Strani: 1

najobj sporočil: 31.829
[#2680556] 24.10.17 13:13
Odgovori   +    2
... Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj je nanizala vrsto podatkov o finančni in okoljski škodi, ki jo povzročamo z zavrženo hrano. ...

... ja, je pa zelo pomenljivo, da klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj ni rekla niti besede o lačnih, ki do te iste hrane ne morejo prej, preden jo nekdo drug zavrže ...

P.S.: če bi bila klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj ekonomistka, bi bila navdušena, ker z zavrženo hrano za naš BDP naredimo koristno delo vsaj dvakrat, in sicer prvič ko vso hrano proizvedemo, potem pa še enkrat, ko jo zavrženo uničimo ...
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2680558] 24.10.17 13:15 · odgovor na: najobj (#2680556)
Odgovori   +    0
[najobj]
... Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj je nanizala vrsto podatkov o finančni in okoljski škodi, ki jo povzročamo z zavrženo hrano. ...

... ja, je pa zelo pomenljivo, da klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj ni rekla niti besede o lačnih, ki do te iste hrane ne morejo prej, preden jo nekdo drug zavrže ...
V predavanju je govorila tudi o tem. Žal mi ne znese povzeti celotnega predavanja.
najobj sporočil: 31.829
[#2680560] 24.10.17 13:21 · odgovor na: BorutHocevar (#2680558)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: najobj 24.10.2017 13:23
[hocevarb]
> [najobj]
> ... Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj je nanizala vrsto podatkov o finančni in okoljski škodi, ki jo povzročamo z zavrženo hrano. ...
>
> ... ja, je pa zelo pomenljivo, da klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj ni rekla niti besede o lačnih, ki do te iste hrane ne morejo prej, preden jo nekdo drug zavrže ...
V predavanju je govorila tudi o tem. Žal mi ne znese povzeti celotnega predavanja.
... OK, potem pa jo morate opozoriti, naj bo navdušena, ker z zavrženo hrano za naš BDP naredimo koristno delo vsaj dvakrat, in sicer prvič ko vso hrano proizvedemo, potem pa še enkrat, ko jo zavrženo uničimo ... khmm, ker tukaj na Financah vsi dobro vemo, da je visok BDP merilo sreče ...
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2680566] 24.10.17 13:38
Odgovori   +    4
Država je največji krivec za metanje hrane. Potrebno je ponoviti, da ne pozabimo. Sprememba Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost določa omejitev vrednosti donirane hrane, za katero velja ugodnejša DDV obravnava, in sicer do višine 2 % prihodkov za preteklo poslovno leto oz. pri novoustanovljenih podjetjih do 2 % pričakovanih prihodkov v tekočem poslovnem letu. Zakaj omejitev vrednosti donirane hrane za katero velja ugodnejša DDV obravnava do višine 2 % prihodkov? Ne dajo se požrešneži iz javnega sektorja, ki v svoji pogoltnosti ne morejo dovoliti, da vsa donirana hrana sploh ne bo obdavčena. Pravzaprav odločitev, da se vrže stran za nekaj 100 milijonov hrane je sprejeta na štrukljevi koordinaciji sindikatov javnega sektorja. Ne dajo se požrešneži, vse se mora obdavčiti! Če se ne plača davek na donirano hrano naj raje gre v smeti, nihče ne bo jedel hrane, ki ni obdavčena. Vsaka donacija hrane šteje, vsaka donacija hrane šteje...
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2680567] 24.10.17 13:39 · odgovor na: najobj (#2680560)
Odgovori   +    0
[najobj]

... OK, potem pa jo morate opozoriti, naj bo navdušena, ker z zavrženo hrano za naš BDP naredimo koristno delo vsaj dvakrat, in sicer prvič ko vso hrano proizvedemo, potem pa še enkrat, ko jo zavrženo uničimo ... khmm, ker tukaj na Financah vsi dobro vemo, da je visok BDP merilo sreče ...
:-)
Objavil sem samo ključne podatke. Predavanje je bilo sicer fajn, med drugim je navedla, koliko več ogljičnega odtisa pustimo, če spijemo avstralsko pivo namesto domačega. Podatke sem pozabil. Če bo STA povzela predavanje, bom objavil njihov povzetek.
Nantl sporočil: 1.160
[#2680579] 24.10.17 14:32
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: Nantl 24.10.2017 14:33
Ok ... pa dajmo ...

