Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Pozor, fiksna obrestna mera ni nujno fiksna

Strani: 1

anon-116402 sporočil: 4.340
[#2610588] 02.08.16 02:33
Odgovori   +    7
Jaz sem ob iskanju posojila vse izrecno vprašal, če je fiksna obrestna mera res fiksna, ali imajo tisti člen, ki jim omogoča prilagajanje, pa so mi vse banke izrecno zatrdile, da tega člena nimajo v pogodbi. Me pa malo bega tale Arharjev stavek:
Primer: posojilo po dvoodstotni fiksni obrestni meri za 30 let pomeni za banko veliko tveganje, zato je poslovna praksa takšna, da se v pogodbo doda klavzula, da se po recimo petih letih preveri, kje je pogodbena obrestna mera glede na takratno tržno.
Po mojih izkušnjah ti na 30 let nihče ne da fiksno obrestno mero, pa tudi na 15 let je 2,0% fiksna obrestna mera nedosegljiva kljub dobri boniteti kreditojemalca, visokem zastavnem razmerju in pogajanjem. Mogoče bi šlo, če bi bil Simona Dimic.

Sicer sem pa na koncu vzel spremenljivo, saj razlika 0.6% in več po mojem ne odtehta "varnosti". Menim, da euribor še ne bo šel na 0.6% in več kar čez noč, saj ne vidim nobenih znakov, ki bi kazali na kakšno hudo gospodarsko rast. Prej bi rekel, da je na vidiku nov paket dreka, ki leti v ventilator. Če pa euribor drastično naraste recimo v drugi polovici kreditnega obdobja, pa to že precej manj vpliva na obrok, predvsem pa se do takrat že precej privarčuje z nižjimi obroki.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2610591] 02.08.16 04:10
Odgovori   +    22
Zadnja sprememba: anon-317028 02.08.2016 04:13
Arhar je dobro plačana oseba, ki je 20 let vodil pogajanja s Hrvaško in smo zaradi teh »pogajanj« ostali brez terjatev LB Zagreb do hrvaških podjetjih. Menda je teh terjatev za celo milijardo ali skoraj za cel drugi tir. Zdi se, da so postale ex tunc (nične) in so stvar preteklosti, torej izpogajal nam je za milijardo »ex tuncov«, ki jih Hrvatje no bodo vrnili, seveda stare terjatve hrvaških varčevalcev so ex nunc in stvar naše prihodnosti, ki jih po sklepu evropskega sodišča moramo vrniti. Ex tunc in ex nunc...Arhar tunc, Arhar nunc...
anon-77271 sporočil: 7
[#2610593] 02.08.16 05:45
Odgovori   +    19
Gospod Arhar je menda direktor Združenja bank Slovenije in kot takšen bi mogel in moral poskrbeti, da se nasproti potrošnikom-kreditojemalcem s strani bank (predvsem ob sklepanju dolgoročnih stanovanjskih kreditov) ne dogajajo nepoštene poslovne prakse, t.j. da so potrošniki pred sklenitvijo takšnih kreditnih pogodb celovito in objektivno obveščani o vseh posledicah tovrstne pogodbe. Zato bi bilo profesionalno, da najprej "na svoji strani" razčisti in k temu pozove Banko Slovenije, kot bančnega nadzornika. SIcer pa v Sloveniji nimamo 7*77 bank, ki nudijo fiksno obrestno mero, zato bi bilo korektno izpostaviti primere poštenih in nepoštenih poslovnih praks na našem bančnem trgu, ne pa da se piše kot v besedilu članka, da moraš biti "doktor brančništva in hkrati tudi Baba Vanga", da boš lahko zaslutil, kakšne posledice ima lahko tvoj stanovanjski kredit. Sicer pa me nasploh moti pri njem že skozi celotno svojo kariero nastopa s pozicije vzvišene moralne avtoritete, ki pa se ni nikoli konfrontirala z nosilci moči v slovenskem bančnem in zabančnem sistemu, (niti drugje) - tako idilično vzdušje si lahko zamišljamo zgolj v nebesih, ne pa v slovenskem bančništvu. S tega vidika je logično, da je kot "desničar" v bančništvu lahko deloval celotno kariero brez kakršne koli praske. Če ima moč, naj poskrbi za red in transparentnost, ne pa da pametuje in moralizira!
bigl sporočil: 18.363
[#2610596] 02.08.16 08:17
Odgovori   +    6
Opozorilo je na mestu. Za zgodovino! Lep dan.

P.S. Fiksno kar ni fiksno ni fiksno. Naj se to vsem lepo in glasno pove in napiše. Da ne bo zopet slišati "švicarjev" jok. Arharja zastopim kot pravnika in ne kot bančnika. To je posebna smer na EF ali EPF. In ne na PF.
anon-398834 sporočil: 33
[#2610598] 02.08.16 08:52
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: anon-398834 02.08.2016 09:03
Taka določila so v pogodbah večine bank že ves čas - na to sem že večkrat opozarjal na več forumih. Tveganje fiksne obrestne mere je za banke preprosto preveliko tveganje na dolgi rok - namreč v trenutku, ko bi fiksna obrestna mera bila nižja od variabline, banka dela s takim kreditom izgubo in zato fiksna obrestna mera še nikoli ni bila ugodnejša od variabline in gre spet za skupinski "nateg" strank. Fiksna obrestna mera se trenutno forsira le zaradi negativnega EURIBORja, saj se banke same na ta način zaščitijo pred nizkim Euriborjem in na ta način ustvarjajo višje obrestne prihodke.

In tale stavek "Pri takšnih vrednostih EURIBOR, ko je negativen, so banke začele ponujati fiksno obrestno mero. Fiksna obrestna mera za 30 let, brez posebne klavzule, je ta hip lahko najboljša naložba." zato nima nobene veze z realnostjo. Resnica je obratna. Vedno najemajte kredite z variablino obrestno mero - pribitki so vse nižji in prepričan sem da se bodo na trgu v roku enega leta pričeli pojavljati pribtiki 1% ali še nižje. Nikoli tudi ne sprejmite prve ponujene obrestne mere, ampak obiščite več bank in se pogajajte - lahko tudi blefirate. Tudi če bi plačevali skozi celotno dobo odplačevanja enak obrok, bodo skupno plačane obresti ob koncu kredita po vsej verjetnosti višje.

Strani: 1