.08 12:45
Odgovori   +    0
Bravo Črt !

Za razliko od ostalih "poznavalcev", ki so vedno optimisti in se spoznajo na vse, za njih pa je vedno v vsakem trenutku ugoden čas za nakup, je (oz. so tudi ostali) tvoj članek nekaj konkretnega, uporabnega, za razmišljat in tudi za po njem - prodajat borzne naložbe. Dokler je še čas, oz. dokler so še vrednosti, kljub padcem, cenovno ugodne.

Škoda le, da ni več takih člankov na Financah.
shevchenko sporočil: 21.898
[#193199] 23.01.08 12:50 · odgovor na: (#193189)
Odgovori   +    0

s8t je napisal(a):

Pravzaprav me je tokrat zmotila samo tvoja funkcionalna nepismenost, polemiziral si s nečim, kar Črt sploh ni trdil. ;)
=) Črt je napisal, da idealnih razmer nikjer ni, so pa kao najboljši približek temu ZDA. Med vrsticami se bere, kot da so ZDA zelo blizu teh idealnih razmer, kar po mojem ni res. Če bi Črt zapisal: Povsod so izjemno slabe razmere, v ZDA pa nekoliko manj slabe, potem bi se dalo z njim celo strinjati =)))
shevchenko sporočil: 21.898
[#193202] 23.01.08 12:52 · odgovor na: (#193189)
Odgovori   +    0

s8t je napisal(a):

Začivkal si ob omembi ZDA pravzaprav ti. :)
Ne, samo komentiral sem tisto, s čimer se nisem strinjal. Sicer se s črtom precej strinjam, ampak nekoliko dolgočasno je pisariti, da se z nekom strinjaš.
crt sporočil: 27.183
[#193232] 23.01.08 13:36 · odgovor na: shevchenko (#193171)
Odgovori   +    0

shevchenko je napisal(a):
Borzni trg v ZDA je daaaaaleč od idealnega. Si morda pozabil, da so se nedavno tega zgodile zgodbe tipa Enron, Worldcom... Pizdarij v zadnjem letu pa raje niti ne omenjam. O medijskem prekuhavanju informacij niti raje ne bi.
tega tudi ne trdim. idealnosti v realnosti ni, kot lepo jasno pise. pravim pa, da je temu najblizje. seveda lahko predlagas
 kaksnega, ki po tvoje temu bolj ustreza, pa se potem o tem pogovarjava.
crt sporočil: 27.183
[#193234] 23.01.08 13:37 · odgovor na: shevchenko (#193199)
Odgovori   +    0

shevchenko je napisal(a):
=) Črt je napisal, da idealnih razmer nikjer ni, so pa kao najboljši približek temu ZDA. Med vrsticami se bere, kot da so ZDA zelo blizu teh idealnih razmer, kar po mojem ni res. Če bi Črt zapisal: Povsod so izjemno slabe razmere, v ZDA pa nekoliko manj slabe, potem bi se dalo z njim celo strinjati =)))

crt zelo rad zapise in bo zdajle se enkrat tole: ne beri med vrsticami, ker tam ni nic in obicajno vodi samo v nerazumevanje in kratke stike.
crt sporočil: 27.183
[#193239] 23.01.08 13:40 · odgovor na: XTAXA (#193190)
Odgovori   +    0

XTAXA je napisal(a):
Mislim, škoda truda. Tipičen slovenski vlagatelj na SLO borzi ima spomin kot riba. Drugače pa - sedi pet. l.p. Robert

saj to ni nek trud, pac pomagam casopisu imeti vsebino, napise se hitro. glavni problem s takimi teksti je v tem, da se ponavadi tisti, ki bi jim najbolj nucalo kaj pobrati, raje skregajo s tekstom ali se raje z avtorjem, kot da bi brali. ampak pac... se navadis... pa gres na bicikl :)
crt sporočil: 27.183
[#193241] 23.01.08 13:41 · odgovor na: (#193206)
Odgovori   +    0

s8t je napisal(a):
Očitno je šlo res za funkcionalno nepismenost. :) Napačno si bral med vrsticami in tvoj pogojni refleks, da nihče ne sme reči nič dobrega o ZDA, te je pripravil k temu, da si ihtavo začivkal. :)

ajd folk madona, tak tekst napisem, da bi ja bilo cim bolj nevtralno in miroljubno, pa se zmer rata kazin :)
crt sporočil: 27.183
[#193249] 23.01.08 13:48 · odgovor na: anon-89 (#193160)
Odgovori   +    0