Vsaka neumnost, ki jo kdo izjavi še ni za objavo.
recimo tistale o 1000 litrih vode, ki jih na dan zagoni ena oseba z zavrženo hrano - full logično in full možno.

Ah ja ... alternativa ne metanju hrane stran je ... da jo, vso hrano, tudi ko se ti pokvari doma v hladilniku, požreš in se bolano zrediš in zboliš.
Stroški zdravljenja in energije za pripravo zdravil so zanemarljivi kajne.

Pizda no, ...a je možno da bi kak novinar občasno še drugo možgansko celico vklopil, recimo preden kaj napiše ... in mogoče kaj ne objavil, ker je prenumno, da bi bilo objavljeno.
Recimo to z metanjem hrane stran ... in odlična lestvica preračunavanja odpadne hrane v vodo, co2 energijo in denar hkrati.

Lučka je res prava Lučka in kar sveti od "bistrosti". In novinar ne zaostaja.
anon-73708 sporočil: 139
[#2680584] 24.10.17 14:45 · odgovor na: Nantl (#2680579)
Odgovori   +    5
[Nantl]
Ah ja ... alternativa ne metanju hrane stran je ... da jo, vso hrano, tudi ko se ti pokvari doma v hladilniku, požreš in se bolano zrediš in zboliš.
Stroški zdravljenja in energije za pripravo zdravil so zanemarljivi kajne.
Obstaja še druga alternativa o kateri je tukaj govora, in sicer da vklopiš razum in kupuješ preudarno, da kupuješ toliko kot dejansko poješ, da se ti hrana zato ne pokvari in ti je ni potrebno vreči stran.
FIN-454644 sporočil: 10.870
[#2680588] 24.10.17 14:49 · odgovor na: anon-73708 (#2680584)
Odgovori   +    4
1. da kuhas doma in ne jes v menzi/restvraciji
2. da otrokom das s sabo v vrtec/solo jabolko, kos kruha in/ali sok/mleko
3. da trgovine viske kruha posenkajo

Trgovine, restavracije, sole in vrtci so glavni stranmetalci.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2680591] 24.10.17 14:52 · odgovor na: Nantl (#2680579)
Odgovori   +    0
[Nantl]
Ok ... pa dajmo ...

Vsaka neumnost, ki jo kdo izjavi še ni za objavo.
recimo tistale o 1000 litrih vode, ki jih na dan zagoni ena oseba z zavrženo hrano - full logično in full možno.

Ah ja ... alternativa ne metanju hrane stran je ... da jo, vso hrano, tudi ko se ti pokvari doma v hladilniku, požreš in se bolano zrediš in zboliš.
Stroški zdravljenja in energije za pripravo zdravil so zanemarljivi kajne.

Pizda no, ...a je možno da bi kak novinar občasno še drugo možgansko celico vklopil, recimo preden kaj napiše ... in mogoče kaj ne objavil, ker je prenumno, da bi bilo objavljeno.
Recimo to z metanjem hrane stran ... in odlična lestvica preračunavanja odpadne hrane v vodo, co2 energijo in denar hkrati.

Lučka je res prava Lučka in kar sveti od "bistrosti". In novinar ne zaostaja.
Celoten nastop si lahko ogledate, zdaj sem embedal še video posnetek. Za namig se zahvaljujem pobalinu.
Nantl sporočil: 1.160
[#2680597] 24.10.17 15:32 · odgovor na: BorutHocevar (#2680591)
Odgovori   +    0
[hocevarb]


Celoten nastop si lahko ogledate, zdaj sem embedal še video posnetek. Za namig se zahvaljujem pobalinu.
Ok. Thx.
Gledam ... recimo na 12 minuti je full treba preveriti če je to res ... da če bo več kot 15% površine kopnega namenjeno poljedelstvu potem adijo gozdovi. Meni se zdi bučka .. no bomo vidli .
Nantl sporočil: 1.160
[#2680602] 24.10.17 15:44 · odgovor na: anon-73708 (#2680584)
Odgovori   +    0
[soncnivzhod]
> [Nantl]
> Ah ja ... alternativa ne metanju hrane stran je ... da jo, vso hrano, tudi ko se ti pokvari doma v hladilniku, požreš in se bolano zrediš in zboliš.
> Stroški zdravljenja in energije za pripravo zdravil so zanemarljivi kajne.
>

Obstaja še druga alternativa o kateri je tukaj govora, in sicer da vklopiš razum in kupuješ preudarno, da kupuješ toliko kot dejansko poješ, da se ti hrana zato ne pokvari in ti je ni potrebno vreči stran.
Bullshit. Kupuješ preudarno in toliko kot poješ ... sanja svinja kokuruz. Bi te rad videl.

