2 uri
Slovenski prevozniki lani bolj dejavni in tudi bolj učinkoviti
2 uri
Portugalska tovarna, kjer se vrstijo generacije delavcev
2 uri
Najbolj brani članki danes
3 ure
Nov energetski zakon: prepoved plina za nove stanovanjske stavbe z letom 2025, drva imamo radi
4 ure
V EKWB po očitkih iz ZDA potrdili likvidnostne težave. Ustanovitelj podrobneje pojasnjuje situacijo
5 ur
Delničarji Valamarja potrdili 0,22 evra dividende
5 ur
Nemška vlada malenkost izboljšala napoved gospodarske rasti
5 ur
V Severni Makedoniji volijo novega predsednika države
5 ur
Ljudi je premalo, vsi hočejo robote: Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov
6 ur
Tako stroge bodo lahko omejitve pri Airbnb 3
6 ur
Zakaj Furs ne ponuja več podatkov o prevoženih kilometrih uvoženih vozil in kako lahko do njih pridete sami
6 ur
Kako aprilski evrski PMI vpliva na pričakovanja o obrestnih rezih ECB in kaj govori o nemški recesiji
6 ur
Kaj narediti s stavbo na Litijski? In kaj s TR2? Rešitve so na dlani! 3
6 ur
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
7 ur
Izberite pravega borznega posrednika (Oglas)
7 ur
Mesec: Pokojninska reforma bo sprejeta prihodnje leto 5
8 ur
Delo: Nama v roke nemškega sklada
9 ur
Evropski parlament sprejel direktivo o trajnostnih dobavnih verigah 5
9 ur
Stroški energetske krize: koliko stane regulacija cen električne energije, kateri dobavitelji so pobrali največ 1
9 ur
Bo Aleksandra Čeferina po koncu mandata v UEFA zaposlil Sandor Csanyi iz madžarskega OTP? 1

Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2524739] 04.06.15 07:05
Odgovori   +    15
Zadnja sprememba: anon-317028 04.06.2015 07:20
Prodaja Telekoma, Triglava, NLB, DUTB-a, železnic, privatizacija bolnišnic in šol...je priložnost za spremembo. Mogoče nam uspe, zakaj pa ne? Zakaj enim državam uspeva, nam pa ne? »Ekonomist Daron Acemoglu in politolog James Robinson v knjigi Why Nations Fail? naštejeta nekaj tez, zakaj nekaterim državam spodleti. Njun ponavljajoči se odgovor je, da zato, ker imajo zastarele institucije, ki si jih parazitske elite zelo hitro podredijo. Stabilne in ves čas modernizirane institucije v državi so tiste, ki so steber ekonomije, spodbujajo znanje, zmanjšujejo birokracijo, podpirajo inovacije, preganjajo koruptivnost in so odprte za nove tehnologije. Ni se jim težko spreminjati, če gre za blaginjo državljanov in razvoj gospodarstva; varujejo pravice posameznikov, vzpodbujajo investicije in nagrajujejo trud. »Vlagatelji in inovatorji se morajo počutiti varne, ne smejo biti ves čas v strahu, da če bodo uspešni, jih bodo oplenili tisti, ki imajo moč.« A institucije se ne modernizirajo same, oblikuje jih politika, politični proces je ključen. Ko avtorja knjige govorita o tem, zakaj so nekatere države neuspešne, vse skupaj zveni zelo znano.

Ali Slovenija ni sodobna in uspešna država, ker nima sodobnih institucij? Po vsej verjetnosti. Sodobnih institucij pa nimamo, ker za to nikoli ni bilo prave politične volje. Veliko lažje kot oblikovati spremembe se je bilo zatakniti v ideološkem prepiru o drugi svetovni vojni. Volivci zato že več kot dve desetletji na volitvah izbiramo med »partizani« ali »domobranci« (beri: volimo preteklost), namesto da bi svoj glas dali političnemu programu. Zato se za slednjega politiki že zelo dolgo ne trudijo več.

Namesto da bi politika oblikovala sodobne institucije, jih je raje dala v uporabo interesnim skupinam, te pa so jih začele uporabljati za svoje namene in pretakati državna sredstva na svoje račune in so v gospodarsko-političnem podzemlju postajale vedno močnejše....«

Odličen članek Irene Štaudohar v Delu na: www.delo.si/sobotna/...dnost.html
anon-58746 sporočil: 3.738
[#2524755] 04.06.15 08:37
Odgovori   +    7
ja kaj bo, obljubljeno je bilo, mar ne...besedo je pa treba držat, kaj bodo pa v evropi rekli...in kakšen slab signal je to za tuje vlagatelje, pa se spomite ko nismo prodali že prej, sedaj pa imamo .....to bomo poslušali sedaj v en glas s strani politike in njihovih "ekonomistov" ki so s svojimi potezami do sedaj še vse zasrali.

če pogledamo kaj se dogaja, ja odpuščalo se bo že sedaj, in v kratkem času še več, tako se bo podjetje kar precej razbremenilo, očistilo se bo še nekaj stroškov, naredilo podjetje malo manj bohotno, porezalo nekaj lovk in podjetje bo v odličnem stanju in se bo prodalo v manj kot sedmih letih novemu lastniku za najmanj še enkrat toliko, saj gre v bistvu za naložbo finančne družbe...ki živi od dobička ki ga ustvari družba in seveda pripravi družbo za novega kupca po višji ceni, saj je glede na telekomunikacije v svetu le naši politiki in njihovi ekonomisti očitno verjamejo da gre to za kupca ki bo prinesel napredek, dobre plače delavcem....dobiček bo šel na kajmanske otoke, delavci pa na naša pleča - zavod za zaposlovanje...vsi veseli vsi evropski, kupnino pa sproti pojedli, z denarjem od kupnine se ne bo odprlo nobeno novo delovno mesto, zaren kaka borzna družba bo pobrala lepo provizijo.

Strani: 1