Bob je napisal(a):
odlično napisano. sem prepričan, da boš izgubil še nekaj zvezdic.:)

hvala, to je po moje zelo realna ocena, mislim na tisto v drugem stavku.
anon-106499 sporočil: 3.507
[#193255] 23.01.08 13:54 · odgovor na: crt (#193239)
Odgovori   +    0

crt je napisal(a):


saj to ni nek trud, pac pomagam casopisu imeti vsebino, napise se hitro. glavni problem s takimi teksti je v tem, da se ponavadi tisti, ki bi jim najbolj nucalo kaj pobrati, raje skregajo s tekstom ali se raje z avtorjem, kot da bi brali. ampak pac... se navadis... pa gres na bicikl :)
 
Tako ja. POnavadi take tekste pohvalijo tisti, ki so to že sprobali. Jest bi te na tem mestu tudi pohvalil :)
shevchenko sporočil: 21.898
[#193264] 23.01.08 14:04 · odgovor na: crt (#193234)
Odgovori   +    0

crt je napisal(a):


crt zelo rad zapise in bo zdajle se enkrat tole: ne beri med vrsticami, ker tam ni nic in obicajno vodi samo v nerazumevanje in kratke stike.

Poglej, gre tudi za to, kaj si napisal in česa nisi napisal. Omenil si da v ZDA ni nacionalizacij, etc, "pozabil" si pa omeniti Enron... Glede branja med vrsticami se s tabo pač ne strinjam.
crt sporočil: 27.183
[#193274] 23.01.08 14:12 · odgovor na: shevchenko (#193264)
Odgovori   +    0

shevchenko je napisal(a):


Poglej, gre tudi za to, kaj si napisal in česa nisi napisal. Omenil si da v ZDA ni nacionalizacij, etc, "pozabil" si pa omeniti Enron... Glede branja med vrsticami se s tabo pač ne strinjam.

enron ni dogodek, ki prekinja delovanje trga. revolucije, vojne na domacem terenu in nacionalizacije (kot sistemski dogodek) pa to so. posebnost trga v zda je, da je prakticno edini, ki nima taksnih prekinitev in se zato edino tam slpoh lahko pogovarjamo o kaksnih hudih dolgorocnostih in dolgih serijah podatkov.

v kontekstu tega nima enron nobene vloge. v kolikor pa si ti strasno preprican, da jo ima, imas seveda opcijo tudi sam napisati tekst.

glede branja med vrsticami -- ce ti kot avtor teksta povem, da tam ni nic, potem imas ti sicer vso svobodo si predstavljati, da je, vendar imas tudi osebno garancijo tistega, ki je tekst sestavljal, da tja ni nic postavil in da je vse v celoti stvar tvoje domisljije.

a se ti res da nadaljevati? ce ja, potem daj sam, jaz grem kosilo pripravit.
crt sporočil: 27.183
[#193286] 23.01.08 14:26 · odgovor na: crt (#193274)
Odgovori   +    0

crt je napisal(a):
glede branja med vrsticami -- ce ti kot avtor teksta povem, da tam ni nic, potem imas ti sicer vso svobodo si predstavljati, da je, vendar imas tudi osebno garancijo tistega, ki je tekst sestavljal, da tja ni nic postavil in da je vse v celoti stvar tvoje domisljije.
... lahko pa malo spustiva napetost in me ti lepo kul vprasas: crt, kaj mislis, a je trg v zda res blizu idealnosti?

in jaz ti enako kul in brez natezanja odgovorim:

po moje je se precej dalec do tja, vendar ker je hkrati ta trg po mojem vtisu vseeno precej dlje na tej poti od drugih, ne izgubljam veliko casa za sekiracijo, kaj vse mi pri njem ni vsec. enako, karikiram, kot je kapitalizem dalec od idealnosti, vendar so izkusnje z alternativami se bolj svoh.

nakar ti reces: crt, a pa se ti ne zdi, da je enron bil en tak deluxe nateg?

in ti odgovorim: da, vsekakor, se strinjam. vendar to po mojem mnenju (ki je vse, kar imam) v ne diskvalificira ze povedanega.

tako, pa sva najbrz pocistila.