Poleg tega ... kot je že najobj povedal ... stran metanje je ekonomsko koristno. Produkcija se poveča, cene padejo in si lahko revnejši privoščijo.

Nobenega razloga ne vidim prosti stran metanju hrane.
Nantl sporočil: 1.160
[#2680603] 24.10.17 15:59 · odgovor na: BorutHocevar (#2680591)
Odgovori   +    5
OK zdržal do ... 20 minute. Ne morem več.

Lučka je bučka.
Verjetno je 90+% kar pove res, ampak je vse obrnjeno in preračunano na hrano.

Čisto isto bi lahko imel predavanje ... bi bilo še bolj medijsko odmevno, pa verjetno lahko najdem podatke, ki so res ... in pridem do naslova: jemanje kontracepcijskih tablet in fukanje s kondomi stane slovence XYZ miljonov evrov na leto.

vsak kondom pomeni recimo ... 400 litrov vode , 0,03 kg co2 ja in 3,1 eur
vsaka tabletka pomeni ....
da ne govorimo o proizvodnji erotičnega perila za slovenke.

In zaključim ... mormo manj fukati zaradi skrbi za okolje.

Bučka.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2680604] 24.10.17 16:04 · odgovor na: Nantl (#2680603)
Odgovori   +    1
[Nantl]
OK zdržal do ... 20 minute. Ne morem več.

Lučka je bučka.
Verjetno je 90+% kar pove res, ampak je vse obrnjeno in preračunano na hrano.

Čisto isto bi lahko imel predavanje ... bi bilo še bolj medijsko odmevno, pa verjetno lahko najdem podatke, ki so res ... in pridem do naslova: jemanje kontracepcijskih tablet in fukanje s kondomi stane slovence XYZ miljonov evrov na leto.
Konferenca je bila o zavrženi hrani, in ne o rabi kondomov...
bc123a sporočil: 48.253
[#2680605] 24.10.17 16:05 · odgovor na: Nantl (#2680602)
Odgovori   +    3
[Nantl]
Bullshit. Kupuješ preudarno in toliko kot poješ ... sanja svinja kokuruz. Bi te rad videl.

Poleg tega ... kot je že najobj povedal ... stran metanje je ekonomsko koristno. Produkcija se poveča, cene padejo in si lahko revnejši privoščijo.

Nobenega razloga ne vidim prosti stran metanju hrane.
Jaz ga vidim, tega se ne dela, tako so me vzgojili. Lucke Kajfez Bogataj sicer videti ne morem, kot nobenega klimatologa, ki je zajahal ta val ne.

Po mojem zelo osebnem in morda zelo pristranskem obcutku najvec hrane mecejo stran ravno eko-bio-naravno-in-samo-domace-kupim-na-trznici-vs ak-dan-sveze-friki.

Ce kupujes hrano ki je ustrezno (higienicno) pakirana, pripravljena, ali obdelana, ni problem solate pojesti jutri namesto vceraj.

Ce pa mora vsak dan biti na mizi SVEZ kruh, potem bo pa valjda letel v smeti konec dneva. Jaz ga recimo dajem v zmrzovalnik, odtalim v mikrovalovki ene 5 minut preden ga rabim, z nekaj treninga je kot popolnoma svez.
Nantl sporočil: 1.160
[#2680606] 24.10.17 16:11 · odgovor na: bc123a (#2680605)
Odgovori   +    1
[bc123a]
> [Nantl]
>
> Nobenega razloga ne vidim prosti stran metanju hrane.

Jaz ga vidim, tega se ne dela, tako so me vzgojili.
Se čuje kot dogma. Meni so jo tudi poskušali vcepiti.

Zakaj se tega ne dela ?

