Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kako drago je življenje v Sloveniji?

Strani: 1

tstih sporočil: 5.199
[#2643187] 04.03.17 18:36
Odgovori   +    5
Ali ponovno odkrivamo purchasing power, le nekoliko bolj parcialen in politično primeren?
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2643193] 04.03.17 20:02
Odgovori   +    15
Zadnja sprememba: anon-317028 04.03.2017 20:15
Kako drago je življenje v Sloveniji? Za zaposlene v javnem sektorju in v državnih podjetjih življenje sploh ni drago, kajti njihova javnosektorska vlada jim po potrebi kar iz helikopterja vrže denar, ki ga prej izpleni podjetnikom, zasebnem gospodarstvu in našim zaposlenim. Če malo zlorabimo Damijana, ki je na svojem blogu napisal: "Temin analizira ameriško družbo kot nerazvito državo, ki je izrazito dualne narave. Na eni strani so bogati, na drugi revni. Ni sloja vmes..." lahko napišemo, da je slovenska družba dualna, na eni strani so relativno bogati zaposleni v javnem sektorju, na drugi strani pa vsi ostali z brezposelnimi in z večino upokojencev vred...Moramo vedeti, da v Sloveniji kapitalistov ni ali jih je za vzorec, ker preprosto kapitala ni.
anon-5355 sporočil: 3.129
[#2643198] 04.03.17 21:54
Odgovori   +    18
No, sam, ker pač živim ob meji, kupujem skoraj vsa živila v diskontu v Italiji. So cenejša in pogosto boljše kvalitete.
Glede cen avtomobilov naj si komentator prebere še enkrat tangirani članek. Imamo pač DMV, ki ga drugi nimajo.
Glede cen zdravil in zdravtvenih pripomočkov je pisalo kar nekaj člankov v tej reviji. Koliko so dražji kot drugje!
Glede DDV, naš je eden od najvišjih v EU.
Res je tudi, da je povprečna plača v javnem sektorju v primerjavo s tisto v zasebnem (praviloma proizvodnem!) višja (kar je najbrž izjema v EU).
Pa še to: Ker sem privatnik delam vsaj deset ur na dan. Ker delam v sektorju, ki nima kolektivne pogodbe imam praviloma 20 dni dopusta (in ga imam dovolj. Enaki delavci v javnem sektorju ga imajo tja od 28 do 35 dni.
Saj vem, da je sprašujem brez veze in na videz nepovezano s to tematiko, vendar kaj sta včeraj podpisala FIDES in zdravstvena ministrica!?
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2643209] 05.03.17 08:26 · odgovor na: anon-317028 (#2643193)
Odgovori   +    3
Že spet klatiš neumnosti! Reven v javnem sektorju (tistih na minimalni plači je skorajda enak delež kot v zasebnem) je ravno tako reven, in tudi plače najbolje plačanih, direktorji bolnišnic, rektorji javnih univerz, vključno UKC, največji zaposlovalec v Ljubljani), nenazadnje ministrov in vrha države niso nič posebnega v primerjavi z mene-žerskimi. Razlika v povprečni plači je le v vsled razlike v izobrazbeni sestavi. Končno ti bi lahko bilo znano, kakšne so plače srednjih med. sester, ali pa tudi višjih in visokih. Podobno tudi učiteljske plače niso prav nič posebnega. Sicer pa če se s povedanim ne strinjaš, s ŠTEVILKAMI NA DAN.
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2643210] 05.03.17 08:46 · odgovor na: anon-5355 (#2643198)
Odgovori   +    0
[XRESP]