meni se je tacas naredila zelenjavna corba in grem zdaj na druge dele :)
shevchenko sporočil: 21.898
[#193291] 23.01.08 14:29 · odgovor na: crt (#193274)
Odgovori   +    0

crt je napisal(a):


enron ni dogodek, ki prekinja delovanje trga. revolucije, vojne na domacem terenu in nacionalizacije (kot sistemski dogodek) pa to so. posebnost trga v zda je, da je prakticno edini, ki nima taksnih prekinitev in se zato edino tam slpoh lahko pogovarjamo o kaksnih hudih dolgorocnostih in dolgih serijah podatkov.

v kontekstu tega nima enron nobene vloge. v kolikor pa si ti strasno preprican, da jo ima, imas seveda opcijo tudi sam napisati tekst.

glede branja med vrsticami -- ce ti kot avtor teksta povem, da tam ni nic, potem imas ti sicer vso svobodo si predstavljati, da je, vendar imas tudi osebno garancijo tistega, ki je tekst sestavljal, da tja ni nic postavil in da je vse v celoti stvar tvoje domisljije.

a se ti res da nadaljevati? ce ja, potem daj sam, jaz grem kosilo pripravit.
tako je. enron, oziroma prikrojevanje rezultatov podjetij vobče, ni prekinilo trgovanja. zakaj ne? ker to seveda ni v interesu ljudi, ki upravljajo z wall streetom. mediji poskrbijo, da se neprijetni dogodki hitro potisnejo v pozabo. potem se pa ti "čudiš", kake ovce da so ljudje in na kakšne finte da padajo. e, jebi ga... če uspeh nacistične (ali če hočeš komunistične, da bomo uravnoteženi) propagande ni dokaz, da je večina ovac, kaj pa je?

da ne bo pomote, tvoje pisanje na splošno zelo cenim. te tudi ne mislim motiti med kosilom in ti iskreno želim dober tek.
shevchenko sporočil: 21.898
[#193300] 23.01.08 14:38 · odgovor na: (#193206)
Odgovori   +    0

s8t je napisal(a):

Očitno je šlo res za funkcionalno nepismenost. :) Napačno si bral med vrsticami in tvoj pogojni refleks, da nihče ne sme reči nič dobrega o ZDA, te je pripravil k temu, da si ihtavo začivkal. :)

Bye. :)

A se nisi malo prej poslovil iz tega threada? Kaj torej še najedaš?
dani14 sporočil: 6.657
[#193343] 23.01.08 15:32 · odgovor na: shevchenko (#193199)
Odgovori   +    0

shevchenko je napisal(a):

=) Črt je napisal, da idealnih razmer nikjer ni, so pa kao najboljši približek temu ZDA. Med vrsticami se bere, kot da so ZDA zelo blizu teh idealnih razmer, kar po mojem ni res. Če bi Črt zapisal: Povsod so izjemno slabe razmere, v ZDA pa nekoliko manj slabe, potem bi se dalo z njim celo strinjati =)))

Če bi Črt napisal, da so vsi na forumu pametni, Ševčenko pa nekoliko manj, potem bi se šele dalo z njim strinjati.
anon-1670 sporočil: 14.712
[#193405] 23.01.08 16:46 · odgovor na: anon-89 (#193160)
Odgovori   +    0

Bob je napisal(a):
odlično napisano. sem prepričan, da boš izgubil še nekaj zvezdic.:)
Povsem se strinjam z napisanim le za zvezdice se po moje Črtu jebe.

Sploh pa bi bili namesto zvezdic za Finance veliko bolj posrečeni pujski ali pa bikci;)
anon-1670 sporočil: 14.712
[#193411] 23.01.08 16:53 · odgovor na: crt (#193239)
Odgovori   +    0

crt je napisal(a):
 pa gres na bicikl :)
V tem mrazu greš na bickl?

Jaz pod plus 15 še raje 20 stopinj plusa, kolesa niti ne povoham.

Edino pešačenje na kakšno Šmarno goro in pa Atlantis prideta v poštev.

Lp
anon-1670 sporočil: 14.712
[#193416] 23.01.08 17:02 · odgovor na: dani14 (#193343)
Odgovori   +    0

dani14 je napisal(a):


Če bi Črt napisal, da so vsi na forumu pametni, Ševčenko pa nekoliko manj, potem bi se šele dalo z njim strinjati.
Tega Črt vsaj brez narekovajev ne bi nikoli napisal.