Jaz sem si na to poskusil odgovoriti ... in jo zdaj mečem stran.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2680608] 24.10.17 16:15
Odgovori   +    0
Pravkar so organizatorji dogodka poslali še nekaj podatkov. Navajam dobesedno:

Ekologi brez meja so danes v sklopu okrogle mize ‘Zavržena hrana v javnem sektorju’ predstavili prvo pilotno raziskavo v Sloveniji o stanju in možnostih preprečevanja zavržene hrane v eni bolnišnici in domu za starejše. Rezultati v sklopu projekta Ne meč’mo hrane stran! so pokazali, da preračunano na državno raven bolnišnice letno zavržejo za vsaj 5.700 ton oz. za 6.700.000 € hrane, domovi za starejše občane pa vsaj 3.060 ton oz. za 6.700.000 € hrane.

Ključne ugotovitve iz doma za starejše:

• nepostrežene, nedotaknjene in ostankov hrane je 17,2 %, skupaj z ostanki priprav je ocena 27 % hrane
• strošek zavržene hrane na en obrok znaša 20 centov (brez stroškov napitkov in dela)
• tehtanje nepostrežene in zavržene hrane je pokazalo, da nastane pri sistemu razdeljevanja hrane na pladnjih 2,4-krat več odpadkov kot pri razdeljevanju iz postrežnih posod
• največkrat se zavržejo juhe, miksi diet in solate
• velik je tudi delež (42 %) zavrženih napitkov (kava, čaj, mleko in sok)

Ključne ugotovitve iz bolnišnice:

• nedotaknjene hrane, ostankov obrokov in ostankov priprav je skupaj 36,4 % od vse pripravljene hrane
• strošek zavržene hrane na en obrok znaša 46 centov (brez stroškov napitkov in dela)
• pogost vzrok za nedotaknjeno postreženo hrano je odsotnost bolnika v času obroka zaradi pregledov
• 5 % obrokov dnevno je nedotaknjenih, kar znaša 13.500 nedotaknjenih obrokov letno
• dve petini obrokov sta bili zaužiti polovično ali manj
• največkrat se zavržejo juhe, sadje in solate
Nantl sporočil: 1.160
[#2680609] 24.10.17 16:17 · odgovor na: BorutHocevar (#2680604)
Odgovori   +    2
[hocevarb]
> [Nantl]
> OK zdržal do ... 20 minute. Ne morem več.
>
> Lučka je bučka.
> Verjetno je 90+% kar pove res, ampak je vse obrnjeno in preračunano na hrano.
>
> Čisto isto bi lahko imel predavanje ... bi bilo še bolj medijsko odmevno, pa verjetno lahko najdem podatke, ki so res ... in pridem do naslova: jemanje kontracepcijskih tablet in fukanje s kondomi stane slovence XYZ miljonov evrov na leto.

Konferenca je bila o zavrženi hrani, in ne o rabi kondomov...
Ok ... pa ti razumeš kaj ti jaz hočem povedati ?
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2680610] 24.10.17 16:22 · odgovor na: Nantl (#2680609)
Odgovori   +    1
[Nantl]
> Konferenca je bila o zavrženi hrani, in ne o rabi kondomov...

Ok ... pa ti razumeš kaj ti jaz hočem povedati ?
:-) zagotovo ne
Nantl sporočil: 1.160
[#2680611] 24.10.17 16:23 · odgovor na: BorutHocevar (#2680608)
Odgovori   +    1
[hocevarb]
Pravkar so organizatorji dogodka poslali še nekaj podatkov. Navajam dobesedno:

Ekologi brez meja so danes v sklopu okrogle mize ‘Zavržena hrana v javnem sektorju’ predstavili prvo pilotno raziskavo v Sloveniji o stanju in možnostih preprečevanja zavržene hrane v eni bolnišnici in domu za starejše. Rezultati v sklopu projekta Ne meč’mo hrane stran! so pokazali, da preračunano na državno raven bolnišnice letno zavržejo za vsaj 5.700 ton oz. za 6.700.000 € hrane, domovi za starejše občane pa vsaj 3.060 ton oz. za 6.700.000 € hrane.