Glede cen avtomobilov naj si komentator prebere še enkrat tangirani članek. Imamo pač DMV, ki ga drugi nimajo.
Imamo davek DMV, to je dejstvo, toda indeks cen opreme za individualni transport (avtomobilov, 83%) je enak kot indeks BDP na osnovi PPP, 82,7%, kar pomeni, da niso relativno ne dragi ne poceni. Če pa o tem dvomiš izvoli kupi avto na Danskem (index 144%). In kolikor sem jaz videl cene avtomobilov po Evropi, kakšnih ekstremnih razlik pri povprečno kupovanih avtomobilih NI. Luksus in posebej BMW drvarnice me pa itak ne zanimajo, kljub dokaj ugodnemu finančnemu stanju znotraj vrhnjih 5%. Škoda denarja za rjaveči pleh!
greeny sporočil: 248
[#2643211] 05.03.17 08:50 · odgovor na: anon-178149 (#2643209)
Odgovori   +    9
Točno tako, s helikopterjem vržejo denar sami sebi vodstveni kadri, torej tisti pri koritu. Kot primer lahko iz zanesljivih virov navedem sodstvo: sodniki si izplačujejo večjo malico, višje stroške poti na delo, celo za otroke dobijo več dopusta, kot pa ostali upravni kader. Je to pošteno? Že tu se vidi, kako je pri nas obravnavana enakost pred zakonom. In nako je verjetno v vseh javnosektorskih bunkerjih, kanonfuter se v JS prodaja zelo poceni in služi krpanju nezaposlenosti pri nas, dvomim, da je privat sektor sposoben pokurit vse te delavce, če bi bili brezposelni (velik je sposobnh, izobraženih, ampak zaradi butastega vodstvenega kadra v JS jih dobijo po p****, čim hočejo kaj spremenit)
anon-5355 sporočil: 3.129
[#2643214] 05.03.17 09:37 · odgovor na: anon-178149 (#2643210)
Odgovori   +    9
S podatki ravnaš tako kot svinja z mehom, kjer ti paše si za, kjer ne, si proti. DMV imamo in imamo tudi eno od najvišjih stopenj DDV v EU. DDV plačujemo na osnovo v katero je vključen DMV. O dragih avtih pa govoriš kot lisica, ki pravi, da je grozdje kislo, ko ga ne doseže.
Moje komentiranje osnovnega članka je sicer šlo v smeri dokazovanja da "politično korekten" članek v marsičem greši in, da je potreben pogled od spodaj.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2643219] 05.03.17 11:10 · odgovor na: anon-178149 (#2643209)
Odgovori   +    1
[MarijanMacek]
Že spet klatiš neumnosti! Reven v javnem sektorju (tistih na minimalni plači je skorajda enak delež kot v zasebnem) je ravno tako reven,...
Seveda, če imaš 600 evrov lahko kupiš za 600 evrov. Problem je, da je po vzoru Đilasovega novega razreda tudi v Sloveniji nastal novi privilegirani razred zaposlenih v javnem sektorju in zato mi neprivilegirani izkoriščani sloji iz zasebnega gospodarstva v suženjskem odnosu do javnosektorskih gospodarjev, moramo izrabiti vsako priložnost, tudi minimalno, za demaskiranje tega novega razreda v upanju, da bo slovenska sociologija (ki je del tega novega razreda) znanstveno dokazala njegov obstoj.
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2643260] 05.03.17 15:53 · odgovor na: (#2643217)
Odgovori   +    0
[republican]
> [MarijanMacek]
> Luksus in posebej BMW drvarnice me pa itak ne zanimajo,

Koliko BMW-jev (recimo mlajših od 5 let) si pa že vozil? Jaz sem jih že kar precej... pa tudi Mercedesov in Audijev in ti lahko iz prve roke povem, da se BMW dosti bolje pelje od obeh.

Kot je že XRESP omenil... tvoj komentar smrdi po kislem grozdju ;)
Samo enkrat sem se peljal v enem ”nobel” BMW-ju. Me je peljal mož od sestrične. Glede na udobnost Francozov, katerim sem zvest že preko 40 let, se mi je zdel lojterski voz glede trdote sedežev in vzmetenja. Seveda mi je mož od sestrične (bivši župan ene Notranbjske občine, dolgoletni direktor...) primerjavo z lojtrskim vozom zameril, toda kaj hočemo, nekaterim takšna vozila niso všeč.

Časi, ko so me pa navduševali pospeški in končno dosegljive (sicer nedovoljena) hitrost so pa že 50 let mimo. Glede na finančno stanje pa lahko grem jutri kupiti ene 3 boljše, pa kot pravim, za pleh ki bolj ali manj (zadnje čase manj rjavi je škoda več kot 20k€ denarcev.

Sicer pa kot pravim, avtomobili srednjega razreda cenovno v Sloveniji ne odstopajo bistveno od cen v okolici. In da ni tako mi še ni nihče dokazal. Luksuz pa naj bo kar obdacčen, kakor alkohol, nikotin in podobno.
vrac sporočil: 11.068
[#2649418] 17.04.17 19:35 · odgovor na: anon-178149 (#2643260)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: vrac 17.04.2017 19:36
Samo enkrat sem se peljal v enem ”nobel” BMW-ju. Me je peljal mož od sestrične. Glede na udobnost Francozov, katerim sem zvest že preko 40 let, se mi je zdel lojterski voz glede trdote sedežev in vzmetenja.
Jaz se s to oceno sicer ne strinjam, je pa res, da je avto z nizkopresečnimi gumami dokaj trd, tako BMW kot Citroen. Dejansko je mehkoba vožnje med Francozi in Nemci čedalje bolj neopazna. Imajo pa seveda dražji modeli več asistenčnih sistemov, bolje oblikovano notranjost in so vgrajeni boljši materiali. Seveda je pa razlika v ceni v veliki meri v imenu znamke. Premijske znamke so povprečju dražje od plebejskih za enak nivo avtomobila cca 20%.

Strani: 1