Ševčenko je pa med pametnejšimi pisci tega foruma in škoda, ker ni še nekaj več njemu podobnih.

LP
anon-26293 sporočil: 578
[#193417] 23.01.08 17:09
Odgovori   +    0
Lepo napisano ampak:
- primerjava z 2000 me malo zmoti, saj so danes vrednotenja delnic (P/E) na precej nižjih nivojih kot takrat
- globalna gospodarska rast je danes precej višja kot takrat. Malce ohladitve še ne bo prineslo katastrofe. (OK, na tole vem kakšen bo odgovor)
- citiram nekoga, ampak ne vem točno koga ::) - borza je napovedala deset od zadnjih dveh recesij
crt sporočil: 27.183
[#193420] 23.01.08 17:17 · odgovor na: anon-1670 (#193411)
Odgovori   +    0

Maj je napisal(a):
V tem mrazu greš na bickl?

kaksnem mrazu :) vse nad -10 je ok, samo da je suho, danes pa je bilo sonce cutiti ze kar vroce.
crt sporočil: 27.183
[#193421] 23.01.08 17:20 · odgovor na: anon-26293 (#193417)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 23.01.2008 17:32

belectron je napisal(a):
Lepo napisano ampak: - primerjava z 2000 me malo zmoti, saj so danes vrednotenja delnic (P/E) na precej nižjih nivojih kot takrat - globalna gospodarska rast je danes precej višja kot takrat. Malce ohladitve še ne bo prineslo katastrofe. (OK, na tole vem kakšen bo odgovor) - citiram nekoga, ampak ne vem točno koga ::) - borza je napovedala deset od zadnjih dveh recesij

primerjava z 2000 je strukturna v tem, kako najprej zgnije en sektor, ostali trg to kao gleda in prestopica (saj bo kul, saj bo kul, saj..ups)  in ga na koncu potegne zraven.

valuacije so tudi meni dolgo bile zadrzek, da sprejemem kot delovno tezo to, kar v tekstu pise, ampak potem scasoma pod tezo dogodkov vec ne.

drzi, kar pravis glede napovedovanja recesije. vendar - res je, da to v tekstu ni jasno obdelano - je prav vseeno, ce nekaj je ali ni formalno recesija, ce ima 90% pojavnih znacilnosti tega in pac slucajno bdpju ni uspelo ravno v minus prit, je pa drsal po robu tega. (se zlasti glede na to, da brzkone sam ves, kaksne vse so lahko velikosti razlike med prvotnimi in naknadno popravljenimi objavami gospodarskih kazalcev).
anon-48757 sporočil: 1.135
[#193424] 23.01.08 17:27 · odgovor na: anon-89 (#193160)
Odgovori   +    0

Bob je napisal(a):
odlično napisano. sem prepričan, da boš izgubil še nekaj zvezdic.:)
 
Se strinjam, a mu jih kar jaz nekaj nadoknadim, evo: ***** , ***** , ***** .
anon-48757 sporočil: 1.135
[#193428] 23.01.08 17:33 · odgovor na: crt (#193421)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-48757 23.01.2008 17:37
Odličen članek, kapo dol !  ( Z Copy , Paste ga objavljaj vsaki teden najmanj eno leto , ali postavi permanentni link na njega ) :))
crt sporočil: 27.183
[#193429] 23.01.08 17:34 · odgovor na: anon-48757 (#193428)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 23.01.2008 17:36

Rossi1 je napisal(a):
Odličen članek, kapo dol ! ( Z Copy , Paste ga objavljaj vsaki teden najmanj eno leto , ali postvi permanentni link na njega ) :))

ja, pa se majico "svinja in izdajalec slovenskih delnicarjev" naj si nabavim ;)

upam predvsem, da bo ta tekst lahko mirno prebral in vstavil v svojo mrezo odlocanja (uposteval pa pac kakor se mu zdi) kdo, ki je doslej taksne zadeve jemal kot cisto obrobne ali pa sploh nemogoce, saj ja vedno vse raste, ce pa ze ne vedno, potem vsaj dolgorocno, torej v roku par mesecev. to je glavni razlog, da sploh taksno stvar napisem. nekako hudo optimisticen glede takih bralcev ravno nisem, ampak pac saj ni, da me blazno stane proizvodnja.

Strani: 1 2