Ključne ugotovitve iz doma za starejše:

• nepostrežene, nedotaknjene in ostankov hrane je 17,2 %, skupaj z ostanki priprav je ocena 27 % hrane
• strošek zavržene hrane na en obrok znaša 20 centov (brez stroškov napitkov in dela)
• tehtanje nepostrežene in zavržene hrane je pokazalo, da nastane pri sistemu razdeljevanja hrane na pladnjih 2,4-krat več odpadkov kot pri razdeljevanju iz postrežnih posod
• največkrat se zavržejo juhe, miksi diet in solate
• velik je tudi delež (42 %) zavrženih napitkov (kava, čaj, mleko in sok)

Ključne ugotovitve iz bolnišnice:

• nedotaknjene hrane, ostankov obrokov in ostankov priprav je skupaj 36,4 % od vse pripravljene hrane
• strošek zavržene hrane na en obrok znaša 46 centov (brez stroškov napitkov in dela)
• pogost vzrok za nedotaknjeno postreženo hrano je odsotnost bolnika v času obroka zaradi pregledov
• 5 % obrokov dnevno je nedotaknjenih, kar znaša 13.500 nedotaknjenih obrokov letno
• dve petini obrokov sta bili zaužiti polovično ali manj
• največkrat se zavržejo juhe, sadje in solate

Ok .. pa dajmo rešit to stvar na najbolj enostaven in učinkovit način ... dajmo privatizirati to bolnico in dom za upokojence. Pa še kako osnovno šolo ali pa srednjo tudi.
Nantl sporočil: 1.160
[#2680612] 24.10.17 16:27 · odgovor na: BorutHocevar (#2680610)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: Nantl 24.10.2017 16:29
[hocevarb]
> [Nantl]
> > Konferenca je bila o zavrženi hrani, in ne o rabi kondomov...
>
> Ok ... pa ti razumeš kaj ti jaz hočem povedati ?

:-) zagotovo ne
Vidim. :)

Grem pol rajš na pivo. Bom še enega na tvoje zdravje spil.
Drugič te pa povabim zraven ... dans pa morm hitro domov.
bc123a sporočil: 48.253
[#2680614] 24.10.17 16:37 · odgovor na: Nantl (#2680606)
Odgovori   +    2
[Nantl]
> [bc123a]
> > [Nantl]
> >
> > Nobenega razloga ne vidim prosti stran metanju hrane.
>
> Jaz ga vidim, tega se ne dela, tako so me vzgojili.

Se čuje kot dogma. Meni so jo tudi poskušali vcepiti.

Zakaj se tega ne dela ?

Jaz sem si na to poskusil odgovoriti ... in jo zdaj mečem stran.
To ni noben problem. Odgovarjam na teorijo da ni mogoce ziveti brez da bi hrano stran metal. Saj jaz je tudi ene 5-10% stran vrzem. Je pa to malenkost proti ljudem, ki zmecejo stran vecino tistega kar nakupijo, tudi taksni obstajajo.
bc123a sporočil: 48.253
[#2680615] 24.10.17 16:41 · odgovor na: BorutHocevar (#2680608)
Odgovori   +    8
[hocevarb]
• nedotaknjene hrane, ostankov obrokov in ostankov priprav je skupaj 36,4 % od vse pripravljene hrane
• strošek zavržene hrane na en obrok znaša 46 centov (brez stroškov napitkov in dela)
• pogost vzrok za nedotaknjeno postreženo hrano je odsotnost bolnika v času obroka zaradi pregledov
• 5 % obrokov dnevno je nedotaknjenih, kar znaša 13.500 nedotaknjenih obrokov letno
• dve petini obrokov sta bili zaužiti polovično ali manj
• največkrat se zavržejo juhe, sadje in solate
Torej bolnisnice kuhajo "zdravo hrano", ki se zavrze, ker je ljudje ne marajo.

Da bi vi videli sele koliko hrane zavrzejo vrtci in sole.

Zakaj? Ker je drzavna centralnoplanska dogma da morajo vrtci in sole kuhati ultra zdravo hrano. Pa velikokrat se od lokalnih dobaviteljev, ki ponujajo sicer v teoriji kvalitetno, v praksi (na jeziku) pa zanic hrano. Veliko te hrane otroci pac ne jedo, zato leti v smeti.

Za to metanje hrane stran so krivi ta isti pametnjakovici, ki sedaj jokajo o odvrzeni hrani. Kaj sem ze zadnjic govoril o prisilnem spreminjanju navad ljudi? Da ne deluje.

Strani: 1